PDA

Zobacz pełną wersję : Zakładanie amatorskiej hodowli gadów



Cimathel
28-11-2013, 16:56
No właśnie. Możliwe, że w przyszłości chciałbym założyć hodowlę węży. Wiadomo, że warunkiem niezbędnym jest posiadanie dwóch osobników przeciwnej płci... , ale nie o to mi chodzi, hehe. Chciałbym się zorientować jak wygląda sprawa w kwestii formalnej. Jaka jest procedura postępowania przy zakładaniu hodowli. Domyślam się, że na początek należy mieć samca i samicę wcześniej zarejestrowaną. Ale co dalej? Jakieś opinie weterynarzy trzeba mieć i coś dodatkowo rejestrować? Gdzie i na jakich zasadach można otrzymać pozwolenie na handel gadami? Pozdrawiam wszystkich!

coolary
29-11-2013, 01:50
Tego typu hodowli nie rejestruje się. Wystarczy, że masz zarejestrowane dorosłe węże. Rejestracja hodowli ma sens jeżeli masz już więcej zwierząt (10-15) i od część z nich regularnie rozmnażasz.

Cimathel
29-11-2013, 15:17
No dobra, a jak będe chciał młode sprzedać, to jak mam dać wymagane dokumenty potencjalnemu nabywcy ?

dr Robert
29-11-2013, 15:31
Jeżeli zwierzęta nie podlegają ograniczeniom w handlu na mocy przepisów UE to nie musisz dawać żadnego dokumentu. Chyba, że masz tych węży bardzo dużo i obawiasz się urzędu skarbowego, wówczas zakładasz firmę i rozliczasz się jak każda inna firma. Jeżeli jednak ma to być hodowla amatorska nie ma takiej potrzeby. Jeśli rozmnażasz gatunki podlegające ograniczeniom wówczas od powiatowego lekarza weterynarii otrzymujesz zaświadczenie o urodzeniu tych chronionych węży i sprzedajesz młode z kopią owego zaświadczenia ewentualnie z kopią oraz własnym oświadczeniem, że gatunek Y sprzedajesz panu X w dn. XYZ i załaczasz kopię zaświadczenia powiatowego lekarza weterynarii o urodzeniu w niewoli. Na tej podstawie nabywca zarejestruje te młode w urzędzie swojego starosty. Powiatowy lekarz weterynarii zaświadczenie o urodzeniu w niewoli wydaje niezależnie czy hodowla jest zarejestrowana czy też nie jest.

Cimathel
30-11-2013, 09:29
Dzięki bardzo za profesjonalną odpowiedź ! :) Pozdrawiam!

Evoker
04-12-2013, 04:58
Jest w 100% jak napisał dr Robert.
Przeszedłem tą procedurę krok po kroku bez większych przeszkód.

coolary
04-12-2013, 07:17
Dokładnie, ja pierwsze papiery na urodzone u mnie maluchy dostałem bez rejestracji hodowlii, dorosłe węże były zarejestrowane w Starostwie oczywiście.

Cimathel
04-12-2013, 17:48
Wszystkim bardzo dzięki za odpowiedzi :D Pozdrawiam!

micgekon
05-12-2013, 06:02
A tak z ciekawości jaki jest koszt wizyty powiatowego lekarza weterynari i wydanie zaświadczenia o urodzeniu?
No i drugie pytanie jeśli mam samiczkę zarejestrowaną na oświadczenie woli a samca już na normalne papiery to ich potomstwo będzie zupełnie legalne,tak mi się wydaje?

42d3e78f26a4b20d412==