PDA

Zobacz pełną wersję : jakie wapno??



nokeg
21-07-2012, 05:33
zastanawiam sie czy zwykłe wapno dl gryzoni nie może być stosowane u gekonów... w aptekach są tylko jako tabletki, które musują kiedy wrzuca sie je do wody...
zwykłe wapno sypkie wyżera skóre...
jakie to ma być wapno, czy dostane takie w aptece?? w zoologicznym sie dzisiaj pytałem to koleś powiedział że niema?? czy może to być zwykła skruszona tabletka taką jaką wrzuca sie do wody i się pije??

KaczmarP
21-07-2012, 05:45
Witam

Calcium Gluconicum zwykle tabletki do polykania, dostaniesz w aptece.

Hari
21-07-2012, 05:46
Nie, musujące odpada, to nie o to wapno chodzi ;)
Najczesciej w terrarystyce uzywa sie Calcium Pantothenicum. Kupujesz take za 2zł w aptece, masz 50 tabletek. Kruszysz czesc na proszek, np w pojemniczku po kliszy i w tym tarzesz swierszcza.

Double
21-07-2012, 05:52
Aleksandra od żółwi poleciła mi kiedyś taki preparat dla kobiet zagrozonych osteoporoza VitrumCalcium+witaminumD3, ktory zawiera oprocz blogoslawionej witaminy D3 takze wapno z mielonych skorupiakow. nie jest to tanie (okolo 18 zlotych za 60 tabletek albo 12 zlotych za 30), ale podobno bardzo dobre. ja to stosuje od niedawna, jest bez zapachu, ale trzeba troszke sie napocic przy mieleniu tabletek (najlepiej w mozdzierzu ;-))

Konrad von Bushe Drożdże
21-07-2012, 08:07
Podobno gady nie przyjmuja witaminy D3 doustnie tylko w postaci naswietlania lub od razu wapno.

Double
21-07-2012, 08:14
serio? nie wiedziałam 8-O ale wapno w tym też jest... takie jak z sepii

przemo68
21-07-2012, 11:33
calcium pant... kupujesz w aptece w tabletkach.Do zmielenia najlepiej sie nadaje stary elektryczny młynek do kawy - a potem na świerszcze !!!

Jeronimo
21-07-2012, 12:05
Double napisał(a):
> Aleksandra od żółwi poleciła mi kiedyś taki preparat dla kobiet
> zagrozonych osteoporoza VitrumCalcium+witaminumD3, ktory
> zawiera oprocz blogoslawionej witaminy D3 takze wapno z
> mielonych skorupiakow.

bardzo dobry wybor..

ja to mam... pelna nazwa to
Vitrum + vitaminum D3 calcium --- pomaga zapobiegac osteoporozie - 30 tabletek zawiera wapn z muszli ostryg


Konrad von Bushe Drożdże napisał(a):
> Podobno gady nie przyjmuja witaminy D3 doustnie tylko w postaci
> naswietlania lub od razu wapno.

- w UV jak najbardziej TAK
- w wapnie to chyba nie ma D3 ??? :P
- a co do podawania do ustnie D3 to sa dwie szkoly. Podobnie jak z UV a gadami nocnymi... zreszta to moze glupie porownanie .. Kiedys byla dluga dyskusja na ten temat (pozdrawiam dr Jarka), o ile dobrze pamietam to dr Jarek robil jakas prace dotyczaca wlasnie przyswajania D3 przez gadzie organizmy.

IMHO to podawanie takiego wapna z D3 napewno nie zaszkodzi naszej gadzince.. jedyne co moze bolec to o wiele wieksza cena tego preparatu.

Pozdro

Konrad von Bushe Drożdże
21-07-2012, 12:18
Jerenimo.... Double napisal ze te wapno co polecala Aleksanndra jest z dodatkiem witaminy D3 i dlatego o tym napisalem... Tez sobie przypomnialem ta debate z dr. Jarkiemw roli glownej:D.

Double
21-07-2012, 12:24
KonradvBD, pamiętaj że jestem nieczęstym przypadkiem płci pięknej na tym forum ;-)
Ten preparat co mamy to to jest wapno ORAZ D3, a nie wapno z D3. co do tego co tłumaczył pan Jarek, to mi się faktycznie obiło o uszy, ale nie pamiętam wniosku: gady w końcu wchłaniają tę witaminę czy nie?? ostatnio pan Jarek pisał też, że wapno i witaminy powinno się podawać z odstępem jednodniowym, nigdy razem...

Jeronimo
21-07-2012, 12:57
Konrad von Bushe Drożdże napisał(a):
> Jerenimo.... Double napisal ze te wapno co polecala Aleksanndra
> jest z dodatkiem witaminy D3 i dlatego o tym napisalem...

jakbys przeczytal uwaznie to zauwazylbys ze ja mam ten sam preparat!

BTW fajny masz adres strony :P

Hari
21-07-2012, 13:10
Prosze Płci Piękna, zacytuje wnioski z dlugiej wypowiedzi dr Jarka. Pewnie sie nie obrazi ;)

"1.Pewnym (?) jest to że gady są "dziećmi słońca", że przebiega w ich skórze biosynteza aktywnej wit D regulującej szcz. w młodym wieku wzrost i rozwój tkanki kostnej i chrzęstnej - wniosek - w niewoli NIEZBĘDNE JEST NAŚWIETLANIE ZWIERZĄT PROMIENNIKAMI UVB O DŁUGOŚCI FALI ŚWIETLNEJ 290-315 nm
2. Pewnym jest, że biorąc pod uwagę jednostajność (w porównaniu z Naturą) składu pożywienia, powinno się wzbogacać jedzenie preparatami witaminowymi. Jak pamiętam w 1996-97 wprowadziłem w grupie dyskusyjnej Yahoo Terrarium.pl Calcium pantothenicum jako dobre źródło wapnia. Było skuteczne w dawce 100-200 mg/kgcc. Nie było tam jednak fosforu. Od niedawna stosuję w profilaktyce i terapii bogatszy w składniki Pantosal New - wyniki jak dla mnie rewelacyjne (Kudłaty - jak tam Twoja legwanka?) - jako kąpiele dla żółwi lądowych i wodno-lądowych, dla legwanów i innych jaszczurek, węży.

Na tych dwóch "pewnikach" oraz na badaniach surowicy krwi określających stężenie Ca i P zamierzam oprzeć badania mogące wyjaśnić wyżej postawione pytania co do wchłaniania D3 u jaszczurek "mięsożernych", żółwi i węży mechanizmu powstawania oraz metody leczenia MBD.

JEŚLI D3 JEST NIEWCHŁANIALNA - KROPELKI NIE ZASZKODZĄ - JEŚLI SIĘ WCHŁANIA - OSTROŻNOŚĆ ZALECANA - NIE ZNAM DAWKI A ŁATWO PRZEDAWKOWAĆ (ANALOGICZNIE JAK U SSAKÓW).
MOŻA SIĘ OPRZEĆ NA DOŚWIADCZENIU HODOWCÓW........JEDNAK JAKO LEKARZ MAM ZAWSZE OBOWIĄZEK ZAPYTAĆ, DLACZEGO SĄDZISZ HODOWCO WŁAŚNIE TAK A NIE INACZEJ...........
CZY STOSUJĄC LEK NA PEWNO NIE ZASZKODZĘ PACJENTOWI. MUSZĘ MIEĆ 100 % PEWNOŚCI (to oczywiście ideał trudny do osiągnięcia).

Pozdrawiam Jarek Zajączkowski DVM"

Wiecej chyba nie trzeba dodawac :)

Konrad von Bushe Drożdże
21-07-2012, 13:30
Jerenimo nie nazwa strony jest najwazniejsza ale jej tresc. Na twojej stronie jakos nie zauwazylem opisow przygotowanych przez ciebie tylko same linki i zdjecia... No tak, ale fachowca to zawsze mozna zgrywac , co? :D.

Jeronimo
21-07-2012, 16:26
Konrad von Bushe Drożdże napisał(a):
> Jerenimo nie nazwa strony jest najwazniejsza ale jej tresc. Na
> twojej stronie jakos nie zauwazylem opisow przygotowanych przez
> ciebie tylko same linki i zdjecia... No tak, ale fachowca to
> zawsze mozna zgrywac , co? :D.

czy ty znowu probujesz jakas mala wojne wzniecic?
Ty sie czasami zastanow co piszesz...

- napisalem
< cytat >
BTW fajny masz adres strony :P
< /cytat >
zrodlo: http://terrarium.com.pl/forum/read.php?f=20&i=1673&t=1658

Wiec nie napisalem ze adres jest podobny do mojego, glupi czy cos w tym stylu, a tymbardziej nic! nie napisalem o tresci twojej strony - wiec wogle nie wiem o co ci chodzi. Poprostu znowu sie czepiasz.

Po drugie chyba masz jakis problem z oczami? O co ci chodzi.. jakie opisy jakie linki. Moje strona to GALERIA ZDJEC powtarzam GALERIA ZDJEC! a nie jakas strona z opisami. Juz kiedys pisalem ze jedna strona (oczywiscie mowie o tej) wystarczy i nie bede sie bawil w pisanie jakis bzdurnych przerobek... dogadalem sie z Nookiem (admin terrarium.com.pl) ze u mnie sa linki do jego opisow oraz banery no i wszyscy sa szczesliwy.
Tez oprocz galerii reklamuje strone jako bogata w linki do stron terrarystycznych... aktualinie albo umozliwie dodawanie automatyczne linkow przez odwiedzajach lub zamieszcze tylko banner http://www.reveille.prv.pl - czy wtedy znowu bedziesz mnie atakowal ze ide na latwizne i nie chce mi sie robic linkow???
A tak wogle to gdyby nie terrarysci ktorzy zaopatruja mnie w zdjecia swoich pupili to moja strona nie miala by racji bytu... jakos z innymi sie dogaduje ale z toba niepotrafie.

I wcale sie na fachowca nie zgrywam ... i niegdy za takiego sie nie uwazalem. Fachowca to moze byc dr Jarek, Pepre i wiele innych... (i oczywiscie to moja opinia - i zawsze moze ktos miec inne zdanie).
Mam tylko jednego gekona lamparciego.. przeczytalem wiele publikacji w internecie na jego temat ... staram sie na ile moje mozliwosci finansowe mi na to pomoga dac mu jak najlepsze warunki i to tyle... Kocham wszyskie moje zwierzaki :-) no i tyle.. :D




<big><u> !!! tak wiec od dzis wogle nie bede z Toba dyskutowal bo to nie ma najmniejszego sensu !!! </u></big>

Double
22-07-2012, 01:35
dzieki ci wielkie, Hari, czuje sie juz madrzejsza ;-)

Double
23-07-2012, 07:59
słuchajcie, mój żółw dostaje witaminy dla gadów w płynie niemieckiej firmy hagen, w skład których wchodzi głownie witamina B i D3 :-I i gdzie tu logika??

nokeg
23-07-2012, 12:44
oki, jak długo takie wapno trzyma sie świerszcza, bo wezme go wytarzam w wapnie wrzuce do terra, on sie przebiegnie pare razy i wapno jest na ściółce, czy trzyma sie go troche dłużej?

Double
23-07-2012, 13:14
tak, proponuję obkleić świerszcza klejem super-glue, obtoczyć w wapnie, polakierować i ubiezpieczyć taśmą klejącą :)))) sprawdź po prostu w praktyce, polecam najpierw zamoczenie i przy okazji podtopienie robala w wodzie i obtoczeniew wapnie. jeśli gad jest głodny, zje robaka szybko, zanim się oprószy, a jeśli go zostawi na później, no to nie ma bata, coś się w końcu obsypie :) potem wyciągasz takiego delikwetna i tarzasz jeszcze raz...dobrze mu tak....

nokeg
25-07-2012, 12:27
namocze go w witaminkach i puźniej do wapna:-) samo zdrowie

nokeg
28-07-2012, 13:38
jeszcze jedno pytanie, można przedawkować wapno, za każdym razem mam dodawać wapno??

koksik
28-07-2012, 16:06
z tego co wiem, jak sie da za duzo wapna to gekon je zwroci w kupce ichyba sie nic nie stanie

Double
29-07-2012, 03:58
a ja slyszalam ze mozna przedawkowac, dlatego lepiej podawac je co drugi-trzeci dzien

Nook
29-07-2012, 05:42
w zadużych ilościach rozwali wątrobę

nokeg
29-07-2012, 07:31
czyli tak dwa razy na tydzień wystarczy?

Nook
29-07-2012, 14:01
młodym gekonom tak, starszym rzadziej chyba ze rozmnażasz te gekony to samicy podawać powinno się co 2-3 dni.

42d3e78f26a4b20d412==