PDA

Zobacz pełną wersję : Wstępna wersja dokumentu o "niebezpiecznych"



Dark Raptor
15-12-2013, 15:44
Ok. Chciałem stworzyć coś w stylu szkieletu. Jest to wersja do ewentualnie całkowitego zmasakrowania/przerobienia.
Dokument jest wersją "alpha". Można go edytować do woli (najlepiej tutaj, ale wiem, że zaraz powstanie straszny chaos). Chciałbym, by zajęli się nim bardziej doświadczeni w "bojach" z ministerstwami. Dlatego prosiłbym o nie wpisywanie się tutaj z komentarzami w stylu "jesteśmy z wami!", a raczej z jakąś konstruktywną krytyką.
Może jest prymitywny i naiwny, ale mam nadzieję, że będzie to impuls do wypracowania naszego wspólnego stanowiska, w znanej nam sprawie. Dużo mówimy o przyłączaniu się do akcji, ale mało robimy. Przynajmniej będzie to mój początkowy wkład w tę sprawę.

------------

Ministerstwo Ochrony Środowiska

W ostatnim czasie środowisko terrarystyczne zostało poruszone wprowadzeniem rozporządzenia do nowej ustawy o „Ochronie Przyrody”, z dnia 16 kwietnia 2004 r. (Dz. U.04.92.880 z dnia 30 kwietnia 2004 r.). Precyzując, chodzi konkretnie o listę gatunków zwierząt niebezpiecznych (rozporządzenie do rozdziału 3 Art. 73. punkt 1 i 2).
Wiemy, że ministerstwo podjęło na szeroką skalę konsultacje społeczne z różnorodnymi organizacjami, dotyczące ustalenia składu tej listy. Środowisko terrarystów śledziło te poczynania z dużą uwagą, czego przykładem jest m. in. lista ustalona przez Polskie Stowarzyszenie Terrarystyczne (PST).
Pierwotna lista, proponowana przez MOŚ (TU PRZYKŁAD, ADRES ITP.), pokrywająca się w dużym stopniu z tą, ustaloną przez PST (ADRES LISTY), była w znacznej mierze do przyjęcia przez całe środowisko. Ponieważ lista powstawała przy współudziale doświadczonych hodowców, jesteśmy pewni, że uwzględniono na niej gatunki rzeczywiście niebezpieczne i stanowiące potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.
Ku naszemu zaskoczeniu, lista została poszerzona o szereg nowych taksonów (m. in. rodzaje), których umieszczenie tu, wydaje się zupełnym nieporozumieniem. Oto następujące przykłady:

(Tu może się znaleźć lista gatunków/rodzajów. Do każdego powinien znaleźć się jakiś opis. Dlaczego nie powinien się tutaj znaleźć itp. Ponieważ nie mam tak dużego doświadczenia w hodowli tych gatunków tę część pozostawiam jak najbardziej wam.)
Środowisko terrarystów polskich ma ogromną nadzieję, że proponowane zmiany nie zostaną wprowadzone i lista pozostanie w swoim pierwotnym kształcie. Wyżej wymienione powody, poświadczone doświadczeniem setek, jeśli nie tysięcy hodowców, powinny stanowić nasz wkład w powstawanie tego prawa. Chcemy brać udział w jego tworzeniu, gdyż jesteśmy żywotnie zainteresowani możliwością rozwijania naszych zainteresowań (?) oraz szerzeniem wiedzy o zwierzętach w społeczeństwie. (BLE, BLE, BLE – wiem, że to zwykłe pierdoły, ale coś w tym stylu, pokazujące nasze zainteresowanie itp. musi się chyba tu znaleźć).
I tu jakieś wyrazy szacunku.
-------

Traktujcie to jako dość prymitywny wstępniak do stworzenia szablonu, który każdy będzie mógł wysłać mailem/pocztą. Chciałbym, by powstała jakaś ostateczna, bardziej złożona wersja tego dokumentu.

Dark Raptor
15-12-2013, 15:56
No i bym zapomniał. Przydałby się jakiś koordynator, bo już wyobrażam sobie chaos. najlepiej ktoś mocno osadzony w temacie i z doświadczeniem w pisaniu petycji, "oficjałek" itp.

Jak pisałem. To tylko propozycja, by coś robić, a nie chrzanić o "dupie Maryny". W ten sposób raczej do niczego nie dojdziemy.

Teraz się wyłączam. Pojawię się na forum dopiero późnym wieczorem. Wszystko w Waszych rękach :-)

Samael_
15-12-2013, 16:18
Swiete slowa Dark i kawal dobrej roboty <piwo> :]Gadaniem nic nie zdzialamy, trzeba zaczac dzialac...

Baku
15-12-2013, 16:40
super ... postarram sie jutro coś dopisać ...


dzięki !!!!!

dr Robert
15-12-2013, 16:48
"Dlatego prosiłbym o nie wpisywanie się tutaj z komentarzami w stylu "jesteśmy z wami!", a raczej z jakąś konstruktywną krytyką."

AGAM
16-12-2013, 00:32
z tego co pamiętam w formie pierwotnej były też duze dusiciele, dlatego nie sądzę żeby powrót do niej był w porządku. Ponadto upierałbym się też o wykreślenie korpionów, a przynajmniej na sprecyzowanie konkretnych gatunków (podgatunków), bo zakaz hodowli tych, które są w projekcie, przekreśla zdecydowaną większość gatunków występujących w naszych hodowlach, a skorpiony w odpowiednio zabezpieczonym terrarium i przy użyciu pensety nie są w stanie ukąsic opiekuna, np. skacząc na niego. Dokładnie to samo odnośnie skolopendr - zakaz hodowli rodzaju Scolopendra sp. spowoduje zakaz praktycznie wszystkich trzymanych u nas gatunków z nielicznymi wyjątkami. Jeżeli majaczegoś zabronić powinni się bardziej uściślić... Nie można zakazac poprostu wszystkiego :/ Po wejściu w życie tego rozporządzenia automatycznie większość hodowców skorpionów, skolopendr i wielu pająków stała by się łamiącymi prawo przestępcami, a szczerze wątpie żeby ktoś od tak oddał owoc wszystkich lat swojej hodowlanej pracy. Ja sam posiadam 6 gatunków bezkręgowców, które listya obejmuje (zarówno spośród pająków, skorionów, jak i skolopendr) i nie uważam, aby jakiekolwiek z nich stanowiło realne zagrożenie dla odpowiedzialnego hodowcy.

ironkapela
16-12-2013, 02:23
Witam. Ja osobiscie uwazam isc tresc jest bardzo dobra i nie trzeba nic w niej zmieniac. Teraz tylko trzeba czekac na powazne opisy potwierdzajace to iz dany gatunek nie zagraza zyciu ludzkiemu. A co pierwotnej wersji listy zwierzat pospolicie uwazanych za niebezpieczne to nie wiem czy warto do niej wracac bo na niej byl m.in Boa Constrictor, wiec z ta stara lista rowniez bardzo wiele osob sie nie zgadza.

Dark Raptor
16-12-2013, 06:27
Wprowadziłem trochę poprawek. Ale nie zmienia to faktu, że jest to nadal szkielet. Mam nadzieję, że ktoś to obrobi i dostosuje do odpowiednich standartów.
Mam też prośbę do specjalistów w dziedzinie hodowli pewnych grup zwierząt, by ustalili np. podział między sobą i opisali wymieniane w noeym rozporządzeniu taksony, wraz z uzasadnieniem, czemu je trzeba wycofać. Dobrze byłoby dać coś o bezwypadkowości hodowli itp.

-----------------------
Ministerstwo Ochrony Środowiska

W ostatnim czasie środowisko terrarystyczne zostało poruszone wprowadzeniem rozporządzenia do nowej ustawy o „Ochronie Przyrody”, z dnia 16 kwietnia 2004 r. (Dz. U.04.92.880 z dnia 30 kwietnia 2004 r.). Precyzując, chodzi konkretnie o listę gatunków zwierząt niebezpiecznych (rozporządzenie do rozdziału 3 Art. 73. punkt 1 i 2).
Wiemy, że ministerstwo podjęło na szeroką skalę konsultacje społeczne z różnorodnymi organizacjami, dotyczące ustalenia składu tej listy. Środowisko terrarystów śledziło te poczynania z dużą uwagą, czego przykładem jest m. in. lista ustalona przez Polskie Stowarzyszenie Terrarystyczne (PST).
Pierwotna lista, proponowana przez MOŚ (Nie mam jeszcze adresu gdzie była), pokrywająca się w dużym stopniu z tą, ustaloną przez PST (http://www.pst.org.pl/start/pismo_PST.pdf), była w znacznej mierze do przyjęcia przez całe nasze środowisko. Ponieważ powstawała ona przy współudziale doświadczonych hodowców, jesteśmy pewni, że uwzględniono na niej gatunki rzeczywiście niebezpieczne i stanowiące potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.
Ku naszemu zaskoczeniu, lista została poszerzona o szereg nowych taksonów (m. in. rodzaje), których umieszczenie tu, wydaje się zupełnym nieporozumieniem. Czujemy się więc zobowiązani do wskazania które z nich i dlaczego, nie powinny być dalej uwzględniane. Gatunki te znajdują się już od wielu lat w krajowych hodowlach i zostały dość dobrze poznane, zrówno pod względem behawioru jak i potencjalnych utrudnień dla hodowców.
Oto następujące przykłady wraz z objaśnieniami:
(Tu może się znaleźć lista gatunków/rodzajów. Do każdego powinien znaleźć jakaś krótka charakterystyka. Należy wyszczególnić, dlaczego nie powinien się tutaj znaleźć itp. Ponieważ nie mam tak dużego doświadczenia w hodowli pajęczaków – a zapewne dojdą i inne zwierzęta tę część pozostawiam naszym specjalistom w tej dziedzinie.)

Środowisko terrarystów polskich ma ogromną nadzieję, że proponowane przez MOŚ zmiany, w sprawie dodania nowych taksonów do spisu zwierząt niebezpiecznych, nie zostaną wprowadzone i lista pozostanie w swoim pierwotnym kształcie. Wyżej wymienione powody, poświadczone doświadczeniem setek, jeśli nie tysięcy krajowych hodowców, powinny stanowić nasz wkład w powstawanie tego prawa. Chcemy brać udział w jego tworzeniu, gdyż jesteśmy żywotnie zainteresowani możliwością rozwijania naszych zainteresowań oraz szerzeniem wiedzy o zwierzętach w społeczeństwie. Terrarystyka, stanowi doskonały wstęp do poznania takich dziedzin wiedzy biologicznej jak arachnologia, entomologia i herpetologia. Tworzenie dodatkowych barier stanowi tylko przeszkodę w jej upowszechnianiu.
Czujemy się również zobowiązani do wskazania kilku dodatkowych problemów, które stworzą nowe przepisy, jeśli zostaną wprowadzone w proponowanej przez MOŚ postaci. Po pierwsze, nowe prawo może stać się martwe, gdyż przesunie dużą część hodowli do podziemia. Jeśli nawet założymy, że wymienione na liście gatunki zostaną przekazane do ogrodów zoologicznych, liczba osobników może iść w tysiące. Uważamy, że ogrody nie będą w stanie sprostać nowej sytuacji, a ewentualne niepotrzebne uśmiercenie zwierząt, kłóci się z logiką i etyką terrarystów.
Bardzo ważny jest też fakt, że tak restrykcyjne rozwiązania nie istnieją w innych krajach Unii Europejskiej (tu nie wiem, jakby co poprawić). Zaostrzanie istniejących przepisów, nie wydaje się więc być podyktowane jakimiś specjalnymi powodami.

Jeszcze raz wyrażamy nadzieję, że nasze propozycje zostaną rozpatrzone i uwzględnione w procesie tworzenia nowego rozporządzenia.
Podpis………………………………….itp.
--------

Więc to jest wersja robocza 2. Pisałem ją z myślą o pajęczarzach, ale widzę, że są już głosy w sprawie gadów. Niestety zupełnie w tym temacie nie siedzę i jest on dla mnie "terra incognita". Jak pisałem wcześniej, projekt powinien przejąć ktoś, kto potrafi dobrze zorganizować prace. Najlepiej w gronie doświadczonych hodowców. Najlepiej, by skończyć to w tym tygodniu.
Nie wiem, czy dokument nie powinien być pisany w liczbie pojedynczej, tak od siebie, by każdy mógł go podpisać i wysłać mailem i pocztą. Może to być też w formie petycji, podpisanej przez wiele osób.

Mam też taką myśl, że ktoś mógłby stworzyć stronę www z petycją i zbieralibyśmy podpisy. Posiadacze swoich stron, dali by odnośniki do niej dla wszystkich odwiedzających. Nie wiem jakie dane powinny być na niej wpisywane, tak by nie złąmać prawa o informacjach niejawnych, a jednocześnie wpisujące się osoby mogły być możliwe do identyfikacji przez odpowiednie organa.

To takie tam... życzę owocnej pracy :-)

Dark Raptor
16-12-2013, 06:40
Acha. Kolejne posty wpisujcie w głównym ciągu, chyba, że wyraźnie z kimś dyskutujecie. Ewentualnie stosujcie znaczniki "quote" i wpisujcie kogo cytujecie. Unikniemy bałaganu z poprzedniego topicu.
----
Ironkapela

A co pierwotnej wersji listy zwierzat pospolicie uwazanych za niebezpieczne to nie wiem czy warto do niej wracac bo na niej byl m.in Boa Constrictor, wiec z ta stara lista rowniez bardzo wiele osob sie nie zgadza
Ironkapela masz rację. Można stworzyć jakiś załącznik ze skompilowaną listą gatunków, które uważamy za odpowiednie do umieszczenia na tej liście. Generalnie godzę się z tą z PST, ale jak pisałem wcześniej, mam "wypaczony" punkt widzenia przez pajęczaki.

Reszta moich uwag pozostaje bez zmian. Jeśli jakieś sformułowania są niejasne, niedobre, niepoprawne, najlepiej je zmienić, bo to tylko ogólny zarys tego co mogłoby się znaleźć w petycji.

Nightwolf
16-12-2013, 11:23
Jak myślicie na jakim servie jakimś darmowym?
Moge zarejstrować piszcie gdzie to może coś skombinuje.

Baku
16-12-2013, 15:18
Ministerstwo Ochrony Środowiska

W ostatnim czasie środowisko terrarystyczne zostało poruszone wprowadzeniem rozporządzenia do nowej ustawy o „Ochronie Przyrody”, z dnia 16 kwietnia 2004 r. (Dz. U.04.92.880 z dnia 30 kwietnia 2004 r.). Precyzując, chodzi konkretnie o listę gatunków zwierząt niebezpiecznych (rozporządzenie do rozdziału 3 Art. 73. punkt 1 i 2).
Wiemy, że ministerstwo podjęło na szeroką skalę konsultacje społeczne z różnorodnymi organizacjami, dotyczące ustalenia składu tej listy. Środowisko terrarystów śledziło te poczynania z dużą uwagą, czego przykładem jest m. in. lista ustalona przez Polskie Stowarzyszenie Terrarystyczne (PST).
Pierwotna lista, proponowana przez MOŚ (Nie mam jeszcze adresu gdzie była), pokrywająca się w dużym stopniu z tą, ustaloną przez PST (http://www.pst.org.pl/start/pismo_PST.pdf), była w znacznej mierze do przyjęcia przez całe nasze środowisko. Ponieważ powstawała ona przy współudziale doświadczonych hodowców, jesteśmy pewni, że uwzględniono na niej gatunki rzeczywiście niebezpieczne i stanowiące potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.
Ku naszemu zaskoczeniu, lista została poszerzona o szereg nowych taksonów (m. in. rodzaje), których umieszczenie tu, wydaje się zupełnym nieporozumieniem. Czujemy się więc zobowiązani do wskazania które z nich i dlaczego, nie powinny być dalej uwzględniane. Gatunki te znajdują się już od wielu lat w krajowych hodowlach i zostały dość dobrze poznane, zrówno pod względem behawioru jak i potencjalnych utrudnień dla hodowców.

Szczególnie zaniepokojeni jesteśmy doniesieniami o planowanym wprowadzeniu na tą liste rodzin :
Theraphosidae spp,
Aphonopelma spp.
Ceratogyrus spp.
Pamphobeteus spp.
Poecilotheria spp.
Pterinochilus spp.

Pająki z tych rodzin są od wielu lat w naszych domach w polsce i na całym świecie .
nie ma zadnego naukowo potwierdzonego raportu zgonu po ukąszeniu jakiegokolwiek pająków z powyrzszej grupy ,

szczególnym nieporozumieniem jest umieszczenie rodiny : Aphonopelma spp. Theraphosidae spp, Pamphobeteus spp.
pająki nalerzące do nich są przewaznie spokojnie usposobione i przypadki ukąszenia są praktycznie nie notowane , jednak nawet gdy zdazy się wypadek objawy po ukąszeniu ograniczają sie do opuchlizny i bulu które to ustępują w przeciągu 24-48 godzin.

Pająki z rodzin Pterinochilus spp. Poecilotheria spp. Ceratogyrus spp. Harakteryzują sie coprawda większą agresywnością i silniejszym jadem ale równierz nie stanowią realnego zagrozenia dla zycia człowieka , ich jad nie powoduje takrze trwałego uszczerbku na zdrowiu , w wypadku Poecilotheria spp których jad jest uwazany za najsilniejszy z podanych gróp objawy w wypadku ugryzienia zdrowej dorosłej osoby ograniczają sie do gorączki, wymiotów i duzej opuchlizny ustępujących po 24 godinach i skurczach które mogą pojawiać sie do 2 miesięcy po ukąszeniu .




Dodatkowo chcielibyśmy zwrócić uwagę na pare aspektów :
1) ptaszniki nie są wstanie przetrwać w naszym klimacie więc nie stanowią zagrorzenia dla osób postrnnych
2) hodowla odbywa sie w szczelniezamkniętych terrariach z których zwierze nie ma morzliwości wydostania się
3)W innych państwach UE zadna z powyrzszych rodzin nie jest zakazana , hodowcy mn z niemiec i czech hodują je od wielu lat i równierz w tych krajach nie było zadnych tragicznych wypadków związanych z pokąsaniem
4)Nawet w wypadku ugryzienia przewaznie jad nie zostaje wpuszczony
5) pająki te wolą uciec niz ugryźć ięc niedraznione napewno nikomu nie zaszkodzą
6) W liście zwierzat niebezpiecznych dla zoo znalazł się jedynie 2 rodziny Poecilotheria spp. Pterinochilus spp. i zostały umieszczone w 2 grupie ryzyka - a więc nie zostały uznane za niebezpieczne dla zycia człowieka
7) wprowadzenie tych gatunków na liste udezy nie tylko w pasjinatów tych zwierząt ale i w inne instytucje gdyrz trzeba będzie zapewnić dom dziesiątkom tysięcy zwierząt które obecnie znajdują sie w rękach prywatnych

Tą opinie opieramy nietylko na własnych wieloletnich doświadczeniach ale takrze da opini powszechnie powazanych naukowców zajmójących sie ptasznikami takich jak :
Stanley Shultz
Marguerite Shultz
Rick West
Volker von Wirth



Środowisko terrarystów polskich ma ogromną nadzieję, że proponowane przez MOŚ zmiany, w sprawie dodania nowych taksonów do spisu zwierząt niebezpiecznych, nie zostaną wprowadzone i lista pozostanie w swoim pierwotnym kształcie. Wyżej wymienione powody, poświadczone doświadczeniem setek, jeśli nie tysięcy krajowych hodowców, powinny stanowić nasz wkład w powstawanie tego prawa. Chcemy brać udział w jego tworzeniu, gdyż jesteśmy żywotnie zainteresowani możliwością rozwijania naszych zainteresowań oraz szerzeniem wiedzy o zwierzętach w społeczeństwie. Terrarystyka, stanowi doskonały wstęp do poznania takich dziedzin wiedzy biologicznej jak arachnologia, entomologia i herpetologia. Tworzenie dodatkowych barier stanowi tylko przeszkodę w jej upowszechnianiu.
Czujemy się również zobowiązani do wskazania kilku dodatkowych problemów, które stworzą nowe przepisy, jeśli zostaną wprowadzone w proponowanej przez MOŚ postaci. Po pierwsze, nowe prawo może stać się martwe, gdyż przesunie dużą część hodowli do podziemia. Jeśli nawet założymy, że wymienione na liście gatunki zostaną przekazane do ogrodów zoologicznych, liczba osobników może iść w tysiące. Uważamy, że ogrody nie będą w stanie sprostać nowej sytuacji, a ewentualne niepotrzebne uśmiercenie zwierząt, kłóci się z logiką i etyką terrarystów.
Bardzo ważny jest też fakt, że tak restrykcyjne rozwiązania nie istnieją w innych krajach Unii Europejskiej (tu nie wiem, jakby co poprawić). Zaostrzanie istniejących przepisów, nie wydaje się więc być podyktowane jakimiś specjalnymi powodami.

Jeszcze raz wyrażamy nadzieję, że nasze propozycje zostaną rozpatrzone i uwzględnione w procesie tworzenia nowego rozporządzenia.
Podpis………………………………….itp.

AGAM
16-12-2013, 15:27
Nie zapominajcie o skorpionach i skolopendrach! może są mniej poularne od ptaszników, ale to nie znaczy, że można ich zabronić. Argumenty są podobne jak dla ptaszników, ponadto te zwierzęta nie sa w stanie skoczyć czy wyjść po szybie wiec jeszcze łatwiej zapobiec ukąszeniu.

Baku
16-12-2013, 15:31
to napisz , ja na korpach sie wcale nie znam a scolopendry miałem 5 szt wtym 2 z nich mi spierdzieliły :]

Wiciu
16-12-2013, 15:35
Z najnowszych nieoficilanych wieści z Ministerstwa wiem że Ustawa o ochronie przyrody będzie NOWELIZOWANA właśnie ze względu na niedomogi formalne zwiazane z przepisami Unii tak wieć może cos sie zmieni w art 67 oby na lepsze al;e w to nie nalezy wierzyć bedzie rtaczej ostrzej.
data ogłoszenia rozporządzenia i nowelizacji w związku z przesunięciem wyborów na jesień może byc nieco odległa ale nie za bardzo.
Pozdrawiam wszystki posiadaczy niebezpiecznych dni waszych pupili i wasze sa policzone
Wiciu

Dark Raptor
16-12-2013, 15:41
Ministerstwo Ochrony Środowiska

W ostatnim czasie środowisko terrarystyczne zostało poruszone wprowadzeniem rozporządzenia do nowej ustawy o „Ochronie Przyrody”, z dnia 16 kwietnia 2004 r. (Dz. U.04.92.880 z dnia 30 kwietnia 2004 r.). Precyzując, chodzi konkretnie o listę gatunków zwierząt niebezpiecznych (rozporządzenie do rozdziału 3 Art. 73. punkt 1 i 2).
Wiemy, że ministerstwo podjęło na szeroką skalę konsultacje społeczne z różnorodnymi organizacjami, dotyczące ustalenia składu tej listy. Środowisko terrarystów śledziło te poczynania z dużą uwagą, czego przykładem jest m. in. lista ustalona przez Polskie Stowarzyszenie Terrarystyczne (PST).
Pierwotna lista, proponowana przez MOŚ (Nie mam jeszcze adresu gdzie była), pokrywająca się w dużym stopniu z tą, ustaloną przez PST (http://www.pst.org.pl/start/pismo_PST.pdf), była w znacznej mierze do przyjęcia przez całe nasze środowisko. Ponieważ powstawała ona przy współudziale doświadczonych hodowców, jesteśmy pewni, że uwzględniono na niej gatunki rzeczywiście niebezpieczne i stanowiące potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.
Ku naszemu zaskoczeniu, lista została poszerzona o szereg nowych taksonów (m. in. rodzaje), których umieszczenie tu, wydaje się zupełnym nieporozumieniem. Czujemy się więc zobowiązani do wskazania które z nich i dlaczego, nie powinny być dalej uwzględniane. Gatunki te znajdują się już od wielu lat w krajowych hodowlach i zostały dość dobrze poznane, zrówno pod względem behawioru jak i potencjalnych utrudnień dla hodowców.

Szczególnie zaniepokojeni jesteśmy doniesieniami o planowanym wprowadzeniu na tę listę następujących rodzin i rodzajów:

Theraphosidae spp,
Aphonopelma spp.
Ceratogyrus spp.
Pamphobeteus spp.
Poecilotheria spp.
Pterinochilus spp.

Pająki te, znajdują się w hodowli od wielu lat, zarówno w naszych domach w Polsce, jak i na całym świecie.
Nie istnieje też żadnen, naukowo potwierdzony zgon hodowcy, w następstwie ukąszenia przez jakiegokolwiek pająka z powyższej grupy.

Za szczególne nieporozumienie, uważamy umieszczenie taksonów: Aphonopelma spp., Theraphosidae spp, Pamphobeteus spp.
Należące do nich pająki, są przeważnie spokojnie usposobione i przypadki ukąszenia są bardzo rzadko notowane. Nawet gdy zdarzenie takie nastąpi, jego skutki ograniczają sie do opuchlizny i bólu, które ustępują w ciągu 24-48 godzin.

Pająki z rodzajów Pterinochilus spp., Poecilotheria spp., Ceratogyrus spp., rzeczywiście charakteryzują się większą agresywnością i silniejszym jadem, ale również nie stanowią one realnego zagrożenia dla życia człowieka. Ich jad nie powoduje trwałego uszczerbku na zdrowiu. W przypadku ptaszników z rodzaju Poecilotheria spp., których jad uwazany jest za jeden z najsilniejszych wśród podanych wcześniej grup, objawy w wypadku ugryzienia zdrowej dorosłej osoby ograniczają sie do kilku następujących. Gorączki, wymiotów i dużej opuchlizny, ustępujących po 24 godzinach od zdarzenia oraz skurczach, które mogą pojawiać się maksymalnie do 2 miesięcy po ukąszeniu, w przypadku osób wykazujących reakcję alergiczną na składniki ich jadu.

Dodatkowo chcielibyśmy zwrócić uwagę na szereg następujących aspektów:
1) Ptaszniki nie są wstanie przetrwać w naszym klimacie, nie stanowią więc zagrożenia dla osób postronnych.
2) hodowla odbywa sie w szczelnie zamkniętych terrariach, z których zwieręta nie mają możliwości wydostania się.
3) W innych państwach UE żaden z powyższych taksonów nie jest objęty zakazem hodowli, hodowcy m. in. z Niemiec i Czech prowadzą bezproblemowo ich hodowlę od wielu lat. Również w tych krajach nie wykazano poważniejszych wypadków związanych z ukąszeniami.
4) W wielu wypadkach ukąszenia jad nie zostaje wpuszczony w ciało ofiary.
5) Pająki są przeważnie płochliwe. Wybierają ucieczkę niz atak. Nierozdrażnione nigdy nie atakują.
6) Na liście zwierząt niebezpiecznych dla ogrodów zoologicznych znalazły się jedynie 2 rodzaje: Poecilotheria spp. i Pterinochilus spp. Zostały one umieszczone w 2 grupie ryzyka, nie zostały więc uznane za niebezpieczne dla życia człowieka.
7) Wprowadzenie tych gatunków na liste uderzy nie tylko w hodowców tych zwierząt ale i w szereg instytucji, takich jak wspomniane ogrody zoologiczne, które będą zmuszone zapewnić dom tysiącom zwierząt, znajdujących się obecnie w rękach prywatnych .

Opinie te opieramy nie tylko na własnych, wieloletnich doświadczeniach, ale również na opini powszechnie poważanych naukowców, zajmujących sie ptasznikami. Należą do nich m. in.: Stanley Shultz, Marguerite Shultz, Rick West, Volker von Wirth.

Środowisko terrarystów polskich ma ogromną nadzieję, że proponowane przez MOŚ zmiany, w sprawie dodania nowych taksonów do spisu zwierząt niebezpiecznych, nie zostaną wprowadzone i lista pozostanie w swoim pierwotnym kształcie. Wyżej wymienione powody, poświadczone doświadczeniem setek, jeśli nie tysięcy krajowych hodowców, powinny stanowić nasz wkład w powstawanie tego prawa. Chcemy brać udział w jego tworzeniu, gdyż jesteśmy żywotnie zainteresowani możliwością rozwijania naszych zainteresowań oraz szerzeniem wiedzy o zwierzętach w społeczeństwie. Terrarystyka, stanowi doskonały wstęp do poznania takich dziedzin wiedzy biologicznej jak arachnologia, entomologia i herpetologia. Tworzenie dodatkowych barier stanowi tylko przeszkodę w jej upowszechnianiu.
Czujemy się również zobowiązani do wskazania kilku dodatkowych problemów, które stworzą nowe przepisy, jeśli zostaną wprowadzone w proponowanej przez MOŚ postaci. Po pierwsze, nowe prawo może stać się martwe, gdyż przesunie dużą część hodowli do podziemia. Jeśli nawet założymy, że wymienione na liście gatunki zostaną przekazane do ogrodów zoologicznych, liczba osobników może iść w tysiące. Uważamy, że ogrody nie będą w stanie sprostać nowej sytuacji, a ewentualne niepotrzebne uśmiercenie zwierząt, kłóci się z logiką i etyką terrarystów.
Bardzo ważny jest też fakt, że tak restrykcyjne rozwiązania nie istnieją w innych krajach Unii Europejskiej (tu nie wiem, jakby co poprawić). Zaostrzanie istniejących przepisów, nie wydaje się więc być podyktowane jakimiś specjalnymi powodami.

Jeszcze raz wyrażamy nadzieję, że nasze propozycje zostaną rozpatrzone i uwzględnione w procesie tworzenia nowego rozporządzenia.
Podpis………………………………….itp.


Ok. Fajnie :-) Zrobiłem trochę poprawek. Może coś przeoczyłem.
Część punktów dubluje się z tekstem, ale może tak powinno być.
Nie wiem, czy powoływanie się na naukowców w oficjalnym podaniu, bez ich poinformowania może mieć miejsce (ale chyba może).
Jak ktoś ma coś jeszcze, dobrze byłoby to skompilować.

Baku
16-12-2013, 15:44
czemu nie :]

dr Robert
16-12-2013, 15:45
Pamiętajcie, że od kilku lat nie ma Ministerstwa Ochrony Środowiska, a jest Ministerstwo Środowiska, chcociaż adres ich strony może sugerować inaczej.
Warto pisac w Wordzie, sprawdzać pisownię i potem wklejać w przypadku dysleksji lub innych problemów z ortografią :).
Ta pierwota lista do konsultacji to chyba na trwałe zniknęła ze strony ministerstwa, po prostu zdjęli po konsultacjach (jest jedynie w liście z propozycjami PST). W pierwszym zdaniu proponuję zapis bez " " przy nazwie ustawy, po prostu "do nowej Ustawy o ochronie przyrody...", ewentualnie " do "Ochronie Przyrody" też z dużej. Po koniec pierwszego akapitu i dalej w innych miejcach proponuję zamiast lista "ustalone przez PST" - lista "zaproponowana przez PST".

Dark Raptor
16-12-2013, 15:45
Odnośnie V 2.1b.

Chyba trzeba zmienić rodzaj na Theraphosa spp. i wtedy pisać wyłącznie o rodzajach.

Widzę też kilka powtórzeń, ale te można usunąć z testu w ramach edycji.

Baku
16-12-2013, 15:46
mozna by jeszcze dopisać ze z powodu zagryzien przez psy i śmierci po pszczołach ginie tylu i tylu ludzi a nie są one zakazane natomiast te zwierzęta nie mają na sumieniu zadnej jednostki a oni chcą je skreślić

Dark Raptor
16-12-2013, 15:48
Wątpię, by to było akurat potrzebne. Dodawanie porównawczych statystyk chyba nie ma sensu. Koncentrujemy się wyłącznie na aspektach dotyczących hodowli.

Zaraz przerobię tekst uwzględniając poprawki dr Roberta :-)

dr Robert
16-12-2013, 15:49
Co do ustawy to ja nie wróżę temu szybkiej ścieżki. Poza tym zależy co znaczy "ostrzej", wolałbym, żeby było "bardziej normalnie".

Dark Raptor
16-12-2013, 16:09
Ministerstwo Środowiska

W ostatnim czasie środowisko terrarystyczne zostało poruszone wprowadzeniem rozporządzenia do nowej Ustawy o Ochronie Przyrody, z dnia 16 kwietnia 2004 r. (Dz. U.04.92.880 z dnia 30 kwietnia 2004 r.). Precyzując, chodzi konkretnie o listę gatunków zwierząt niebezpiecznych (rozporządzenie do rozdziału 3 Art. 73. punkt 1 i 2).
Wiemy, że ministerstwo podjęło na szeroką skalę konsultacje społeczne z różnorodnymi organizacjami, dotyczące ustalenia składu tej listy. Środowisko terrarystów śledziło te poczynania z dużą uwagą, czego przykładem jest m. in. lista zaproponowana przez Polskie Stowarzyszenie Terrarystyczne (PST).
Pierwotna lista, proponowana przez MŚ, pokrywająca się w dużym stopniu z tą, zaproponowaną przez PST ( http://www.pst.org.pl/start/pismo_PST.pdf ), była w znacznej mierze do przyjęcia przez całe nasze środowisko. Ponieważ powstawała ona przy współudziale doświadczonych hodowców, jesteśmy pewni, że uwzględniono na niej gatunki rzeczywiście niebezpieczne i stanowiące potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.
Ku naszemu zaskoczeniu, lista została poszerzona o szereg nowych taksonów (m. in. rodzaje), których umieszczenie tu, wydaje się zupełnym nieporozumieniem. Czujemy się więc zobowiązani do wskazania które z nich i dlaczego, nie powinny być dalej uwzględniane. Gatunki te znajdują się już od wielu lat w krajowych hodowlach i zostały dość dobrze poznane, zarówno pod względem behawioru jak i potencjalnych utrudnień dla hodowców.

1. Ptaszniki.

Szczególnie zaniepokojeni jesteśmy doniesieniami o planowanym wprowadzeniu na tę listę następujących rodzajów:

Theraphosa spp,
Aphonopelma spp.
Ceratogyrus spp.
Pamphobeteus spp.
Poecilotheria spp.
Pterinochilus spp.

Pająki te, znajdują się w hodowli od wielu lat, zarówno w naszych domach w Polsce, jak i szeregu innych krajów na świecie.
Nie istnieje też żaden, naukowo potwierdzony przypadek śmierci hodowcy, w następstwie ukąszenia przez któregokolwiek pająka z powyższych taksonów.

Za szczególne nieporozumienie, uważamy umieszczenie rodzajów: Aphonopelma spp., Theraphosa spp., Pamphobeteus spp. Należące do nich pająki, są przeważnie spokojnie usposobione i przypadki ukąszenia są odnotowane bardzo rzadko. Nawet gdy zdarzenie takie nastąpi, jego skutki ograniczają się do opuchlizny i bólu, które ustępują w ciągu 24-48 godzin. Pająki z rodzajów Pterinochilus spp., Poecilotheria spp., Ceratogyrus spp., rzeczywiście charakteryzują się większą agresywnością i silniejszym jadem. Jednak również one nie stanowią realnego zagrożenia dla życia człowieka. Ich jad nie powoduje trwałego uszczerbku na zdrowiu. W przypadku ptaszników z rodzaju Poecilotheria spp., których jad uważany jest za jeden z najsilniejszych wśród podanych wcześniej grup, objawy w wypadku ugryzienia zdrowej dorosłej osoby ograniczają się do kilku następujących. Gorączki, wymiotów i znacznej opuchlizny, ustępujących po 24 godzinach od zdarzenia oraz skurczach, które mogą pojawiać się maksymalnie do 2 miesięcy po ukąszeniu, głównie w przypadku osób wykazujących reakcję alergiczną na składniki ich jadu.

Dodatkowo chcielibyśmy zwrócić uwagę na szereg następujących aspektów (część :
1) Ptaszniki nie są wstanie przetrwać w naszym klimacie, nie stanowią więc zagrożenia dla osób postronnych.
2) hodowla odbywa się w szczelnie zamkniętych terrariach, z których zwierzęta nie mają możliwości wydostania się.
3) Bardzo ważny jest też fakt, że tak restrykcyjne rozwiązania nie istnieją w innych krajach Unii Europejskiej. Żaden z powyższych taksonów nie jest objęty zakazem trzymania w domach. Terraryści m. in. z Niemiec i Czech prowadzą bezproblemowo ich hodowlę od wielu lat. Również w tych krajach nie wykazano poważniejszych wypadków związanych z ukąszeniami.
4) W wielu wypadkach ukąszenia jad nie zostaje wpuszczony w ciało ofiary.
5) Pająki są przeważnie płochliwe. Wybierają ucieczkę niż atak. Nierozdrażnione nigdy nie atakują.
6) Na liście zwierząt niebezpiecznych dla ogrodów zoologicznych znalazły się jedynie 2 rodzaje: Poecilotheria spp. i Pterinochilus spp. Zostały one umieszczone w 2 grupie ryzyka, nie zostały więc uznane za niebezpieczne dla życia człowieka.
7) Jeśli nawet założymy, że wymienione na liście gatunki zostaną przekazane do ogrodów zoologicznych, liczba osobników może iść w tysiące. Uważamy, że ogrody nie będą w stanie sprostać nowej sytuacji, a ewentualne niepotrzebne uśmiercenie zwierząt, kłóci się z logiką i etyką terrarystów.
8) Nowe prawo może stać się martwe, gdyż przesunie dużą część hodowli do podziemia.

Opinie te opieramy nie tylko na własnych, wieloletnich doświadczeniach, ale również na opinii powszechnie poważanych naukowców, zajmujących sie ptasznikami. Należą do nich m. in.: Stanley Shultz, Marguerite Shultz, Rick West, Volker von Wirth.

2. Skorpiony

3. Skolopendry

4. Inne?


Środowisko terrarystów polskich ma ogromną nadzieję, że proponowane przez MŚ zmiany, w sprawie dodania nowych taksonów do spisu zwierząt niebezpiecznych, nie zostaną wprowadzone i lista pozostanie w swoim pierwotnym kształcie. Wyżej wymienione powody, poświadczone doświadczeniem setek, jeśli nie tysięcy krajowych i zagranicznych hodowców, powinny stanowić nasz wkład w powstawanie tego prawa. Chcemy brać udział w jego tworzeniu, gdyż jesteśmy żywotnie zainteresowani możliwością rozwijania naszych zainteresowań oraz szerzeniem wiedzy o zwierzętach w społeczeństwie. Terrarystyka, stanowi doskonały wstęp do poznania takich dziedzin wiedzy biologicznej jak arachnologia, entomologia i herpetologia. Tworzenie dodatkowych barier stanowi tylko przeszkodę w jej upowszechnianiu.

Jeszcze raz wyrażamy nadzieję, że nasze propozycje zostaną rozpatrzone i uwzględnione w procesie tworzenia nowego rozporządzenia.

Podpis………………………………….itp.

---------
Ok. To dalsze propozycje i ewentualna dobudowa.
Proponuję podzielić część "faunistyczną" na opisywane grupy: ptaszniki/skorpiony/skolopendry. A część podsumowywującą da się na sam koniec. Punktów mogą też powędrować jako podsumowanie. Doda się dodatkowe dotyczące innych grup.

Dark Raptor
16-12-2013, 16:22
Ok. Widzę, że już sam się pogubiłem w tej dyskusji. Oto moja ostatnia wersja:

-------------------------------------
Ministerstwo Środowiska

W ostatnim czasie środowisko terrarystyczne zostało poruszone wprowadzeniem rozporządzenia do nowej Ustawy o Ochronie Przyrody, z dnia 16 kwietnia 2004 r. (Dz. U.04.92.880 z dnia 30 kwietnia 2004 r.). Precyzując, chodzi konkretnie o listę gatunków zwierząt niebezpiecznych (rozporządzenie do rozdziału 3 Art. 73. punkt 1 i 2).
Wiemy, że ministerstwo podjęło na szeroką skalę konsultacje społeczne z różnorodnymi organizacjami, dotyczące ustalenia składu tej listy. Środowisko terrarystów śledziło te poczynania z dużą uwagą, czego przykładem jest m. in. lista zaproponowana przez Polskie Stowarzyszenie Terrarystyczne (PST).
Pierwotna lista, proponowana przez MŚ, pokrywająca się w dużym stopniu z tą, zaproponowaną przez PST ( http://www.pst.org.pl/start/pismo_PST.pdf ), była w znacznej mierze do przyjęcia przez całe nasze środowisko. Ponieważ powstawała ona przy współudziale doświadczonych hodowców, jesteśmy pewni, że uwzględniono na niej gatunki rzeczywiście niebezpieczne i stanowiące potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.
Ku naszemu zaskoczeniu, lista została poszerzona o szereg nowych taksonów (m. in. rodzaje), których umieszczenie tu, wydaje się zupełnym nieporozumieniem. Czujemy się więc zobowiązani do wskazania które z nich i dlaczego, nie powinny być dalej uwzględniane. Gatunki te znajdują się już od wielu lat w krajowych hodowlach i zostały dość dobrze poznane, zarówno pod względem behawioru jak i potencjalnych utrudnień dla hodowców.

1. Ptaszniki.

Szczególnie zaniepokojeni jesteśmy doniesieniami o planowanym wprowadzeniu na tę listę następujących rodzajów:

Theraphosa spp,
Aphonopelma spp.
Ceratogyrus spp.
Pamphobeteus spp.
Poecilotheria spp.
Pterinochilus spp.

Pająki te, znajdują się w hodowli od wielu lat, zarówno w naszych domach w Polsce, jak i szeregu innych krajów na świecie.
Nie istnieje też żaden, naukowo potwierdzony przypadek śmierci hodowcy, w następstwie ukąszenia przez któregokolwiek pająka z powyższych taksonów.

Za szczególne nieporozumienie, uważamy umieszczenie rodzajów: Aphonopelma spp., Theraphosa spp., Pamphobeteus spp. Należące do nich pająki, są przeważnie spokojnie usposobione i przypadki ukąszenia są odnotowane bardzo rzadko. Nawet gdy zdarzenie takie nastąpi, jego skutki ograniczają się do opuchlizny i bólu, które ustępują w ciągu 24-48 godzin. Pająki z rodzajów Pterinochilus spp., Poecilotheria spp., Ceratogyrus spp., rzeczywiście charakteryzują się większą agresywnością i silniejszym jadem. Jednak również one nie stanowią realnego zagrożenia dla życia człowieka. Ich jad nie powoduje trwałego uszczerbku na zdrowiu. W przypadku ptaszników z rodzaju Poecilotheria spp., których jad uważany jest za jeden z najsilniejszych wśród podanych wcześniej grup, objawy w wypadku ugryzienia zdrowej dorosłej osoby ograniczają się do kilku następujących. Gorączki, wymiotów i znacznej opuchlizny, ustępujących po 24 godzinach od zdarzenia oraz skurczach, które mogą pojawiać się maksymalnie do 2 miesięcy po ukąszeniu, głównie w przypadku osób wykazujących reakcję alergiczną na składniki ich jadu.

Dodatkowo chcielibyśmy zwrócić uwagę na szereg następujących aspektów (część :
1) Ptaszniki nie są wstanie przetrwać w naszym klimacie, nie stanowią więc zagrożenia dla osób postronnych.
2) hodowla odbywa się w szczelnie zamkniętych terrariach, z których zwierzęta nie mają możliwości wydostania się.
3) Bardzo ważny jest też fakt, że tak restrykcyjne rozwiązania nie istnieją w innych krajach Unii Europejskiej. Żaden z powyższych taksonów nie jest objęty zakazem trzymania w domach. Terraryści m. in. z Niemiec i Czech prowadzą bezproblemowo ich hodowlę od wielu lat. Również w tych krajach nie wykazano poważniejszych wypadków związanych z ukąszeniami.
4) W wielu wypadkach ukąszenia jad nie zostaje wpuszczony w ciało ofiary.
5) Pająki są przeważnie płochliwe. Wybierają ucieczkę niż atak. Nierozdrażnione nigdy nie atakują.
6) Na liście zwierząt niebezpiecznych dla ogrodów zoologicznych znalazły się jedynie 2 rodzaje: Poecilotheria spp. i Pterinochilus spp. Zostały one umieszczone w 2 grupie ryzyka, nie zostały więc uznane za niebezpieczne dla życia człowieka.
7) Jeśli nawet założymy, że wymienione na liście gatunki zostaną przekazane do ogrodów zoologicznych, liczba osobników może iść w tysiące. Uważamy, że ogrody nie będą w stanie sprostać nowej sytuacji, a ewentualne niepotrzebne uśmiercenie zwierząt, kłóci się z logiką i etyką terrarystów.
8) Nowe prawo może stać się martwe, gdyż przesunie dużą część hodowli do podziemia.

Opinie te opieramy nie tylko na własnych, wieloletnich doświadczeniach, ale również na opinii powszechnie poważanych naukowców, zajmujących sie ptasznikami. Należą do nich m. in.: Stanley Shultz, Marguerite Shultz, Rick West, Volker von Wirth.

2. Skorpiony

3. Skolopendry

4. Inne?


Środowisko terrarystów polskich ma ogromną nadzieję, że proponowane przez MŚ zmiany, w sprawie dodania nowych taksonów do spisu zwierząt niebezpiecznych, nie zostaną wprowadzone i lista pozostanie w swoim pierwotnym kształcie. Wyżej wymienione powody, poświadczone doświadczeniem setek, jeśli nie tysięcy krajowych i zagranicznych hodowców, powinny stanowić nasz wkład w powstawanie tego prawa. Chcemy brać udział w jego tworzeniu, gdyż jesteśmy żywotnie zainteresowani możliwością rozwijania naszych zainteresowań oraz szerzeniem wiedzy o zwierzętach w społeczeństwie. Terrarystyka, stanowi doskonały wstęp do poznania takich dziedzin wiedzy biologicznej jak arachnologia, entomologia i herpetologia. Tworzenie dodatkowych barier stanowi tylko przeszkodę w jej upowszechnianiu.

Jeszcze raz wyrażamy nadzieję, że nasze propozycje zostaną rozpatrzone i uwzględnione w procesie tworzenia nowego rozporządzenia.

Podpis………………………………….itp.

-----------------------------------------------------------------------------
Ok. To dalsze propozycje i ewentualna dobudowa.
Proponuję podzielić część "faunistyczną" na opisywane grupy: ptaszniki/skorpiony/skolopendry. Część podsumowywującą da się na sam koniec. Punkty mogą też powędrować jako część całościowego podsumowania, można dodać dodatkowe, dotyczące np. wyłącznie innych grup.

Jutro będę do złapania dopiero po 20.00. W razie jakichś ważnych zmian, proszę śmiało obrabiać tekst (w końcu po to jest). Zastanawiam się czy wklejanie ewentualnych poprawek z całym tekstem ma sens - miejsce. Choć po skończonej robocie Nook może skasować cały wątek, jako "roboczy śmietnik", a ostateczny "produkt" wrzuci się w jakieś widoczne miejsce.
Konsultacja przez mail raczej nie ma sensu. Spowoduje to chaos (który i tak sam wywołuję) i szereg nieporozumień. Uważam, że lepiej jest, gdy proces powstawania dokumentu jest widoczny dla wszystkich i każdy szanse wprowadzać poprawki.

ponczos
16-12-2013, 16:30
Jedna moja mała uwaga: Wyrażenie - "doświadczeniem setek, jeśli nie tysięcy krajowych" zamieniłbym na np. "doświadczeniem kilku tysięcznej i wciąż poszerzającej się grupy krajowych..."

Nie musi być to 100% prawda, lecz "kilkaset" może zostać odebrane jako "grupa fanatyków" a nie środowisko terrarystyczne.

Baku
16-12-2013, 16:33
zgadzam sie

ponczos
17-12-2013, 01:17
Tak już się składa że jestem pedantem, więc parę bardziej kosmetycznych, nie koniecznie ważnych, uwag:

1. "... jesteśmy pewni, że uwzględniono na niej" - bardziej pasuje chyba "byliśmy pewni" bo "jesteśmy" kłóci się troszeczkę z następnym akapitem.

2. "...w następstwie ukąszenia przez któregokolwiek pająka z powyższych taksonów." - tu dołożył bym "oraz jakiegokolwiek ptasznika".

3. Punkt 1) i 2) trochę ze sobą kolidują, w 2) jest napisane że nie mogą uciec, ale za to w 1) jest napisane w domyśle że jeżeli już uciekną to nie przeżyją. Jeżeli już obydwa punkty zostałyby w niezmienionej formie to chociaż zamieniłbym je miejscami.

4. Punkt o Unii bym bardziej "wytłuścił" bo to może być jeden z lepszych argumentów, tak mi się wydaje. Podobnie sprawa ma się do punktu nr 6).

5. "W wielu wypadkach ukąszenia jad nie zostaje wpuszczony w ciało ofiary." - A może: "Nawet w sporadycznych sytuacjach ukąszenia jad i tak nie zostaje wpuszczony".

6. Punkt 7): "liczba osobników może iść w tysiące" - "liczba osobników jest co najmniej kilkutysięczna".

"uśmiercenie zwierząt, kłóci się z logiką i etyką terrarystów." - oraz stowarzyszeń ochrony zwierząt, zwykłych śmiertelników, itd., itp. Można dołożyć trochę o moralności. ;))

7. Punkt 8), znając polską mentalność ("Jak Ty mi tak to ja Ci tak!!") prędzej doda im zapału do pracy niż przekona do naszej racji. Ich na 99% nie interesuje czy to prawo im wypali czy nie, ważne żeby było czym się pochwalić, że cokolwiek zrobili, a nie daj Boże odbiorą jeszcze jak groźbę... Chociaż wiem że nie jest to groźba, ale wiadomo że ludzie bywają różni. ://

Ostatnia i może najważniejsza sprawa: Moim zdaniem TRZEBA im dać jakąś alternatywę!! Podrzucić im kilka gatunków pajęczaków (niekoniecznie ptaszników) które ewentualnie mogły by się znaleźć w tym spisie. Wiadomo że lepiej by było gdyby żaden pajęczak się tam nie znalazł, ale wg mnie jeżeli już zaczęli pakować tam pająki to już prędzej zgodzą się na "wymianę" niż na zrezygnowanie z całości. Poza tym, myślę że "rzucając na żer" kilka gatunków (których i tak nikt prawie nie hoduje) zaprezezntujemy się jako bardziej "racjonalnie myślące" środowisko, a nie jak broniąca ślepo każdego pajęczaka "sekta"!! :))

P.S. Trzeba koniecznie uwzględnić że większość osób przygotowująca tą listę ma o ptasznikach (pajęczakach i ich hodowli) niewielkie pojęcie i trzeba spróbować przekonać je tłumacząc trochę jak dzieciom że pajączki są cacy, itp. :))

P.S. Rozpisałem się troszkę, ale już mam taką upierdliwą naturę.. ;O) Pozdrawiam.

ponczos
17-12-2013, 01:21
Aha, i może link do tej strony wrzucić jako temat do Pajęczaków?? Tam zagląda o wiele więcej ludzi niż tutaj.

Baku
17-12-2013, 04:02
popieram ale link damy jak juz skończymy ... niepotrzeba setek niewnoszacych nic wypowiedzi :]

AGAM
17-12-2013, 04:03
Ja sam na skorpionach też sie dobrze nie znam. Jedyne argumenty jakie moge podać to te, które podałem, a pamietam że w poprzednich dyskusjach BartekG pisał dokąłdniej na ten temat i wymienił kilkak onkretnych gatunków stanowiących realne zagrożenie.
A co do rodzaju Theraphosidae to z tego co wiem takowy też istneije. Sam mam pajaczka Theraphosidae sp. Ecuador i jakoś nie widze żeby był agresywny :/

AGAM
17-12-2013, 04:13
Pozwole sobie przytoczyć wypowiedź BartkaG z wątku <a href=http://terrarium.com.pl/forum/read.php?f=1&i=14509&t=14321#reply_14509>http://terrarium.com.pl/forum/read.php?f=1&i=14509&t=14321#reply_14509</a>

Autor: bartekg (---.pronet.lublin.pl) Wyślij e-mail
Data: 24-08-04 10:39

Odnośnie skorpionów znajdujących się na liście to jedna wielka pomyłka. Nie można uogólniać do rodzajów na niej wymienionych.

Jeśli na liście znajdą się skorpiony, powinny to być konkretne gatunki. Prawdziwie niebezpieczne są:
1. Androctonus australis (wiele wypadków śmiertelnych)
2. Leiurus quinquestriatus (wiele wypadków śmiertelnych)
3. Tityus trinitatis (wiele wypadków śmiertelnych)
4. Tityus serrulatus

Tu zaznaczam iż wypadki śmiertelne miały miejsce na terenach zamieszkiwanych przez ww gatunki. Nie spotyka się praktycznie doniesień o takich wypadkach w hodowlach amatorskich.

Jako potencjalnie niebezpieczne można wymienić również:
1. Androctonus bicolor aenas
2. Androctonus mauretanicus
3. Androctonus amoreuxi
4. Androctonus crassicauda
5. Buthus occitanus tunetanus
6. Centruroides elegans
7. Centruroides exilicauda
8. Centruroides infamatus
9. Centruroides limpidus
10. Centruroides noxius
11. Centruroides sculpturatus
12. Centruroides suffucus
13. Centruroides vittatus
14. Hottentotta saulcyi
15. Mesobuthus tamulus
16. Odontobuthus doriae
17. Tityus bahiensis
18. Parabuthus transvaalicus
19. Parabuthus villosus

Jeśli już jakieś skorpiony muszą znaleźć się na liście, to tylko wymienione na początku cztery gatunki.
Jeśli nie będzie na niej ptaszników, to i żadne skorpiony figurować tam nie powinny. Zaznaczam że o wiele łatwiej jest zabezpieczyć terrarium przed ucieczką skorpiona niż ptasznika czy węża.

Baku
17-12-2013, 04:23
Ministerstwo Środowiska

W ostatnim czasie środowisko terrarystyczne zostało poruszone wprowadzeniem rozporządzenia do nowej Ustawy o Ochronie Przyrody, z dnia 16 kwietnia 2004 r. (Dz. U.04.92.880 z dnia 30 kwietnia 2004 r.). Precyzując, chodzi konkretnie o listę gatunków zwierząt niebezpiecznych (rozporządzenie do rozdziału 3 Art. 73. punkt 1 i 2).
Wiemy, że ministerstwo podjęło na szeroką skalę konsultacje społeczne z różnorodnymi organizacjami, dotyczące ustalenia składu tej listy. Środowisko terrarystów śledziło te poczynania z dużą uwagą, czego przykładem jest m. in. lista zaproponowana przez Polskie Stowarzyszenie Terrarystyczne (PST).
Pierwotna lista, proponowana przez MŚ, pokrywająca się w dużym stopniu z tą, zaproponowaną przez PST ( http://www.pst.org.pl/start/pismo_PST.pdf ), była w znacznej mierze do przyjęcia przez całe nasze środowisko. Ponieważ powstawała ona przy współudziale doświadczonych hodowców, byliśmy pewni, że uwzględniono na niej gatunki rzeczywiście niebezpieczne i stanowiące potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.
Ku naszemu zaskoczeniu, lista została poszerzona o szereg nowych taksonów (m. in. rodzaje), których umieszczenie tu, wydaje się zupełnym nieporozumieniem. Czujemy się więc zobowiązani do wskazania które z nich i dlaczego, nie powinny być dalej uwzględniane. Gatunki te znajdują się już od wielu lat w krajowych hodowlach i zostały dość dobrze poznane, zarówno pod względem behawioru jak i potencjalnych utrudnień dla hodowców.

1. Ptaszniki.

Szczególnie zaniepokojeni jesteśmy doniesieniami o planowanym wprowadzeniu na tę listę następujących rodzajów:

Theraphosa spp,
Aphonopelma spp.
Ceratogyrus spp.
Pamphobeteus spp.
Poecilotheria spp.
Pterinochilus spp.

Pająki te, znajdują się w hodowli od wielu lat, zarówno w naszych domach w Polsce, jak i szeregu innych krajów na świecie.
Nie istnieje też żaden, naukowo potwierdzony przypadek śmierci człowieka, w następstwie ukąszenia przez któregokolwiek pająka z powyższych taksonów oraz jakiegokolwiek ptasznika.

Za szczególne nieporozumienie, uważamy umieszczenie rodzajów: Aphonopelma spp., Theraphosa spp., Pamphobeteus spp. Należące do nich pająki, są przeważnie spokojnie usposobione i przypadki ukąszenia są odnotowane bardzo rzadko. Nawet gdy zdarzenie takie nastąpi, jego skutki ograniczają się do opuchlizny i bólu, które ustępują w ciągu 24-48 godzin. Pająki z rodzajów Pterinochilus spp., Poecilotheria spp., Ceratogyrus spp., rzeczywiście charakteryzują się większą agresywnością i silniejszym jadem. Jednak również one nie stanowią realnego zagrożenia dla życia człowieka. Ich jad nie powoduje trwałego uszczerbku na zdrowiu. W przypadku ptaszników z rodzaju Poecilotheria spp., których jad uważany jest za jeden z najsilniejszych wśród podanych wcześniej grup, objawy w wypadku ugryzienia zdrowej dorosłej osoby ograniczają się do kilku następujących. Gorączki, wymiotów i znacznej opuchlizny, ustępujących po 24 godzinach od zdarzenia oraz skurczach, które mogą pojawiać się maksymalnie do 2 miesięcy po ukąszeniu, głównie w przypadku osób wykazujących reakcję alergiczną na składniki ich jadu.

Dodatkowo chcielibyśmy zwrócić uwagę na szereg następujących aspektów (część :
1) Ptaszniki nie są wstanie przetrwać w naszym klimacie, nie stanowią więc zagrożenia dla osób postronnych.
2) hodowla odbywa się w szczelnie zamkniętych terrariach, z których zwierzęta nie mają możliwości wydostania się.
3) Bardzo ważny jest też fakt, że tak restrykcyjne rozwiązania nie istnieją w innych krajach Unii Europejskiej. Żaden z powyższych taksonów nie jest objęty zakazem trzymania w domach. Terraryści m. in. z Niemiec i Czech prowadzą bezproblemowo ich hodowlę od wielu lat. Również w tych krajach nie wykazano poważniejszych wypadków związanych z ukąszeniami.
4) Nawet w sporadycznych sytuacjach ukąszenia jad i tak nie zostaje wpuszczony .
5) Pająki są przeważnie płochliwe. Wybierają ucieczkę niż atak. Nierozdrażnione nigdy nie atakują.
6) Na liście zwierząt niebezpiecznych dla ogrodów zoologicznych znalazły się jedynie 2 rodzaje: Poecilotheria spp. i Pterinochilus spp. Zostały one umieszczone w 2 grupie ryzyka, nie zostały więc uznane za niebezpieczne dla życia człowieka.
7) Jeśli nawet założymy, że wymienione na liście gatunki zostaną przekazane do ogrodów zoologicznych, liczba osobników jest co najmniej kilkutysięczna. Uważamy, że ogrody nie będą w stanie sprostać nowej sytuacji, a ewentualne niepotrzebne uśmiercenie zwierząt, kłóci się z logiką i etyką terrarystów jak i kazdego innego człowieka.
8) Nowe prawo może stać się martwe, gdyż przesunie dużą część hodowli do podziemia.

Opinie te opieramy nie tylko na własnych, wieloletnich doświadczeniach, ale również na opinii powszechnie poważanych naukowców, zajmujących sie ptasznikami. Należą do nich m. in.: Stanley Shultz, Marguerite Shultz, Rick West, Volker von Wirth.

2. Skorpiony

3. Skolopendry

4. Inne?


Środowisko terrarystów polskich ma ogromną nadzieję, że proponowane przez MŚ zmiany, w sprawie dodania nowych taksonów do spisu zwierząt niebezpiecznych, nie zostaną wprowadzone i lista pozostanie w swoim pierwotnym kształcie. Wyżej wymienione powody, poświadczone doświadczeniem setek, jeśli nie tysięcy krajowych i zagranicznych hodowców, powinny stanowić nasz wkład w powstawanie tego prawa. Chcemy brać udział w jego tworzeniu, gdyż jesteśmy




równiez uwazam ze poświęcenie paru gatunków moze być mondrym rozwiązaniem
sugestie - podajmy przykład z kazdego tych tasonów - jakiś gatunek " martwy " w chobby i podajmy jeden albo 2 zastępcze ( ale wąskie ) taxony

ja jak pisałem wcześniej poświęcił bym
P.smithi
A.pallidum ( czy jakos tak ) i tak jest na citesie więc ędzie spokuj z jedna
P.augusti
jakoby miąły bardziej niemiłe ugryzienia
i ja polecam calcaty dodać - 1 gatunek dotego nieprzyjemny :] ( jak dla mnie :] )

haplopelm na tej liście nie było tak wogule ??

Baku
17-12-2013, 04:25
hmm ale nie wiem czy jest sens pisać o skorpach - w wersji pst było o skorpach i niezadzaiałało ,, mozelepiej skupić sie na wąskiej grupie ??

AGAM
17-12-2013, 05:40
ale warto przedstawić im choćby listę podaną przez BartkaG. Zakazanie hodowli gatunków z projektu spowoduje że zakazana zostania zdecydowana większość hodowanych u nas skorpionów. Skolopendry co prawda nie sa zbyt popularne ale to się moze zmienić. Zresztą uważam że wsyztsko trzeba brać pod uwagę nie tylko ptaszniki, dlatego ze akurat teraz panuje ptasznikomania.

ponczos
17-12-2013, 05:46
Masz rację, ale np. ja piszę o ptasznikach bo mam doczynienia praktycznie tylko z ptasznikami, a nie bo jest ptasznikomania. :)) Ale w pełni się zgadzam co do konieczności walczenia o każde (prawie) zwierzaki!! Tylko mam obawy że zbytnia rozciągłość takiego pisma może osłabić jego "siłę"!! IMO: Lepiej napisać kilka pism.

Baku
17-12-2013, 05:56
oto mi chodzi ,, jak coś jest o wszystkim to jest o niczym

mantid
17-12-2013, 09:05
Niczego nie poświęcac- pomysł jest chory!!! Trzeb przedstawić im list, poczekac na opowiedź, a dopiero potem negocjować...

Zaproponujesz gatunki, oni to uogólnią do rodzajów i co wtedy?

Dark Raptor
17-12-2013, 09:25
Ponczos, dzięki za poprawki. Uwzględnię je w nowej wersji (V 2.1d). Umieszczę ją dopiero koło 19.00 - 20.00, bo mam kupę dodatkowej roboty do zrobienia.

Mantid ma rację. Wyjściowo uznajemy tylko listę zaproponowaną przez PST. Dawanie im na pożarcie nowych gatunków to czysty bezsens. Staramy się wywalczyć tyle ile możemy.

Ja również jestem "nastawiony" wyłącznie na ptaszniki, ale tylko dlatego, że tylko z tą grupą miałem do czynienia. W kwestii innych zwierząt, kwalifikujących się tutaj, wolę się nie wypowiadać. Jest to zadanie dla specjalistów od ich hodowli.

Fajnie, że jakoś się to rozwija :-)

Dark Raptor
17-12-2013, 11:41
Ok. To jest "najostatniejsza" wersja.
------------
Ministerstwo Środowiska

W ostatnim czasie środowisko terrarystyczne zostało poruszone wprowadzeniem rozporządzenia do nowej Ustawy o Ochronie Przyrody, z dnia 16 kwietnia 2004 r. (Dz. U.04.92.880 z dnia 30 kwietnia 2004 r.). Precyzując, chodzi konkretnie o listę gatunków zwierząt niebezpiecznych (rozporządzenie do rozdziału 3 Art. 73. punkt 1 i 2).
Wiemy, że ministerstwo podjęło na szeroką skalę konsultacje społeczne z różnorodnymi organizacjami, dotyczące ustalenia składu tej listy. Środowisko terrarystów śledziło te poczynania z dużą uwagą, czego przykładem jest m. in. lista zaproponowana przez Polskie Stowarzyszenie Terrarystyczne (PST).
Pierwotna lista, proponowana przez MŚ, pokrywająca się w dużym stopniu z tą, zaproponowaną przez PST ( http://www.pst.org.pl/start/pismo_PST.pdf ), była w znacznej mierze do przyjęcia przez całe nasze środowisko. Ponieważ powstawała ona przy współudziale doświadczonych hodowców, byliśmy pewni, że uwzględniono na niej gatunki rzeczywiście niebezpieczne i stanowiące potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.
Ku naszemu zaskoczeniu, lista została poszerzona o szereg nowych taksonów (m. in. rodzaje), których umieszczenie tu, wydaje się zupełnym nieporozumieniem. Czujemy się więc zobowiązani do wskazania które z nich i dlaczego, nie powinny być dalej uwzględniane. Gatunki te znajdują się już od wielu lat w krajowych hodowlach i zostały dość dobrze poznane, zarówno pod względem behawioru jak i potencjalnych utrudnień dla hodowców.

Szczególnie zaniepokojeni jesteśmy doniesieniami o planowanym wprowadzeniu na tę listę następujących rodzajów:

Theraphosa spp,
Aphonopelma spp.
Ceratogyrus spp.
Pamphobeteus spp.
Poecilotheria spp.
Pterinochilus spp.

Pająki te, znajdują się w hodowli od wielu lat, zarówno w naszych domach w Polsce, jak i szeregu innych krajów na świecie.
Nie istnieje też żaden, naukowo potwierdzony przypadek śmierci hodowcy, w następstwie ukąszenia przez któregokolwiek pająka z powyższych taksonów, oraz jakiegokolwiek ptasznika.

Za szczególne nieporozumienie, uważamy umieszczenie rodzajów: Aphonopelma spp., Theraphosa spp., Pamphobeteus spp. Należące do nich pająki, są przeważnie spokojnie usposobione i przypadki ukąszenia są odnotowane bardzo rzadko. Nawet gdy zdarzenie takie nastąpi, jego skutki ograniczają się do opuchlizny i bólu, które ustępują w ciągu 24-48 godzin. Pająki z rodzajów Pterinochilus spp., Poecilotheria spp., Ceratogyrus spp., rzeczywiście charakteryzują się większą agresywnością i silniejszym jadem. Jednak również one nie stanowią realnego zagrożenia dla życia człowieka. Ich jad nie powoduje trwałego uszczerbku na zdrowiu. W przypadku ptaszników z rodzaju Poecilotheria spp., których jad uważany jest za jeden z najsilniejszych wśród podanych wcześniej grup, objawy w wypadku ugryzienia zdrowej dorosłej osoby ograniczają się do kilku następujących. Gorączki, wymiotów i znacznej opuchlizny, ustępujących po 24 godzinach od zdarzenia oraz skurczach, które mogą pojawiać się maksymalnie do 2 miesięcy po ukąszeniu, głównie w przypadku osób wykazujących reakcję alergiczną na składniki ich jadu.

Dodatkowo chcielibyśmy zwrócić uwagę na szereg następujących aspektów (część :

1) Hodowla odbywa się w dobrze zabezpieczonych terrariach, z których zwierzęta teoretycznie nie mają możliwości wydostania się.
2) Jeśli już jakimś zbiegiem okoliczności, taka ucieczka nastąpi, ptaszniki nie są wstanie przetrwać w naszym klimacie. Nie stanowią więc zagrożenia dla osób postronnych.
3) Bardzo ważny jest też fakt, że tak restrykcyjne rozwiązania nie istnieją w innych krajach Unii Europejskiej. Żaden z powyższych taksonów nie jest objęty zakazem trzymania w domach. Terraryści m. in. z Niemiec i Czech prowadzą bezproblemowo ich hodowlę od wielu lat. Również w tych krajach nie wykazano poważniejszych wypadków związanych z ukąszeniami.
4) W wielu wypadkach ukąszenia jad nie zostaje wpuszczony w ciało ofiary.
5) Pająki są przeważnie płochliwe. Wybierają ucieczkę niż atak. Nierozdrażnione nigdy nie atakują.
6) Na liście zwierząt niebezpiecznych dla ogrodów zoologicznych znalazły się jedynie 2 rodzaje: Poecilotheria spp. i Pterinochilus spp. Zostały one umieszczone w 2 grupie ryzyka, nie zostały więc uznane za niebezpieczne dla życia człowieka.
7) Jeśli nawet założymy, że wymienione na liście gatunki zostaną przekazane do ogrodów zoologicznych, liczba należących do nich osobników jest co najmniej kilkutysięczna. Uważamy, że ogrody nie będą w stanie sprostać nowej sytuacji, a ewentualne niepotrzebne uśmiercenie zwierząt, kłóci się z logiką i etyką terrorystów, stowarzyszeń ochrony zwierząt, jak i zwykłych obywateli naszego kraju.
8) Nasza znajomość sytuacji polskiej terrarystyki pozwala nam sądzić, że nowe prawo może stać się martwe. Jedynym widocznym jego efektem, będzie przesunięcie się sporej części hodowli do podziemia. Spowoduje to, w dalszym przypadku, że doświadczeni terraryści utracą kontrolę i możliwość pomocy początkującym hodowcom.


Opinie te opieramy nie tylko na własnych, wieloletnich doświadczeniach, ale również na opinii powszechnie poważanych naukowców, zajmujących sie ptasznikami. Należą do nich m. in.: Stanley Shultz, Marguerite Shultz, Rick West, Volker von Wirth.

Środowisko terrarystów polskich ma ogromną nadzieję, że proponowane przez MŚ zmiany, w sprawie dodania nowych taksonów do spisu zwierząt niebezpiecznych, nie zostaną wprowadzone i lista pozostanie w swoim pierwotnym kształcie. Wyżej wymienione powody, poświadczone doświadczeniem kilku tysięcznej i wciąż poszerzającej się grupy krajowych i zagranicznych hodowców, powinny stanowić nasz wkład w powstawanie tego prawa. Chcemy brać udział w jego tworzeniu, gdyż jesteśmy żywotnie zainteresowani możliwością rozwijania naszych zainteresowań oraz szerzeniem wiedzy o zwierzętach w społeczeństwie. Terrarystyka, stanowi doskonały wstęp do poznania takich dziedzin wiedzy biologicznej jak arachnologia, entomologia i herpetologia. Tworzenie dodatkowych barier stanowi tylko przeszkodę w jej upowszechnianiu.

Jeszcze raz wyrażamy nadzieję, że nasze propozycje zostaną rozpatrzone i uwzględnione w procesie tworzenia nowego rozporządzenia.

Podpis…………………………………..
-------------------------------------
Dostałem maila od Mantida. Mam nadzieję, że zamieści tu niedługo Swoje propozycje. Wygląda to coraz ciekawiej. Jak pisałem, przydałaby się większa aktywność ze strony hodowców "niedoszacowanych" przez nas grup zwierząt.

bachus
17-12-2013, 11:47
Pismo jest dobre, ale jak na początek może zbyt szczegółowe, zamiast dawać im listę "zwierzaków do poświęcenia" lepiej nawiązać kontakt i negocjować, bez gdybania, trochę faktów, krótko i rzeczowo. Dobrym pomysłem byłoby też utworzenie serwisu z podpisami terrarystów pod wspólnym projektem, prosta stronka, pismo + podpisy, żeby zobaczyć, jakie rzeczywiście jest poparcie zainteresowanych.

dr Robert
17-12-2013, 15:48
Szary obywatel z ministerstwem nie negocjuje :). To list, protest, opinia (zresztą na podstawie pogłosek o projekcie rozporządzenia) - na niego nie będzie żadnej odpowiedzi z ministerstwa ani żadnej polemiki. Albo go wezmą pod uwagę, albo nie. Zobaczymy dopiero jak opublikują rozporządzenie. Raczej pesymistycznie to widzę, nie ze względu na wartość merytoryczną listu, tylko na: (a) jest już późno na konsultacje, (b) musiałoby wpłynąć setki takich protestów, aby to zadziałało.

Dark Raptor
17-12-2013, 15:59
Mam nadzieję, że coś uda się jeszcze ustalić. Mantid pisał, że ma materiały z czasów jego "wojowania" z MŚ. Może uda się coś z tego skompilować razem z tym dokumentem.

Jeśli uda się złożyć to w całość (a mam taką nadzieję), najlepiej jeszcze w tym tygodniu (tu moja nadzieja jest trochę mniejsza), to damy ten dokument wszystkim, by wysłali go mailem/pocztą do MŚ. Każdy powinien namówić jak najwięcej osób, by przynajmniej wysłały e-maila.
Też nie mam największej nadziei, że może to coś gruntownie zmieni, ale kto wie?
Jeśli zrobi to każdy, kto jest/był aktywny na forum, to "brać terrarystyczna" może coś zdziała :-)

Heh... jak na wyjątkowo cynicznego pesymistę zaczynam myśleć odrobinę pozytywnie.

Zastanawiam się ponownie nad stroną www ze zbieranymi danymi popierających protest (coś takiego, jak było w sprawie rozszerzenia otuliny w BPN). Tylko nie wiem jakie są prawne aspekty dot. "informacji niejawnych" (jakie dane trzeba i można zebrać), no i ktoś powinien zrobić to WWW. +linki do stronki ze wszystkich portali i homepage'ów. Jakoś to będzie ;-)

Baku
17-12-2013, 16:02
dokładnie - w ilości siła - ja tak to od początku widze - jako protest ,,, nie musza mi odpowiadać byle by wzieli pod uwage ,,,


ja myśle - jutro ostatni dzień pracy nad projektem i zaczynamy słać listy !!! gorszy lepszy - byle szybko i duzo !!!

Dark Raptor
17-12-2013, 16:08
1. Radzę poczekać na propozycje Mantida. Niestety w mailu nie doszły do mnie załączniki z jego propozycjami. Mam nadzieję, że wrzuci je tu na forum.

2. Nadal są braki w pewnych grupach zwierząt. Nie wiem, czy nie "powalczymy" w wersji ostatecznej tylko nad ptasznikami.

3. Pewnie coś jeszcze znajdę, ale muszę się przespać z tym pomysłem. Mam nadzieję, że jutro uda mi się urwać wcześniej z roboty, więc będę koło 15.00.

4. Lepszy jest lepszy, niż gorszy. Byle szybko, byle dużo :-)

robert.p.
17-12-2013, 16:32
Patrze,czytam,podziwiam.Dark,jestes naprawde niezły-potrafisz przelac na papier to co inni potrafią tylko pomyslec-od razu widac ze nie z byle kim mamy do czynienia.Baku -szczery podziw za zapał i dązenie do osiągniecia celu,cała reszta tez niezle-super pomysły i swietna postawa.Ale chyba zdajecie sobie sprawe ze to jak Termopile-zryw godny podziwu ale bez znaczenia?Zaraz pewnie odezwą sie głosy ze po co pisze jak nic nie wnosze itp.Powiem tak-to wszystko dotyczy mnie osobiscie,jak z wiekszosc z was mam zwierzeta ktore na tej liscie bedą,to moja sprawa tak samo jak wasza.Tyle ze ja niestety nie wierze ze to cokolwiek zmieni,w kraju gdzie zdanie jednostki jest niczym a słowo urzędasa zza biurka jest prawem.Popieram te starania, moge sie podpisac sto razy,a i tek wiem ze to nic nie zmieni.Były wnoszone kontrpropozycje do stanowiska Salamandry np ze strony sląskich organizacji terrarystycznych -p.Brachaczek i wiele innych ogólnie szanowanych osób-i co to dało?Nic bo nikogo,ale to nikogo to nie interesuje a najlepiej to by było zeby wszystkiego zakazac-wtedy byłoby prosciej dla Rządu,Panstwa i Narodu>Dlatego popieram inicjatywe ale szczerże mówiąc nie wierze w powodzenie.Czekam tylko kogo pierwszego zamkną w pudle za pająki?
he,he w koncu wkrótce mam spotkanie z prokuratorem.I szczerze mówiąc wcale sie tego nie wstydze-bo nie mam czego.
Pozdrawiam Robert

Baku
17-12-2013, 16:35
ja powiem inaczej ,, nie siej fermentu bo popsujesz - na zale przyjdzie czas puzniej ,, narazie nie ma czasu na pesymizm ,,,

nazekać jeszcze zdązymy a narazie sprubujmy to zrobić co juz zaczeliśmy ...

Dark Raptor
17-12-2013, 16:41
Ok. To jeszcze po ostatnich poprawkach. Złapałem parę błędów i nieścisłości.

Teraz idę kimać.
Zobaczymy co nam jeszcze Mantid wysmaży, sklejamy całość i robimy masakrę.

Do usłyszenia.

robert.p.
17-12-2013, 16:45
Dobra ok. masz racje,moze zbyt pesymistycznie mysle .Działanie jest pozytywne i takie napewno pozostanie.W każdym razie zjednoczy srodowisko i to tez jest wazne.Zresztą nigdy nie pisałem ze nie popieram-tylko ze nie wierze w skutecznosc.To duza rożnica ale istotna.Podpisze sie pod wszystkim co ma sens nawet jesli to tylko Samosierra,Termopile i Reduta Ordona razem wzięte.
Pozdrawiam Robert

dr Robert
17-12-2013, 16:46
Wystarczy porównać propozycje PST, Śląskiej Grupy Terrarystycznej i tej "dzikiej" wersji internetowej, aby zauważyć, że duża część propozycji szczególnie w gadach została w rozporządzeniu uwzględniona. Nie było to więc pisanie "na Berdyczów". Tylko pająki miały pecha, ponieważ ich w propozycjach ministerstwa nie było, a dorzucili je inni.

Baku
17-12-2013, 16:50
skasuj skorpy i inne - jak ktoś napisze to dodamy .. jak nikomu nie zalezy to zapomnijmy



miejscee na podpis .. daj na prawo ... i konczymy zabawe - publikujemy 2 wersje - a) z jenym miejscem na podpis - dla leniwych i b) z paroma wykropkowanymi miejscami dla tych co chcą pozbierać podpisy ...


piszemy posta i z listami i zeby ludzie słali do MŚ i piszemy do władz portalu z proźbą o zarekalamowanie .. ja robie baner na stronach u siebie i pisze proźbe do paru innych stron ,, ( postaram sie jutro ale nie obiecuje _ )

Zibi
17-12-2013, 17:45
Hodowcom gadow sie udalo, nam tez sie uda! Fajna inicjatywa, nawet jesli sie nie uda, to zjednoczy terrarystow, a to jest najwazniejsze.

Dark Raptor
17-12-2013, 23:42
Do Baku:
Jak pisałem, czekam jeszcze na propozycje Mantida (i ewentualne hodowców innych grup). Dopiero wtedy ruszamy (po dalszych ewentualnych poprawkach). W każdym razie dziś zamkniemy listę.
Zrobi się w "pajęczakach" topic z plikiem *doc, by każdy mógł go zapisać/wydrukować/wysłać (mailem, pocztą). Na wszystkich innych forach zrobi się odnośniki do tego jednego. Mam nadzieję, że moderatorzy nie wywalą ich, nawet jeśli będą dla nich zupełnie off-topic. Potrzebujemy jak największej ilości głosów.

I mam dodatkową prośbę. Potrzebne są dokładne adresy: pocztowy i mailowy, na które wyślemy petycję i jakiś "główny" adres zwrotny (?), na który możemy otrzymać ew. odpowiedź z MŚ. Nie wiem czy coś takiego jest konieczne.

mantid
18-12-2013, 01:01
Do tego trzeba dopisać coś o skolopendrach.
Poza tym, mozna wyjść z inicjatywą opracowania na potrzeby srodowiska terrarystycznego ogólnych wytycznych BHP dotyczacych hodowli ptaszników, skorpionów i skolopendr, w oparciu o nasze wieloletnie doswiadczenia, praktykę, tudziez doswiadczenia zachodnich autorytetów z tejze dziedziny.

Poza tym trzeba do tego walnąć obszerną listę publikacji - w tym stricte naukowych...

całość wysłać do nich ( i nie tylko do nich) jako list otwarty, ale tak, jak juz wcześniej mówiłe, dopiero po opublikowaniu przez nich wersji po ustaleniach miedzyresortowych.

tyle ode mnie.

jak dojdziecie już do ostatecznej wersji to chętnie się podpiszę

Baku
18-12-2013, 03:12
podoba mi sie

dobrra robota

Baku
18-12-2013, 03:13
kazdy wysyłający niech wpisuje swój adres :]

Dark Raptor
18-12-2013, 06:36
Wprowadziłem małe poprawki do wersji Mantida. Myślę, że tak może być (głównie kursywa w łacinie i skasowałem spp. przy nazwach rodzajów, jak w mojej ostatniej wersji).

Co do listy dot. ogrodów zoologicznych:
http://www.finisz.pl/index.php?menu=6&tem=19&txt=51
Dotarłem kiedyś do tego przez tę stronę.

Dark Raptor
18-12-2013, 06:37
No i załącznik. Cholerna skleroza :-)

Dark Raptor
18-12-2013, 07:29
Ok. Poprawiłem część w punktach dot. skorpów, ptaszników i skolopendr. Dodałem literaturę (to co znalazłem do tej chwili).

Przydałby się przegląd skolopendr, podobny do przeglądu skorpionów przygotowanych przez Mantida.

Sorki, że tak co chwila poprawiam, ale zmiany wychodzą na bieżąco.

Baku
18-12-2013, 11:20
niema sensu - wszystkie mają porównywalny jad i porównywalne zagrozenie stanowią ... mozna napisać ze jad scolopendr nie stanowi zagrozenia a jedyny problem z nim związany to potworny bul po ukąszeniu

bachus
18-12-2013, 11:20
Bardzo dobry tekst, merytorycznie na poziomie, ale chłopaki - interpunkcja i składnia miejscami solidnie kuleje. Poprawie wieczorem albo jutro i zapodam na forum. Pozdro.

Baku
18-12-2013, 11:54
jutro zaczynamy wysyłać :]

mantid
18-12-2013, 12:38
Tu chciałbym nadmienic, że przeglad skorpionów (wybór gatunków) jest autorstwa Bartka Gorzkowskiego, a wiec najbardziej kompetentnej chyba w tym kraju osoby od skorpionów.

Baku
18-12-2013, 14:05
Dobra !!!! TO JA K!!!!!!! PUBLIKUJEMY POSTA WKONCU CZY NIE !!! JA JESTEM ABY JUZ T O OPUBLIKOWAĆ !! I ZACZĄĆ JESZCZE W TYM TYG WYSYŁAĆ !!! PODANIE JEST JUZ OK !!!

bachus
18-12-2013, 15:48
Baku jest OK merytorycznie, ale jeśli chcemy być traktowani poważnie, to pismo musi być pisane poprawną polszczyzną, jutro je przeredaguję, dziś mam jeszcze sprawko z geomechaniki do zrobienia i nie zdąże, jutro około 15.00 powinno być poprawione. Za ten czas można jeszcze dodać coś w sprawie skolopendr. Wstrzymajcie się jeszcze z wysyłaniem.

Baku
18-12-2013, 15:56
a nie powinniśmy ich terz dopisać na wszelki wypadek ?? hmm zeby nie wyszło ze sie uda ale pomineliśmy jedne i je udupili :[

wsumie salamandre terz o tych pisała w swoim projekcie

Dark Raptor
18-12-2013, 23:28
Bachus ma rację. Tworzenie dłuuuuugich zdań, z rozrzuconymi gdzieniegdzie przecinkami to moja specjalność :-)

Co do rozsyłania. Nie wiem nadal jak dokładnie jest z tym nowym projektem rozporządzenia. Czy został już opublikowany? Czy trwają jeszcze konsultacje? Czy rzeczywiście został już zmieniony?
Jestem za szybką publikacją tego dokumentu, ale nie wiem czy racji nie ma Mantid z czasem wysyłania.

Najlepiej jeśli w tej sprawie wypowiedzą się osoby bardziej kompetentne.

...i czy ktoś przypadkiem zrobił jakąś stronkę WWW. Może być coś na zasadzie księgi gości, gdzie wpisze się każdy popierający.

PS. Teraz niestety będę się rzadziej odzywał, bo wywaliło mi kupę nadprogramowej roboty związanej ze studiami.

mantid
19-12-2013, 01:23
nie został...

Maikardaaion
19-12-2013, 02:58
poczekajcie jeszcze troszke. Dopiero teraz mam mala przerwe w sesji. jestem w trakcie opracowania czesci o skolopendrach...

bachus
19-12-2013, 05:46
a może jeszcze heteroscorry, stromatopelmy, cyriopagopusy, selenocosmie, hysterocratesy, citarishiusy, ephebopusy...?

Nie wiem czy lepiej nie wspominać o innych, poprawiam już składnię tekstu i dodałem kilka zmian kosmetycznych, m.in. o wykreślenie wszystkich przedstawicieli Theraphosidae, czyli 6 wymienionych, ale zeby nie dorzucili innych. wrzuce calosc niedlugo

Awikularia
19-12-2013, 05:46
Ja sie nie odzywam, bo nie bardzo sie znam na przepisach. Pisanie podan tez mi zawsze szlo opornie. Mam tez troche osobistych problemow, ale to nie miejsce i czas. Od poczatku sledze te wątki i postaram sie o jak najwiecej podpisow i sama tez sie podpisze obiema rekami i nogami. Moze cos zmienimy, a moze nie - nic nie robiac nie przekonamy sie o tym.

Pozdrawiam.

Maikardaaion
19-12-2013, 06:23
Troszke napisalem o skolopendrach... Moze ktos jeszcze cos doda ??

bachus
19-12-2013, 07:27
Wprowadziłęm kilka zmian kosmetycznych i poprawiłem stylistykę, powinno być ok.
Trzeba się umówić, czy wysyłamy tylko ze swoim nazwiskiem czy coś dopisujemy, żeby było wiadomo, że to pospolite ruszenie pod sztandarem TCP :P

Aham, co do początku, pismo pójdzie na adres resortu i ktokolwiek je dostanie do ręki to i tak zwyczajowo wpisuje się szefa jako adresata, stąd wstęp "Szanowny panie ministrze", a ponieważ idzie do ministerstwa środowiska to będzie wiadomo o kogo chodzi :)

To tyle, obadajcie i trzeba decydować, czy wysyłamy w takiej formie, ustalić jeden wspólny adres i zacząć działać.

bachus
19-12-2013, 07:32
spakowane, poprzednio nie zalaczylo sie bo ma ponad 80 kB

Maikardaaion
19-12-2013, 07:39
troche chyba przesadziles z przecinkami :)

bachus
19-12-2013, 07:43
Heh, o to się nie martw, interpunkcja jest na 100% w porządku :)

Obcy
19-12-2013, 09:38
jeszcze adres podajcie , swoja drogą to beda nas mieli jak na talerzu jak sie tam każdy podpisze :P

mantid
19-12-2013, 09:45
Przecinki są ok. Poprawiłem jeszcze kilka literówek i niezręczności stylistycznych.

mantid
19-12-2013, 09:46
http://www.mos.gov.pl/1prace_legislacyjne/aktualny_stan/index.shtml na razie nie ma nic nowego

Dark Raptor
19-12-2013, 12:41
Jestem niestety tylko na chwilę.
Ludzie, to wygląda wspaniale... zwłaszcza jeśli porównać z punktem wyjścia.

Jeśli macie jakieś pozycje do literatury, dorzucajcie. Moja lista, to publikacje czysto naukowe, dotyczące raczej grupy bardzo jadowitych pająków i działania ich jadu. Przydałyby się jakieś publikacje "hodowlane", coś o skolopendrach (choć Pigulewski, chyba, częściowo wyczerpuje ten temat).

Dark Raptor
19-12-2013, 13:04
...aha. Dodałem jeszcze trzy pozycje do literatury.

Oddzieliłem jedeno zdanie, zaraz po punktach i "wyakapitowałem" końcówkę podania. Chyba tak powinno to wyglądać.

Krzysztof.W
19-12-2013, 13:19
Mantid do twojej wersji petycji wkradło się odsyć znaczące przejęzyczenie :]

My terraryści chyba nie jesteśmy terrorystami, no nie;]

Krzysztof.W
19-12-2013, 13:30
PS. Dotyczy to rówież wersj pana Dark Raptor'a, tam również wdarł się terroryta \:).

bachus
19-12-2013, 13:33
To już zostało poprawione, chyba że ponownie coś przeoczyłem :P

Dark Raptor
19-12-2013, 13:46
Zawdzięczamy to panu Billowi Gates'owi. :D :D

Muszę pamiętać, by to poprawiać ręcznie, bo mój Word nagminnie bawi się tym wyrazem, w każdym razie dzięki za uwagę! :D

ponczos
19-12-2013, 14:57
Jestem pod wrażeniem końcowego efektu. :))

mantid
19-12-2013, 18:43
To ja tez dodałem co nieco do literatury.... Kilka artykułów i książkę...

Dark Raptor
20-12-2013, 00:07
Hmmmm.... chyba załadowałeś nie tę wersję dokumentu. Nie różni się od wcześniejszej, przed moimi ostatnimi zmianami.
I nadal są "terroryści" :-)

mantid
20-12-2013, 02:45
teraz chyba będzie ok

Dark Raptor
20-12-2013, 02:57
Teraz jest ok.

Brakuje czegoś o skorpach i pewnie więcej o skolopendrach.
I jak pisałem, jeśli macie jakieś "ogólne" poradniki, dotyczące hodowli ptaszników to też by się przydało.

Co do podpisów. Pewnie warto dodawać jeśli ktoś studiuje/studiował kierunki biologiczne. Zawsze to może dać jakieś "punkty" przy uwzględnianiu petycji.

Awikularia
21-12-2013, 13:17
Ja bym dodala poradniki dot. hodowli ptasznikow:
Kovarik Frantisek, Sklipkani, 1998;
Kovarik Frantisek, Chov sklipkanu, 2000;
Stadler Gunter, Vogelspinnen, 2000;
Klatil Lubomir, Sklipkani krasavci s chlupatyma nohama, 1998;
Kothe Hans W., Vogelspinnen, 2003;
Webb Ann, Vogelspinnen, 2003;
Klaas Peter, Vogelspinnen, 2003;
Dr Schmidt Gunter, Vogelspinnen - Lebensweise, Bestimmungsschlussel, Haltung, Zucht, 1993;
Dr Schmidt Gunter, Die Vogelspinnen, 2003;
Tinter Andreas, Vogelspinnen - Gifte, lebensweise, Verhalten, 2001;
von Wirth Wolker, Vogelspinnen, 2003.

i skorpionow:
Kovarik Frantisek, Stiri, 2000.

Nie wiem, czy czasopisma hobbystyczne tez? Jak tak, to dopisze kilka...

Pozdrawiam.

Dark Raptor
21-12-2013, 13:38
Fajnie. Jak najbardziej się przyda.
Jeśli chodzi o cytację to najlepszy byłby to schemat:

nazwisko inicjały (z kropkami), rok: Tytuł. Wydawnictwo (pismo), numer. (tu można dać strony, jeśli np. wybieramy artykuł).

np. coś w tym stylu:

Kowalski J. Z., Nowak J. Z., 1666: O wyższości bezkręgowców nad kręgowcami. Stella Maris, Wąchock. 27 - 66.

Awikularia
21-12-2013, 16:43
Oj, to bedzie duzo... ja myslalam, aby podac czasopisma (hobbystyczne oczywiscie, bo naukowych nie znam) ogolnie, np. AKVARIUM-TERARIUM, wydawnictwo AQUATROPIC Praha - to jest takie ogolne czasopismo rybko-terraryjne; scisle terraryjne, chociaz nie tylko o pajakach to SKLIPKAN, jest to czasopismo wydawane przez Ogrod Zool. w Pilznie (Plzen), jest tez AQUATERA, czasopimo wychodzi na Slowacji, w Banskiej Bystrzycy (Banska Bystrica); byl tez do zeszlego roku AMATERSKY ARACHNOLOG (od 3 lub 4 numeru wychodzil jako ARACHNOLOG) wydawany w Czeskiej Lipie (Ceska Lipa); z niemieckich czasopism posiadam jedynie 16 numer DRACO, w calosci poswiecony ptasznikom, wydawane w Berlinie. Wszystkie artykuly wypisane po kolei, bylyby niewyobrazalnie dlugie... I chyba niewykonalne ;).

Baku
21-12-2013, 19:11
wszystkie ATSy mozna dodać

dr Robert
22-12-2013, 11:20
Nie ma sensu chwalić się w takim piśmie, że zna się wszystkie czasopisma na temat pająków. Cytuje się konkretne artykuły świadczące o niskiej szkodliwości jadu, przypadkach ukąszeń (i oczywiście niewielkich skutkach takich ukąszeń) itp. Wtedy lista gwałtownie się skróci.

Awikularia
22-12-2013, 12:50
Rownie dobrze mozna z ksiazek powybierac i napisac, na ktorej stronie sa informacje na temat jadu.

Ja sie nie chwale, ze znam wszystkie czasopisma, bo znam zaledwie trzy. A i to wybrane numery. Podalam je, bo moze jakos wplyna na ksztalt planowanego pisma. Jako niebiolog mało sie licze. Jako biolog, Robercie, pewnie znasz podobnych czasopism wiecej. Moglbys, jezeli zechcialbys (o ile czytales na ten temat), cos podrzucic. Oczywiscie, bron Boze, nie chwalac sie.

dr Robert
22-12-2013, 12:59
Nie chodzi o to kto ile zna (ja akurat nie znam), tylko, żeby to nie był zbiór jakichkolwiek czasopism o pająkach bo takie wymienanie ma mały sens. Chodzi o to, żeby zachować zasady cytowania takie jak się stosuje powszechnie, w przypadku artykułów: autor, rok, tytuł artykułu, nazwa czasopisma, nr czasopisma, strony, a w przypadku książek: autor, rok, tytuł, wydawnictwo. Niestety dla laika w temacie pająków jakim jestem znalezienie odpowiednich artykułów w czasopismach naukowych zajęłoby pewnie tydzień lub więcej po kilka godzin szukanie codziennie, zostawiam to specjalistom od bezkręgowców, Darek jako student biologii UW ma dostęp do różnych baz danych.

Dark Raptor
22-12-2013, 13:23
Nie zawsze mam dostęp, a i tak większość to bazy danych ekologiczne i trochę medycznych (np. te "Toxicony") :P

Co do tematyki grupy najbardziej jadowitych, to już wrzuciłem. Dostęp do bazy będę miał najwcześniej we wtorek, to poszukam jeszcze czegoś o naszych grupach (skorpy i skolopendry +jeszcze coś z pajęczaków). Ale przydałyby się jakieś pozycje z literatury "ogólnoterrarystycznej". Bo prawie wszystkie pozycje to naukowe publikacje dotyczące jadowitości i skutków ukąszeń, a nie łatwości/możliwości hodowli.

Awi. Wystarczy tylko jakiś artykuł opisujący nieszkodliwość (łatwość hodowli) gatunków z listy, które chce dopisać MŚ. Dokładnie na zasadzie schematu, który wcześniej podałem:

Artykuł:
Kowalski J. Z., Nowak J. Z., 1666: O wyższości bezkręgowców nad kręgowcami. Stella Maris, Wąchock. 27 - 66.

Książka:
Kowalski J. Z., Nowak J. Z., 1666: Ugryzienia ptaszników a sprawa polska. Stella Maris, Wąchock.

mantid
22-12-2013, 13:38
te artykuły, które ja wstawiłem sa z profesjonalnych czasopism i dotyczą własnie toksycznosci jadu i powikłan po ukaszeniu przez pajaki i skolopendry.

Dark Raptor
22-12-2013, 13:55
Zatem przydałyby się jeszcze jakieś pozycje "lżejszego kalibru" (a więc coś w stylu artykułów Awi), opisujące łatwość hodowli i mały stopień niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia hodowców, ze strony ptaszników, proponowanych na liście MŚ.

Awikularia
22-12-2013, 18:16
Ok, to podaje artykuly, ktore znalazlam:

P. Pastor, M. Kovac, 2000, Vtackare rodu Poecilotheria Simon 1885, AQUATERA, nr 3, cz. 1, s. 37-39;
P. Pastor, M. Kovac, 2000, Vtackare rodu Poecilotheria Simon 1885, AQUATERA, nr 4, cz. 2, s. 30-32;
M. Sipos, 2002, Sklipkan Vitalius (Pamphobeteus) platyomma, SKLIPKAN, nr 4, s. 78-80;
P. Brtnik, 2002, Sklipkan Poecilotheria subfusca, SKLIPKAN, nr 3, s. 54-55;
P. Pecina, 1998, Epigamni projevy a kopulace sklipkana Pterinochilus murinus, AKVARIUM-TERARIUM, nr 9, s. 42-44;
J. Oplustilova, 2002, Vitalius platyomma (=Pamphobeteus platyomma), AMATERSKY ARACHNOLOG, nr 1, s. 8-9;
M. Vajs, 2002, Poecilotheria ornata, AMATERSKY ARACHNOLOG, nr 2, s. 5-6;
M. Toran, 2003, Pareni a odchov sklipkana Pterinochilus murinus, ARACHNOLOG, nr 4, s. 1-2;
J. Oplustilova, 2003, Poecilotheria ornata a jeji odchov, ARACHNOLOG, nr 4, s. 4-5;
L. Hlubek, 2003, Sklipkani - manipulace, nebezpecnost a nemoci, ARACHNOLOG, nr 4, s. 10-12;
M. Vajs, 2004, Sklipkani rodu Poecilotheria, ARACHNOLOG, nr 5, s. 4-6;
M. Vajs, 2004, Pareni druhu Theraphosa blondii, ARACHNOLOG, nr 6;
J. Oplustilova, 2004, Theraphosa blondii, ARACHNOLOG, nr 6;
J. Oplustilova, 2004, Aphonopelma pallidum, ARACHNOLOG, nr 6;
J. Zarsky, 2004, Poecilotheria fasciata, ARACHNOLOG, nr 6;
M. Vajs, 2004, Stavba kokonu Aphonopelma seemanni, ARACHNOLOG, nr 6;
M. Toran, 2004, Poecilotheria regalis, ARACHNOLOG, nr 7;
M. Toran, 2004, Poecilotheria rufilata, ARACHNOLOG, nr 7;
B. F. Striffler, 2003, Temperaturvorzuge und Aktivitasmuster bei Vogelspinnen, DRACO, nr 16, s. 63-66, 68;
B. F. Striffler, D. Weinmann, 2003, Vogelspinnen in Venezuela - von der Karibik bis zu den Tepuis, DRACO, nr 16, s. 74;
B. F. Striffler, 2003, Vogelspinnen - Biologie & Systematik, DRACO, nr 16, s. 8-18;

Moze sie do czegos przyda...

Dark Raptor
23-12-2013, 01:48
Super. Niedługo to przepiszę do literatury.

Dzięki. Przyda się na 100%.

Dark Raptor
23-12-2013, 03:33
Ok. Dodałem literaturę Awikularii.
To jak na razie najnowsza wersja dokumentu. Jak ktoś widzi jeszcze jakieś możliwości doszlifowania go, dalszych poprawek, piszcie.

Baku
23-12-2013, 14:06
mija tydzień za tygodniem a najwazniejsza częsć lezy ,, juz jest ok ,, terzeba zacząś wysyłać ! - takie jest moje zdanie ..

Pioprek
23-12-2013, 14:14
Chopaki , pismo wspaniałe , nawet starym dałem do poczytania , tylko mam jedną uwage... Może nie piszcie co ten jad robi z człowiekiem po ukąszeniu :

"...dorosłej osoby ograniczają się do następujących - gorączki, wymiotów, znacznej opuchlizny okolicy miejsca ukąszenia, zaburzeń równowagi oraz skurczów mięśni. "

Wystraszycie ich tylko ;PP

mantid
23-12-2013, 14:42
potrzymuję moją opinię, ze nalezy czekać dopóki ministerstwo oficjalnie nie opublikuje swojego stanowiska ... nie mieliśmy jak dowiedzieć się oficjanie o postuloanych zmianach... w ten sposób mozna się zbłaźnić... list jest gotowy i to najważniejsze.

Baku
23-12-2013, 15:09
ale jak wejdzie rozporządzenie to będą musieli je zmienić a to moze potrwać o ile zachce im sie od nowa do tego siadać ///


no ale ja moge poczekać ostatecznie ...

dr Robert
23-12-2013, 17:53
Jak będzie już opublikowane rozporządzenie to obawiam się, że takie listy mogą być mało przydatne. Na pewno nikt się nie rzuci, aby je natychmiast zmieniać bo przyszło 5, 10 czy nawet 50 listów "pajęczarzy". To zbyt banalny powód aby zmieniać już wydane rozporządzenie. Ja uważam, że "teraz albo nigdy". Nie wiem dokładnie jaka jest procedura, ale wydaje mi się, że konsultacje się skończyły ponad pół roku temu. Ale decyzja należy do wysyłających.

Dark Raptor
23-12-2013, 23:55
Wydaje mi się, że rzeczywiście jest to chyba już dobry moment na wysyłanie.
Niech się wypowie reszta osób biorących udział w redagowaniu tego dokumentu.
Jeśli mamy większość, zakładamy topic i ruszamy z akcją.

ponczos
24-12-2013, 00:52
Ja co prawda nie przyczyniłem się zbytnio do redagowania dokumentu, ale uważam że wysłać powinno się teraz!! Mantid ma rację, ale większym złem wydaje się wysłanie po wejściu ustawy w życie - wtedy to możemy sobie czekać i czekać na jakąkolwiek reakcję do usr.... śmierci. Gratuluję Wam naprawdę dobrej roboty!! Teraz zostaje już tylko nadzieja.. :))

bachus
24-12-2013, 02:37
Myślę, że nie ma na co czekać. Jak projekt przejdzie to będzie za późno, teraz i tak startujemy z nienajlepszej pozycji, ale może coś się jeszcze uda osiągnąć "rzutem na taśmę". Jeśli mój skromny wkład w przeredagowanie wstępnej wersji daje mi głos, to chyba mamy większość "ZA".

mantid
24-12-2013, 04:38
ok, jak chcecie to wysłajcie... mam nadzieje ze moj wklad sie na cos przyda... jsli moge co poradzic to wysylajcie poleconymi lub jesli macie taka mozliwosc zawieźcie osoboscie i poproscie o pokwitowanie przyjecia na kopii.

Maikardaaion
24-12-2013, 08:42
Mysle ze wyslac trzeba juz teraz. I to tak jak pisze Mantid, musi byc pokwitowanie odbioru.

Jaca
24-12-2013, 15:17
"Liczba osobników znajdujących się w hodowlach amatorskich liczona jest w dziesiątkach tysięcy sztuk, liczba doniesień o ukąszeniach z całego świata sięga kilkudziesięciu przypadków, mamy więc jasność co do realnego zagrożenia, jakie niesie ze sobą chów tych zwierząt. Jest ono znikome, niebezpieczeństwo ukąszenia jest bliskie zeru, a wszelkie tego rodzaju incydenty spowodowane są tylko i wyłącznie błędem hodowcy."
Nie lepiej będzie tak (tekst poprawiony wytłuszczony, komentarze - tekst pochyły)?:
"Liczba osobników znajdujących się w hodowlach amatorskich liczona jest w dziesiątkach tysięcy sztuk, a liczba doniesień o ukąszeniach z całego świata sięga kilkudziesięciu przypadków. Mamy więc jasność co do realnego zagrożenia, jakie niesie ze sobą chów tych zwierząt. Niebezpieczeństwo ukąszenia jest znikome (bliskie zeru może być prawdopodobieństwo, a nie niebezpieczeństwo; z kolei prawdopodobieństwo bliskie zeru też może być wysokie, np. 0,3 w przybliżeniu daje 0; no i po co pisać, że "masło jest maślane"?), a wszelkie tego rodzaju incydenty spowodowane są tylko i wyłącznie błędem hodowcy."

Skoro z tak wielką starannością wstawiane były przecinki na początku pisma, to, moim zdaniem, należy być konsekwentnym również i w dalszym tekście:
"W hodowli hobbystycznej (przecinek) przy zachowaniu odpowiednich warunków (przecinek) pająki te nie stanowią zagrożenia, stąd nasza prośba o wykreślenie wszystkich przedstawicieli Theraphosidae z wykazu zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia człowieka."

I jeszcze tu:
"W przypadku ptaszników z rodzaju Poecilotheria, których jad uważany jest za jeden z najsilniejszych wśród wyżej wymienionych grup, objawy ukąszenia zdrowej, dorosłej osoby ograniczają się do następujących dwukropek (jest to typowe wyliczenie) gorączki, wymiotów, znacznej opuchlizny okolicy miejsca ukąszenia, zaburzeń równowagi oraz skurczów mięśni. Wyżej wymienione objawy najczęściej ustępują w ciągu doby, skurcze mogą pojawiać się okresowo do dwóch miesięcy. Objawy te uzależnione mogą być od reakcji alergicznej osoby ukąszonej na jeden ze składników jadu, przy czym warto podkreślić, że skutki ukąszenia przez pszczołę, osę, szerszenia, bądź też innego, krajowego przedstawiciela owadów(przecinek) czy pajęczaków, mogą mieć zdecydowanie bardziej groźny skutek dla osoby uczulonej na ich jad."

Sprawdzanie zakończyłem do "POZOSTAŁE PAJĘCZAKI". Jeśli będzie taka wola, to jutro mogę sprawdzić pozostały tekst.

Mam jeszcze jedno zastrzeżenie co do całości tego pisma. W tekście z bardzo dużą łatwością używa się sformułowań typu: (...)skutki ukąszenia przez pszczołę, osę, szerszenia, bądź też innego, krajowego przedstawiciela owadów, czy pajęczaków, mogą mieć zdecydowanie bardziej groźny skutek dla osoby uczulonej na ich jad. Powinny być moim zdaniem konkretne odnośniki co do pozycji literaturowych zamieszczonych na końcu pisma, tym bardziej, że wymienionej literatury jest tam sporo. Nie sądzę, że ktokolwiek weźmie na serio tego typu stwierdzenia, bez konkretnego odwołania się do jakiegoś poważniejszego opracowania lub bez szerszego opisania i uzasadnienia tego typu stwierdzenia w tekście pisma.

dr Robert
24-12-2013, 15:33
Sugerowałbym umieszczenie ostatecznego tekstu w jakimś widocznym bardziej miejscu (główne forum ?, pajęczarskie forum ?), bo tu nadal funkcjonuje jako "wstępna wersja". To taka mała "marketingowa" uwaga.

Dark Raptor
25-12-2013, 01:21
Witam.

Jaca. Dzięki za uwagi. Jak możesz, sprawdź resztę pisma.

Co do cytowania literatury w tekście. W tego typu piśmie nie jest to aż tak konieczne, w tego typu pismach często spotykałem się ze zwykłym spisem, bez odnośników (a dodatkową trudnością jest to, że tworzyło je wiele osób).

dr Robert. Na 100% znajdzie się to w innym dziale. Tylko trzeba uwzględnić ostatnie poprawki.

Nie wiem czy to gdzieś było, ale przydałyby się dokładne adresy, na które wyślemy petycję pocztą i mailem (chyba Mantid ma dokładne namiary). Jeśli Jaca zrobi poprawki i ktoś poda dokładne adresy, możemy akcję zaczynać już dziś.

ps. Sorry, że się teraz rzadko odzywam, ale paskudnie rozłożyła mnie grypa i praktycznie nie zasiadam przed komputerem. Więc jeśli ktoś inny może zorganizować akcję na forum, byłoby fajnie.

Baku
25-12-2013, 07:01
juz jest ok !!! umieszczaj !! i napiszmy do terrarystyki aby rozreklamowali - jest coś takiego ze informują o imprezach - to terz taka zbiorowa impreza z podaniem :P:P:P

42d3e78f26a4b20d412==