PDA

Zobacz pełną wersję : brachypelmy - hybrydy



Baku
31-10-2013, 16:17
czy chybrydy terz podlegają przepisom co do sprzedazy ych pajączków ??

a jeśli nie to jak ktoś moze mi udowodnić czystość rasową mojego pająka ??

stopa
31-10-2013, 17:34
CHyba Baku uderzyles w punkt:)....tzn poczekajmy niech sie odezwa bardziej obeznani w prawie...ale skoro np.psy krzyzowki raz ktore sa na liscie "ras agresywnych/niebezpiecznych"[<-biedaki pociagniete do zbiorowej odpowiedzialnosci:(] to i z pajakami powino byc podobnie...z tym, ze np cala rodzina brachypelm jest na citesie, wiec hmmm....

Poczekajmy na kogos bardziej oblatanego:)

Pozdrawiam!
stopa

dee jay
01-11-2013, 01:35
jak był u mnie nalot to był tez na okazaniu pan Brachaczek z Chorzowskiego ZOO i stwierdził że na krzyżówki niepotrzeba dokumentów.

Baku
01-11-2013, 03:09
mówieś ale musze sie upewnić ...

kak
01-11-2013, 04:05
zdaje mi sie, ze hybrydy podlegaja tez przepisom.
zdaje sie, na stronie http://salamandra.org.pl/cites w wyciagach z przepisow albo w przepisach, a na pewno w jakims dokumencie word'owskim bylo o krzyzowkach gatunkow.

dr Robert
01-11-2013, 04:18
Nie ma lekko :). Leniuszki, wszystkie przepisy już przytaczałem, są też na stronie Salamandry. Wystaczy pogrzebać w rozporządzeniach UE, a jest ich tylko kilka.
Przytaczam:

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 338/97 z dnia 9 grudnia 1996 r.
w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu
dostępne np. na stronie:
http://www.salamandra.org.pl/cites/pr/doc/ROZPORZADZENIE_RADY_(WE)_NR_338-97.doc

Artykuł 2 pt. Definicje w punkcie t mówi:

"... Za okaz uważa się okaz gatunku wymienionego w załącznikach A - D, jeśli jest on zwierzęciem lub rośliną, częścią lub produktem otrzymanym ze zwierzęcia lub rośliny, których przynajmniej jedno z „rodziców” należy do wymienionego tam gatunku. W przypadku, gdy „rodzice” takiego zwierzęcia lub rośliny należą do gatunków wymienionych w różnych załącznikach lub gatunków z których tylko jeden jest wymieniony, stosuje się przepisy bardziej rygorystycznego załącznika. ...


Wynika z tego, że do mieszańców odnoszą się takie same przepisy co do gatunku chronionego, a jeśli obydwa są na listach to mieszaniec podlega przepisom takim jak gatunek rodzicielski z bardziej rygorystycznego załącznika.

Nie miałem czasu na studiowanie wszystkiego, ale może jest gdzieś jakiś wyjątek. Z tego jednak wynika, że handel mieszańcami odbywa się na takich zasadach jak gatunku chronionego.

Baku
01-11-2013, 05:10
tak myślałem ale dee jay mnie zasugerował inaczej :P:P

szkoda

Baku
09-11-2013, 11:06
ale z drugiej strony kto w polsce jest w stanie określić " gatunek " hybrydy ?

teoretycznie mozna by chyba sprzedawać jako pajak sp. i wymyślić sobie jakąś fikuśną nazwe np " czerwono zadkowy pozeracz ptaków :P " i wtedy byłby spokuj ??

hoć pewnie sie myle bo i tak by sie przyczepić mogli :[

42d3e78f26a4b20d412==