PDA

Zobacz pełną wersję : Nie tylko lista cites podlega ograniczeniom handlu



KORSAKOW
11-12-2013, 13:17
DYREKTYWA RADY 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 roku W SPRAWIE OCHRONY SIEDLISK NATURALNYCH ORAZ DZIKIEJ FAUNY I FLORY

http://www.lkp.org.pl/prawo_html/ffh_pl.html

polecam zapoznanie sie z tekstem, wg mojej interpretacji sprzedaż zwierzaków z załącznika czyli,

GADY - REPTILIA

TESTUDINATA

Testudinidae
Testudo hermanni
Testudo graeca
Testudo marginata

Cheloniidae
* Caretta caretta

Emydidae
Emys orbicularis
Mauremys caspica
Mauremys leprosa

SAURIA
Lacertidae
Lacerta monticola
Lacerta schreiberi
Gallotia galloti insulanagae
* Gallotia simonyi
Podarcis lilfordi
Podarcis pityusensis
Scincidae
Chalcides occidentalis
Gekkonidae
Phyllodactylus europaeus
OPHIDIA
Colubridae
Elaphe quatuorlineata
Elaphe situla
Viperidae
* Vipera schweizeri
Vipera ursinii

PŁAZY - AMPHIBIA
CAUDATA
Salamandridae
Chioglossa lusitanica
Mertensiella luschani
* Salamandra salamandra aurorae
Salamandrina terdigitata
Triturus cristatus

Proteidae
Proteus anguinus
Plethodontidae
Speleomantes ambrosii
Speleomantes flavus
Speleomantes genei
Speleomantes imperialis
Speleomantes supramontes

ANURA
Discoglossidae
Bombina bombina
Bombina variegata
Discoglossus jeanneae
Discoglossus montalentii
Discoglossus sardus
* Alytes muletensis

Ranidae
Rana latastei

Pelobatidae
* Pelobates fuscus insubricus

wymaga udowodnienia legalności pochodzenie tak samo jak w przypadku citesów, jeśli sie myle niech mnie ktoś sprostuje, jednakże myśle że art 12 punkt 2 jest jednoznaczny

art 12 paragraf 2.

W odniesieniu do tych gatunków państwa członkowskie zakażą przetrzymywania, transportu, sprzedaży lub wymiany oraz oferowania do sprzedaży lub wymiany okazów pozyskanych ze stanu dzikiego, z wyjątkiem okazów pozyskanych legalnie przed wprowadzeniem w życie niniejszej dyrektywy.

dr Robert
11-12-2013, 18:25
Tak jest w istocie. Na te gatunki trzeba papierów pochodzenia. To europejskie gatunki objetę unijną ochroną.
Zresztą niektóre z nich oprócz tego są na listach CITES i innych rozporządzeń UE związanych z obrotem zwierzętami (patrz: sygnowane przeze mnie wątki na forum o CITES-ie) oraz na liście gatunków chronionych zwierząt w Polsce (wówczas nawet dokument pochodzenia nam nie pomoże bo potrzebne jest zezwolenie naszego MŚ (dla celów hobbystycznych praktycznie nieosiągalne)).

KORSAKOW
12-12-2013, 04:45
rozumiem ze zezwolenie potrzebne jest na gatunki typu, e.longissima czy l.viridis, a czy pozostałe tych gatunków z "załacznika europejskiego" wymagają rejestracji w UM?

dr Robert
12-12-2013, 05:25
To jest problematyczne i znajduje odzwierciedlenie w krytycznej analizie polskiej ustawy o ochronie przyrody (http://www.cites.info.pl/USTAWA_OP.pdf), w której jest mało precyzyjne określenie dotyczące przepisów unijnych. Własnie których ? Ustawa powinna to precyzyjnie wyjaśniać, ale niestety tak nie jest. Jestem szczęśliwcem bo z tej listy mam tylko Podarcis lilfordi która i tak jest na listach CITES.

W praktyce w urzędach mają tylko listy z rozporządzenia komisji (WE) NR 1497/2003 z dnia 18 sierpnia 2003 r. i dostępne na stronie:
http://europa.eu.int/eur-lex/pl/dd/docs/2003/32003R1497-PL.doc

inneczasy
13-12-2013, 12:38
Przecież greckie są objęte Cites-em. Czy poza papierem ze starostwa potrzebne jest coś więcej???

KORSAKOW
13-12-2013, 12:48
nie, na gatunki z tego załacznika, któe są tez na citesie, nie potrzebujesz jakiś dodatkowych papierów, natomiast te gatunki z listy których nie ma na citesie, wymagają dokumentów poświadczających legalność pochodzenia (czyli to że nie zostały zabrane z natury, papier z UM wydaje sie na podstawie takich właśnie dokumentów więc on w zupełnosci wystarczy

dr Robert
13-12-2013, 14:33
Papier z UM wystarczy do tego, aby trzymać legalnie takie zwierzę, ale nie wystarczy, aby nim handlować. Niektóre urzędy w Polsce rejestrują takie zwierzę tylko z papierem rejestracyjnym, a czy de facto powinny ?
Kilka słów przypomnienia:

Art. 61. 1. Przewożenie przez granicę państwa roślin i zwierząt należących do gatunków, podlegających ograniczeniom na podstawie przepisów prawa Unii Europejskiej, a także ich rozpoznawalnych części i produktów pochodnych, wymaga...

Art. 64. 1. Posiadacz zwierząt, o których mowa w art. 61 ust. 1, zaliczonych do płazów, gadów, ptaków lub ssaków, a także prowadzący ich hodowlę, jest obowiązany do pisemnego zgłoszenia ich do rejestru. ...
i dalej:
4. Rejestr, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać następujące dane:
....
11) numer i datę wydania:
a) zezwolenia na import zwierzęcia do kraju albo
b) zezwolenia na schwytanie zwierzęcia w środowisku, albo
c) dokumentu wydanego przez powiatowego lekarza weterynarii, potwierdzającego urodzenie zwierzęcia w hodowli, albo
d) innego dokumentu stwierdzającego legalność pochodzenia zwierzęcia.

Natomiast przepisy unijne, które obowiązują również wewnątrz każdego kraju UE mówią, że o udokumentowanym pochodzeniu zwierzęcia dyskusja na ten temat:
http://www.terrarium.com.pl/forum/read.php?f=19&i=1660&t=1660
http://www.terrarium.com.pl/forum/read.php?f=19&i=2119&t=2119

Takim dowodem nie jest papier naszego UM. Może, jeżeli zawiera on jakieś dane na temat pochodzenia zwierząt (czyli nie taki co został wydany na podstawie oświadczenia woli) od biedy w kraju może zostać uznany w innym UM, ale nie zagranicą. Nasza ustawa nie rozróżnia obrotu wewnątrz- i pozaunijnego, stąd powstaje bałagan. Wszystko to zostało poddane niezłej krytyce na http://www.cites.info.pl/USTAWA_OP.pdf

Ale nie zmienia to faktu, że jakoś do tych "niekompatybilnych" ze sobą przepisów trzeba się dostosować.

W tej chwili został przytoczony zapis z tzw. dyrektywy siedliskowej. Ja go uzupełnię istotnym początkiem art. 12.

Artykuł 12
1. Państwa członkowskie podejmą konieczne działania, aby ustanowić system ścisłej ochrony w ich naturalnym zasięgu, gatunków zwierząt wymienionych w załączniku IV pkt. (a), zakazujący: ................ i dalej

2. W odniesieniu do tych gatunków państwa członkowskie zakażą przetrzymywania, transportu, sprzedaży lub wymiany oraz oferowania do sprzedaży lub wymiany okazów pozyskanych ze stanu dzikiego, z wyjątkiem okazów pozyskanych legalnie przed wprowadzeniem w życie niniejszej dyrektywy.

Korsakow przytoczył nie ten załącznik tzn. załacznik II zamiast IV.
Lista gatunków z załączniku IV jest znacznie bardziej liczna.

Natomiast problematyczny jest zapis " z wyjątkiem okazów pozyskanych legalnie przed wprowadzeniem w życie niniejszej dyrektywy.". Nie ma tu mowy o potomstwie tych zwierząt uzyskanym w niewoli !

Poza tym nasza ustawa mówi o "gatunkach podlegających ograniczeniom na podstawie przepisów prawa Unii Europejskiej". Ale których przepisów? Tu tez odsyłam do krytyki na http://www.cites.info.pl/USTAWA_OP.pdf

Co prawda to nie jest prawo, ale z kolei z pisma przedstawiciela MŚ do PST w sprawie handlu pająkami jest jednoznaczny adres, gdzie jest aktualny spis gatunków podlegający ograniczeniom. I jest to rozporządzeniu komisji (WE) NR 1497/2003 z dnia 18 sierpnia 2003 r. i dostępne na stronie:
http://europa.eu.int/eur-lex/pl/dd/docs/2003/32003R1497-PL.doc


O przytoczonej dyrektywie ani słowa. Także w robiącej akcje wyłapywania handlujących w internecie "Salamandrze" wśród przepisów dotyczących rejestracji nie znalazłem tej dyrektywy. Zresztą chyba wszyscy co w Polsce mają te gatunki, nie mają udokumentowanego legalnego pochodzenia (podejrzewam że to głównie "pamiątki z wakacji), a termin rejestracji na oświadczenie woli minął. Sytuacja bez wyjścia (?).

Nie wiem więc czy warto wobec niejednoznaczności przepisów "wychodzić przed szereg". Dlaczego sama UE w kolejnych rozporządzeniach będącym aktualizacją spisu o gatunkach objętych ograniczeniami w handlu nie ujęła gatunków z tej dyrektywy ? Zresztą sama lista jest ciekawa, oprócz gatunków rzeczywiście rzadkich jest tam np. jaszczurka murowa. Lista ta jest przypuszczalnie uzupełniana, ale to wymaga dłuższego szukania (od 1992 roku opisano w Europie trochę nowych rzadkich gatunków).
Nie wiem jak z tej sytuacji wybrnąć i czy jest jakieś dobre wyjście.

KORSAKOW
13-12-2013, 15:56
Dr Robert ma niestety racje, machnąłem sie w załączniki, lista tych zwierzaków jest przerażajaco obszerna oto ona:

GADY - REPTILIA
TESTUDINATA
Testudinidae
Testudo hermanni
Testudo graeca
Testudo marginata
Cheloniidae
Caretta caretta
Chelonia mydas
Lepidochelys kempii
Eretmochelys imbricata
Dermochelyidae
Dermochelys coriacea
Emydidae
Emys orbicularis
Mauremys caspica
Mauremys leprosa
SAURIA
Lacertidae
Algyroides fitzingeri
Algyroides marchi
Algyroides moreoticus
Algyroides nigropunctatus
Lacerta agilis
Lacerta bedriagae
Lacerta danfordi
Lacerta dugesi
Lacerta graeca
Lacerta horvathi
Lacerta monticola
Lacerta schreiberi
Lacerta trilineata
Lacerta viridis
Gallotia atlantica
Gallotia galloti
Gallotia galloti insulanagae
Gallotia simonyi
Gallotia stehlini
Ophisops elegans
Podarcis erhardii
Podarcis filfolensis
Podarcis hispanica atrata
Podarcis lilfordi
Podarcis melisellensis
Podarcis milensis
Podarcis muralis
Podarcis peloponnesiaca
Podarcis pityusensis
Podarcis sicula
Podarcis taurica
Podarcis tiliguerta
Podarcis wagleriana
Scincidae
Ablepharus kitaibelli
Chalcides bedriagai
Chalcides occidentalis
Chalcides ocellatus
Chalcides sexlineatus
Chalcides viridianus
Ophiomorus punctatissimus
Gekkonidae
Cyrtopodion kotschyi
Phyllodactylus europaeus
Tarentola angustimentalis
Tarentola boettgeri
Tarentola delalandii
Tarentola gomerensis
Agamidae
Stellio stellio
Chamaeleontidae
Chamaeleo chamaeleon
Anguidae
Ophisaurus apodus
OPHIDIA
Colubridae
Coluber caspius
Coluber hippocrepis
Coluber jugularis
Coluber laurenti
Coluber najadum
Coluber nummifer
Coluber viridiflavus
Coronella austriaca
Eirenis modesta
Elaphe longissima
Elaphe quatuorlineata
Elaphe situla
Natrix natrix cetti
Natrix natrix corsa
Natrix tessellata
Telescopus falax
Viperidae
Vipera ammodytes
Vipera schweizeri
Vipera seoanni (z wyjątkiempopulacji hiszpańskich)
Vipera ursinii
Vipera xanthina
Boidae
Eryx jaculus

PŁAZY - AMPHIBIA
CAUDATA
Salamandridae
Chioglossa lusitanica
Euproctus asper
Euproctus montanus
Euproctus platycephalus
Salamandra atra
Salamandra aurorae
Salamandra lanzai
Salamandra luschani
Salamandrina terdigitata
Triturus carnifex
Triturus cristatus
Triturus italicus
Triturus karelinii
Triturus marmoratus
Proteidae
Proteus anguinus
Plethodontidae
Speleomantes ambrosii
Speleomantes flavus
Speleomantes genei
Speleomantes imperialis
Speleomantes italicus
Speleomantes supramontes

ANURA
Discoglossidae
Bombina bombina
Bombina variegata
Discoglossus galganoi
Discoglossus jeanneae
Discoglossus montalentii
Discoglossus pictus
Discoglossus sardus
Alytes cisternasii
Alytes muletensis
Alytes obstetricans
Ranidae
Rana arvalis
Rana dalmatina
Rana graeca
Rana iberica
Rana italica
Rana latastei
Rana lessonae
Pelobatidae
Pelobates cultripes
Pelobates fuscus
Pelobates syriacus
Bufonidae
Bufo calamita
Bufo viridis
Hylidae
Hyla arborea
Hyla meridionalis
Hyla sarda

inneczasy
13-12-2013, 23:53
A mnie interesuje problem rozmnażania żółwi greckich, na które mam dokumenty rejestracyjne, niestety rejestrowane na oświadczenie woli. Z tego na co natknałem się gdzieś w internecie wywnioskowałem, że nie mogę w/w żółwi odsprzedać i wymieniać oraz przy rozmnożeniu nie wolno mi sprzedawać oraz wymieniać potomstwa moich podopiecznych - ze względu na ich "niewiadome" pochodzenie. Czy taki zapis jest zgodny z prawem. Z tego co się orientuję to prawo nie działa wstecz, więc skoro zarejestrowałem legalnie zakupione żółwie ( brak dokumentu ze sklepu - wtedy nie obowiązywała ustawa ) to dlaczego nie mogę handlować potomstwem i nimi samymi ???

dr Robert
14-12-2013, 03:20
Ustawa nie obowiązywała, ale ten gatunek jest w załaczniku Konwencji CITES, a tę Polska podpisała 1 1990 roku i od tego momentu wszystkie sprzedawane zwierzęta powinny mieć udokumentowane pochodzenia. Jeśli zwierzęta są kupione przed tą datą to rozwiązaniem może być to:
http://www.salamandra.org.pl/cites/inf/faq_7.php
Jeśli nie są tak dawno w Polsce to gorzej, ale z tego co paiętam już ich wnuki chyba mogą być legalnie sprzedawane. Jak wskazuje jednak praktyka przynajmniej w Polsce potomstwo takich zwierzat sprzedaje się i uznaje za legalne. Ale to kwestia bałaganu. Jest o tym trochę w moich starszych wątkach, warto też postudiowć przepisy które w nich przytaczałem.

inneczasy
14-12-2013, 06:12
Wilekie dzięki :D postudiuję je w wolnej chwili :D

42d3e78f26a4b20d412==