PDA

Zobacz pełną wersję : Swietlowki UV czy moga poparzyc?



Black
05-05-2012, 16:53
Czy swietlowki UV-ki zastosowane u gekonow moga spowodowac jakies poparzenia skury w razie palenia sie jej 12-14h dzienie? Mam na mysli swietlowke Repit Glo 5,0 lub 2,0. Np. u plazow takie cos wystepuje jak poparzenie a jak to sie ma u gekonow?

koksik
05-05-2012, 17:02
z tego co slyszalem te swietlowki o ktorych piszesz powinny sie palis wlasnie 12h, ale pewien nie jestem wiec jak sie myle prosze o korekte.
pozdrawiam

xol
06-05-2012, 02:57
Mam w swoim terrarium (u kameleona) świetlówkę iguana light 5,0. Myślę że nie różni się od Repti glo; nawet kiedy pali się 12 godzin, nie rozgrzewa się zbyt mocno, i nigdy nie poparzyła kamka. Płazy mają delikatniejszą skórę od gadów, więc myslę, że mogą być bardziej podatne na oparzenia?

pepre
06-05-2012, 07:28
swietlowki nie parza, bo wydaja za malo ciepla, a by poparzyc UV to tez nie zdarzy sie bo sa zbyt slabe

Black
06-05-2012, 12:18
Napisaliscie mi cos co juz wiem i w sumie nie natemat:( Tylko pere cos powiedzial co troche mnie przekonalo.
Koksik; wiem ze powinny palic sie 12h-14h:)
Xol: Nie chodzi mi czy sie poparzy dotykajac lecz o promieniowanie, czy promienie UV nie sa za mocne i czy to zaszkodzi palac 12h na repit glo 5,0UVB.

pepre- odpowiedz mi na mojego emaila ktorego zadalem Ci wczoraj!

Antoni Wróbel
06-05-2012, 14:23
Nie nie poparzy. Zresztą w przeciwnym razie by ich nie sprzedawali. Ryzyko mogłoby wystąpić w razie zbyt dużego widma UVB, zawartości UVC, lub, poprostu zbyt dużej mocy żarówki.

Pozdrawiam

Black
07-05-2012, 05:05
No nie mogli by ich nie sprzedawac gdyz stosuje sie je u innych gadow w zaleznosci od klimatu. Zadalem to pytanie gdyz zawsze mnie to zastanawialo tj. np. Drzewolazy nie moga byc narazone na zbt duze promieniowanie UV, a jak to sie ma u gekonow nik o tym nie pisal. Bylo tylko mowione ze mozna ale nie trzeba i zapalac po poludniu kidy sa bardziej aktywne. Chodzilo mi o swiecenie w trybie 12-14h swietlowkami i promienikiem co by dawalo efekt dekoracyjny terra. a nie odawalo efekt ciemnej skrzyni z kamieniami:)
Dzieki wszystkim za odpowiedz i pozdrawiam!

Dawid
Kameleon;)
3City
gg1653654

Konrad von Bushe Drożdże
08-05-2012, 04:13
Antoni Wróbel wymieniłeś światło UVC. Pierwszy raz o tym slysze. Co to takiego?

www.gekonek.prv.pl - Zapraszam!

Antoni Wróbel
08-05-2012, 11:50
UVC jest to trzecie widmo promieniowania słonecznego, występujące obok UVB i UVA. W założeniu występuje jedynie w promieniowaniu w przestrzeni kosmicznej, nie docierając na Ziemię, ponieważ zostaję pochłonięte w górnych warstwach atmosfery przez tzw. warstwę ozonową(procesy chemiczno-fizyczne). Piszę "w założeniu", ponieważ, jak wiemy, obserwuje się zjawisko powstawania tzw. "dziury ozonowej", przez którą może się ono przedostawać. To właśnie ono wywołuję raka skóry i część groźnych poparzeń. Dlatego zabroniono używania freonów(flurowcoalkili, zawierających cząsteczki NO i atomy Cl, które niezwykle wydajnie rozkładają ozon, występujących np w dezodorantach i starych lodówkach, jako środek chłodzący) rozkładających ozon na zwykły tlen cząsteczkowy i inicjujących proces tworzenia wpomnianej "dziury ozonowej".

Pozdrawiam

42d3e78f26a4b20d412==