PDA

Zobacz pełną wersję : oświećcie mnie trochę



piotr
20-07-2012, 14:30
Przeglądalem właśnie zalączniki do konwencji CITES i nie jestem pewien czy je dobrze rozumiem:
- z pytonów w załączniku I jest tylko python molurus
- w zalączniku II jest: Pythonidae spp. - czy to oznacza wszystkie pozostałe podgatunki (z królewskim włącznie)?


co mam wrzucic w wyszukiwarkę żeby sprawdzic żówia czerwonolicego, a może ktoś wie czy i w którym załączniku występuje, albo może podlega jakimś innym regulacjom - chodzi mi o wymogi rejestracji.
Z tego co wiem pończoszniki nie podlegają więc was nie będę męczył :-).

Dziękuje tym którzy znajdą chwilę czasu,

P.

micgekon
22-07-2012, 07:33
Nie jestem ekspertem w CITES ale ja to rozumie tak ,cytaty z konwencji:
"SERPENTES
Boidae
wszystkie gatunki (z wyjątkiem tych ściśle chronionych na mocy załącznika I) "czyli wszystkie dusiciele oraz

"TESTUDINATA
Dermatemydidae
Dermatemys mawii
Testudinidae (żółwie)
wszystkie gatunki (z wyjątkiem tych ściśle chronionych na mocy załącznika I) "
cytaty pochodzą ze strony: http://www.cites.pl/index.php?menu=gatunki
Te z I załącznika są wogóle wyłączone z handlu.

Fryta
22-07-2012, 15:59
Rejestracji podlegaja wszystkie gatunki pytonów (załącznik II).
czerwonolicy nie podlega rejestracji. Rejestracji podlegaja jedynie żółwie lądowe.

Szczegółów proponuje poszukać na oficjalnych stronach CITES. Np: www.cites.org

Co do strony www.cites.pl - moim zdaniem największa bzdura na temat CITES w polskojezycznym Internecie. Szkoda, ze ktos im przyznał taką domenę. Masa błędów i nieścisłości. Ciekawe, że też jeszcze sama organizacja CITES tym się nie zajęła? Przecież ta strona w gruncie rzeczy działa chyba na ich szkodę.

dr Robert
23-07-2012, 08:07
Radzę korzystać z oficjalnej strony ministerstwa. Gatunki "citesowskie" do rejestracji są w załacznikach do odpowiedniego rozporzadzenia. Tam także objaśnienia.

http://www.mos.gov.pl/1akty_prawne/rozporzadzenia_ms/cites/index.html

piotr
24-07-2012, 02:31
dzięki

P.

42d3e78f26a4b20d412==