PDA

Zobacz pełną wersję : Świetlówka UV



sqqter
08-04-2013, 15:11
Heyah! Mam pytanko. Kupuję sobie geka, ale świetlówke UV dopiero w przyszły wtorek będe miał. Czy mojemu gekowi nie skrzywią się nogi? A na koniec dodam o moim gekuciu, że jest świerzo po wykluciu. A tak na serio. Czy nie stanie się mu nic jak przez tydzień nie będzie miał świetlówki? Dostanie wtedy krzywicy? Bo przyjdzie zamówiona świetlówa dopiero w przyszły wtorek... One się dzisiaj wykluły i jutro albo pojutrze biorę 1 gekusia Proszę odpiszcie i pozdrawiam
Sqqter

mantid
08-04-2013, 15:45
Cóż moim zdaniem świetlówki UV nie są w ogóle gekonom lamparcim potrzebne, ale to juz szczegół... W kadym razie na pewno nie zaszkodzi..
Oczywiscie nie musisz sie martwic gekowi na pewno nic sie nie stanie... Uważaj zeby go nie przekarmiac i podawaj mu pokarm obsypany preparatem z wapniem...
Dobra metoda jest tez wstawienie do terra kawałka wapienia, gekony chetnie przyzwyczjaja sie do ich lizania, uzupelniaja w ten sposob niedobory wapnia i nie jedza podloza.

QBEUSZ
09-04-2013, 09:10
ej mantid a skad sobie skolowac takiego wapienia ??? :D bo to ciekawe no bo nie chodzi chyba o jakiegos pierwszego lepszego ???

slawek_w
09-04-2013, 09:35
Wlasnie skad takiego wapienia bo to duzo wapnia moze dostarczac:) + witaminki i gekonki zdrowy!

AndyRodick
09-04-2013, 10:19
napewno przez to,że tydzień nie będziesz mial świetlówki to nic się nie stanie ale napewno musisz taką miec. A propo powinienes trochę poczekac z tym gekonem poczekaj zeby tak ze 2 tyg mial i wtedy go wez

MareQ
09-04-2013, 14:07
nie dyskutujmy o UV poraz n-ty... Jak wiadomo jedni uważają że należy mieć, drudzy że sie obejdzie. Ja uważam, że można sobie poradzić bez, jednak ostatnio dla bezpieczeństwa i zdrowie zwierzątek, kupiłem sobie takową ;)
Myślę, że przy młodych osobnikach jednak warto zainwestować w UV. Co to jest 40 czy 50zł w porównaniu do zdrowia naszego pupila. Jak już podrośnie to wtedy można odpuścić, jadnak dla młodych zalecałbym takie rozwiązanie.

Sm0k3D
09-04-2013, 14:33
Tak, zgadzam sie z Marqiem duzemu mozna nie dawac, ale malym sie przyda, choc doroslemu ofkozz nie zaszkodzi :)

FRED17
10-04-2013, 04:55
dokładnie mały gekonom wskazane uzym i podrostka niezaszkodzi lecz obejdzie sie i bezniej bez problemowo!!Wystarczy podawac wapno dla zwierzat miesorzernych i witaminy!

dkk15
10-04-2013, 05:17
Nogi mu sie polamia bez tej swietlowki:D wiesz zarowka powinna byc ale przez tydzien nic sie niestanie wiele ludzi ma gekon bez uv i jakos zyja

mantid
10-04-2013, 06:52
dokladnie... co do lamania sie nog i natychmaistowej smierci to pewna przesada...

Jesli zakladasz zarowke UV to pamietaj zeby swiecila bezposrednio do terra, nigdy przez szybe... Szklo bardzo skutecznie zatrzymuje promieniowanie ultrafioletowe. Ja uwazam, ze to zbedne, nigdy nie mialem problemów z krzywica u mlodych gekonów...

Co do wapienia, mozna dostac go w sklepach ogrodniczych, jako kamien ozdobny (z reguly b. drogo).

Ja przywiozlem sobie ze 30 kg z Kazimierza Dolnego (są tam stare kamieniolomy) - mysle ze na kilka terrariów wystarczy...

alig_
11-04-2013, 10:40
ja mam geka lamparciego 18cm ostanio kupiłem i nie mam świetlówki czy potrzebna jest mi jeszcze mam tylko żarówkę lustrzaną 60W zza 4zł;)))tak sam mam w terra z wezem zbozowym 75cm weza mam miecha ale jest wszystko spoko

42d3e78f26a4b20d412==