PDA

Zobacz pełną wersję : Odpowiedz z Ministerstwa



kak
12-11-2013, 10:27
Odpowiedź odnośnie przepisów prawnych (ciekawe jest to, że piszą o 'Brahypelmach' a nie 'Brachypelmach' ;):

Witam,

W odpowiedzi na pytanie dotyczące hodowli i handlu pająkami z rodzaju Brahypelma Departament Ochrony Przyrody uprzejmie przedstawia następujące informacje.

Art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U Nr 92, poz. 880) stanowi, że posiadacz zwierząt zaliczonych jedynie do płazów, gadów, ptaków lub ssaków, gatunków podlegających ograniczeniom na podstawie przepisów prawa Unii Europejskiej, jest zobowiązany do pisemnego zgłoszenia ich do rejestru prowadzonego przez starostę właściwego ze względu na miejsce przetrzymywania zwierząt lub prowadzenia hodowli. Tak więc rejestracja pająków, w świetle obowiązujących przepisów, nie jest możliwa.

Jednak należy zauważyć, iż zarejestrowanie zwierząt nie jest tożsame z ich zalegalizowaniem w rozumieniu przepisów Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (przed 1 maja 2004 r.) lub przepisów Unii Europejskiej ( od 1 maja 2004 r.). Zaświadczenie wydane przez starostę w celu potwierdzenia wpisania okazu do rejestru nie jest dokumentem legalności pochodzenia.

O legalności pochodzenia zwierzęcia świadczy jeden z następujących dokumentów: zezwolenie CITES na import, dokument potwierdzający urodzenie zwierzęcia w hodowli wydany przez powiatowego lekarza weterynarii, zezwolenie na schwytanie zwierzęcia w środowisku albo inny dokument stwierdzający legalność pochodzenia w świetle przepisów o ochronie dziko żyjących zwierząt.

Pająki z rodzaju Brahypelma są wymieniony w Załączniku II Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (Konwencja Waszyngtońska, CITES) i w Załączniku B rozporządzenia Komisji (WE)1497/2003 z dnia 18 sierpnia 2003 r. zmieniającego rozporządzenie Rady (WE) Nr 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi. (W.w. rozporządzenia są dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Środowiska: www.mos.gov.pl/cites-ma).

Odnośnie wszystkich gatunków wymienionych w Załączniku B (w tym pająków z rodzaju Brahypelma) posiadanie ww. dokumentów legalności pochodzenia jest niezbędne przy podejmowaniu działań komercyjnych. W przypadku ich braku, zgodnie z art. 8 ust. 5 rozporządzenia Komisji 338/97 z dnia 9 grudnia 1996 r. w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi, kupno, oferowanie kupna, pozyskiwanie do celów handlowych, wystawianie na widok publiczny do celów handlowych, wykorzystywanie dla zysku, sprzedaż, przechowywanie w celu sprzedaży, oferowanie do sprzedaży lub transport w celu sprzedaży są zabronione.

Jednocześnie uprzejmie informujemy, że zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych (Dz.U. Nr 69, poz. 625) prowadzenie hodowli zwierząt wymaga zgłoszenia jej powiatowemu lekarzowi weterynarii, w celu poddania jej nadzorowi weterynaryjnemu i wpisania do rejestru.


Pozdrawiam,
Barbara Zbiegieni
Zespół ds. CITES w Departamencie Ochrony Przyrody

Saurus
12-11-2013, 10:51
no to nie ma problemu, my hodujemy BraCHypelmy :D ciekawe jak jest w ustawie, jesli BraHypelmy to nic nie moga zrobic hodowcom :D

loktok
12-11-2013, 11:23
Jedyne co z tej odpowiedzi wynika to to ze jesli bedzie sie mialo potwierdzenie przychowku w niewoli przez powiatowego lekarza weterynarii to mozna juz takie pajaki sprzedawac, ale powiatowy lek. wet. nie ma takiego obowiazku a nawet przepisow prawnych nakazujacych mu takie dzialanie.

dr Robert
12-11-2013, 12:32
Czyli wiadomo tyle ile było wiadomo :).
Ciekaw jestem czy jesteśmy jedynym krajem w Europie, gdzie aby trzymać i rozmnażać dwa pająki w domu trzeba zakładać oficjalną hodowlę.

Awikularia
12-11-2013, 14:15
Robercie, ja sie dowiadywalam o zalozenie hodowli. Bylam tam, gdzie rejestrowalam zwierzaki, czyli w wydziale srodowiska i rolnictwa. Nie mozna tam zalegalizowac hodowli, a jedynie zarejestrowac zwierzaki. Na moje pytanie, gdzie w takim razie sie zwrocic, abym mogla miec zarejestrowana hodowle, uzyskalam za odpowiedz zaklopotana mine i wzruszenie ramionami. I kolo sie zamyka... :/

dr Robert
12-11-2013, 14:37
Ja też nie wiem, gdzie hodowlę zarejestrować, ale gdzieś chyba można, skoro w innych miastach to robią.

Awikularia
12-11-2013, 15:33
Ja nie mam pojecia, gdzie we Wroclawiu. W Jeleniej Gorze np. robia to bez problemu w wydziale srodowiska i rolnictwa. We Wroclawiu nie... :/ Obawiam sie, ze co miasto, to obyczaj :/

coolary
12-11-2013, 17:20
Ja zarejestrowałem hodowle w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii. Cała "sprawa" polega na nadaniu numeru identyfikacyjnego przez PLW. Postaram się zrobić skan mojej decyzji i wrzucić na forum.

Dodi
12-11-2013, 18:05
Każda hodowla czy to jest ZOO czy prywatny kolekcjoner musi mieć nadany numer przez Powiatowego Lek. Wet. ( drobna oplata )
Należy równierz prowadzić zeszyt kontroli wet. bo jest się wówczas pod ich stalym nadzorem.
Pozdrawiam
Witold Plucik

Baku
12-11-2013, 20:51
"albo inny dokument stwierdzający legalność pochodzenia "

a czy nie mozna uznac tego za zdanie mówiące " jakikolwiek dokument który potwierdzi ze pająk jest legalny- czyli nie łamie przepisów jest wystarczający "

a więc w takim razie rejestwujemy chodowle jak to zrobił coolary i kazdemu kupcowi wypisujemy papierek ze pająk pochodzi z tej chodowli i ze został rozmnozony w niewoli ... , składamy pod tym nasz podpis a jak ze podpis ma moc prawną to i text który podpisujemy uzyskuje taką moc ,,,,

w przepisach cites i ustawie terz pisze " albo udowodnić w sposub satysfakcjonujący ze pająki pochodzą z chodowli " a skoro MOŚ satysfakcjonuje "jakiś"(byle by był ) dokument czyli powinno być oka ??

Baku
12-11-2013, 20:53
ale bezkręgi chyba nie podlegają kontrolom ?? - na lotnisku przeciesz jak przywozisz t nie ma lekaz prawa ich kontrolować - była tu o tym ostatnio dyskusja ...


więc to troche głupie ze jak jade sobie z pająkiem albo lece to mnienie kontrolują a jak siedzą u mnie w domu to mnie kontrolują ??

Baku
12-11-2013, 20:58
moze napisać do nich drógie pismo w odpowiedzi :

ze zarejestrować nie mozna , lekaz nie ma uprawnień wiec niech nie pisza takich zeczy tylko powiedzą co realnie trzeba zrobić ...

coolary
13-11-2013, 00:57
No właśnie o to chodzi, potwierdził Witek. CAŁY proces rejestracji hodowli załatwia się w Pow. Insp. Wet. Starostwo Powiatowe nie ma tutaj znaczenia. Na podstawie przyznanego numeru identyfikacyjnego wydawane są zaświadczenia o urodzeniu w niewoli. Wiąrze się to z kontrolami Weterynaryjnymi - przy rejestracji hodowli (stwierdzenie odpowiednich warunkow) i potem już w trakcie jej prowadzenia.

Nevermore
13-11-2013, 01:06
najlepiej to im odpisac zeby sie pukli w glowe i pomysleli...bez sens takie bledne kolo....

dr Robert
13-11-2013, 02:16
Proszę nie mieszać różnych rzeczy. Co innego jest kontrola weterynaryjna na lotnisku (to sprawa ustawy weterynaryjnej i tutaj bezkręgowce takiej nie podlegają), a co innego kontrole związane z ochroną gatunków (to ustawa o ochronie przyrody i przepisy UE). Niestety u nas spadło to powiatowych lekarzy weterynarii, którzy są od ochrony zdrowia zwierząt, a nie od ochrony gatunkowej i nie mają o tym zielonego pojęcia, czemu się specjalnie nie dziwię.

Nadal uważam, że rejestracja hodowli, gdy ktoś trzyma kilka jaszczurek czy pająków to kuriozum na skalę europejską. Pająki w małym mieszkaniu może zostaną zaakceptowane jako hodowla, ale PIW nie wiem czy zarejestruję np. hodowlę kilku pytonów czy żółwi w mieszkaniu w bloku (zwłaszcza, że wiele spółdzielni mieszkaniowych ma w przepisach zakaz prowadzenia hodowli). A wiadomo, że ludzie trzymają i rozmnażają w takich mieszkaniach zwierzęta terraryjne.

coolary
13-11-2013, 03:00
Niestety tutaj już można liczyć tylko na dobre serce Pow. Lek. Wet. Mi na początku robili problemy, ale po kilku rozmowach, pokazaniu hodowli w trakcie kontroli sprawa zakończyła się dobrze (dostałem nr. identyfikacyjny). W moim Powiecie (Piaseczyński) zarejestrowane są 2 gadzie hodowle (moja i Gabora Kamińskiego), wiem o fakcie zarejestrowania hodowli jeszcze 2 znajomych. Największym problemem podczas rejstracji było "podpięcie" nas pod odowiednią grupe. Polskie przepisy nie przewidują rozmnażania gadów w niewoli wiec takiej grupy niema. Jak pisałem wcześniej postaram się dziaj pokazać skan takiej decyzji, może troche to rozświetli problem.

Mefisto
13-11-2013, 03:47
W Poznaniu spotkałem się z przypadkiem odmówienia rejestracji hodowli ze względu na zbyt małą ilość zwierząt. Co prawda nie chodziło tutaj o gady ani o pająki, ale świadczy to o tym, że mając kilka sztuk pająków również można się spotkać z tym samym problemem.
Tak więc przy odrobinie "pomyślności" może się okazać, że urzędnicy żądają od nas czegoś, czego nie potrafią nam zapewnić.
Zastępczym rozwiązaniem może się okazać rejestrowanie jednej hodowli wspólnie z kilkoma znajomymi.

Baku
13-11-2013, 07:10
trz zamiezam je zarejestrować , ale nie wiem jak pan wet zareaguje na sterte pudełek z pająkami i na fakt ze nie chodze z nimi na spacery :P

Awikularia
13-11-2013, 10:26
W takim razie w przyszlym tygodniu postaram sie udac do odpowiedniego urzedu. Zdam relacje ;).

bT_PrzemO
17-11-2013, 06:23
czy ktos by mogl mi przeslac taki dokument umozliwiajacy legalna sprzedaz pajakow ? bede wdzieczny bo u mnie tez ruszaja glowa i ramionami ... //PRzemek

wbh@interia.pl jezeli ktos ma taki dokument prosze o przeslanie skanu ..!

42d3e78f26a4b20d412==