PDA

Zobacz pełną wersję : Żywienie gadów



sanches
05-07-2011, 06:11
Jak opoczątkujacy terrarysta dużo dały mi opisy zwierzaków. Jedyne czego mi brakuje w nich to informacje na temat ile pożywienai powinien zjesć danyc osobnik aby był w dobrej konducji, nie zamało, nie za dużo, czyli mniej więcej ile świerszczy, myszy czy innych larw, sałatki itp. itd. Ile dla młodego osobnika, ile dla dorosłego i jak często?
Czy byłaby możliwość uzupełnienia opisów o takie informacje?
Na dziś interesują mnie Gekony Lamparcie, które chcę rozpocząć trzymać.
Robert

Black
05-07-2011, 14:53
zgadzam sie z kolega sanches. Zam hoduje kameleona jemenskiego i do dzis nie wiem czy wystarcza mu to co daje. 5-6 swierszczy dzienie + cos co uda mi sie zlapac:)

Atrax
06-07-2011, 01:04
poruszyliście ciężki problem. Jako hodowca i autor artykułów (niedługo również na łamach terrarium.com.pl) wiem że nie tak łatwo odpowiedzieć na to pytanie. Ilość pożywienia podawanego gadom zależy nie tylko od gatunku, ale i wielu czynników np: temperatura, predyspozycje danego osobnika, pora roku, stan fizjologiczny, światło itd. Nie bardzo więc można podawać w opisie ilość podawanej karmy. Jeszcze odnośnie kameleona zależnie od wieku i ww czynników powinien otrzymywać 5- 15 świerszczy, można dietę uzupełniać mączniakami lub zofobasami, pamiętając o regularnym podawaniu witamin i minerałów
Pozdrawiam
Atrax

Black
06-07-2011, 02:12
Witaminy i mineraly to juz nie trzeba wspominac u kameleona:)
A co do maczniakow duzo razy slyszalem ze nie powino sie ich podawac. Przynajmniej jako glowny pokarm kameleonow

nang
06-07-2011, 02:31
Moja Agama brodata - prawie 4 miesieczny samiec o dlugosci juz dobre ponad 30 cm zjada dziennie 25 duzych swierszczy. Karmie go trzy razy dziennie. Wlasciwie trudno tu mowic o jakims polowaniu na te swierszcze - jest to prawie polykanie w locie. Po daniu wlasciwym moj jaszczor przechodzi do deserow tzn. kiwi, koperek, awokado, salata. I tak naprawde to nie wiem czy nie zjadl by jeszcze paru owadow - tylko przez rozsadek i po ogledzinach jego brzuszka - nie daje mu wiecej. Bynajmniej nie jest jakis otluszczony i jest bardzo zwawy. Poranna porcje swierszczy obtaczam w mieszance vibovitu-junior, weglanu wapnia i Tetra Repto Life.
Stosuje swietlowke ReptiGlo 8.0 (8% UVB). Odchody wydala jeden - dwa razy dziennie (dosyc pokazne). Na dzien dzisiejszy nie wyobrazam sobie zywienia jakiegokolwiek jaszczura owadozernego bez wlasnej hodowli swierszczy i to najlepiej zalozonej 2 miesiace przed zakupem gada. Inaczej zawsze bedziemy liczyc sie z kosztami i nasz podopieczny moze byc niedozywiony. Moja hodowla swierszczy sklada sie z insektarium rozrodowego (30 litrowe akwa przykryte metalowa siatka), w ktorej jest zawsze okolo 100 - 200 doroslych swierszczy, oraz z pojemnikow plastikowych (5 litrowe) dla mlodych swierszczy. Hodowle mam tak ustawiona, ze jest przy niej minimum pracy. Zainteresowanym
moge udostepnic szczegoly.
Dlaczego staram sie o wszystkim dokladnie pisac. Mysle, ze kazdy moglby napisac jak zywi swojego gada. Chetnie bym sie dowiedzial ile i jakie owady zjada np. dorosly Gekon lamparci, ale konkretny osobnik trzymany w konkretnych, opisanych warunkach. Ze swojej strony umiescze do piatku zdjecia swojego terrarium, hodowli swierszczy no i gadziorka.
pozdrawiam wszystkich
i prosze piszcie jak najwiecej o swoich pociechach - stad bierzemy doswiadczenie...

wojtas
06-07-2011, 03:09
ja tzymam sie zasady o której kiedyś przeczytałem w jakiejś książce a mianowicie podaje około 70% tego czego dany osobnik jest w stanie zjeść i robie to juz od długiego czasu i wszystko jest dobrze

Pozdrawiam.

Silicon
06-07-2011, 05:01
Ja zaś w karmieniu sugeruje się wielkością brzucha. Wypracowałem sobie procedurę podawania mniej więcej codziennie, co drugi tydzień robię 1 dniowa głodówkę a w czasie wakacji nawet 7dniowa (jak są zdrowe - jest to mniej ryzykowne niż dawanie komuś na przechowanie). Bazyliszki gdzieś 8 misięczne zjadają po 2 (wielość XL)świerszcze dziennie. Mogą więcej, ale wtedy brzuchy maja okropnie rozdęte i nie są aktywne. Oprócz świerszczy daje im muchy (przepoczwazone z białych robaków), rybki - najczęściej gupiki pokarmowe po 1 - 1,5 zl.,czasem dżdżownice i ochoteke( z wędkarskiego) w zimie. Przez cale lato łapie szarańczaki głównie świerszcze polne i szarańcze (do 6cm), które zbieram na działce, co weekend bez większego wysiłku. Zauważyłem ze uformowany w kształcie glizdki banan jest chętnie zjadany tak jak czerwona porzeczka. Noworodki mysie rzadko. Jednak najlepiej jędza rybki podkskujące na mchu w terra. Zatem rożnie, ale świerszcze to podstawa.

sanches
06-07-2011, 06:14
Serdecznie dziękuję za informacje wszystkim, którzy odpowiedizeli na post. Jak wynika z przeczytanych informacji temat wzbudził zdrowe zainteresowanie, co mnie cieszy. A może by tak po jeszcze kilku postach o różnych doświadczeniach w karmieniu zebrać to w formie artykułu i dodać do działu Żywienie? Szczególnie dla początkujących terrarystów ważne może być jak się zabezpieczyć w większą ilość różnego pokarmu aby nie zagłodzić nowo zakupionego stworzenia i nie dojeżdżać gdzeiś do sklepu po pokarmam codziennie. Ja akurat z tym nie będę miał problemu.

Robert

nang
06-07-2011, 07:07
Popieram.
A przede wszystkim piszmy jak najwiecej, bo to co dla jednego jest oczywiste dla drugiego szanownego terrarysty moze byc odkryciem.
Na przyklad ja w wyniku dyskusji dotyczacej zywienia wynioslem jedno wazne stwierdzenie przypomniane przez kolege v.Silicon'a, ze wazne jest oprocz tego jak nasze pociechy jedza, to jak sie zachowuja po posilku, jakie maja brzuchy, przez jaki czas sa mniej aktywne, po jakim czasie wydalaja i jak, itd. Tak wiec trafiamy na to co jest najwazniejsze - wnikliwej obserwacji naszych pupili. Po przeczytaniu tego postu zastanawiam sie czy moja agama nie jest przekarmiana - musze przyjrzec sie co z jej aktywnoscia i w razie czego zaserwowac jej gimnastyke - tzn. spacerek po tapczanie - co zreszta uwielbia :).
Pamietam jak przy pierwszych probach rozmnazania swierszczy probowalem przerodzic w czyn lakoniczne stwierdzenie, ze owad ten sklada jajeczka do wilgotnego torfu i stad sie biora male swierszczyki.
Troche sie nabiedzilem aby czynnosc te na tyle uproscic aby hodowla swierszczy nie zabierala mi calego dnia - a wlasna nawet mala hodowla
tego owada to podstawa. Mozemy w ten sposob nawet regulowac diete naszych gadziorkow poprzez podawanie swierszczom roznego pozywienia.
A z tym co zlapiemy w terenie moze byc roznie - wiadomo - zanieczyszczenie srodowiska, metale ciezkie, itd.
Dlatego tez ze swojej strony obiecuje napisanie artykulu o optymalnym chowie swierszcza domowego wraz z ilustracjami. Na pewno niektore rzeczy bedzie mozna jeszcze bardziej usprawnic - na co licze. Przewidywany termin dostarczenia materialow na strone - okolo 1 - 2 tygodni.
pozdrawiam wszystkich terrarystow
nang

Atrax
07-07-2011, 08:36
Tak ale ja nie kazalem podawac jako glówny pokarm. Pytanie brzmiało co oprocz świerszcza. Maczniak jak każdy inny składnik diety powinien stanowic uzupełnienie i byc podawany w odpowiedniej proporcji. A poza tym na pewno mniej szkodliwe jest podawanie"szkodliwych" pokarmów w zróżnicowanej diecie niż jednostronne żywienie.
Pozdrawiam
Atrax

Adrian Furman -AdN-
07-07-2011, 12:45
Z tym zywieniem to jest dla mnie problem głowny... w moim miescie choc sa 4 zoologiczne nic nie ma. Bez hodowli sie nie obejdzie i to mnie przeraza. Wyobrazam sobie hodowle jako ciezka prace... Bardzo prosiłbym Nang'a o szczegóły jego hodowli, wszystko. Zastanawiam sie tez czy tzw. koniki polne mozna hodowac? Czytalem ze mozna je wstawic do lodówki i wtedy przechodza letarg. Nastempnie budza sie i zyją normalnie. Ciekawe. Pozdrowienia!

42d3e78f26a4b20d412==