PDA

Zobacz pełną wersję : Crypto



Nook
03-03-2014, 09:34
Przeglądałem wątki starsze i znalazłem informacje na temat crypto, czy ktoś z tutaj obecnych spotkał sie może z tą chorobą u swoich gekonów?
Z tego co wyczytałem objawia to się czarną (czy tylko czarną?) plamką w okolicach brzucha... widziałem ostatnio gekony z zielonymi plamkami na brzuchu [wymiary ok 3x3 mm] i chciałbym sie dowiedzieć czy to moze być to.
Słyszałem coś kiedyś o zapaleniu wątroby że zieloną plamką może sie objawiać ale wiem że te gekony ktore widzialem żyją dosyć długo z 2 lata, a na zapalenie wątroby gekony dosyć szybko padają.

sqqter
03-03-2014, 12:57
Mój młody gekonik padł z tego powodu- Najpierw wypadła kloaka- potem pojawiła się czarna wielka plama na pół brzucha a potem zanikał w oczach. Trząsł się był chudy, apatyczny, zciemniał mu kolor i pewnego dnia... Moj pierwszy zwierzak plakalem za nim az

Pawllo
03-03-2014, 12:59
a ta plama to była pod skórą czy skóra była takiego koloru czy jak?

Quetzalcoatl
03-03-2014, 13:19
Na spokojnie...Dużo zależy od kondycji samego gada, gdyż przy słabym otłuszczeniu można zobaczyc prześwitującą przez skórę zwierzęcia wątropę lub pęcherzyk żółciowy. Właśnie na tym polega też jedna z metod oznaczania kondycji przez otłuszczenie naszych rodzimych ptaków. Otóż gdy zwierzę jest w dobrej kondycji to warstwy tłuszczu na brzuchu uniemożliwiają ujrzenie po rozdmuchaniu pierza narządów wewnętrznych. Natomiast gdy ptak jest w kiepskiej kondycji, brak jest tłuszczu na brzuchu a w szczególności wokół grzebienia znajdującego się na mostku (jest to w skali otłuszczenia 1 lub 2 jak dobrze pamiętam) wida fioletowo-zieloną nabiegłą wątrobę.
To jest moje zdanie, jestem biologiem a nie weterynarzem, więc jeśli stan zwierzęcia budzi zaniepokojenie dobrze jest się skontaktowa z lekarzem weterynarii.
Pozdrawiam
Maciej

42d3e78f26a4b20d412==