PDA

Zobacz pełną wersję : Ospały gekonik :(



saya
08-03-2013, 05:40
czesc :)
moj gekonik jest nieco ospaly :( nie wiem czemu, podaje mu 2 razy w tyg po 2 kropelki witamin, swierszcze je, 1-2 dziennie, tylko nie wiem czy pije bo nigdy nie widzialam. mam jazeniowke, to chyba daje promienie UV prawda ?
a i powiedzcie mi.. jak mam zaroweczke na noc to moge ja wkrecic w plastikowa oprawke czy nie zjara mi sie to ? :( i co z ta wilgotnoscia ?
wyczytalam dzis w milionie ksiazek w empiku o lamparcich, i nic, raz mowia ze 40% raz 50-60 i zglupialam :(
zmartwilam sie tym wszystkim :(
mam gekonika jakies... 3-4 tygodnie i jush 2 razy przechodzil wylinke. to normalne ?
mecze sie ze zdejmowaniem mu skory z paluszkow, bo nie schodzi sama :(
jakie wapno mu podawac ? takie z apteki ? jak tak to w jakiej ilosci ?
pozdrawiam
buzka :)

MareQ
08-03-2013, 07:21
więc tak:
po pierwsze, lamparci to jaszczurka nocna. Cały dzień prześpi, a jak wyłączysz ogrzewanie wieczorem, powoli budzi sie do życia i buszuje całą noc.
po drugie: dajesz mu za mało witamin. Jeżeli jest to młody osobnik, myślę że co drugi dzień powinien dostawać świerszcza z witaminami. Wapno może być zwykłe z apteki. Osobiście polecam sepie, którą stosuje od dłuższego czasu i jest wszystko OK. Świerszcza wymazianego w wapnie powinien dostawać jednego dziennie. Z tym że pamiętaj: z witaminami nie wolno przesadzać (może dojść do hiperwitaminozy czy jakoś tak :P Hari kiedys o tym mówił, więc może on sie tutaj również wypowie), natomiast wapna nigdy za dużo :)
po trzecie:) :jazeniówka sama od siebie nie wydziela UV, musisz kupić taką specjalną do terrari (ReptiGlo albo coś podobnego).

Wylinki to normalka, pewnie masz młodego osobnika. Młode przechodzą wylinke częściej niż dorosłe. A to, że musisz za kazdym razem ściągać mu wylike z paluszków świadczy o tym, że masz zbyt niską wilgotność. Szczegóły są opisane w opisie gatunku na tym serwisie, i sa to poprawne informacje, więc poczytaj.

taaa, no to chyba wszystko :P

Kromms
09-03-2013, 06:18
Moim zdaniem lampartom nie powinno sie wlanczac zarówek na noc ponieważ jest to jak już mareQ wspomniał jaszczurka nocna, jedynie na noc możesz kupić jakąś żarówkę nocną dla gadów, ale jest zbędna tak samo z zarówkami UV, są zbędne. Zwiększ troszeczke wilgotnosc zraszając jakąś częsc terrarium a nie całe terrarium ( ja tak robie i jest super) Ja co drugiego świerszcza posypuje wapnem raz za czasu witamiki i wszystko jest OK. Pozdrawaim

Kromms
09-03-2013, 06:20
Moim zdaniem lampartom nie powinno sie wlanczac zarówek na noc ponieważ jest to jak już mareQ wspomniał jaszczurka nocna, jedynie na noc możesz kupić jakąś żarówkę nocną dla gadów, ale jest zbędna tak samo z zarówkami UV, są zbędne. Zwiększ troszeczke wilgotnosc zraszając jakąś częsc terrarium a nie całe terrarium ( ja tak robie i jest super) Ja co drugiego świerszcza posypuje wapnem raz za czasu witamiki i wszystko jest OK. Pozdrawaim

Kromms
09-03-2013, 06:20
sorki za replay :P

MareQ
09-03-2013, 06:33
z tym UV to ostrożnie. UV jest zalecane ale nie jest niezbędne.

42d3e78f26a4b20d412==