PDA

Zobacz pełną wersję : CITES umorzenie śledztwa :)



Kubuś
14-04-2014, 03:11
Trochę chyba będzie długie, ale kto był wzywany i wyjaśniał pewnie przeczyta:)

Może fragmenty:
... pracownik PTOP "Salamandra Borys K., w trakcie przeglądania portalu internetowego "Allegro" zauważył, iż osoba posługująca się loginem ... wystawiła do licytacji skorpiona cesarskiego. Gatunek ten jest ujęty w załączniku B ...., co skutkuje tym, iż wystawiający zwierzę do licytacji winien posiadać odpowiednie dokumenty świadczące o tym, że dany gatunek został pozyskany bądź wprowadzony na teren Wspólnoty zgodnie z prawodawstwem obowiązującym w zakresie ochrony dziko żyjącej fauny i flory.
....
Następnie po uzyskaniu pisemnej opini biegłego Łukasza S. (chyba każdy wie kto to w Krakowie jest:) ), oraz po zasięgnięciu opinii uzupełniającej złożonej przez biegłego do protokołu ustalono, iż skorpion cesarski jest gatunkiem pospolitym, sprowadzonym przez zarejestrowane firmy importowe, które muszą mieć zgodę z MOŚ. Firmy te winny są posiadać dokument CITES. .... Następnie zwierzęta takie są sprzedawane przez hurtowników np. na giełdzie terrarystycznej w Świętochłowicach. Nie ma jednak obowiązku aby nabywca skorpiona uzyskiwał od sprzedającego dokument poświadczający legalność pochodzenia zwierzęcia.
Od 1 maja 2004 w Polsce nie ma obowiązku rejestracji takich zwierząt, będących w posiadaniu prywatnych kolekcjonerów. Jedynie hodowcy powinni mieć stosowne dokumenty rejestracyjne.
Zatem zarówno sprzedający jak i kupujący od 1 maja 2004 nie mieli obowiązku rejestracji przedmiotowego skorpiona, zaś wymienione wyżej przepisy - przywołane przez Towarzystwo "Salamandra" - dotyczą wyłącznie obrotu m.in. skorpionem cesarskim na rynku międzynarodowym.



Zastanawiające jest to, że "Salamandra", która chyba wie, że w pewien sposób przyczyniamy się do zachowania zagrożonego gatunku przez jego hodowlę wali kłody pod nogi i donosi do prokuratury, a Łukasz S., który żyje z handlu zwierzakami (no może nie tylko z tego, ale przecież to też jest jego praca) bezinteresownie potrafi coś wyjaśnić i wyprostować sprawę.

Qba

Gerald
14-04-2014, 03:51
Od 1 maja 2004 w Polsce nie ma obowiązku rejestracji takich zwierząt, będących w posiadaniu prywatnych kolekcjonerów. Jedynie hodowcy powinni mieć stosowne dokumenty rejestracyjne.
Zatem zarówno sprzedający jak i kupujący od 1 maja 2004 nie mieli obowiązku rejestracji przedmiotowego skorpiona, zaś wymienione wyżej przepisy - przywołane przez Towarzystwo "Salamandra" - dotyczą wyłącznie obrotu m.in. skorpionem cesarskim na rynku międzynarodowym.

bajzel, już nikt nie wie o co chodzi....no ale takie mamy prawo :)



Zastanawiające jest to, że "Salamandra", która chyba wie, że w pewien sposób przyczyniamy się do zachowania zagrożonego gatunku przez jego hodowlę wali kłody pod nogi i donosi do prokuratury,

jak to sie pięknie mówi o nich - "zieloni" - mówi samo za siebie?

Louis Cypherr
14-04-2014, 05:43
Bo widzisz - sALAMANDRA żyje m.in. z tego, że rzuca kłody pod nogi (u nich to się nazywa wyniki), tymczasem ludzie uczciwi od czasu do czasu chętnie komuś pomogą, gdy widzą niesprawiedliwość i głupotę. :)

Loxodonta
14-04-2014, 13:46
Pytasz dlaczego "Salamandra", która chyba wie, że w pewien sposób przyczyniamy się do zachowania zagrożonego gatunku przez jego hodowlę wali kłody pod nogi i donosi do prokuratury.?

wystarczy przeczytać art. 129 ustawy o ochr.przyr.:
W razie ukarania za wykroczenie określone w art. 127 lub skazania za przestępstwo określone w art. 128, sąd może orzec:
1) przepadek przedmiotów służących do popełnienia wykroczenia lub przestępstwa oraz przedmiotów, roślin, zwierząt lub grzybów pochodzących z wykroczenia lub przestępstwa, chociażby nie stanowiły własności sprawcy;
2) obowiązek przywrócenia stanu poprzedniego, a jeśli obowiązek taki nie byłby wykonalny - nawiązkę do wysokości 10 000 złotych na rzecz organizacji społecznej działającej w zakresie ochrony przyrody lub właściwego, ze względu na miejsce popełnienia wykroczenia lub przestępstwa, wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Takie pieniądze powinny być raczej wydawane na zapewnienie opieki na zatrzymanymi lub skonfiskowanymi okazami (a zapewnienie takiej opieki jest obowiązkiem państw-stron CITES, mimo upływu 15 lat od przystąpienia do konwencji sprawa do dzisiaj nie jest w Polsce rozwiązana) niż na zapewnianie dobrobytu działaczom.

ps. Gdybyś zeskanował (nazwiska wymazane) i przesłał mi mailem to uzasadnienie, to mogłoby ułatwić pomaganie innym.

Kubuś
14-04-2014, 14:01
... mówisz ... masz - jutro Ci to prześlę

A tak z innej beczki - "Salamandra" naraziła mnie na troche nieprzyjemności, a nas podatników na nieuzasadnione koszty - czy nie można by ich pociągnąć do odpowiedzialności za nieuzasadnione doniesienie i koszty postępowania??
Może gdyby chociaż raz zapłacili, to by się następnym razem zajeli własnym t.....kiem!

Loxodonta
14-04-2014, 15:25
Pisałam o tym parę mies. temu
http://terrarium.com.pl/forum/read.php?f=19&i=2991&t=2991

wątek pt. Brachypelma, komisariat, przepisy polskie

Można spróbować ich ścignąć

z art.234 kk ‘KTO, PRZED ORGANEM POWOŁANYM DO ŚCIGANIA LUB ORZEKANIA W SPRAWACH O PRZESTĘPSTWO, W TYM I PRZESTĘPSTWO SKARBOWE, WYKROCZENIE, WYKROCZENIE SKARBOWE LUB PRZEWINIENIE DYSCYPLINARNE, FAŁSZYWIE OSKARŻA INNĄ OSOBĘ O POPEŁNIENIE TYCH CZYNÓW ZABRONIONYCH LUB PRZEWINIENIA DYSCYPLINARNEGO, PODLEGA GRZYWNIE, KARZE OGRANICZENIA WOLNOŚCI ALBO POZBAWIENIA WOLNOŚCI DO LAT 2.’

(trzeba złożyć doniesienie do prokuratury z powołaniem się na ten artykuł i z opisem sprawy, która została umorzona.

pozdr.

Kubuś
14-04-2014, 23:32
... podaj mi swój adres, to prześlę fotki

Sculptor
16-04-2014, 06:26
Nie rozumiem tych slow:
"Od 1 maja 2004 w Polsce nie ma obowiązku rejestracji takich zwierząt, będących w posiadaniu prywatnych kolekcjonerów.Jedynie hodowcy powinni mieć stosowne dokumenty rejestracyjne."
Prosze o wyjasnienie kim jest prywatny kolekcjoner a kim hodowca; a za kogo jest uznawana osoba sprzedajaca skorpiony na Allegro???

Jestem gleboko zainteresowany sprawa poniewaz posiadam kilka opisywanych skorpionow i zamierzam je sprzedac bycmoze wlasnie przez Allegro w niedalekiej przyszlosci i wolalbym oczywiscie uniknac podobnych przejsc; zatem jesli scany dokumentow o ktore prosil Loxodonta moga sie i mnie przydac to GORACO prosze o przeslanie ich i mnie: jedrek_f@interia.pl

jw73
16-04-2014, 13:41
Z jakiego dokumentu pochodzą te wycinki ?

Loxodonta
16-04-2014, 15:57
No, mnie też zastanawia ta część uzasadnienia i m.in. dlatego poprosiłam o całość, ale jeszcze nie dostałam :-(((

Wprawdzie do wysyłania maili służy łącze >>Wyślij e-mail<< na górze postu obok nazwy autora, ale na wszelki wypadek loxodonta@poczta.fm

Może Kubuś zrobi z tego skanu załącznik do swojego postu i wtedy każdy zainteresowany będzie mógł sobie skopiować?

Tak na pierwszy rzut okaz (nie znając całości) to mi się widzi, że prokurator sam się pogubił w przepisach, ustawa_OP nie wprowadza żadnego podziału na prywatnych kolekcjonerów i hodowców. Grunt, że decyzja korzystna dla Kubusia.

Pzdr.

Louis Cypherr
16-04-2014, 16:01
Niestety wysyłanie listów za pomocą serwisu nie działa poprawnie. :(
Być może dlatego Kubuś nie mógł nic wysłać. No i nie ma tam możliwości dołączenia załącznika.

Kubuś
17-04-2014, 01:14
.... niestety nie mam skanera, więc zrobiłem fotki, tylko, że minimalna czytelna wielkosć przewyższa 60kB, więc ... kupa.

Pliki poszły do Loxodonta, a więc można je dostać tam i ... u mnie - tylko proszę o adresy.

Qba

kymon
17-04-2014, 07:25
Witam,

Nie wysyłam maila przez forum, bo coś nie dziala.
Prosze o wyslanie fotek, ktore bardzo by mi pomogły (szymonzjawinski@wp.pl)

Hwarang
18-04-2014, 09:27
Jestem na tak :) Ktos chetny na maly odwecik? Jak tylko dostane info, ze sprawa umorzona (poki co pol roku sie nie odzywaja), nie omieszkam przejsc sie na komisariat i pogadac z panem o tym... Ciekawe co bedzie jak nawet kilkanascie takich oskarzen wplynie do prokuratury...

42d3e78f26a4b20d412==