PDA

Zobacz pełną wersję : łaczenie odmian



Trunks
21-05-2012, 12:37
jeżeli mam gekona lampraciego (samca) i chce dokupic samice odmiane np. albino i połacze je w parke to jakie jest prawdopodobieństwo że w zapłodnionych jajka jest gekon lamparci albino a zwykły gekon lamparci?
I czy to jest albo albino albo zwykły czy te geny sie mieszają?

Nestor
21-05-2012, 14:58
Napisze jak jest u ludzi bo tego jestem pewien, ale myśle że u gekonów jest pododnie.
albinizm dziedziczy sie autosomalnie(Oznacza to, że gen odpowiedzialny za albinizm nie znajduje sie na chromosomie płci tylko na jakimś innym, więc dziedziczy sie niezależnie od płci) i recesywnie(czyli zeby osobnik był albinisem musi posiadać dwa allele recesywne- homozygota recesywna "aa")
Osobnik normalny może być heterozygotą "Aa" lub homozygotą dominującą AA

U Ciebie możliwe są dwie sytuacje:
1 P: AA x aa
normalny albinos

F1: Aa-100%
normalny(ale nosiciel genu albino)

2 P: Aa x aa
normalny albinos

F1: Aa-50% aa-50%
normalny(nosiciel) albinos

P- rodzoce
F1-potomstwo
jeśli znasz podstawy genetyki powinno Ci to pomóc jeśli nie to poczytaj w pierwszej lepszej książce do biologii, bo to za duzo tłumaczenia jak na forum
a i nie wiem jak u gekonów jest z tą płcią bo to zależy od temperatury a nie chromosomów chyba, ale to nieważne
pozdrawiam

Trunks
22-05-2012, 03:24
dzięki, miałem to na bilogi i zastanawiałem sie czy tak samo jest u ludzi, czyli to może różnie być, może byc mieszaniec albino i normalny a także może być cały albino lub cały normalny? hmm...

koksik
22-05-2012, 05:30
trunks ja sie dowiedzialem od pepre ze zeby urodzila sie odmiana to trzeba dopuscic brata do siostry, troche to glupie ale podobno prawdziwe

pepre
22-05-2012, 05:46
nie, nie powiedzialem ze trzeba dopuscic brata do siostry, troche mnie nie zrozumiales...
jezeli chcesz koniecznie sie zamknac w "rodzinie" bo masz samca albino, a samice nominalna, to ich mlode beda nosicielami genu odp. za albinizm ale nie beda jeszcze to albinosy. Zeby uzyskac jakis procent albinosow, to musisz albo polaczyc dwoje rodzicow ktorzy sa nosicielami tych genow (homo i heterozygoty). W twoim przypadku jak masz samice het. a samca zwyklego nominal bez zadnych genow na albino czy cokolwiek, to czesc mlodych bedzie tez het. i jesli nie uzyskasz samca albo czystego albino, albo przynajmniej het, tomlode nie beda wykazywaly podobienstwa do albino.
wiem troche niezrozumiale to jest, ale staralem sie jak moglem;)

Trunks
22-05-2012, 06:27
czyli nie uzyskam 100% albino jak ma samca zwykłego a dokupuje albino samice?

Trunks
22-05-2012, 06:28
tzn może dokupuje i może albiono ;-)

koksik
22-05-2012, 07:49
no to faktycznie cie zle zrozumialem:), mozesz mi dokladnie napisac co mam zrobic zeby miec mlode high yellow, mam dwie samiczki high yellow i samca nominalnego:)??

pepre
22-05-2012, 09:00
-jak dokupisz samca high yellow to beda mlode high yellow
-jak pokryjesz samiczki high yellow,samcem heterozygotą na high yellow (moze to byc synek tych samiczek) to polowa potomstwa bedzie high yellow, a druga polowa heterozygotami na high yellow
-jak pokryjesz samiczki high yellow zwyklym samcem to 100%mlodych bedzie heterozygotami na high yellow
-jesli sie pokryje samice het samcem het, to polowa mlodych bedzie het, 1/4 bedzie nominalna, i 1/4 odmiana genetyczna.

koksik
22-05-2012, 09:20
dobra mniej wiecej rozumiem, dzieki Piotrek, juz wiem ze musze kupic samca high yellow:)

ps. jeszcze jedno czy jak pokryje te samiczki high yellow jakims albinosem albo inna odmiana to dzieci beda pol po matce pol po ojcu??

SNAKES
22-05-2012, 09:21
Witaj,

z tego co się orientuję, odmiana high-yellow w przypadku gekonów lamparcich to nie jest wada genetyczna, dziedziczona w taki sam sposób jak np. amleanizm (albinizm). Jest to odmiana wyhodowana poprzez selektywne rozmnażanie osobników o wyjątkowo dużej ilości żółtego koloru przez kilka pokoleń i nie ma heterozygot na high yellow.
Jeśli rzeczywiście tak jest (ale mogę się mylić tutaj - może się np. okazać iż są dwa rodzaje odmiany high-yellow) to high yellow uzyskasz wyłącznie pokrywając samicę high-yellow takim samcem. W przypadku pokrycia zwykłym samcem, powinieneś uzyskać młode o zwiększonej ilości koloru żółtego, ale możesz też uzyskać wtedy zupełnie normalne młode.

Jeśli high-yellow jest rzeczywiście wadą genetyczną i jest dziedziczone tak jak wszystkie wady - masz już odpowiedź od pepre.

Pozdrawiam

koksik
22-05-2012, 10:52
dzięki snakes

POZDRAWIAM koksik

pepre
22-05-2012, 11:18
tak, snakes ma racje, mój błąd, co niezmienia faktu ze to co pisalem o high yellow jest schematem dziedziczynych odmian

eublepharis m.
07-07-2012, 16:11
snakes ma racje.
oprocz tego z wlasnego doswiadczenia moge powiedziec ze wszystkie mlode maja dosyc duzo zoltego koloru.
jesli chcesz kupic high yellow to Lukasz Sulowski bedzie mial troche ode mnie w ofercie we wrzesniu

42d3e78f26a4b20d412==