PDA

Zobacz pełną wersję : podłoże dla gekona



Bazia8
25-11-2012, 05:46
Temat podłoża dla gekona pojawia się w wielu postach i za każdym razem każdy mówi co innego. Trochę mnie to skołowało, bo w najbliższych dniach zagości u mnie gekon i nie wiedziałam, że wybór podłoża jest taki ważny. Przeczytałam, że ma być piasek z torfem i dobra, nie przyszło mi do głowy, że lamparcik może to jeść. Napiszcie co sądzicie o podłożu, bo jestem w kropce. Z góry dzięki
Pozdro

farmer
25-11-2012, 06:07
najbezpieczniej kosttka kokosowa....

budyniek
25-11-2012, 06:14
siemka!
najbezpieczniej żwirek dosc duzy ale ja mam koste i nienarzekam:))

vida
25-11-2012, 08:24
Teraz to dopiero sie skołujesz!:)-kazdy bedzie proponował co innego ale do ciebie należy wybór. Ja hoduje geki juz od 2 lat i od samego początku mam podłoże złożone ze żwirku z piaskiem i większymi kamieniami-takie jak jest w ich naturalnym środowisku.Była tu na forum ogromna dyskusja na ten temat!Moje geki mają sie dobrze nigdy sie nie zapchały a mam je od noworodków:)Sama musisz zdecydować jakie podłoże- bez sensu wydaje mi sie torf, który gdy jest suchy strasznie pyli. Życzę ci wiele radosci z hodowli tych wspaniałych zwierzaków:)

Jeronimo
25-11-2012, 09:23
kostka kokosowa...

jey
25-11-2012, 12:31
ja sie chyba przezuce na piasek swietnie wyglada a jakos nie widze zeby moj gekon mial tendencje do zjadania podloza mam narazie drobna kostke kokosowa z kamieniami i jakby polkna ta kostke to mysle gorzej niz piasek

Bayzel_lamparci
26-11-2012, 11:20
WItam.

Wspanialy wybor.
Mam parke od niedawna i zmienilem juz podloze na drobna kostke bukowa natomiast w niepodgrzewanej czesci na koncu terrarium mam torf z 2 powodow. Zawsze geki wlasnie tam zostawiaja odchody latwo je sprzatac, co wazniejsze dzieki torfowi wspaniale mozna kontrolowac wilgoc w terrarium.
torf zajmuje ok 1/4 podloza.
Pozdrawiam i zycze powodzenia

EKOLOGRP
27-11-2012, 10:15
Moim zdaniem najbardziej sprawdzonym podłożem jest takie do którego gekony najlepiej się przystosowały w środowisku naturalnym, czyli kamienie i piach (właściwie żwir) z kępami sucholubnej roślinności. Takie rozumowanie odrzuca torf ponieważ zwierzęta te nie zyją na torfowiskach, które najczęściej są miejscami wilgotne.

PaWeL^
27-11-2012, 11:08
czesc

EKOLOGRP - "Moim zdaniem najbardziej sprawdzonym podłożem jest takie do którego gekony najlepiej się przystosowały w środowisku naturalnym, czyli kamienie i piach (właściwie żwir) z kępami sucholubnej roślinności" jak wiadomo taki rodzaj podłoża występuje w środowisku naturalnym Gekonów lamparcich, lecz należy również zwrócic uwagę na to, ze terrarium, podawany pokarm, witaminy nie zastąpią tego co naturalne więc gekony mogą zjadac piasek a to moze doprowadzic do zaczopowania układu pokarmowego i ... RIP. Jeśli juz chcesz zrobic terra o warunkach zbliżonych do naturalnych to jako podłoze zastosuj żwirek i kamienie o odpowiedniej wielkości (taki, aby gekon nie był w stanie go zjesc), chociaż kostka kokosowa jest również sprawdzonym i dobrym podłozem :p

Amatorek
28-11-2012, 05:32
Ja trzymam swojego geka na czyms co sie nazwya "podloze do sadzenia roslin wodnych" i jest to zwirek kosztuje 3,30 za2 kg jest drobny ale akurat moj gek był hodowany na takim czyms w sklepie i baba mowila ze nie interesuje go ten typ podłoża....

vida
28-11-2012, 11:32
Bravo!-w końcu osoba, której nie znam niestety ma identyczne zdanie! Witaj w klubie:)-EKOLOGRP

vida
28-11-2012, 11:36
PaWeL^ i tak wracam do punktu naszej dawnej dyskusji..... Popieram EKOLOGRP (choć pierwszy raz widzę go na forum)-ponieważ jak juz kiedyś pisałam moje terra od 2 lat jest tak właśnie urządzone a moje geki są przykładem zdrowia!

EKOLOGRP
28-11-2012, 14:33
No właśnie, a propo piasku nie jestem przekonany czy piasek morze być rzeczywiście szkodliwy jeśli gekon zje nieduże! ilości. W środowisku naturalnym piasek występuje i zastanawiam się nad związkiem jaki może występować między piaskiem, a gekonem. Wiadomo, że wiele ptaków celowo połyka piasek i żwir w celu ułatwienia trawienia. U lamparcich może być tak samo - jest to moja niepotwierdzona literaturą teoria, ale uważam to za całkiem prawdopodobne (nie koniecznie pewne!). Przemawia za tym fakt, że w naturalnym środowisku gekona dostęp do wody jest ograniczony, a owady w nim żyjące mają grube pancerze chitynowe. Wobec tego może być tak, że gekon celowo połyka kilka ziaren piachu dla skruszenia w przewodzie twardych pancerzy chitynowych. Ale to musiałby ktoś sprawdzić na miejscu - czyli tam gdzie żyją naturalnie gekony.

Wydaje mi się, że prawdziwym problemem piasek może być w przypadku, kiedy:
- brakuje gekonowi pokarmu - u mnie zdażyło się tak, że po dłuższej przewie w karmieniu gekony zaczeły jeśc piach, prawdopodobnie z głodu, nic im się nie stało ale z całą pewnością trzeba przy takim podłożu pilnować tego rodzaju zachowań i nie dopuszczać do nich,
- brakuje gekonowi wody - wówczas podejżewam, że układ pokarmowy może zostać "zaczopowany" z powodu braku wilgotności w nim, wystarczy porównać odchody po świerszczach, kiedy jest woda oraz kiedy jej niema, różnica jest kolosalna;
- brakuje gekonowi składników odżywczych, międzyinnymi witamin jak PaWel zauważył, więc zjadają wtedy piasek, ale nie sądzę, żeby ten czynnik przy obfitości pokarmu mógł bardzo zaczkodzić ( tu się mogę mylić).

Tak więc zakładam, że jeżeli spełnię mojemu gekonowi powyzsze warunki, czyli woda, obfitość pokarmu i urozmaicony pokarm, to mogę spokojnie trzymać go w warunkach zblizonych do naturalnych warunków. Trzeba tylko obserwować i dbać.

Napiszcie co o tym sądzicie.


pozdrawiam serdecznie
EKOLOG

PaWeL^
28-11-2012, 15:23
Vida (ok odpisuje ostatni raz i juz nie rozpoczynamy dyskusji na temat "za i przeciw stosowania piasku jako podłoza")
- "ponieważ jak juz kiedyś pisałam moje terra od 2 lat jest tak właśnie urządzone a moje geki są przykładem zdrowia!" - to że Twoje geki są zdrowe - git pogratulowac, oby tak dalej, ale z punktu widzenia osób, ktorze nie uznają piasku jako podłoza terrarystycznego, piasek jest złym podłozem :/ bylo juz dużo postów typu "mój gekon sie zapchał", "wypadnięta kloaka" itp. to ze Twoje geki sa teraz zdrowe jest superowe, tylko moze sie kiedys zdarzyc tak, ze w pewnym momęcie gekon przypadkowo/celowo pobierze piasek i.... (więc z mojego punktu widzenia lepiej ZAPOBIEGAC NIŻ LECZYC) http://zynek.terramail.pl/gg/2/zeby5.gif

Hari
29-11-2012, 02:39
Dla mnie jest to nadal trzymanie gekona na beczce prochu. Niestety widzialem gekona zapchanego piaskiem i nie jest to ciekawy widok. W naturze ma napewno bardziej wartosciowy pokarm do tego moze i pobiera dodatkowo piasek (nie wiem, nie widzialem gekona w naturze ;)) Problemem w terrarium jest jednak NIEKONTROLOWANE jedzenie piasku przez gekona i o to glownie sie rozchodzi. Gadzina potrafi po nazarciu sie piachi jeszcze przez tydzien robic kupy piaskowe i nic poza tym. Mysle, ze przycyzna jedzenia piasku moze byc brak minerałow. Nie ma sie co oszukiwac, to nie jest tylko przypuszczenie, problemy, a nawet smierc gekona po zjedzeniu podloza zdazal sie i na tym forum. Kazdy robi tak jak chce, ja wole nie ryzykowac. Ja zanlazlem swoj sposob na podloze i wygląda estetycznie, gekonowi najwyrazniej nie przeszkaza i jestem zadowolony.
Pozdrawiam ;)

EKOLOGRP
29-11-2012, 09:58
Tak na pewno sie zdażały, ale co było bezpośrednią przyczyną zjadania piachu do tego nikt się nie przyzna na forum. Kto wie, czy dany klijen dawał odpowiednią ilość pokarmu zwierzakowi. Jeżeli ktoś go głodził to się do tego nie przyzana. Faktem jest że niektóre osobniki jedzą piach, a niektóre nie. Dlatego trudno dokładnie powiedzieć o co tak naprawdę chodzi. Najprawdopodobniej każdy z nas bedzi miał swoje zdanie na ten temat i bedzie robił swoje. Ale liczę na to że zagatka zostanie kiedyś rozwiązana.

vida
02-12-2012, 02:39
PaWeL- ja juz Ciebie wogóle nie rozumiem-parę postów wyżej twierdzisz zupełnie co innego (kamienie i piach) teraz co innego. Pompieram w dalszym ciągu EKOLOGRP, że jeśli ktos miał problemy z gekiem typu-zapchanie czy kloaka to prawdobodonie przyczyny były zupełnie inne a najprościej własne błędy w hodowli wytłumaczyć- "najadł sie pichu i się zapchał". Ale to prawda niech każdy robi jak uważ oby tylko zwierzaki były zdrowe!

42d3e78f26a4b20d412==