PDA

Zobacz pełną wersję : wizyta w sklepie



jey
04-09-2012, 08:21
bylem dzis w sklepie zoologicznym i dowiedzialem sie ze geka najlepiej trzymac na torfie z piaskiem :/ ze torf trzyma wilgotnosc ktoej gek potrzebuje bo w domu jest za niska a slyszalem ze w domu jest za wysoka na poziomie 70% wiec jak to jest i babka nie polecila mi swietlowki UVB tylko zwykla podejzanie droga zarowke reptiglo za 20 zl a co do podloza to myslalem ze zrobie z bialych kamieni a nie torfu sprostujcie to jak sadzicie i nie piszcie o kokosowym bo odpada ze wzgledu na wyglad

Matylda
04-09-2012, 08:38
-torf z piaskiem to nie jest zbyt dobre polaczenie,
-reptiglo kosztuje zazwyczaj ok. 20 zł,
-a co do UVB to zdania sa podzielone (napewno lampartowi nie zaszkodzi)
a i zalatw hygrometr i zobacz jaka masz w domu wilgotnosc :)
a juz na bank przeczytraj FAQ

N3mezis
04-09-2012, 08:56
Heh jakas ciemna ta wiara w tym sklepie pewno sie niezna. Z tego co wiem to geki lamparcie potrzebuja wilgotnosc 40-50% bo to na pustyniach zyje czy cos w Iraku i w Afganistanie. A piasek niebardzo bo geki to jedza ponoc ;/. A co do torfu to moze miec zawilgotno chyba ze wyschniety bedzie. Najlepiej chyba gruby zwir dac na dno i kamyszki tak jak pisales. A co do UV to chyba jest niezbedne dla wszystkich jaszczurek, bo inaczej moze dostac gekon krzywicy bo dzieki promieniom UV w ich ciele produkowana jest witamina D3. poleca przeczytac o nim w dziale "opisy gatunkow".

Pozdrawiam

Black
04-09-2012, 09:07
N3mezis napisał(a):
> Heh jakas ciemna ta wiara w tym sklepie pewno sie niezna.

Zauwarz ze sprzedajacy ma tyle towaru na pulkach ze nie musi wiedziec ze to czy tam to jest do tego czy czegos innego. Nikt ich tego nie uczy chyba ze sam przeczyta. Nie chodzi mi o to ze powinni robic bledy ale domyslam sie N3mezis ze tez nie znasz sie na wszystkim co oni tam sprzedaja. Masz swoj przedzial wiedzy i ok. Tak samo oni.
Ten post nie zostal napisany zeby wywolac nastepna wojne ale postawcie sie w ich sytuacji!

PaWeL^
04-09-2012, 09:13
czesc

"co do UV to chyba jest niezbedne dla wszystkich jaszczurek, bo inaczej moze dostac gekon krzywicy bo dzieki promieniom UV w ich ciele produkowana jest witamina D3" - co do tego jest wiele niejasności - są zwolennicy UV i przeciwnicy - ja sam nie mam u mojego gekona UV (podaje mu jedynie witaminki) i żyje mu sie dobrze - nie mam z tego powodu, iz on i tak caly dzień siedzi w kryjówce - wienc zadnego pożytku by mu nie dala a po co nadaremno wydawac kase ? :]

jey
04-09-2012, 09:15
czytalem FAQ i wszystko co znalazlem ale co do podloza nadal mam watpliwosci znalazlem gdzies bialy gres bo chce biale kamyczki i jestem ciekaw czy beda ok bo sa troche ostre te kamyki z tego co widzilalem a jak znacie jakies inne i wiecie gdzie kupic to prosze napiszcie mi aha i jeszcze jedno zamierzam zrobic spora sciane skalna i kobieta w sklepie powiedziala ze geki lubia sie wspinac a i jeszcze powiedziala mi ze o gekach wie wszystko wiec ten torf z piaskiem moze i dobrze poradzila???

Matylda
04-09-2012, 09:37
Torf jeszcze ujdzie ale piasek odradzam. Gek moze sie nim zapchac, a to nic fajnego.

Kobra
04-09-2012, 09:46
Ja też niemam UV i moje geki są w świetnej kondycji mam tylko kamień grzewczy i daje witaminki na dnie mam gruby żwir i miejscami torf pomieszany z małym żwirkiem

koksik
04-09-2012, 10:05
Black wydaje mi się, a raczej jestem pewien, że nie masz racji co do tego co napisales, jezeli baba chce pracowac w zoologiku to musi się znac na tym co robi, jey'owi powiedziala ze ma trzymac na trofie polaczonym z piaskiem, co jest wg mnie bardzo zlym podlozem poniewaz, gekon a zwlaszcza samica w ciazy bedzie go zjadala w poszukiwaniu wapnia, drugi przyklad niech przyjdzie do sklepu ktos kto sie nie zna wogole na gadach i spyta sie gdzie trzymac gekona, sprzedawca zapewni ze sie zna na gadach zwlaszcza na gekonach (a tak naprawde sie nie zna) i powie ze nalezy go trzymac w akwarium z woda ktora ma mu siegac do brzucha:) koles sie nie zna i tak zrobi, i co bedzie z gekonem, taka osoba, ktora sie nie zna nie powinna wogole kupowac gada zanim sie czegos o nim nie nauczy, ale jak wszyscy wiemy coraz to wiecej osob kupuje zwierzaki a potem na forum dopiero sie pyta co i jak:) W sklepach zoologicznych (w wiekszosci) wlascicielom zalezy na zarabianiu kasy przedewszystkim, a nie na tym zeby zwierzaczkom bylo dobrze dowodem na to sa warunki jakie panuja w tych sklepach.

Podsumowujac, osoba chcaca otworzyc sklep albo pracowac w sklepie zoologicznym powinna znac chociaz podstawy dotyczace hodowli sprzedawanych gatunkow:)
Troche sie rozpisalem ale jakos tak nie moglem tego napisac w krotszej wersji:)

N3mezis
04-09-2012, 10:19
Hmm jak podkreslilem to napsialem ze chyba jest niezbedna ( gekow niehoduje ale o jaszczurkach czytalem juz to samo ze 10 razy bo sam przymierzam sie do kupna) a wiem ze taka lampa duzo daje bo mimo tego ze np. weze BOA przepuszczaja zaledwie 1% tych promieni a znam ludzi ktorzy je stosuja i ich weze sa znacznie lepszej kondycji i wieksze!! A z tego co czytal w kilku zrodlach pisalo ze ta lampa jest niezbedna a mysle ze to niejest wcale taki duzy wydatek u nas w zoologu lezy lswietlowka UV 38w- (110cm) UV za 40 zl to ile moze kosztowac taka 15-18W?? Zreszta za ok. 20 zl mozna kupic zarowki o zwyklym ksztalcie UV spcjalnie do gadow chocby firmy Hagen (dobra).Taka lampa napewno mu niezaszkodzi a ja jeszcze sie neispotkalem zeby gdzies pisalo ze cos mu sie mzoe od takiej lampy stac!!!!

PS. Mowisz ze twoj gekon jest w swietnej kondycji jak mozesz to stwierdzic skoro mowisz ze caly dzien siedzi w kryjowce moze akurat cos mu dolega, jesli nie stosowales to niemozesz stwierdzic czy UV jest potrzebne czy nie. Jesli ktos bardziej skupia sie na tym by wydac jak najmniej to pewno najlepiej wyciagnac nocnik z pod lozka babci zarzucic firanke na gore i trzymac sobie gekona i nie wydasz ani grosza. Chyba chodzi wlasnie o to by mial warunki zblizone jak najbardziej do naturalnych i zyl zdorwo cale czas, a nie 1 rok swietna kondycja a potem sie wygnie jak chips i co zrobisz jak juz bedzie zapozno?? :)

Pozdrawiam

N3mezis
04-09-2012, 10:27
Hmm wiec co mam isc do sklepu zoologicznego i powiedziec ze chce zaczac hodowac rybki a baba mi zamaist akwarium terrarium, kabel grzewczy do terra, torf kokosowy na dno zamiast kamykow i powie ze am zalac woda??. I co mam byc wdzieczny za pomoc jesli ktos sie niezna na tym co robi to niewiem co tam wogole szuka. jesli cos chcesz robic to trzeba sie znac ja zanim kupilem weza przeczytalem o nim 15 razy i studiowalem prawie wszystko co o nim znalazlem az w koncu po 1 miesiacu sie zdecydowalem. Jesli ktos chce miec sklep to chyba musi wiedziec co jest do czego, a nie wciskac na hama rzeczy ktore wogole neimaja powiazania z zakupem, wystarczy szczerze powiedziec ze sie niezna i niewie co do czego a nie wciskac byle kase zarobic. Co bym mial hodowac w tym co napsailem do gory chyba jakies ryby blotne te z Afryki co moga zyc we wodzie i na ladzie chyba jedynie.

Konrad von Bushe Drożdże
04-09-2012, 11:05
Ani torf ani piasek nie nadaje sie do terrarium dla gekona. Torf w wysokiej temperaturze i przy malej wilgotnosci pyli ( np wlasnie w terrarium dla gekona lamparciego). Piasek natomiast moze byc polykany.

Ja takze sie nie zgadzam z Blackiem ;P. Sprzedawca powinien wiedziec co sprzedaje i przekazac chociaz podstawowe informacje na temat pielegnajci danego zwierzaka kupujacemu ktory nie ma o tym pojecia, choc po czesci jest to takze wina kupujacego ze nic wczesniej nie poczytal.

Niezla ta kobitka z tego sklepu.... Jey jak mozesz to pozdrow ja od nas ;).

PaWeL^
04-09-2012, 12:50
czesc

"PS. Mowisz ze twoj gekon jest w swietnej kondycji jak mozesz to stwierdzic skoro mowisz ze caly dzien siedzi w kryjowce moze akurat cos mu dolega, jesli nie stosowales to niemozesz stwierdzic czy UV jest potrzebne czy nie. Jesli ktos bardziej skupia sie na tym by wydac jak najmniej to pewno najlepiej wyciagnac nocnik z pod lozka babci zarzucic firanke na gore i trzymac sobie gekona i nie wydasz ani grosza. Chyba chodzi wlasnie o to by mial warunki zblizone jak najbardziej do naturalnych i zyl zdorwo cale czas, a nie 1 rok swietna kondycja a potem sie wygnie jak chips i co zrobisz jak juz bedzie zapozno?? :)"

Po 1 w dzień siedzi w kryjówce bo to gadzinka nocna - i jak większosc gadów nocnych jest aktywny w nocy !?!?!?!?!
Po 2 warunki ma zbliżone do naturalnych - terra 70/60/40 odpowiednia temp. i wilgotnosc, pokarm pod dostatkiem !!!! nie skupiam sie na tym by wydac jak najmniej kasy !! mam juz pare zwierzaków i zamierzak qpic jeszcze i napewno nie zwracam uwagi na to by wydac jak najmniej kasy - kosztem zwierzaków !!!!!!!!
Po 3 z kąd wiem, ze jest w dobrej kondycji .... przyjmuje pokarm z ręki (ma duży apetyt) sam wchodzi mi na ręce i biega po pokoju !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

jeżśeli nie wieżysz i dalej masz zamiar wypisywac takie głupoty to przyjedz zobacz mojego geka i póxniej pogadamy !! !! !! !!

N3mezis
04-09-2012, 13:40
Dobra wogole nierozumiem w czym problem. Nie mowie ze cos z twoim Gekonem jest nie tak bardzo sie ciesze ze je z reki i biega po mieszakniu i ..... W czym problem z tego co widze to ty doczepiles sie do mojego posta ze lampa UV wedlog ciebie nie je jest szkodliwa i nie jest konieczna. Ja natomiast wiem ze bardzo dobrze wplywa na rozwoj Jaszczurek a dokladnie dzieki promieniom UV witamina D jest przeksztalcana w witamine D3, ktora jest bardzo potrzebna by niedostaly krzywicy badz innego choróbska. Zwykla zarowka UV dla gadow kosztuje kolo 20 zl. wiec chcialem zasugerowac ze jesli ten sprzedawca proponowal cos w tej cenie, to chyba lepiej kupic zarowke UV, a co do kasy to nic niestraci, a taka zarowke mozna kupic na http://zoologiczny.com.pl/s-Hagen-oswts-swiezt.shtml najlepiej "Day-Glo Tight Beam" gdzie wyraznie pisze ze ma UV i ogrzewa, jest w cenie od 18-25 zl, zaleznie od mocy.
Dobra zakopmy topor wojenny. Zapewne twoj Gekon ma bardzo dobre warunki :) i dobrze, nigdy niemowilem ze ma zle, a co do tego ze twoj moze byc chory albo cos to podawalem przyklad i nikogo niechcialem urazic, a to odnosnie pieniedzy to bylo juz zupelnie ogolnie do wszystkich tyle tylko ze ty o tym wpomniales i dlatego ujolem to w PS. Jesli cie urazilem to przepraszam bardzo ale robilem to dla dobra osoby, ktora umiescila ten post jesli chce miec zdrowego, ladnego i bardzo aktywnego zwierzaka to ostatnie o czym powinna pomyslec to o kosztach, jesli ktos niema kasy i niejest w stanie zapewnic warunkow to niepowinien wogole sie zabierac za kupno zwierza bo szkoda jego meki. :)
A co do tego sklepu to zostaje jak bylo jak sie ktos niezna to neich powie ze niewie a nie wciska gowna za przeproszeniem ktore wogole nie sa potrzebne, albo mowi zle byle cos sprzedac.


Pozdro

jey
04-09-2012, 14:48
ok zrobie mu podloze kamieniste:) kamienie dobiore tak by byly najmniejsze a jednoczesnie zeby gek ich nie zjadl czy 1 cm srednicy kamienie beda ok? a pania pozdrowie od was ona powiedziala ze kamienie sa zle bo maczniaki i swierszcze chowaja sie w kamieniach przed tigerem a jak ja spytalem czy jak zrobie sobie swietlowke UVB i do tego zarowke zwykla to sie skrzywila a taki mialem pierwotny zamiar wiec jak bedzie git? bo terra mam 100x50x50

jey
04-09-2012, 15:03
a czemu w opisie gekona na naszej stronie jest napisane : "Jako podłoża używamy przede wszystkim grubego piasku zmieszanego z suchą gliną i drobnego żwirku"
http://www.gekonlamparci.com/ i sie nie jezycie na to i odsylacie ludzi do opisow nie czaje tego!! od drobnego zwiru i piasku przeciez wychodzi gekonom kloaka od zapchania skad te rozbierznosci ja chce zeby wszystko bylo zapiete na ostatni guzik ale jak mam to zrobic jak co chwila slysze raz to raz tamto i wcale sie nie dziwie ze cochwila ktos pyta o to samo rozwiazmy ten problem raz na zawsze zeby juz nie bylo wiecej zawracania dupy

koksik
04-09-2012, 16:58
no wiec z tym piaskiem to jest roznie jedne gekony go nie jedza a inne jedza, znam osoby ktore trzymaja na piasku i wszystko jest oki, ja malo przez to ze trzymalem na piasku nie stracilem gekona, zapchal sie i mial problemy podalem mu parafine , cieple kapiele i masaze brzuszka i pomoglo, ale zawsze lepiej zapobiegac niz leczyc:) wiec dlatego wszyscy forumowicze odradzaja piasek. A co do opisu to faktycznie mozna by to zmienic:)

kojek
05-09-2012, 00:54
Siema!Ja mam już 2 gekona pierwsze zdechł i nikt niewie na co:(Jadł ale nietrawił i chódł!Byłem u paru wetów nik mu niepomógł potem karmiłem go już ze szczykawki żeby chociasz coś zjadł niestety nic niepomogło!!Teraz mam ładnego grubiutkiego gekona mam go dokładnie 22dni je ładnie ale widze że jeden i drugi jadł by piasek to widać że jak idzie to dotyka językiem podłoża poprostu liże!Co do podłoża polecam kostke kokosową a co do uvb niewiem bo nigdy niemiałem ale w tym tygodniu kupuje chce zobaczyć czy pomoże czy zwierzak będzie szybcie rusł!A co do tych żarówek za 20zł to one emitują tylko promienie uva które dają tylko to że skóra będzie zdrowa a na kości niedają nic żarówka uvb kosztuje owiele więcej niż jazyniówka uvb która kosztuje 40zł żarówka pewnie koło 200 tak słyszałem!!Pozdrówki narqa

PaWeL^
05-09-2012, 07:43
czesc

spox nic sie nie stalo a w poście nie doczepilem sie do UV ("W czym problem z tego co widze to ty doczepiles sie do mojego posta ze lampa UV wedlog ciebie nie je jest szkodliwa i nie jest konieczna.") tylko napisalem, że "co do tego jest wiele niejasności - są zwolennicy UV i przeciwnicy - ja sam nie mam u mojego gekona UV (podaje mu jedynie witaminki) i żyje mu sie dobrze" :]

koksik
06-09-2012, 07:11
A ja dziś zamontowałem, sobie swietlowke uva i uvb i zobaczyy czy to cos zmieni, czy poprawi sie samopoczucie jszczurki i czy bedzie ladniej wybarwiona:)

koksik
06-09-2012, 07:12
I jeszcze jedno, wiem ze to glu[ie pytanie ale mozecie mi powiedziec czy promienie normalnej zarowki lustrzanki nie beda zagluszac proniemi uva i uvb??

Hari
07-09-2012, 10:59
Spokojnie nie będą. Czyms ptrzeciez trzeba grzać ;)

42d3e78f26a4b20d412==