PDA

Zobacz pełną wersję : rejestracja potomstwa



Adamek
24-11-2013, 07:47
Więc tak zamierzam rozmnożyć kameleony jemeńskie i mam kilka pytań:
1.Samiczka jest zarejestrowana na starszego bo nie byłem jeszcze pełnoletni... czy moge samca na siebie zarejestrować czy będą problemy z rejestracją maluchów ?
2. Jak jest z tą rejestracją musze zgłaszać zniesienie jajek czy dopiero wyklutych maluchów ?
3. Co mi jeszcze jest poczebne ? Wystarczą papiery na rodziców czy musze mieć jakąś zarejestrowaną hodowle działalnosc czy co :/ ?

AGAM
27-11-2013, 12:54
nie wiem jak jak z tym zgłoszeniem, ale ja jak rejestrowałem regiusa też nie byłem jeszcze pełnoletni i nikt sie nawet o to nie pytał. O żadną działalność też nie pytali. Wystarczyło wpisać w celu posiadania - hobby

Adamek
27-11-2013, 15:00
chodzi mi bardziej pod kątem rozmnożenia i rejestracji młodych mojej samicy nie chceli zarejestrować...

coolary
28-11-2013, 01:40
Pewnie samia była rejestrowana na oświadczenie woli.

dr Robert
28-11-2013, 02:01
Bardzo by było wszystkim miło, gdyby teksty były pisane jaśniej np. z interpunkcją, bo według pierwszego postu Adamka samica jest zarejestrowana natomiast zdania "rejestracji młodych mojej samicy nie chceli zarejestrować..." - nie rozumiem :).

Jeśli samica jest zarejestrowana to według mnie nie powinno być problemu z rejestracją młodych (przynajmniej ustawa o ochronie przyrody nie stawia jakiś dodatkowych warunków).

To czy trzeba zgłaszać zniesienie jaj czy wylęg młodych zalezy od powiatu, bywa, że w niektórych ludzie zgłaszają jaja (co moim zdaniem nie jest potrzebne, w końcu z jaj u gadów wcale niezbyt często udaje się coś uzyskać), a w niektórych dopiero młode. Myślę, że ponieważ wylęg u kameleonów jemeńskich zwykle rozciąga się na kilka dni (wszystkie maluchy nie wyskakują jednocześnie z jaj) zgłoszenie wówczas pozwoli na lekarzowi na zobaczenie zarówno świeżo wyklutych, będących w jajach czy klujących się.

Ustawa nie wymaga żadnych rejestrowanych hodowli, przepisy unijne też nie.

coolary
28-11-2013, 06:08
Owszem, jest tylko jeden problem - czasem na lekarza Wterunarii czekać trzeba 2 tygodnie ( ja z powodu jego zwolnienia lekarskiego czekałem miesiąc na wizyte). Chodzi mi o sprawe pokazania jajek i wykluwających się kameleoników. Ja zarejestrowałem hodowle z innych względów. Wszyscy wiedzą o wspanialej oraganizacji która chodzi z policją po domach i zabiera zwierzaki... przeczepiają się do wszystkiego. W Polsce na razie nie ma unormowań co do minimlalnych wielkości terrariów. Ja staram się zapewanić swoim zwierzakom bardzo dobre warunki. Rozmawiałem z wujkiem który jest prawnikiem. Mając dokument w którym powiatowy Lekarz Weterynarii stwierza, że mam odpowiednie warunki, wszystkie zwierzęta są zarejestrowane moge być spokojny o tego typu kontrole.

Adamek
28-11-2013, 12:00
na samice dostałem papiery przy kupnie i w urzędzie powiedziała babka że musze być pełnoletni :/ i jeszcze jedno pytanie czy moge samca zarejestrować na siebie czy będą problemy typu: samuec jest mój samica starszego i problemy z rejestracją

i ostatnie jeśli kupiłem samiczke a okazało sie że jest zapłodniona to wystarczą na nią papiery czy muszą być na oboje rodziców ?

dr Robert
28-11-2013, 13:02
Samiec i samica może być od różnych właścicieli. Nie wyobrażam sobie, aby było inaczej. Wówczas aby coś rozmnożyć trzeba byłoby mieć zawsze obie płcie, co przy niektórych gatunkach byłoby trudne.
Z zapłodnioną samiczką to moim zdaniem nie powinno być problemu. U kameleonów samica może przetrzymywać nasienie samca nawet ponad rok i w korzystnych warunkach "sama się zapłodnić" ( u mnie samica kameleona Jacksona rodziła po ponad dwóch latach od śmierci samca !). Ale tak naprawdę urzędnicy i powiatowi lekarze weterynarii sami często nie mają pojęcia jak to powinno wyglądać i w każdym mieście bywa różnie.

42d3e78f26a4b20d412==