PDA

Zobacz pełną wersję : Odmiany barwne



Xeo
11-02-2012, 06:42
Jak robia to hodowcy ze z jajeczek wykluwaja sie gecki albino,leuistic, i inne????
Jakeies pozywienie ,chemia,temperatura a moze przypadki??

pepre
11-02-2012, 06:57
odmiany barwne jak patternless,leucistic,albino, itp. sa uwarunkowane genetycznie. ostrosc barw bierze sie z temperatury inkubacji jaj.


Albino
http://republika.pl/herp/DSCF0017.JPG



Patternless (kiedys nieslusznie zwany leucistic)
http://republika.pl/herp/leu4.JPG

cromat
11-02-2012, 12:30
albino jest zajefajy chcialbym meic takeigo!!Juz zaniedlugo kupuje samca i bede probowal cos rozmnazac!:)

koksik
11-02-2012, 14:33
Moja samica zlozyła mi juz lacznie 8 jajek
z tego pierwsze dwa wytrzymaly ok 4 godzin i sie zapadly, drugie dwa jakis tydzien, trzecie tez dwa trzymaja mi sie juz od 3 tygodni, a ostatnie tez dwa:) zlozyladwa dni temu. Mam nadzieje ze cos z tego wyniknie. Pozdrawiam.

cornie
11-02-2012, 14:48
polecam stronke <a href>www.albeysreptiles.com</a>
tam jest wszystko o inkubacji w celu ruznokolorowych geksów
a tak pozatym to duzo do kupienia
ceny wysokie :(((((((((((((
po angielsku :( (to nie tak najgorzej :)

pepre
12-02-2012, 05:33
cornie...w ogole czytales ten opis inkubacji??? tam jest bardzo dokladny opis inkubacji jaj. nic nie ma o barwach, ktorych nie mozna okreslic przy inkubacji.

cornie
12-02-2012, 09:42
nie czytalem ale myslalem ze tam jest o inkubacji w celu kolorowych

mantid
15-02-2012, 01:48
Odmiany barwne sa efektem mutacji w genach odpowiedzialnych za pigmentację. Widoczny efekt dzialania genow przejawia sie w fenotypie. Dzieki kojarzeniu wsobnemu mozemy uzyskac "czyste" linie hodowlane bedace homozygotami pod wzgledem genu odpowiedzialnego za dany rodzaj pigmentacji.

Poniewaz gekony sa zwiezretami diploidalnymi (takie ktroe maja 2 zestawy chromosomow a tym samym po dwie kopie kazdego genu) moga wystepowac wsrod nich heterozygoty oraz homozygoty (recesywne i dominujace)

Heterozygoty maja dwie rozne kopie genu
Homozygoty maja dwie identyczne kopie genu

Kopie (allele) genu moga byc recesywne lub dominujace (dominujace to takie ktorych wyrazanie jest silniejsze ich efekt jest bardziej widoczny)
Dlatego tez homozygoty moga byc dominujace lub recesywne np.

Homozygota dominujaca (tzw. osobnik o fenotypie dzikim, lub po prostu dziki) pod wzgledem genu albinizmu jest normalnie ubrawiony gekon.

Homozygota recesywna pod wzgledem genu albinizmu jest osobnik pozbawiony pigmentacji czyli bialawy lub zoltawy bez brazowych plamek

Heterozygota bedzie ubarwiona jak osobnik dziki - z tym, ze barwa brazowa moze byz zdecydowanie mniej intensywna


Gen albinizmu zdarza sie jako spontaniczna mutacja (raz na jakis czas dochodzi do powstania takiej kopi genu)

Wtedy osobnik bedzie mail genotyp:

W A W - allel dziki (dominujacy)
A - allel recesywny (np.albino)

Poniewaz do kazdej komorki rozrodczej trafia tylko jedna kopia genu osobik ten bedize wytwarzal plemniki (lub komorki jajowe)

W oraz A (połowa jednych/połowa drugich) czyli

jesli skrzyzujemy go z drugim osobnikiem WA (czyli takim samym)

Poniewaz komorki plciowe lacza sie przypadkowo - otzrymamy statystycznie

1/4 potomstwa W W (fenotyp dziki czyli normalnie ubarwiony gekon)
1/4 potomstwa A A (recesywny czyli fenotypowo czysty albino)
1/2 potomstwa A W (czyli heterozygoty ubarwione tak jak rodzice)



Jesli dydponujemy jednym gekonem heterozygotycznym to krzyzujac go ze zwyklym gekonem otzrymamy polowe potomstwa heterozygotyczna.

Jesli jedna sztuke potomstwa heterozygotycznego skrzyzujemy z heterozygotycznym rodzicem otrzymamy 1/4 potomstwa homozygotycznego recesywnego czyli czystych albinosow.


Ufff tyle klasycznej genetyki Mendlowskiej


Co do gekonow to ich ubarwienie uzaleznione jest od kilku genow:

Przynajmniej jednego odpowiedzialnego za pigmentacje
Przynajmniej jednego odpowiedzialnego za wzór
Przynajmniej jednego odpowiedzialnego za kolor ogona

Kazdy z tych genow wystepuje w 2 kopiach i w kazdym z nich moze dojsc do mutacji. Mamy wiec sporo kombinacji. Stad w przypadku gekonow mozemy miec takie odmiany jak:

Yellow Albino - bez brązowych plamek zółtobiały
White albino - bez brazowych palmek biały z zarysem wzoru
Leucistic -(Paternless) - bez brazowych wzorków

Banana Blizzard - krzyzowka leucistic i yellow albino - gekon żółty
Ghost Blizzard - krzyzowka leucistic i white albino - gekon praktycznie biały

Tangerine - gekon o silnie żółtej pigmentacji, z normalnym wzorem
Do tego odmiany z różną pigmentacją ogona np. Carrot tail - z intensywnie żółtym ogonem...

Itd, itp.

Mam nadzieje że się nie pomyliłem - w razie czego mam prośbę do Konrada Włodarczyka o sprostowanie......

Pozdrawiam

42d3e78f26a4b20d412==