PDA

Zobacz pełną wersję : Przyłapany



MareQ
28-03-2012, 10:50
Siemka,

Przyłapałem mojego gekona na jedzeniu torfu i piasku. Czy moge go jakoś tego oduczyć czy poprostu zmienić podłoże?


-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_
PoZdRaWiAm

MareQ

Drozd
28-03-2012, 12:24
Tak nalezy jak najszybciej zmienic podloze najlepiej na zwirek bo tak gekon zapcha sobie zoladek i zdechnie ale naprawde bardzo szybko

POZDRAWIAM

MareQ
28-03-2012, 12:28
A jak myślisz, kostka kokosowa (czy tam chips kokosowy nieznam sie na tym dokładnie) może być? Narazie przełożyłem go to mniejszego terra a na podłoże dałem gazete, musi tak wytrzymać do piątku bo dopiero wtedy pojade po ten żwirek czy coś innego. Ile gekon musiałby tego piasku wogóle zjeść żeby doszło do jego zapchania?

-_-_-_-_-_-_-_-_-_
PoZdRaWiAm
MareQ
gg 3427449

Jarek Zajączkowski
28-03-2012, 12:40
Gekony równie dobrze zapychają się piaskiem jak żwirkiem. Podłoże musi być po prosyu niemożliwe do połknięcia - duże gładkie kamienie (otoczaki) lub płaskie piaskowce.

MareQ
28-03-2012, 13:01
Ile gekonowi może "zająć" zapchanie się? Zakładając że od dzisiaj zaczął wcinać ten piasek z torfem, to czy do piątku sie totalnie zapcha czy to jeszcze ujdzie?


_-_-_-_-_-_-_-_
PoZdRaWiAm
MareQ
gg 3427449

Konrad von Bushe Drożdże
28-03-2012, 13:20
Moze ten piasek jesc i wydalac nawet miesiac. Z tym ze jego odchody to bedzie prawie sam piasek. Ale w koncu sie tak napcha ze zoladek mu sie zapcha definytywnie. Twoj gekon raczej na pewno nie jest zapchany. Jezeli je pokarm i zrobi kupke wszystko jest ok.

MareQ
28-03-2012, 13:53
Tyle że ostatnio coraz mniej chętnie go wcina. Czasami to wygląda jakby łaske szczelał że wogóle je...

PEDRO
29-03-2012, 07:09
mój gekon je piasek przy polowaniu i co 3-4 dni znajduje w terra piaskową kupe.

Konrad von Bushe Drożdże
30-03-2012, 03:13
Takie jedzenie piasku wraz ze zdobytym pokarmem jest nawet zdrowe, bo pomaga w trawieniu.

MareQ
30-03-2012, 04:09
On ten piasek zlizuje :|

Jarek Zajączkowski
30-03-2012, 04:20
To nie jest prawda. Tzw. gastrolity to domena pozbawionych zębów i wyposażonych w dwa żołądki (gruczołowy i mięśniowy) ptaków. Piasek gadom nie jest potrzebny do trawienia a jego nadmiar czy nagromadzenie w dłuższym czasie doprowadza do zatkania jelit (szcz. jelita grubego) i do śmierci.

koksik
30-03-2012, 06:03
Zgadzam się z przdmówcą, b sam mało nie straciłem jaszczurki jak sie najadła pisaku, radzę zmienić piasek na inne podłoże które będzie niemożliwe do zjedenia.

_________________
Pozdrawiam koksik

Konrad von Bushe Drożdże
30-03-2012, 14:21
A ja sie nie zgadzam:). Piasek w malych ilosciach, wspomaga procesy trawienne, niszczac pancerze owadow w zoladku. W duzych prowadzi do zapchania, ale w malych, czyli wraz ze zdobytym pkarmem nic geowi nie zaszkodzi, ew. pomoze.

Jarek Zajączkowski
30-03-2012, 15:17
No cóż masz prawo.
Tylko jak przetłumaczysz gadzinie, że ma jeść małe ilości. Niestety praktyka pokazuje, że jest inaczej. Widziałem w swoim życiu wiele gekonów, agam, legwanów..... z zapiaszczonym przewodem pokarmowym - trudno to chol.....stwo usunąć z jelit. W związku z powyższym lepiej przeciwdziałać niż leczyć. "1 g prewencji i profilaktyki równoważy 10000000 kg leczenia".
Do rozgniatania żywności (robali) gady owadożerne używają zębów - podobnie jak ludzie. Czy sądzisz, że ludzie dla lepszego trawienia powinni połykać żwirek?

koksik
30-03-2012, 17:57
:) no to sprawe mamy chyba juz wyjasniona:) wymiencie piasek na cos na tyle duzego zeby bylo niemozliwe do zjedzenia. ewentualnie mozna tez trzymac na reczniku papierowym, jak ma ladne wzorki to tez bedzie ladnie wygladal:)

__________________
PoZdRaWiAm koksik

Konrad von Bushe Drożdże
31-03-2012, 01:46
Fakt, ze gekony bardzo czesto wsuwaja piasek. Ale jezeli nie jedza piasku samego(lizac go z podloza), to moga polykac go wraz ze zdobytym pokarmem. I taki piasek przechodzac przez kolejne odcinki jelit, przepycha pokarm w kierunku kloaki, zarazem miazdzac go, co ulatwia w trawieniu.
Wydaje mi sie ze uklad trawienny czlowieka jest lepiej zbudowany i sprawniej funkcjonuje niz u gadow, i gdyby czlowiek nazarl sie spore ilosci piasku czy zwirku, na pewno by go wydalil, a gady nie potrafilyby.
Nie porownujmy ludzi do gadow;).
Podsumujac, ja takze uwazam ze lamparcich nie powinno sie trzymac na piasku, jednak caly czas uwazam ze w malych ilosciach piasek nie zaszkodzi, wrecz pomoze.

piotrek
31-03-2012, 03:23
Ja mam takie pytanie od nośnie rozmowy o piasku:
Czy naturalnym środowiskiem Gekona Lamparciego nie są tereny suche typu pustynne i półpustynne , skalne - tam występuje piasek nawet w dużych ilościach i jakoś lamparty se muszą radzić? -więc chyba trzymanie na piasku z kamieniami bardziej przypomina jego naturalny biotop niż włókno kokosowe czy kostka. To są moje własne przemyślenia więc jeśli nie mam racji to mnie sprostujcie. :)

Konrad von Bushe Drożdże
31-03-2012, 04:09
Tylko ze czesto gekony zjadaja piasek, bo maja niedobory wapna mikroelementow lub makroelemntow. Czesto w warunkach hodowlanych im tego brak, wiedz zjadaja piasek.
Czasami, mimo ze jaszczurka jest dobrze odzywiana i dostaje regularnie wiatminy oraz wapno, takze zjada piasek. Robi to instynktownie. Wtedy nie wiem dlaczego zjada... Po prostu tak jest w terrarium :P.

Jarek Zajączkowski
31-03-2012, 09:10
No fajnie. Aby wszystko było tak piękne i proste. Kamyczek do pozmiatanego ogródka
1. aby stwierdzić, czy jakaś reakcja organizmu jest skutkiem konkretnej sytuacji należy przeprowadzić wnikliwe badania, powtarzalne. Jeśli więc twierdzisz, że zjadanie piasku jest wynikiem niedoborów minerałów np. wapnia to musisz się powoływać na wyniki badań (swoich albo cudzych)tego dotyczących. Np. poziom wapnia (i fosforu) w surowicy krwi badanej populacji gadów. Jeśli nie ma takich badań - twoje twierdzenie jest nie do udowodnienia - przyda się w praktyce jak ..... Może jedynie namieszać.
2. Inne potencjalne możliwe przyczyny łykania pisaku? Proszę bardzo:
-anormalne reakcje behawioralne mogące być skutkiem stresu środowiskowego - ograniczenie przestrzeni bytowej, zbyt mały zbiornik, mało lub brak kryjówek, nieodpowiednie oświetlenie (za silne, za słabe), brakm słońca, nieodpowiednie dobowe, miesięczne amplitudy temperaturowe, monotonny pokarm, brak odpowiedniego pokarmu, zbyt duża wilgotność, zbyt mała wilgotność itp, itd
_ zarobaczenie przewodu pokarmowego (nicienie, tasiemce....)
- chroniczne stany zapalne przewodu pokarmowego

"Robi to instynktownie. Wtedy nie wiem dlaczego zjada... Po prostu tak jest w terrarium :P."
Jeśli coś starasz się udowodnić to nie zaprzeczaj samemu sobie. Albo wiesz "robi to instynktownie" ponieważ podobnie jak kura potrzebuje piachu do lepszego trawienia świerszcza albo nie wiesz.
Zważ że pancerze owadów nie są wogóle trawione przez gady. Wykorzystywane jest jedynie to co w środku - miękkie i łatwoprzyswajalne - wydobywane z owada nie przez piasek ale przez zęby żuchwy i szczęki oraz mięsisty język.

WNIOSEK: Uważam, że twierdzenie o konieczności obecności piasku w terrarium jest niebezpieczne dla zdrowia zwierząt

Konrad von Bushe Drożdże
31-03-2012, 11:13
Moje twierdzenie dotyczace tego, ze jasczurka zjada piasek bo ma niedobor wapnia makroelementow lub mikroelementow jest udowodnione zarowno moja wiedza ( bo moj gekon mial zapchanie i wiem dlaczego je mial ( niedobor wapna ) i jak go z niego wyleczyc) jak i widza weterynarza, u ktorego dowiedzialem sie jak zapchanego gekona leczyc. I wiem ze to prawda ze gekon zjada piasek bo moze miec niedobor witamin badz wapna. Czasami jednak mimo ze jasczurka odzywiana jest dobrze, takze polyka piasek. Robi to instynktownie, nie wiem jaka jest tego przyczyna. ( co juz wczesiej napisalem.......) Nie zaprzeczam samemu sobie.. Niby gdzie sobie zaprzeczam? Napisalem ze zjada czesto piasek instynktownie mimo ze odzywiana jest prawidlowo ale nie wiem jaka jest tego przyczyna.
A ja wniosek Pana znowu podwazam i bede podwazal bo wiem ze MAM RACJE, ze w malych ilosciach piasek jest zdrowy. Jezeli nadal ktos ma pewne watpliwosci, prosze przeczytac opis gekona lamparciego. Cytuje zdania:

" Gekon zjada wraz z owadami karmowymi nie rzadko kawałeczki podłoża (ziarna piasku, żwirek) wspomagają one funkcje trawienne żołądka (gastrolity pomagają rozetrzeć twarde pancerzyki stawonogów). "

Zarowno ten opis na tym serwcie terrarium.com, jak i moje doswiadczenia i wiedza weterynarzy potwierdzja ze w malych ilosciach piasek JEST ZDROWY.

Kobra
31-03-2012, 12:32
wy wszyscy pierniczycie takie głupoty że szkoda gadać(bez obrazy)
nawet doktorek niema racji owszem gekon niemoże jeść ani piasku ani żwirku a je to z powodu braku wtamin (wiem bo miałem identycznie tylko ze żwirkiem)zostaw takie podłoże jakie masz kup takie jakby wawpno dla gołębi(czasami jak powiesz w zologicznym że gekon je piasek polecom ci to kosztuje to 1 zł) pokrój aby były kosteczki wielkości głuwki od szpilki i rozsyp dużo tego na podłoże gekon nażre się tego i uzupełni witaminy tym mój gekon zjadł to i już nieje żwirku (nie musiałem go usuwać)
jak tak zrobisz będzie wszystko OK
3maj się

MareQ
31-03-2012, 14:37
Ja wogóle nierozumiem dlaczego sie kłucicie :| Owszem może piasek w małych ilościach nie jest szkodliwy (czyli np. przy łapaniu żarełka) ale niewiątpliwie szkodliwe i NIEBEZPIECZNE jest trzymanie gekona na podłożu piaskowym bądź ze sporą domieszką piasku. Dlatego Konrad von Bushe Drożdże gadasz NIE NA TEMAT. Dr Zajączkowski pisze ogólnie o trzymaniu gekona na podłożu piaskowym a nie o połykaniu przez gekona piasku przy połowie świerszcza... A więc reasumując konstruktywnie dochodzimy do konkluzji iż idiotyzmy na ten temat są wręcz apatyczne ;)


_-_-_-_-_-_-_-_-_
PoZdRaWiAm
MareQ

Eublepharis Macularius 1.0.0

Aleksander
31-03-2012, 15:20
Konrad, chłopie, dlaczego nie chcesz uwierzyć specjaliście?? Na poparcie doktora Jarka dodam, że specjalistka od gadów, do której my chodzimy z naszymi zwierzętami też kategorycznie odradziła nam trzymanie ich na piasku, bądź żwirku. To już dwa głosy fachowców :))

Jarek Zajączkowski
31-03-2012, 15:30
Zbyt wiele witamin i wapnia w piasku to raczej nie ma (kwarcyt to raczej Si niż Ca). Jeśli odżywiana dobrze jaszczurka zjada piasek to nie można jednoznacznie i bezdyskusyjnie twierdzić, że połykanie piachu związane jest z niedoborami witamin czy wapnia. No chyba, że niedobory witamin (wapnia) rzucają się jej na mózg i je co popadnie. Może być ale wcale nie musi! Lekarz podejmujący się leczenia musi to wiedzieć na pewno albo spekuluje dorabiając jakieś ciekawe teorie. Jeśli wiedza pochodzi od lekarza wet. warto poznać źródło tej wiedzy (literatura) - chętnie się zapoznam bo sam takich danych nie znalazłem - Uważam, że problem jest wielowątkowy i nie wyjaśniony do końca.
Dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć i zrezygnować z pisaku (żwirku) jako podłoża.
Aby nie być gołosłownym - opublikuję fotografie z najbliższej sekcji "zapiaszczonego " gekona. Może widoki przekonają niezdecydowanych...

ps.
wydaje się dobrym pomysłem umieszczenie w terrarium jakiejś skały wapiennej np. wapienia i regularne jej spryskiwanie wodą - zlizywanie takiej wody ze skały może faktycznie uzupełniać niedobory.

ps. chyba warto skorygować opis.

MareQ
01-04-2012, 02:25
No właśnie :)

Jeronimo
01-04-2012, 19:34
Konrad von Bushe Drożdże napisał(a):
> Podsumujac, ja takze uwazam ze lamparcich nie powinno sie
> trzymac na piasku, jednak caly czas uwazam ze w malych
> ilosciach piasek nie zaszkodzi, wrecz pomoze.

i po co ta dyskusja..
Przyjdzie tutaj poczatkujacy terrarysta i czyta te twoje przemyslania... Pozniej hoduje na piasku gekona i dr Jarek poszerza swoja wiedze w udraznianiu przewodu pokarmowego gekona :P ... zastanow sie co piszesz. Takie wywody nad piaskiem czy nad paroma ziarnkami piasku do niczego dobrego nie prowadza.

Od pewnego czasu na forum o jaszczurkach jest ciebie pelno, piszesz o swoich doswiadczeniach i wogle.. jestes tu w sumie od niedawna i uwazasz sie za jakiegos lokalnego guru.. kucisz sie z weterynarzem ktory od lat sie zajmuje ... poprostu siejesz tyko zament.

Jarek Zajączkowski
02-04-2012, 02:13
Dyskusja pobudza do myślenia, poszukiwania, czytania, łamania dogmatów (wiele jest ich jeszcze w terrarystyce). Dlatego jest cenna. Tą uważam za szczególną, ponieważ odbywa się w kulturalnej atmosferze, bez docinków, szamotaniny.....
To lubię i dziękuję Wszystkim uczestnikom.

dr Robert
02-04-2012, 03:14
Sprawa obecności piasku w przewodach pokarmowych nie jest sprawą poglądów tylko wiedzy. Spośród gadów tylko najbliżsi krewniacy ptaków - krokodyle połykają kamyki w celu polepszenia trawienia i w ich żołądkach można znaleźć całkiem sporo kamieni. Żadne inne gady, według mojej wiedzy, nie potrzebują do trawienia piasku.

MareQ
02-04-2012, 06:49
Myślę dokrtorze żę powinien pan spróbować to przetłumaczyć Konradowi... Mam pytanie zarówno do dr Roberta jak i dr Zajączkowskiego: czy mogli by panowi umieścić jakieś tytuły książek w których będzie cokolwiek napisane na ten temat (jakaś książka o chorobach gadów) ? Żeby każdy mógł sobie przeczytać o co dokładnie z tym piaskiem chodzi. Jak już wcześniej Jeronimo wspomniał na to forum zaglądają również początkujący terraryści, którzy zupełnie nie mają pojęcia o co chodzi (nie mówie że ja jestem super zorientowany, również jestem początkujący). Wydaje mi sie że bardzo by to pomogło w rozwianiu wątpliwości, jak nie wszystkim, to przynajmniej części osób.

_-_-_-_-_-_-_-_-_
Pozdrawiam
MareQ

Eublepharis Macularius 1.0.0

dr Robert
02-04-2012, 07:15
Nie wiem czy jest jakaś polska książka, gdzie to można przeczytać. Więc postulat "żeby każdy mógł sobie przeczytać" raczej nie będzie miał szans na spełnienie. Zajrzałem do "Anatomii porównawczej kręgowców" Szarskiego, ale tam tylko o tym, że krokodyle łykają kamienie, ale, uwaga, nie wiadomo nawet na pewno czy pomagają one w rozcieraniu pokarmu tak jak u ptaków czy, jak uważają niektórzy, pełnią jedynie rolę balastu.

MareQ
02-04-2012, 07:50
Szkoda

Konrad von Bushe Drożdże
02-04-2012, 11:24
JERENIMO :
Twoja wypowiedz swiadczy, ze to ty sie powinienes zastanowic co piszesz. Nie rozumiem twojego postu. Twierdzisz ze wywody na temat piasku do niczego nie prowadza.. ( ???? ). No tak, moze dla ciebie, ale niektorzy chca sie dowiedziec czegos wiecej. Weterynarz u ktorego bylem z zapchanym gekonem potwierdzil, ze w malych ilosciach piasek wspomaga trawienie, w opisie gekona lamparciego takze jest zdanie, ktore mowi ze piasek w malych ilosciach wspomaga trawienie, a dr Jarek zaprzecza. Wiec w oparciu o opis i wypowiedzi weterynarza ( a nie moje doswiadczenia jak rzekomo uwazasz ) chcialem sie dowiedziec jaka jest prawda. Skoro ciebie to nie interesuje, to nie rozumiem po co sie wtracasz. Skrytykowales mnie zupelnie bezpodstawnie, bez zadnych argumentow. Uwazasz ze to sa moje przemyslenia, ale gdybys przeczytal ten temat ( z twojego postu mozna wywnioskowac ze go nie przeczytales ) to bys zauwazyl, ze racji nie masz.

Napisales:
Od pewnego czasu na forum o jaszczurkach jest ciebie pelno, piszesz o swoich doswiadczeniach i wogle.. jestes tu w sumie od niedawna i uwazasz sie za jakiegos lokalnego guru.. kucisz sie z weterynarzem ktory od lat sie zajmuje ... poprostu siejesz tyko zament.

Nie udzielam sie na forum o Jaszczurkach, tlyko na forum o Gekonie, kolejna bzdura.
Nie kloce sie z lekarzem tylko dyskutuje, a to pewna roznica, nie uwazasz? Po za tym moja dyskusja z lekarzem jest spowodowana innymi wnioskami lekarzy ktore zaprzeczaja wnioskom dr. Jarka.
Lokalne guru? LOL. Jerenimo argumenty prosze, napisz co na to wskazuje ze tak o mnie sadzisz?

Nastepnym razem Jerenimo, przeczytaj uwaznie temat zanim kogos tak bezpodstawnie skrytykujesz.

MareQ
02-04-2012, 11:47
Konrad, luz, Jeronimo ma racje. Pojawiłeś sie na łamach tego forum troszeczke później jak ja, a Xlat później niż Jeronimo. Popatrz sobie do archwum dokąd sięgają posty jeronimo a dokąd Twoje... (Jeronimo sorx że bawie sie w adwokata :P). Co do Twoich wizyt u weterynaża to powiedz mi czy jest to wet który specjalizuje sie w gadach? Z tego co mi wiadomo to zarówno dr. Robert jak i dr. Jarek trudnią się głównie takimi właśnie zwierzakami (poprawcie proszę jeżeli się mylę)... Dlatego troszeczke głupawo to wygląda kiedy koleś dla którego terrarystyka (tak mi się wydaje) jest hobby poprawia kogoś kto skończył studia, nieuważasz?

_-_-_-_-_-_-_-_-_
PoZdRaWiAm
MareQ

Eublepharis macularius 1.0.0

Konrad von Bushe Drożdże
02-04-2012, 12:27
Pisze po raz kolejny, ze poprawialem dlatego, ze tak mi powiedzial weterynarz, a takze dlatego, ze w opiscie gekona lamparciego jest zdanie, ktore wczesniej cytowalem, a to juz chyba dostateczne powody. Tak, ten wet u ktorego bylem, zna sie na gadach, nieraz udzielil mi korzystnych informacji i w niecaly tydzien po jego wskazowkach gekona ciezko zapchanego, odpiaszczylismy. Rozumiem, ze dr Jarek jest b dobrym weterynarzem, ale kazdy, nawet najlepszy moze sie mylic, dlatego podpierajac sie opisem jak i wyzej wymienionym weterynarzem, chcialem dociec prawdy. Dr. Jarek przekonal mnie.
Wiedza nie zalezy od napisanych postow na forum:)...
Po za tym uwazam ze Jerenimo racji nie ma... Skoro tak uwazasz, podaj argumenty, ja swoje w poprzednim poscie podalem, czemu racji nie ma, ty, ani Jerenimo, nie. ( Jezeli argumentem mozna nazwac ilosc postow na forum... ).

MareQ
02-04-2012, 13:33
Konrad, nie chodziło mi o ilość postów na forum tylko o ich daty. Nie zaprzeczysz chyba że Jeronimo siedzi w tym dłużej od Ciebie...
I nie ma sie chłopie co nerwicować :) To ma być spokojna wymiana poglądów a nie jakieś niewiem co :P Nie neguje że Twój wet jest zły, chciałem tylko podkreślić to że dr. Jarek zna sie na rzeczy i z pstów które czytałem ma on b.dobrą opinię wśród terrarystów dlatego wierzę że musi być solidnym fachowcem.
Co do tego wspomagania trawienia to ja nie twierdze że niemasz racji, aczkolwiek mozna polemizować :P Każdy ma swój indywidualny pogląd na niektore sprawy i dlatego całe forum może sie rozwijać (bo jakby to było jakby ludzie mieli podobne zdania?). Niechciałbym również aby spontaniczna wymiana poglądów przerodziła się w jakieś przegadywanie sie kto co jak i gdzie powiedział, jakie ma argumenty a jakich niema bo to nie o to chodzi.

_-_-_-_-_-_-_-_
PoZdRaWiAm
MareQ

Eublepharis Macularius 1.0.0

Jeronimo
02-04-2012, 14:57
Jeronimo napisał(a):
>
> Konrad von Bushe Drożdże napisał(a):
> > Podsumujac, ja takze uwazam ze lamparcich nie powinno sie
> > trzymac na piasku, jednak caly czas uwazam ze w malych
> > ilosciach piasek nie zaszkodzi, wrecz pomoze.
>
> i po co ta dyskusja..
> Przyjdzie tutaj poczatkujacy terrarysta i czyta te twoje
> przemyslania... Pozniej hoduje na piasku gekona i dr Jarek
> poszerza swoja wiedze w udraznianiu przewodu pokarmowego
> gekona :P ... zastanow sie co piszesz. Takie wywody nad
> piaskiem czy nad paroma ziarnkami piasku do niczego dobrego
> nie prowadza.

w dalszym ciagu podtrzymuje to co napisalem wczesniej

> Od pewnego czasu na forum o jaszczurkach jest ciebie pelno,
> piszesz o swoich doswiadczeniach i wogle.. jestes tu w sumie
> od niedawna i uwazasz sie za jakiegos lokalnego guru..
> kucisz sie z weterynarzem ktory od lat sie zajmuje ...
> poprostu siejesz tyko zament.
>

wiedze ze ta druga czesc mojej wypowiedzi zrobila niezly zament na forum. Tak wiec wycofuje sie z tego co powiedzialem - robie to dla swietego spokoju!!

Poprostu nie mam ochoty dyskutowac nad tym czy jestes na forum o gekonie czy o jaszczurkach, nad tematem ilosci postow czy dat tych postow (inna osoba wywolala ten tamat)..
Zreszta wogle nie mam teraz czasu nad jakies dysputy...

Tak wiec proponuje EOT! co ty na to?

Konrad von Bushe Drożdże
03-04-2012, 05:53
Ja tez proponuje zakonczyc temat:), tym bardziej ze jest on teraz bez sesnowy bo w zasadzie o niczym. Dowiedzialem sie czego chcialem i tyle.:)
Pozdrowka.

42d3e78f26a4b20d412==