PDA

Zobacz pełną wersję : po wizycie w powiacie



AGAM
19-08-2013, 05:11
W końcu odsyłany z drzwi do drzwi trafiłęm gdzie należy - do starostwa powiatowego - oddział ochrony środowiska. Pan który się tym zajmuje co nieco wiedział na ten temat, jednak nic mu nie było wiadomo o liscie zwierząt z UE prócz tego że ona istenija - powiedział że nas obowiązuje jak narazie tylko CITES. Nic mu nie było wiadomo takze na temat zwierzat zakazanych. Za rejstracje pytona królewskiego na oświeadczenie woli zapłaciłem 25,50zł i co ciekawe u nas płatność nie jest od gatunku ale od wniosku :) Czyli mogę zarejestrować więcej gatunków za ta samą cenę :) Pytałem też o rozmnażanie bezkręgowców z CITESa i późnijszy handel młodymi - tu zostałem odesłany do powiatowego weta, którego niestety nie zastałęm, ale ma na mnie namiar i pewnie w najbliższym czasie zadzwoni. Wynika z tego jednak że będzie to polegało na tym że jak sie małe wyklują, to wet przyjdzie, looknie, da zaświadczenie, weźmie kase i tyle... Teraz aż żałuje że nie mam więcej CITESów skoro płatnosć jest od wniosku a nie gatunku...

AGAM
19-08-2013, 05:14
i co jeszcze - w moim powiecie zarejestrowano jak narazie 40 zwierząt czyli bardzo mało... a jeden gość ma sprawe w sądzie bo sąsiad go podał że trzyma legwana :/ I co dalej - legwany zielone wymagają rejestracji tylko kiedy pochodza z Ghany - czyli z tego wynika ze wystarczy powiedzieć że Twój leg nie przyjechał z Ghany i już nie musisz go rejestrować - tylko jak to udowodnić to nie wiem :/

MataManX
19-08-2013, 07:29
Leg zielony z Ghany ?? ja zawsze myślałem że ich fermy są w ameryce płd

AGAM
19-08-2013, 07:48
No też fakt :/ nie zwróciłem uagi że Ghana lezy w Afryce :/ może gościowi się coś pomyliło :/ w każdym razie chodzi o to że tylko jedno państwo pochodzenioa legów ratyfikowało CITES i tylko legi stamtąd podlegają rejestracji. Przynajmniej tak mi powiedziano a jak jest to nie wiem. Co urząd to inaczej na to wyglada :/

dr Robert
19-08-2013, 08:14
Chodziło pewnie o Gujanę, co nie zmienia faktu, że Pan nie ma racji. Chyba wszystkie kraje występowania Iguana iguana podpisały Konwencję Waszyngtońską i legwany są w II załaczniku. Można to sprawdzić na www.cites.org
Zwierzęta ujęte w załaczniku III podlegają Konwencji jeśli pochodzą z ograniczonego obszaru (np. z jednego państwa), choć występują na większym. Ale to nie dotyczy legwanów. Te są w załaczniku II.

Pan nie ma racji również gdy chodzi to co jest podstawą obowiązku rejestracji. A tą podstawą jest ustawa o ochronie przyrody z 16 kwietnia 2004
http://www.mos.gov.pl/1akty_prawne/ustawy/01.99.1079.shtml

której artykuł 61.1 mówi:
Art. 61. 1. Przewożenie przez granicę państwa roślin i zwierząt należących do gatunków, podlegających ograniczeniom na podstawie przepisów prawa Unii Europejskiej, a także ...
oraz fragment artykułu 64:
Art. 64. 1. Posiadacz zwierząt, o których mowa w art. 61 ust. 1, zaliczonych do płazów, gadów, ptaków lub ssaków, a także prowadzący ich hodowlę, jest obowiązany do pisemnego zgłoszenia ich do rejestru. ...

Chodzi więc o zwierzęta podlegające ograniczeniom na podstawie przepisów prawa Unii Europejskiej, a spis tych gatunków nie pokrywa się ze spisem CITES. Listy CITES obowiązywały do momentu wejścia Polski do UE.

Spis tych gatunków jest na:
http://europa.eu.int/eur-lex/pl/dd/docs/2003/32003R1497-PL.doc

Wszystkie przepisy starałem się zebrać w wątku:
http://www.terrarium.com.pl/forum/read.php?f=19&i=1660&t=1660

Niestety po okresie rejestracyjnym np. na podstawie oświadczenia woli czyli od 1 listopada 2004 trudno będzie zarejestrować zwierzę wyjaśniając, że "Pan mówił, że nie trzeba", dlatego radzę mniej słuchać urzędników, a bardziej samemu poznać przepisy. Mamy ten luksus, że są one dostępne w internecie.

AGAM
19-08-2013, 09:04
no ja akurat mam głównie bezkręgowce, kilka gryzoni, ptaszki, regiusa i scynki - już sie zorientowąłem i wiem że one nie sa na liście - znaczy się prócz regiusa. Ja iwme co i jak mniej wiecej sie orientuje ale chciałem tylko powiedzieć co urzędnicy mówią. Jest jeden plus - płatnosć od wniosku :)

Awikularia
19-08-2013, 09:55
Agam, ty nie masz CITES-u, a jedynie dokument rejestracyjny. CITES a rejestracja w yrzedzie to calkiem dwie rozne rzeczy.

AGAM
19-08-2013, 10:26
No tak chodzi mi o rejestracje CITESowców :)

Goblin
19-08-2013, 13:07
Mnie to dopiero bedzie czekać te odsyłanie od drzwi do drzwi za tydzień Hihihi :]

serpentor
20-08-2013, 02:02
mnie tez.z moim boa:)

Goblin
20-08-2013, 02:42
serpentor hehe mnie tesh z boa :]

Mirass
20-08-2013, 11:53
Agam a we wniosku sie wpisuje ilość sztuk danego gatunku czy poprostu nazwe ??

AGAM
21-08-2013, 07:14
nazwe i ilość sztuk -ale mysle że spokojnie mozna wpisac wiecej bo przynajmiej u mnie powiedziano - ":A kto to będzie sprawdzać?".... a jakby co zawsze mzoesz powiedzieć że pożyczyłeś węża koledze :D

42d3e78f26a4b20d412==