PDA

Zobacz pełną wersję : SILIKON???



Argchun
11-11-2011, 04:47
Mam pytanie czy naprawdę aż tak bardzo różnią się silikony - techniczny i typowy akwarystyczny??
Np.moja kuzynka ma od 3 lat akwarium które było zrobione przy użyciu silikonu technicznego.
Niezauważyłem aby miało to jakikolwiek zły wpływ na ryby żyjące w tym zbiorniku.
Przez długi czas regularnie rożmnażała zbrojniki niebieskie oraz ryby żyworodne.
Wiem że może powinienem umieścić to pytanie na jakimś forum akwarystycznym,ale przecież terra też są robione przy użyciu silikonu,i na dodatek w akwarium silikon może mieć więkrzy wpływ na zmianę środowiska które w nim panuje,bo ma ciągły kontakt z wodą.
Zadałem to pytanie ponieważ silikon techniczny jest dużo tańszy,a na forum już nieraz spotkałem się z opinią na temat szkodliwości tegoż silikonu.
Będę wdzięczny jeśli uzyskam jakieś konkretne informacje na ten temat.



Pozdrawiam wszystkich - Argchun

reed
11-11-2011, 07:38
Silikon techniczny jest szkodliwy w poczatkowym okresie (nie wiem jak dlugo) gdy zastyga i uwalnia sie z niego rozpuszczalnik (kwas octowy ?)
Akwarystyczny jest na innym rozpuszczalniku i dlatego bezpieczniejszy.
Dopuki czuc zapach octu, lepiej nie umieszczac tam zwiarzat.
Ktos nie tak dawno na forum pisal o smierci pajaka, wlozonego wlasnie do terra klejonego swierzo silikonem.
Po wywietrzeniu sie rozpuszczalnika, raczej nie jest szkodliwy, hodowalem przez kilka lat pielegnice pawiookie i zebry , w wlasnorecznie klejonym akwarium, po odstaniu (ja trzymalem je tak 2 tygodnie) wpuszczalem ryby, rosly zdrowo :)

Krzysztof.W
11-11-2011, 09:16
Ja z włsanego doświadczenia wiem , że jest zasadnicza rużnica między silikonami oferowanymi na rynku i tymi uniwersalnymi,i tymi do klejenia zbiorników, oraz szklarskimi i uszczelniajacymi.
A mianowicie zauważyłem że jest rużnica w zapachu.
Dobry silikon to taki który "śmierdzi" samym octem (Rospuszczalnik) i nie czuć żadnego innego zapachu toważyszącego.

Moim skromnym zdaniem najleprze kleje silikonowe to silikony o nazwie ATLAS i Den Braven.Oczywiscie te szklarskie i do klejenia akwarji.
W żadnym przypadku do klejenia zbiorników szklanych nie polecam tanich silikonów np. do uszczelniania brzegów wanny i szpar w oknach takich w cenie sześciu złotych , ewentualnie dopuszczalne są kleje silikonowe uniwersalne.

Zauważyłem że silkony o odmiennym cuchnącym zapachu , dłużej schną, są mało elastyczne i długo śmierdzą, nawet miesiącami.
A te dobre po całkowitym wyschnięciu wogule nie śmierdzą .


Cześć

Argchun
11-11-2011, 10:12
Poszukałem trochę po necie i znalazłem producenta silikonu którego ostatnio używałem do zklejenia mojego małego terarium dla patyków
Firma JABA,chyba, czy jakoś tak.I tam w opisach pisało że silikony do uszczelniania urządzeń sanitarnych zawieraja dodatkowo jakieś substancje grzybobujcze.W takiej sytuacji mogły by naprawdę być niebezpieczne.
No cóż dzięki.
Niewiem dokładnie jakiego silikonu używała moja kuzynka do swojego aqua ale musiał byc jakiś nieszkodliwy bo jak do tej pory niemiała z tego powodu żadnych kłopotów.

42d3e78f26a4b20d412==