PDA

Zobacz pełną wersję : WAZNE PYTANIE WAPN i witaminy



Kunoichi
28-08-2012, 16:52
szukalam wapnia w proszku i cos wreszcie znalazlam (niestety w aptece niemaja).
jest to fosforan wapnia w proszku ( +20 witamin i 12 mikroelementow) wyprodukowany przez zaklad produkcji koncentratow paszowych DAX :)
sklad: wit A, D3, c, e, k3, biotyna, cholina, kwas nikotyn., kwas foliowy, kwas pantoten., wapn, fosfor, magnez, cynk, zelazo, miedź, sól wap. kw. pantot., kwas orotowy (b13), tiamina (b1), wit. b2, b6, b12, adenina (b4), karnityna (Br), B-karoten, mangan, selen, kobalt, chrom, jod, nikiel, dodatki smakowe, zapachowe i wypełniacz.

jest to zestaw wit. dla zwierzat miesozernych.
preparat zbadany i atestowany przez zaklad higieny weterynarii w warszawie.


i teraz pytanie : czy to moge dawac gekonowi? niezaszkodzi mu?
ajesli tak to gdzie moge kupic wapn i witamine D3 w proszku????

loktok
29-08-2012, 00:40
Uwazam ze mozesz ten fosforan wapnia podawac, poprzez posypywanie lub obtoczenie swierszczy czy czym tam swojego gekona karmisz w tym preparacie. Nie przesadzaj za bardzo i nie podawaj tego codziennie, 2-3 razy w tygodniu powinno wystarczyc.

Co do witaminy D3 w proszku to dla zwierzat sa raczej mieszanki i samej witaminy nie ma (ale ja bym sie bal podawac sama witamine D3) mozna ja przedawkowac. Dla ludzi chyba tez nie ma, jest napewno w plynie ale na recepte i trzeba z nia bardzo uwazac (przedawkowanie)

Tak ze mieszanka moim zdaniem jest lepsza ale tez bez przesady

trials
29-08-2012, 04:42
a nie wystarczy Vibowiyt junior? ja swoim świerszcze w tym obtaczam i gekoniki rozwijają się prwidłowo.

Konrad von Bushe Drożdże
29-08-2012, 06:08
Podobno witamina D3 u gadow nie jest przyswajana droga doustna tylko poprzez naswietlanie uvb, lub po prostu bezposrednio podawac wapno. Wiec witaminy D3 w proszku nie ma co kupowac.

nokeg
29-08-2012, 07:10
ja kupiłem retavit w płynie i tam jest D3, biore świerszcza w pensete polewam go witaminkami i odrazu posypuje to wapnem, taki jest przepis na świerszcze w panierce, chociaż słyszałem że nie powinno sie podawać wapna z witaminami to daje same wapno, albo z witaminami, saych witamin nie moge dać bo spływają ze świerszcza, ale raczej nie zaszkodzi to gekowi

Double
29-08-2012, 11:48
dokladnie, tak jak mowi Konrad. co mnie dziwi, bo w specjalnych witaminach w plynie firmy sera lub hagen dla gadow jest wit.D3 :/
ja uzywam zmielonego Vitrum Calcium + wit.D3 ktory zapobiega osteoporozie i zawiera naturalny wapn ze zmielonych muszli ostryg i jakis innych mieczakow. dobre jest to, ze te zmielone tabletki nie maja smaku i zapachu

koksik
30-08-2012, 02:14
gekony przyswajaja witamine d3 doustnie pod warunkiem ze beda dodatkowo naswietlane uvb, jezeli nie beda naswietlane to podawanie wit d3 doustnie mija sie z celem

Double
30-08-2012, 06:07
no to skoro są naświetlane uvb i juz wytwarzaja sobie same ta witamine D3, to po co je dodatkowo skarmiać? mysle ze nadmiar szkodzi

koksik
30-08-2012, 10:34
Tak slyszalem:)

Matylda
03-09-2012, 07:32
Ja podaje preparat witaminowo-mineralny dla młodych psów. Ma wit D3 wapn i duzo innych. Patrz zalacznik.

42d3e78f26a4b20d412==