PDA

Zobacz pełną wersję : A więc na coś wpadłem, moja teoria, jak coś, to krytykować!



Guttata
09-04-2014, 05:13
Gekonica 17 kwietnia złożyła mi 2 jajka, następne złożyła 18 maja. Jest to młoda gekonica, ma 18 cm. Chodzi o to, ze z pierwszymi jajkami jest w pożądku, ale drugie (prawdopodobnie zapłodnione sie zapadły). Zdziwiło mnie to, nie powinno tak być. I wpadłem na jedna rzecz, te jajka są słabo uwapnione, gekonica prawdopodobnie jest wuczerpana pierwszymi. Podawałem jej duzo wapna, ale nic z tego. Drugie sie zapadły i wyschły ich osłonki sa teraz twarde, czyli zarodek będzie się rozwijał do pewnego momentu, aż obumrze z braku miejsca i sie zepsuje. Wczoraj wziąłem jedno jajko i rozciąłem je (było bardzo zapadnięte), zarodek był (przy górze jajka jak rozciąłem była widoczna krew) jajk wyżuciłem. Wpadłem na to, że powodem zapadania sie jajek i nie wykluwaniem sie młodych jest to, że młoda samica składa jajka, jest wyczerpana i jajka są słabo uwapnione, więc aby jajka sie nie zapadały radzę podawać samicy bardzo dużo wapna (sepia, posypka na świerszce) a także dopilnować, aby składała jajka nie co miesiąc, tylko rzadziej. Wiem, ze czasmi ejst to niemożliwe (sama się zapladnia) ale lepiej po zniesieniu rozdzilić. Powodem zapadznia sie jajek (nie pierwszych!) jest to, że są słabo uwapnione. Wczoraj wieczorem na to wpadłem, gdy wykonywałem tą "operację z jajkiem" jeśli moja teoria jest błędna bardo proszę o to, aby ktoś sie wypowiedzial :) Wieć nie należy podawać dużo wapnia, tylko więcej niż "dużo"

lipton
10-04-2014, 05:57
twoja teoria jest zecza oczywista i mysle ze niejest niczym nowym. A co do tych czestych składań jaj to niemasz troche racji . u mie naprzykład 11 miesieczna samica złozyła juz u mie 8 jajek w odstepach 2-3 tygodnie, i zadne sie niezapadło , jedne sie juz wylęgły i zapowiada sie ze złozy nowe . Poprostu nalęzy podawac duzo wapnia i witamin , i to jest wszystko . Twoje jajka zapewne twardnieja poniewaz masz zamała wilgotnosc w ingubatoze i mysle ze to bedzie wieksza przyczyna zapadania sie .

pozdrwaiam i zycze sukcesów

Guttata
10-04-2014, 15:28
nie, wilgotność mam dobrą, zauważyłem, że jedno jajko, które było zapadnięte podniosło się!!! gdy tracicie nadzieję nigdy nie wyżucajcie jajek !!!

KamilNowacki
23-04-2014, 07:05
W sumie jeśli podajesz dużo wapnia i witamin to powinno byc OK! Ale jaj nie powinna skladać za czesto... wiadomo nie ma sie na to zbyt duzego wpływu, ale za czeste skladanie jaj jest męczoce i zabiera sporo energi itp jaszczurce wiec wg mnie przydałaby sie miesięczna regeneracja. ! A co do wilgotności w terra to nie powinno mic wiekszego znafczenia! Pzdr.

42d3e78f26a4b20d412==