PDA

Zobacz pełną wersję : Rozmnożenie



COB
03-12-2012, 10:49
komu udało sie rozmnozyć gekony lamparcie jak tak to w jakim wieku one były

Kuba17
04-12-2012, 03:04
"(...)Rozmnażanie
Dojrzałość płciową osiągają w wieku 2 lat. Do kopulacji, która jest podejmowana z inicjatywy samca i po krótkim adorowaniu samicy dochodzi zazwyczaj w godzinach wieczornych
Zbliżenie jaja



Wylęgający się gekon
i nocnych. Aktywność godowa osiąga największą intensywność w końcu styczna. Podczas zbliżenia trwającego kilka minut samiec przytrzymuje samice pyskiem za kark ale nie wyrządza jej szkody. Samica składa zazwyczaj dwa okrągłe jaja po około miesiącu w miejscu, gdzie znajduje odpowiedni do tego substrat.

Najczęściej będzie to wilgotny piasek zmieszany z torfem i ziemią ogrodową umieszczony w jednym z rogów terrarium. Najlepiej zabezpieczyć to miejsce połówką doniczki lub kawałkiem kory, by samica miała pewność co do bezpieczeństwa miejsca złożenia jaj. Po zniesieniu jajka delikatnie nie obracając ich przenieść do inkubatora i umieścić w wilgotnym piasku. Temperatura inkubacji powinna być utrzymywana na poziomie 28-31°C, a wilgotność 80-90%. Po mniej więcej 2 miesiącach wylęgają się młode gekoniki. Czas inkubacji uzależniony jest oczywiście od jej temperatury i tak, w temp. 27-28°C inkubacja trwa 45-50 dni, a w temp. 32°C tylko 30 dni.
Udowodniono wpływ temperatury inkubacji na stosunek płci wylegających się gekoników (patrz ciekawostki). Długość ciał małych "lampartów" osiąga 7-8 cm. Ich ubarwienie jest inne niż u dorosłych. Głowa ciemnobrązowa od góry od spodu biaława, całe ciało aż do końca ogona pokrywająnaprzemiennie biało kremowe i ciemnobrązowe pasy podobnej szerokości.


Z początku są płochliwie bronią
Inkubacja jaj

Młode gekony świeżo po wylęgu
się syczeniem, ale szybko nabierają ufności do zabiegów czynionych przy nich. Mają duży apetyt i mogą w ciągu dnia zjeść nawet kilka małych świerszczy czy karaluchów. Przez pierwsze kilka tygodni wymagają zwiększonej wilgotności nawet do 80%. Nie poleca się karmienia małych gekonów larwami (czerwiami) much, bo są za tłuste a także przyzwyczajone do warunków anaerobowych (beztlenowych) mogą uszkodzić lub nawet sperforować żołądek i jelita małych gekonów. Owady karmowe posypujemy intensywnie preparatami witaminowo mineralnymi (Vibovit junior, Reptovit, Roboran H). Dobrze karmione szybko rosną i osiągają ubarwienie dorosłych po około 6 miesiącach. Osobniki o szybszym wzroście oddzielamy od tych o powolniejszym dorastaniu by te słabsze miały szansę na zdobycie pokarmu. Samica w dobrej kondycji składa w odstępach nawet miesięcznych po dwa jajka, ale należy pamiętać, że takie intensywne składanie jaj osłabia organizm samicy co może doprowadzić do zachorowań i śmierci (przedwczesnej) samicy. U niedojrzałych w pełni samic pierwsze zniesienia są nie zapłodnione lub rozwój zarodków jest nieprawidłowy i obumierają one w jajkach. (...)"
WYSTARCZY TROCHE POSZKAC NA STRONIE.
POZDRAWIAM,KUBA.

koksik
04-12-2012, 04:05
mi sie udalo rozmnozyc gekony, samica zlozyla mi lacznie 10 jaj z czego tylko 3 sie wykluly, samica miala ok roku, samiec tez cos kolo tego, samica skaladala po 2 jaja w odstepach trzytygodniowych, potem ja oddzielilem od samca, a po ponownym polaczeniu juz sie nie chcialy bzykac:( teraz zimuja i moze znow poleca na siebie:)

Jaja inkubowalem w torfie w temp. 28 st. inkubacja trwala ok. 45 dni

pozdro

Trunks
04-12-2012, 04:37
ja mam zamiar rozmnażać i musze sie o tym wszystkiego dowiedzieć więc koksik musze Cie na gg dorwać ;-)

koksik
04-12-2012, 13:15
czekam:]

manter
05-12-2012, 10:54
moja gekonica miala ok 1,5 roku a samiec 2 lata!! samica zlozyla wsumie 3 jaja ale niestety nic sie nie wyklulo:-(

42d3e78f26a4b20d412==