PDA

Zobacz pełną wersję : hurra mam gekona lamparciego



pawel_robak
28-09-2012, 11:27
Cześć
Mam już gekona lamparciego w swoim domu !!! :)
Bardzo się cieszę ale troszkę się boję o jego zdrowie i nie jestem pewny czy to mu wystarczy:
W terra mam zamontowane - żarówka 40 W i kabel grzewczy z teromostatem i jak świeci żarówka i jest włączony kabel grzewczy (ustawiony na 29 *C )to mam temp. około 32 *C ,ale jak wyłanczam żarówke (kabel grzewczy jest cały czas ustawiony na 29 *C) to temp. spada mi aż na poniżej 22 *C
Co mam zrobić w nocy ??? (jako podłoże mam piasek przykryty 2,5 cm żwirkiem)

Za pomoc THX Paweł

uroplatus
28-09-2012, 11:51
Nie hoduje gekona lamparciego ale wszyscy hodowcy piszą że piasek i żwirek jest złym podłożem. Ponieważ gekon może połknąć żwirek lub piasek i od tego może zdechnąć.
Co do kabla to musisz napisać jakiej masz mocy kabel i jakie duże terrarium. Zazwyczaj nie możność utrzymania temperatury jest spowodowana zbyt słabej mocy kablem. Inna sprawa ze jak kupisz mocny kabel to mocno rozgrzejesz podłoże (powinieneś zmierzyć temperaturę podłoża). Gekon lamparci to gatunek naziemny wiec nie możesz zbyt nagrzać piasku (dlatego wydaje mi się ze nastawienie termostatu na 29 stopni to lekka przesada (a gdzie umieściłeś czujkę od termostatu?)

hlaskover
28-09-2012, 13:03
gratuluje gekona lamparciego. też bym chciał.
Maybe, in future...

Darz Bór

afrox
28-09-2012, 13:54
Ja tam mam legwana więc zabardzo nie pamiętam jak to jest z gekami, ale według mnie to ważniejsza jest raczej temperatura powietrza niż podłoża...Na noc używaj żarówki night glo ( ma czerwone lub niebieskie światło - jeżeli chcesz obserwować nocne życie swojej jaszczórki) lub ceramicznego promiennika podczerwieni (nie daje światła ale za to jest o wiele bardziej trwały). Podłącz taką żaróweczkę do termostatu i luzik masz...Jako ściółkę proponowane jest używanie kostki kokosowej (takiej większej ok 2cm kw.). A co do kabla to muszisz poczytać opisy gatunkowe o gekonach bo tam to będziesz miał wszystko opisane...W każdym razie poleca się rozłożenie kabla tylko na połowie terra - żeby gek sam mógł wybrać odpowiednią temperature...Zdaje mi się że jest nawet książka o gekonie lamparcim - Seria HOBBY. To chyba tyle... Pamiętaj żeby czytać wszystko co jest tylko dostępne i cały czas się uczyć...Życzę powodzenia i dorodnego geka... Pamiętaj też żeby go za ogon nie łapać bo odpadnie:)...
P.S. na tej stronie masz duży i wyczerpujący opis lamparta - miłej lektóry...

FRED17
28-09-2012, 15:13
Więc tak jeśli chodzi o podłoże to jak najszybciej wyżuć ten piasek spod żwiru ponieważ gekon i tak sie do niego dokopie!!A co do żwiru to musi być większy niż otwór gębowy gekona ale wogule lepiej spisuje się kostka kokosowa!!
Co do twojego kabla!!Niesugeruj się tym że kabel masz na 29 stopni bo to pic te termostaty są niedoklade chyba że masz jakiś leprzy?Ja mam w dzień zwykłażarówke z UVA 75W i kabel 25W termostat ustawiony na 26 stopni a pod żarówką mam 30 a na drugim końcu tera 25 a terrarium ma wymiary 60dł/40sze/50wys . Na noc zmieniam żarówke na czerwoną 40W i kabel wciąż jest i zmniejszam termostat na 24 i temperature pod żarópwką mam 27 a w drugim końcu 20!!A to wszystko ustawiałem termometrami jeden koło żarówki a drugi na końcu terra!!!

Tomek Chachuła
29-09-2012, 01:16
To bardzo dobrze , że spada temp w nocy. Ma spadac w środowisku naturalnego występowania tych zwierząt temeratura może spaść nawet do 15 ( i mniej) stopni w nocy więc nie masz się czym przejmować. A co do podłoża to je zmień bo bedzie to już wkur*****ce, jeżeli na forum pojawi się kolekny post pt. Mój gekon się zapchał co mam zrobić.

pawel_robak
01-10-2012, 10:00
zauważ że ja mam zwirek bardzo duży :)

42d3e78f26a4b20d412==