PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja



xpiter
19-07-2012, 01:57
Mam dosc duze akwarium 120x50x50 i chce miec gekona lamparciego. Nie wiem jednak czy ten otwor od gory wystarczy a nie chial bym rozbijac bocznych scianek???
Moze to wystarczy jak bedzie doplywalo powietrze od gory?!

PaWeL^
19-07-2012, 02:08
czesc

dla 1 gekona takie terra będzie za duże !! - one jest dobre do 1 samca i 4 samic :] - a co do wentylacji to zeleży jeżeli cała góra będzie zakryta siatką - to powinno wystarczyc (1 minus - problem z utrzymaniem odpowiedniej temperatury)

xpiter
19-07-2012, 02:26
A co proponujesz ?? Myslalem ze dwie lampy wystarcza takie po 25v, napewno bede mial 1 samca i 3 samice. Moze jakios bedą sie grzać :-).
Pozdrawiam.

Hari
19-07-2012, 05:04
Jak w ogole mozna mowic, ze dla gada bedzie "za duze" terrarium?! :) Teoretycnzie mogloby byc, bo gek przezyje, ale przeciez nie o to chodzi. Nie powinno sie zadnych gadow trzymac w akwarium. Po pierwsze zła wentylacja, po drugie problem z temperaturą, po trzecie gady nie lubią jak sie do nich podchodzi "od góry". Mimo wszystko sprobuj przerobic je na terrarium, nie powinno byc wiekszych klopotow.

amarc
19-07-2012, 05:14
Można spróbować również przykryć całość czymś "niedziurawym", wywiercić w tym 2 otwory. Jeden z nich zabezpieczyć siatką, w drugi wstawić mały wentylator (też zabezpieczyć siatką od wnętrza terrarium !!!) np. od zasilaczy do PC'tów i zasilić go nie napięciem nominalnym (przeważnie jest to 12V), ale niższym - wtedy będzie po pierwsze - cicho pracował (nawet tak, że nie będzie go słychać), po drugie - nie będzie w terrarium przeciągu, tylko wentylacja, i utrzymanie temperatury nie będzie problemem.
Odpowiednie rozmieszczenie otworów - można dodać więcej otworów z siatkami - zapewni żądany obieg powietrza. Zasilanie wentylatorka można zrobić z najprostszych zasilaczy 12V DC (do kupienia prawie "wszędzie" - rynik, bazary, sklepy RTV, elektroniczne, itd.), do których podłączamy wentylatorek szeregowo przez rezystor co najmniej 120om półwatowy (!) (do kupienia np. w sklepie elektronicznym) - wtedy standardowy wentylator do PC pracuje na 1/4 gwizdka. Można użyć większego rezystora (oczywiście chodzi o rezystancję - "omy"), uzyska się wówczas wolniejsze obroty. Jednak bez przesady, przy zbyt niskich obrotach może po jakimś czasie się zatrzymać.
Niestety, takie rozwiązanie ma także wady - wentylacja jest zależna od zasilania. No ale bez zasilania żaróweczki także sobie nie poświecą. A przez noc, gdyby nie było prądu, stworki chyba bez problemu przeżyją.

Pozdrawiam

amarc
19-07-2012, 05:20
W sumie to chyba nie za bardzo lubią w ogóle, gdy się do nich podchodzi, chociaż od góry zwłaszcza. A propos przeróbki akwarium na terrarium, to na pewno jest to dobry pomysł, lecz chyba szkoda byłoby się bawić z tym akwarium, lecz zrobić je od początku. Poza tym "od góry" nie jest także zbyt wygodnie oporządzać terrarium...

Black
19-07-2012, 05:46
Dobre rozwiazanie. Ale tez mam pewne obawy:/ Kto zrobi otwor w szkle? Bo np. ktos kto nie ma pojecia i marzedzi to wspolczuje sie uczyc:( Jak szyba pojdzie w pip to wtedy juz mozna wykorzystac 3pozostale szybki. A szklarz na zawolanie przyjdzie i policzy co za nowe terra (oczywiscie niejszych rozmiarow!)

amarc
19-07-2012, 06:16
W sumie to nie napisałem, że przykryć szkłem i w nim wiercić otwory, tylko "czymś niedziurawym", mając na myśli coś, w czym zainteresowany "xpiter" nie miałby problemu takowe otwory wykonać. Np. pleksi (szukaj w Castorama, L-M, itp.), ewentualnie cienka płyta HDF...

Pozdrawiam

xpiter
19-07-2012, 07:20
Czyli definitywnie w takim akwarum nie da sie trzymac lamparcich??
moze kiedys zrobie nowe terarium ale tym czasem chcialem wtrzymac w takim duzym akwarum.
DZIEKI Pozdrawiam

amarc
20-07-2012, 00:13
"Definitywnie" się da, ale terrarium wykonane jako terrarium (a nie z akwarium) to zdecydowanie lepsze rozwiązanie...

42d3e78f26a4b20d412==