PDA

Zobacz pełną wersję : pare pytan do...



el_pawello
20-02-2013, 16:32
witam! jestem tu po raz pierwszy,niedawno dostalem slicznego zajefajnego gekona lamparciego i mam juz najpotrzebniejsze informacje, niedawno przeprowadzilem go do terarium 60x30x30, z dwoma gniazdami na żarówki po przeciwnych rogach, trzymam go na koksie, troche trzymalem an piachu ale po tym jak zaczal robic kupy zlozone z samego piachu zmienialem z powrotem na koks (mode to i gupie) na szcczenscie nie zapachly mu sie jelita... i mam parep pytan:
1. czy gekona takowego da sie oswoic, tzn tak zeby brac go na rece i zeby nie uciekal, a jesli tak to w jaki spob najlepiej sie do tego zabierac (cierpliwosc to ja mam)
2. narazie dysponuje żarówa na dzien 15 W Sun Glo (pewnie potrzebuje mocniejszej ale narazie fundusze niet...., narazie temp w dzien to maks 25 stopni, czy to za malo??), i noc niestey zwykłom czerwona zarowe, i tu pytanie, przypuszczam iz taka zarowa nie zdaje egzaminu, gdyz jest ino pokryta czerwoną farbą a nie jest z czerwonego szkła (czy gek widzi to swiatlo??)
3. co to za typ żarówy ta lustrzanka?

prosze o komentarze i rady

z gory dzieki

FiGo
20-02-2013, 21:03
HEJ !!!
1.Tak da sie owoić ,da sie brac na ręce ogólnie jest bardzo miły tylko własnie potrezba cierpliwosci i czasu
2.Powinienśc zmienic żarówke dzienną na wieksza moc w dzień powinno byc najwiecej ok.34st.C ... ! Moim zdaniem gekon nie widzi czerowonego swiatła

worm
20-02-2013, 22:32
hej

powinien sie oswoic bez zadnych problemow, tylko musisz czesto z nim sie zajmowac, w FAQ'u jest chyba co s wspomniane o tym. moja gekonica szybko sie zaczela oswajac, teraz bez problemu wlazi mi na reke, spi na mnie i w ogole jest extra. dobzre ze masz cierpliwosc :)

co do zarowek FiGo mowi dobrze, temp powinna byc troszke wyzsza, ale to zalezy rowniez od temp panujacej w mieszkaniu.

MareQ
21-02-2013, 02:24
nie powiedzieli Ci tylko co to takiego ta lustrzanka :P
Lustrzanka to żarówka, która nie jest okrągła, tylko tak jakby spłaszczona troche od dołu. Kupisz ją w pierwszym lepszym elektrycznym. Powiesz gościowi że chcesz lustrzanke to będzie wiedział o co chodzi. Tylko pamiętaj że są na mały i na duży gwint, więc sprawdź najpierw kaki u tjebia gwint :P

Hari
21-02-2013, 02:42
Troszke zle masz rozwiązane z tym oswietleniem. Polecam wykorzystac jedno gniazdo na lustrzanke ok40W (pod promiennikiem ponad 30st). NIe musi to koniecznie być Sun Glo. Wystarczy zwykla lustrzanka za pare zł. W przeciwleglym rogu nie stosowac oswietlenia, tak zeby gekon mogl wybrac odpowiednią dla siebie temperature. W nocy moze byc czerwona malowana (nie musi byc z barwionego szkla) chyba ze zauwazysz, ze przeszkadza to Twojemu gekonowi (mojemu nie przeszkadza)
Co do oswajania (a wlasciwie bardziej przyzwyczajania, bo to przeciez gad), to najpierw nalezy gekona przyzwyczaic do codziennych zabiegow w terra. Jak zacnzie wychodzic zaciekawiony i patrzec ze np. cos sprzątasz itp, to wtedy np. klasc nieruchomo reke i czekac az gekon sam podejdzie. Nie wolno w zadnym wy[adku lapac go na siłe. Wtedy reke zamiast np. z pokarmem, bedzie utozsamiał z zagrozeniem.
Lustranka - tak jak napisał MareQ. Ja mam 40W E14.
Pozdrawiam.

el_pawello
21-02-2013, 08:50
ok dzieki za rady,
tylko hari jest to młody gek i z tego co tu piszecie potrzebowalby jednak tej zarowy UV (15 W) wiec jedno gniazdo byloby zajete, w drugiam jest ta czerwona (40 w) i raczej siedzi tttam, i wychodzi na to ze w "słoncu" jest mniejsza temp. niz tam (przeciwny rog z czerwona zarówa 40 W) gdzie toretycznie nic nie swieci....
najprostszym wyjscie byloby kupienie gdzie 40w UV ale narazie nie wchodzi w gre...
ale to dopiero pierwszy dzien w nowym terrarium...
wiec najwyzej hari powiedz jakie rozwiaznie bys widzial z tą lustrzanka itd.
a wszystko prrzez tego starucha w sklepie co powiedzial ze Uv, 15W wystarcza...

Hari
22-02-2013, 04:50
UV? do UV stosujemy świetlówki, ewentualnie kompaktowe Arkadii, ale malo kto ich uzywa, wiec sie nei wypowiadam bo nie mialem stycznosci z nimi.
Ty pewnie piszesz o tej Sun Glo, czyli lustrzanka Haggena, tak? Producent twierdzi ze wydziela troche UVA. Ta zarowka nie wydizela UVB, o ktore glownie tutaj chodzi, dlatego stosujemy swietlowki, a nie zarówki.
Rozumeim ze masz dwa zwykle wejscia. Tak wiec w jedno wejscie wkrecasz lustrzanke dzienną (od 40W) a w drugie mozesz dac czerwoną zarowke 25W, ktorą bedziesz wlączal na noc jak bedzie zimno. Ja bym to tak rozwiązał.
Oprocz tego przyda wie wlasnie świetlowka UVA + UVB (Repti Glo), a do niej juz sie kupuje osobną oprawe (starter itd.)
Nie wiem czy sie zrozumielismy do konca, bo wlasnie wrocilem po calej nocy bez snu i nie kontaktuje) :)

el_pawello
25-02-2013, 17:19
no dzieki za rade hari
czyli jutro idesie rozejrzec za lustrzanką od 40 W...
aha i jeszcze do tej czerwonej bo mi w sumie ludzie nie odpowiedzieli, myslisz ze gek widzi to czerwone światło, tzn ogólnie to wiem ze nie widzi ale przypominam ze mam zwyczajną zarówe ino pomalowaną czerwoną farbą , )oczywiscie nie przeze mnie), a nie taką szpecjalną z czerwonego szkła

Hari
26-02-2013, 02:21
Ja mam czerwoną malowaną i nie przeszkadza mu w ogole. Wygrzewa sie pod nia w nocy i jak tylko wieczorem zmienie zwyklą na czerwoną, to gekon wychodzi. Nie wiem na ile faktycnzie nie widzi tego swiatla (fizycznie nie jest ono czystej czerwonej barwy) a na ile mu to po prostu nie przeszkadza, bo natezenie swiatla jest małe. Fakt faktem, ze mu nie przeszkadza i mozna stosowac.

el_pawello
26-02-2013, 06:31
ok dzieki

el_pawello
26-02-2013, 13:46
i mam jeszcze pytanie:
Arafat ma ok 17-18 cm długosci i ubarwienie doroslego osobnika, jest dobrze odzywiony wiec wielkosc powinna by c proporcjonalana do wieku, w sklepie gdzie kupowalem powiedzieli mi ze ma niecaly rok , jakies 9 miechow...
czy to by sie zgadzalo??
a jesli tak to czy taki gekon potrzebuje jeszcze UVA+UVB??
bo wlasciwie do jakiego wieku to sa te "mlode gekony: ktor potrzebują tego swiatla??
i jeszcze takie pytanko, czy ta scianka z gipsu jest konieczna bo nie bardzo mam ja jak zrobic ( ze wzgledu na gniazda zarowki), weszla by z korka ale to co??? mam wlozyc 5 mm warstwe korka na tylna scianke i porobic w niej jakies dziury?? bez sensu po tym i tak sie nie bedzie wspinal...
wiem ze walkuje ale chiolbym wiedziec pare rzeczy a na forum szukalem oj szukalem

el_pawello
01-03-2013, 01:01
w dalsyzm ciagu prosilbym o odpowiedzi na te pytania, a tak poza tym to czy są jakies żarówki z UVA+UVB, bo gosciu w zoologicznym powiezial mi ze sa tylko swietlowki (A tego za bardzo nie mammm jak zamontowac) TAKZE prosilbym o odpowiedzi na moje 2 posty :> W IMMIENIU MOJEGO GEKA...

42d3e78f26a4b20d412==