PDA

Zobacz pełną wersję : Rejestracja lega i głupota urzedasów czy musze miec te nr. ?



oXcros
15-06-2012, 08:54
HI!
byłem w urzędzie ! tym razem byłem u pani która zastępowała tamta i była bardzo miła ale niestety równierz niewiele wiedziała kazała mi przyjść w środę to sie wszystkiego dowie i mi powie... no dobra ale od początku: dałem rachunek z numerem CITES i wniosek o rejestracja cały wypełniony oprócz 2 miejsc "numer i data wystawiania zezwolenia na wwóz do kraju...." i "numer i data dokumentu wystawionego przez weta ze zwierze urodziło sie w niewoli" no i było oks do puki nie zjawił sie jej przełożony :D ona sie go zapytała co z ta sprawa a on patrzy na dokument i do mnie ze musze mieć te 2 numery a jak nie to mi go nie zarejestruja no a ja na to dlaczego a on ze jeżeli nie mam tych 2 numerow to zwierzak jest nielegalnie sprowadzany i zaczą mnie staraszyc ze zadzwoni na plicje i mnie zgłosi ze nielegalnie przetrzymuje zwierze a ja do niego: To co zabiorą mi go tak ? a on ze najprawdopodobniej :) no to ja do niego: a co jeśli ktoś ma legwana od 10 lat i niema do niego papierow a on to samo ze go przetrzymuje nielegalnie i znowu straszy policja ! ................... no to juz sam nie wiem, chyba go jednak nie zarejestruje bo szkoda nerwow :(.....

jeśli ktoś kto sie dobrze zna na tych wszystkich ustawach mógłby mi pomóc to bym był wdzięczny...

pozdrowienia all

Rysiek
15-06-2012, 12:46
Widać, że facet nie ma zielonego pojęcia o rejestracji. Dokumenty o pochodzeniu zwierzaka obowiązują z dniem wejścia ustawy czyli od 1 maja 2001 roku ( chyba nie pomyliłem ? ) . Przed tą datą sprzedający nie musiał oferować tych dokumentów , a kupujący nie musiał ich rządać. Rejestracja odbywa się na podstawie oświadczenia woli. Po tej dacie sprzedający ma obowiązek dołączyć do chronionego gatunku dokumenty o jego pochodzeniu. oXcros ja swoje wydeptałem w Gliwicach mimo niedoinformowania urzędasów. Mam od czwartku Gucia zarejestrowanego. Jest to pierwsze zwierzę w Gliwicach zarejestrowane z listy CITES. Teraz pójdzie innym łatwiej . Dla dobra Twojego lega i ogólnie tych zwierząt postaraj się go zarejestrować i nie poddawaj się. Powodzenia ! Rysiek

oXcros
15-06-2012, 13:52
hi! a za nic sie nie poddam :) (najwyrzej zarejestruje w innym miescie) :)
ale czy moj rachunek z pieczatka sklepu nazwa zwierzaka i nr. cites wystarczy czy cos jeszcze trzeba ?? bo kłuci sie ze mna ze musze miec te 2 nr do rejestracji a jezeli tak to jak je zdobyc ?! a i czy naprawde moga mi zabrac lega >>?<< bo niby na jakiej podstawie :) i co odesla go do zoo ? albo do ameryki polnocnej :DDDDDDD Znacie strony z duza iloscia materiału o cites, wezme do srody sie wyucze na pamiec wszystkiego i pujde tam i zobaczymy kto bedzie wiedział mniej.... ! pzdr

KORSAKOW
16-06-2012, 03:11
postudiuj też KPA ;-) po pierwsze jak składasz wniosek to kobieta musi ci go rozpatrtzyć. W przypadku 2 wolnych miejsc to chyba tylko jedo jest konieczne do wypełnienia. Bo nr. cites i nr oświatczenia weterynaryjnego o urodzeniu w niewoli się zajemnie wykluczają ;-) albo jest z fermy i ma cites albo urodził sie w kraju nie? Po drugie znajdz inne rformularze patrzyłeś na www.snakes.pl jak znajdziesz takie w których nie ma tych rubryk to po problemie ;-), albo też możesz sam zorobićtzaki fromularz bez tych wolnych miejsc. Po drugie jak ci nie będa chcieli zarejestrować na nr. cites możesz zarejestrowac na tzw. oświadczenie woli. Wprawdzie z tego co pamiętam twój leg jest troszke mniejszy miż 1,5 roczny ale co tam oni nawet nie wiedzą jak legwan wygląda. Jesli rejestrujesz na oswiadczenie woli muszą ci go zarejestrować jeśli będą się upominać o cites spytaj na podstawie jakich przepisów maiłes żaać nr. cites kupując lega np 2 lata temu? To jest bardzo ważne w ramach postępowania administracyjnego, urzędnik państwowy może poruszać się tylko i wyłącznie w ramach przepisów, nie obowiązuje go zasada "co nie jest zabronione jst dozwolone" przestudiuj troche materiału odnośmnie cites na stronie ministerstwa środowiska i dalej do urzędu. Pamiętaj tylko o jednym jeżeli składacsz wnioek o rejestracje to od momentu złożenia urzad ma 2 tygodnie na rozpatrzenie wniosku, a po tym terminie musi wydać decyzje! pisemnie! żadne ustanie wyjaśniania nie moga ci wystarczyć! jak nie wydadzą możesz to zaskarżyć. Ewentualnie urzedniczka może cie skierowac do kompetentnej osoby (jeżeli rejestracja zwiaerząt nie leży w jeje kompetencji) albo zwrócić ci dokumenty z powodów braków formalnych. Tak więc Ox głowa do góry, i do urządu, pilnuj swoich praw, żadaj dotrzymywania terminów a podejdą do tematu dużo bardziej pokornie i kulturalnie

Bizon
16-06-2012, 13:15
NIestety obowiązuje też zasada - co nie jest napisane w ustawie nie obowiązuje tej pani. Chodzi o to że w ustawie nigdzie nie ma nakazu rejestracji z oświadczeniem woli. NIestety to od dobrej woli pani urzędniczki zależy czy ci go zarejestruje z tym papierem czy też nie. Niestey pomimo iż zachowywałem się "grzecznie" pomimo że to urząd pani nie zarejestrowała moujego gada z oswiadczeniem woli bo "w ustawie nie ma o tym słowa".
Mam nadzieje że u Ciebie w urzędzie są bardziej wyrozumiałe niż u mnie.
pozdrawiam
Bizon

Rysiek
17-06-2012, 11:44
Bizon, jak wiesz u mnie była ta sama sytuacja. Nie dałem za wygrane i udało sie lega zarejestrowac. Na swiadectwo woli. Powodzenia i nie dajcie za wygrane urzedasom ! Rysiek

EwaK
18-06-2012, 13:38
OxCros,

jak rozumiem masz fakturę z podanym numerem zezwolenia na przywóz, wg mnie sprawy w tym przypadku przedstawiają się jak następuje:

Art. 27d. 1 Ustawy o ochronie przyrody z 16.10.1991 ze zmianami stanowi:

„Zabrania się przewożenia przez granicę państwa roślin lub zwierząt, ich części i produktów pochodnych, podlegających ograniczeniom na podstawie umów międzynarodowych, których Rzeczpospolita Polska jest stroną, bez zezwolenia ministra właściwego do spraw środowiska.”

Ponieważ Polska ratyfikowała „Konwencję o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami” zwaną „Konwencją Waszyngtońską” (Convention on International Trade in Endagered Species of Wild Fauna and Flora = CITES), każdy importer, eksporter lub reeksporter zwierząt wymienionych w załącznikach do CITES musi uzyskać zezwolenie ministra środowiska.

Oryginał zezwolenia posiada więc hurtownik lub sklepikarz, który sprowadził zwierzęta. Na fakturze przy sprzedaży zwierzęcia wpisuje on numer zezwolenia.

Teraz art. 27e.1 Ustawy o ochronie przyrody stanowi, że „Przetrzymywanie roślin i zwierząt, o których mowa w art. 27d ust. 1, oraz ich uprawa i hodowla wymaga wpisania do rejestru.
2. Rejestry, o których mowa w ust. 1, prowadzi starosta właściwy ze względu na miejsce przetrzymywania roślin lub zwierząt oraz prowadzenia upraw i hodowli. Rejestr powinien zawierać:
1) liczbę porządkową,
2) datę dokonania wpisu lub wykreślenia z niego,
3) imię, nazwisko i adres posiadacza lub przetrzymującego,
4) adres miejsca przetrzymywania, prowadzenia uprawy lub hodowli,
5) wielkość powierzchni zajętych pod uprawę lub liczbę zwierząt,
6) nazwę gatunku w języku łacińskim i polskim, jeżeli polska nazwa istnieje,
7) opis oznakowania, jeżeli istnieje,
8) cel posiadania lub przetrzymywania,
9) numer i datę wydania zezwolenia na wwóz do kraju lub zezwolenia na pozyskanie,
10) numer i datę dokumentu wydanego przez urzędowego lekarza weterynarii, potwierdzającego urodzenie zwierzęcia w hodowli.”

Tak więc urzędnikom musi wystarczyć numer i data zezwolenia dla importera (gdy zwierzak został sprowadzony z zagranicy) lub numer i data dokumentu wydanego przez lekarza weterynarii (jeżeli zwierzę urodziło się w polskiej hodowli.

Inaczej, jeżeli nie masz faktury z tym numerem, wtedy można próbować z oświadczeniem woli, ale to inna bajka. Masz numer i date wydania zezwolenia powinni Ci zarejestrować. Mogą się tylko czepnąc terminu, bo rejestrować trzeba w ciągu 14 dni od zakupu, ale tego się przecież nie czepiali.

Pozdrawiam
EwaK

Rysiek
19-06-2012, 10:05
Nie chciałem proponować rejestracji z oświadczeniem woli, ale na głupotę niektórych urzędników nie ma rady i ja bym się nie bawił w numery , tylko oświadczenie woli i po sprawie. Oni nie mają zielonego pojęcia jaki duży jest legwan zielony w wieku np 2- 3 lat , czyli kupiony gdy jeszcze ustawa nie zobowiązywała do rządania "papierków" od sprzedającego. Może ma 25cm, może 70 ??? Pozdrówko! Rysiek

oXcros
19-06-2012, 10:23
hi!
oj panowie i panie chyba zrobiłem głupote :)
Poszedłem dzisiaj do urzedu zeby sie dowiedziec czy cos sie zmieniło :) i czekała mnie miła niespodzianka: Papiery zostały złorzone ale... wzieła odemnie ksero rachunku sklepowego z CITES + Wniosek o wpis + Ośw. woli - chociaz tłumaczyłem jej ze to nie potrzebne bo ma rachunek ze sklepu z data a to dla tych co kupili legwany przed 30 kwietnia 2002r. a ona: pisze na dole wniosku ze jezeli niema pan daty i numeru wwozu ani daty i potwierdzenia weta... to musi pan dac osw. woli no to dałem kupiłem 3 znaczki razem za wszystkie 6 zł zapłaciłem, podbili mi pieczątke i około 18 sierpnia przyjdzie do mnie cos do domku, i teraz załuje ze dałem ośw. woli i rachunek ale niedało sie babie wytłumaczyć ze leg jest kupiony w tym raku a nie 30.04.2002 - i co o tm sadzicie ??? :) ciekawe co z tego wyniknie :D

pozdrawiam all....

EwaK
19-06-2012, 12:58
W tym momencie rzeczywiście nie wiem, co urząd zrobi mając dwa sprzeczne ze sobą dokumenty, fakturę poświadczającą zakup po 01.05.2002 i oświadczenie, w którym deklarujesz, że leg pochodzi sprzed 01.05.2002. Nawet nie wiem, co można Ci w takiej sytuacji radzić.
Pozdrawiam
EwaK

oXcros
19-06-2012, 13:01
hI!
chyba nie ma sie czym przejmować :) jakos sobie poradzą :)...

pzdr

Maras1
25-07-2012, 05:41
ja jak poszedłem to mi gościu powiedzial że on rejestruje tylko psy z ras agresywnych a o czymś takim jak CITES nie słyszał , na początku jak mu powiedziałem że chciałem zarejestrować jaszczurke to sie spytał czy ja sie dobrze czuje, że on rejestruje tylko psy itp a czymś takim nie słyszał i że mam mu dać spokój i poszedłem w ch..j p.....le ich wymyślają a sami urzędnicy nie mają pojęcia o tym po co sie denerwować olać to

42d3e78f26a4b20d412==