PDA

Zobacz pełną wersję : CITES - ??



Tomeq
18-08-2012, 10:19
Mam pytanko a nawet 2 >>> ostatnio duzo slyszalem o tym cites. czy ktos bylby w stanie mi odpowiedziec co to wlasciwie jest. Mam Brachypelme Albopilosum i slyszalem ze ona powinna cos takiego miec.

RAMMSTEIN1
18-08-2012, 12:14
KAŻDA Brachypelma MOŻE zostac zarejestrowana tak samo jak jakies 2 gat. Aphonopelma ( nie pamietam jakie dokladnie - jedna to chbya jest Burica :/ - nie wiem ) a co to jest cities - wyjasnienia poszukaj w FAQ o ile dobrze pamietam tam cos jest ;)

Korgan
18-08-2012, 12:17
na forum CITES znajdziesz informacje jak sie do tego zabrac;)

walter
18-08-2012, 12:20
CITES (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora) czyli konwencja o miedzynarodowym handlu zagrozonymi gatunkami dzikiej fauny i flory.
http://www.cites.org/index.html

5 gatunkow pajeczakow jest objetych konwencja CITES:
- Pandinus imperator
- Brachypelma albopilisum
- Brachypelma emilia
- Brachypelma smithi
- Brachypelma boehmei

Owszem, potrzebowalbys dokument CITES zaswiadczajacy, ze Twoja Brachypelma albopilisum nie pochodzi z dzikiego odlowu, gdybys planowal wyslac lub wywiezc ja za granice, do kraju - sygnatariusza CITES.
Trzymajac kedziora w domu nie potrzebujesz zadnego papieru, chyba ze polski rzad cos ciekawego wymysli.

Kendzierzawiec
18-08-2012, 12:24
PRZECIEŻ PAJĘCZAKI ZOSTAŁY WYŁĄCZONE Z OBOWIĄZKU REJESTRACJI !

walter
18-08-2012, 12:28
REJESTRACJA wymyslona przez wladze Polski jest zupelnie czym innym niz MIEDZYNARODOWA konwencja CITES.

Hari
18-08-2012, 12:32
Pajęczaki nadal podlegają naszej rodzimej rejestracji. Byl projekt nowelizacji, ale nawet jeszcze nie doszlo do jego czytania w sejmie.

RAMMSTEIN1
18-08-2012, 12:35
zgadza sie Hari - a nalezy rejestrowac wszystkie Brachypelmy i niektore Aphonopelmy - na stronie www.terrarystyka.com.pl - w dziale "Terrarystyka" ten temat byl wielokrotnie walkowany ;) zachecam do lektury ;):P:P

walter
18-08-2012, 12:53
Nistety, nie znam sie na ustawach, nowelizacjach i zarzadzeniach wydawanych przez wladze RP.
Pytaniem wyjsciowym bylo co to jest CITES oraz, czy gosciu potrzebuje dokumentu CITES na kedziora.
Nie mieszajmy dwoch, zupelnie odrebnych spraw.

Awikularia
19-08-2012, 04:17
Walter, nie 5 gatunkow, tylko wszystkie Brachypelmy i dwie Aphonopelmy (pallidum i caniseps). Czyli 21 gatunkow, z czego dostepnych w handlu jest około 15 gatunkow.

walter
22-08-2012, 15:08
Awikularia,
zgadza sie, dopiero teraz sprawdzilem pelna liste (appendix I, II, III) citesowych pajeczakow.
Dochodza jeszcze 2 gatunki Pandinusa:

Pandinus dictator
Pandinus gambiensis

AGAM
23-08-2012, 11:42
wszystkie gatunki Pandinusów. Imperatory też.

Fryta
26-08-2012, 14:27
Co do pająków to rejestracji podlegaja tylko Brachypelmy. Aphonopelmy jeszcze nie. Sa one wprawdzie na najnowszej liście CITES ale rejestracja zwierzat w Polsce odwołuje sie do listy z Rozporzadzenia Ministra, a nie do samej listy CITES. W Rozporządzeniu nie ma mowy o Aphonopelmach.
Taki drobny szczególik... Ale jek ktoś chce może próbować zarejestrować.

42d3e78f26a4b20d412==