PDA

Zobacz pełną wersję : rejestracja żółwia czerwonolicego



BZYK
16-05-2013, 12:22
W jednej z gazet przeczytałem artykuł że należy zarejestrować żółwie czerwonolice. Podobno one są w Unii Europejskiej na liście zwierząt które mogą być niebezpieczne dla środowiska.Napisali że bez dokumentów można żółwie rejestrować do listopada, kosztuje to 20zł, wie ktoś coś o tym.

MataManX
16-05-2013, 13:48
żółwia czerwonolicego się nie rejestruje ze względu na to że nie ma go na liście CITES a tylko citesowe zwierzęta wymagają rejestracji. Jeśli możesz to podaj co to za gazeta lub wyślij mi jej skan na maila

Fryta
16-05-2013, 14:34
"Podobno one są w Unii Europejskiej na liście zwierząt które mogą być niebezpieczne dla środowiska.: W Polsce też bodajże od 20 maja 2002 roku nie wolno ich z tego wzgledu importować (byliśmy chyba ostatnim krajem w Europie, który taki zakaz wprowadził). Zostały uznane za gatunek inwazyjny.

MataManX
16-05-2013, 15:17
Fryta u nas est zakas wwozu ale nie ma nakazu rejestracji jeśli dobrze rozumiem jeśli się myle to mnie popraw

Fryta
17-05-2013, 01:58
masz 100% racji. Ochrona przyrody przed gatunkami inwazyjnymi nie ma wpływu na fakt rejestracji zwierzat (przynajmniej polskie prawodawstwo tego nie przewiduje). Zreszta takie rozwiązanie dodatkowo komplikowałoby samą rejestrację i gubiło nieco jej sens (na dobrą sprawę bardzo wiele gatunków w naszych warunkach możnaby uznać za inwazyjne - w Wlk. Brytani w naturze spotkać można patyczaki - też mozna tu mówić o inwazyjności, ale chyba nie ma potrzeby zmuszać każdego przedszkolaka do rejestrowania swoich zwirzaków).

42d3e78f26a4b20d412==