PDA

Zobacz pełną wersję : terrarium dla Lamparta + wyposażenie



pietrek3
06-06-2013, 14:59
co jest niezbędne?? planuję dwie samice i jednego samca. Oprócz korzenia i jakichś kamieni, kryjówek, to: jakie podłoże?? jak rozwiązać sprawę oświetlenia?? jak ogrzewania?? czy można zastosować coś, co by mi wyłączało ogrzewanie jak temperatura będzie odpowiednia(jakiś termostat)?? czy o czymś waznym zapomniałem?? czy terra o wymiarach 75x40x50 wystarczy? układ poziomy. proszę także o jakieś przybliżone ceny tego wszystkiego,

mantid
06-06-2013, 17:11
Wielkosc terra wystraczy.
Jako ogrzewanie i zarazem oswietlenie wystarczą zwykłe żarówki o mocy 60W (myśle, ze 2 bedą ok) - jesli sam zmontujesz oprawki to nei powinno Cie to kosztowac więcej niż 30 PLN.
Jesli temperatura w pokoju, wktórym bedzie terra nie spada ponizej 19-20 stopni nie ma potrzeby dodatkowego dogrzewania (i termostatu) - zarówki absolutnie wystarczą...

Dobrze jeśli wśród kamieni znajdzie się kawał wapienia... gekony chetnie go liżą.
Jako podłoże ja polecam drobny piasek... (ale zdania na temat tego podłoża sa podzielone).

vida
07-06-2013, 01:44
Mam troszkę wieksze terra a wnim 2 samice i 1 samca - dorosłe. Ogrzewanie mam dwojakiego rodzaju: płyty grzewcze pod podłożem (które użuwam tylko zimą i jeśli jest bardzo zimno - temperatura tych płyt jest regulowana czasowym wyłącznikiem czyli mogę zmniejszać lub zwiększać czas kiedy grzeją lub nie. Oprócz tego żarówka 60W UV - ona świeci przez cały dzień i w lecie wystarcza sama żarówka. Jeśli chodzi o podłoże to juz na forum nieźle się nagadałam ponieważ moje gekony-okazy zdrowia mają podłoże z większych i mniejszych kamieni zmieszanych z piaskiem i żwirkiem (tak jak w warunkach naturalnych). Przez okres mojej hodowli czyli 3 lata nigdy gek mi się nie zapchał. Jeśli jeszcze coś moge ci pomóc to pytaj

pietrek3
07-06-2013, 04:05
czy lepiej zamontować kinkiet na żarówkę, czy zwykła oprawkę? możesz mi podać link do tego tematu o podłożu?? w zimę mam ogrzewanie centralne z regulowanym ogrzewaniem (takie kręcidełko z cyferkami od 1-5), więc chyba nie będę miał problemów z utrzymaniem temperatury, tak?? macie zdjęcia swojego terra?? i bardzo ważna sprawa, co robicie z gekonami, gdy musicie wyjechać np.na dwa tygodnie z rodziną na wczasy, co z nimi robicie gdy nikogo nie ma w domu??

vida
07-06-2013, 04:58
Niektórzy używają tylko samej żarówki i to też powinno wystarczuć (ja mam w oprawce) ogrzewanie podłogowe zrobiliśmy z teko powodu że mam dosyć zimny pokój i jeszce jednym powodem jest to iż po obfitym pokarmie gek kładzie się całą objetością brzyszka na ogrzanej części i w ten sposób pomaga sobie w trawieniu.
Jeśli chodzi o wyjazdy to gekony są chyba najbardziej mało wymagającymi gadami-zapasy pożywienia zachowują w ogonie i to im pozwala przetrwać długo bez pożywienia. Przed wyjazdem możesz wrzucić np.10 świerszczy i spoko wyjechać na miesiąc jest tylko mały problem z wodą (choć mało piją) to woda wyparowuje z miseczki i wtedy należy pomyśleć o większej ilości pozostawionej wody albo poprosić kogoś kto zostaje o dolewanie wody. aha jeśli chodzi o tą oprawkę to ja mam tak zrobione, że jej wogóle nie widać ponieważ tylną ścianę terra mam zrobioną z pomalowanej pianki (wygląda jak skały) i oprawka jest schowana w tej piance(pianka na regipsie) a kabel za regipsem przez małą dziurkę w terra na zewnątrz.

pietrek3
07-06-2013, 06:23
ogrzewanie podłogowe to znaczy mata grzewcza?? a ile bez dolewania wody może wytrzymać??

pietrek3
07-06-2013, 13:03
??

mantid
07-06-2013, 16:51
Długo, generalnie jeśli masz oświetlenie/ogrzewanie podłaczone do timera, i wrzucisz spora ilosć pokarmu, to mozesz zostawić gekony na dwa tygodnie i nic im się nei stanie. Przed wyjazdem wstaw im wiekszą niż zwykle miseczkę z wodą i bedzie ok.

MuDvAyne
11-06-2013, 14:25
a ja mam pytanie czy uzywacie lamp uvb ??? bo piszecie o ogrzewaniu i oswietleniu ale nikt nie wymienil uvb...troche to drogie i nie wiem czy kupywac :/jak one i tak w dzien sie chowaja przed tym swiatlem (dopiero zabieram sie do kunpna geka)

pietrek3
11-06-2013, 15:26
masz taki sam problem jak ja... a czy napewno chcesz kupic sobię tego gekona? bo ja rozważam jeszcze inne jaszczurki o podobnych wymaganiach, tylko na przykład aktywne w dzień...

jakby co to GG: 1629881

MuDvAyne
12-06-2013, 05:42
ja juz jestem zdecydowany na niego od pol roku :) w teraz wkoncu moge te marzenie spelnic tylko nei wiem co robic z tym uvb ....moze ktos sie wypowie kto hoduje geki bez uvb

pietrek3
12-06-2013, 08:27
właśnie

mantid
12-06-2013, 08:45
Ja hoduje geki bez uvb. Moim skromnym zdaniem jest to calkowicie zbędny wydatek. Moje gekony nigdy nie mialy zadnych problemów.

Oczywiscie jesli ktos ma za duzo wolnych pieniedzy to UVB na pewno nie zaszkodzi...

MuDvAyne
12-06-2013, 10:40
no wlasnie jest to pewne ryzyko ale mnie dalej meczy to ze jak wydam od za** kasy a on mi i tak sie przed ty swiatlem schowa .....

mantid
13-06-2013, 03:56
Ryzyka nie ma zadnego...
Po prostu niektorzy lubia miec full-wypas w terrarium. Gekony lamparcie jako zwierzeta nokturnalne nie potrzebuja UVB.

raven_czarny
05-07-2013, 08:42
jezeli jest UVB(np.4%) to mozna dawac mniej witamin

42d3e78f26a4b20d412==