PDA

Zobacz pełną wersję : Oswietlenie



snowqba
26-07-2012, 06:16
Elo, mam w terra z gekiem 2 zarowki: zwykla czerwona 25W do nocnych obserwacji i na dzien zwykla kompaktowa swietlowka 15W. Niedlugo bede montowal swietlowke repti-glo i wtedy kompaktowa nie bedzie juz potrzebna, a zamiast niej bede mogl jakas inna zastosowac, co proponujecie? Moze night-glo? Czy raczej ona nic nie daje dla lamparta? A jak ze zwyklymi zarowkami UV? Bo mam jedna taka i sie zastanawiam czy ona nieznalazla by jakiegos zastosowania.

Double
26-07-2012, 06:34
wiesz kupiłam kiedyś żarówkę repti glo dzienną 50vat, wybuliłam ponad 20 złotych, i teraz już wiem, że przepłaciłam...... praktycznie takie specjalne b.drogie zarowki sie niczym nie roznia od normalnych, np philipsa czy osrama, które kosztują dosłownie parę złotych, a wytzrymują pięć razy dłużej.ale warto zainwestować w czewrona lub niebieska zarowke ktora umozliwia obserwowanie nocnych zwierzat. tu tez nie musisz kupowac jakiejs specjalnej zarowki z zoologicznego, jesli znajdziesz taka u elektryka zwykla kolorowa nic sie nie stanie, a zaoszczedzisz sporo kasy
pozdrawiam

Konrad von Bushe Drożdże
26-07-2012, 07:47
Double te zarowki kupowane w sklepie zoologicznym repti glo itd roznia sie od osramow lub philipsow, bo wydzialeja swiatlo UVA. Wprawdzie nie jest to UVB, ale lepsze UVA niz zadne. :)

snowqba
26-07-2012, 08:20
A poki jeszcze niemam specjalnej swietlowki, to czy nie lepiej bylo by zamiast oszczednosciowej ktora teraz swiece w dzien wkrecic zwykla ultrafioletowa? Moze daje ona lepsze swiatlo niz kompaktowa oszczednosciowka?

Double
26-07-2012, 08:37
chmmmm calkowicie nie rozumiem o co ci chodzi, drogi Kubo :))swietlowka to taka dluuuga "zarowka" (sa roznej dlugosci, maja rozne procenty wytwarzania [od 2% do 8%] UVB i kosztuja od 50zl wzwyz), jesli mozna to tak nazwac, ktora wytwarza promienie UVB zastepujace slonce konieczne do prawidlowego rozwoju gadow (bo "zamienia" sie ono w wit.D3 - wiem ze to glupio brzmi ale nie potrafie inaczej wytlumaczyc). natomiat te reptiglo, jak slusznie zauwazyl KonradVBD, wytwarzaja UVA, ktore nie dosc ze grzeja to jeszcze cos dobrego tam robia (niestety nie pamietam co :(((). chwilowo mozesz oczywiscie wkrecic zwykla zarowke (np takiego "grzybka", lustrzanke), a pozniej, gdy bedziesz bardziej przy kasie kupic profesjonalna zarowke i swietlowke UVB.

wskazane jest poprawianie mnie, bo pewnie walnelam jakas bzdure, ale troche sie zamotałam :))

pablo83vip
26-07-2012, 10:09
UVA -odpowiada za ładne ubariwienie i dobre samopoczucie geka

Double
26-07-2012, 10:47
o wlasnie, dziekuje bardzo Pablo.

snowqba
26-07-2012, 11:30
Taaaaak wiem jak wyglada swietlowka :) Teraz mam w terra 2 zarowki: oszczednosciowa i zwykla (grzybek) czerwona. I chodzi mi o to czy nie lepiej bylo by dla geka gdybym oszczednosciowa, ktora swiece w dzien wykrecil i zamiast niej wkrecil zwykla (grzybek) zarowke UV i ja uzywal jako dzienna!

Pedrik
20-08-2012, 13:44
Jeśli gekon lamparci to zwierzak nocny to jakie znaczenie ma dla niego oświetlenie dzienne, jak np. świetlówki emitujące promieniowanie UV A i B?

Konrad von Bushe Drożdże
23-08-2012, 13:31
Pedrik, jesli gekon jest malutki, to moze zdarzyc sie ze mimo podawanego wapnia ale bez oswietlania UV gek choruje na krzywice.

42d3e78f26a4b20d412==