PDA

Zobacz pełną wersję : Gekon lamparci



Gramatik
27-04-2014, 11:32
CZesc wiatm wszystkich jetsme na tej stronie po raz pierwszy :)
wiem ze wszystkie posty sa o Gekonie lamparcim i wszystkich przepraszma za te pytania ktre zadam :P bo jakos ciezko mi to zebrac wszystko razem.
1. Jakie teerarium powinien miec Gekon lamparci ??? (rozmiary)
2. jaka zarowke ??? zastoswoac ???
3. jakie sa ceny takich gekonow i tego terrarium i takiej zarowki itp .......

prosze was o pomoc ;) z góry dziekuje za kazdy odpowiedziany post z waszej strony :)

Azzurreeuss
27-04-2014, 11:42
1. dla jednego wystarczy 40*40*30
2. żwykla żarówka ;))
3. Młode geki standarty chodza gdzies od 40zł do 60zł a terrarium zalezy czy ze szkla czy z OSB. 40*40*30 ze szkla cos koło 70zł

dkk15
27-04-2014, 20:57
azureus ciebie chyba tego tego z tymi wymiarami terra jest dobre jedynie dla mlodego geka a dla doroslego jednego 60 / 30-40/40

Azzurreeuss
28-04-2014, 07:32
taa znowu oczywiscie za małe ;] wiesz... jak chcesz mozesz sobie geka trzymac nawet w 100*100*100 ja wiem ze 40*40*30 dla jednej dorosłej sztuki wystarczy, i gek bedzie sie czuł komfortowo :D

tu masz cytat z stronki zagrnaicznej : A single leopard gecko can be comfortably housed in a 10 gallon aquarium;]źródło:http://www.geocities.com/geckohaven/leocare.html

10 gallonow to w przyblizeniu 38 litrow ... wiec policz sobie jaka pojemnosc ma proponowane przez przez ze mnie tera, a potem sie odzywaj ;)

Pozdrawiam

pebe
28-04-2014, 07:42
No pewnie, dla lamparta minimum to 60x40x40, jesli oczywiscie chcesz zeby w miare normalnie egzystowal. A co do cen to poszukaj tutaj na gieldzie, mozna dosyc tanio kupic. A w sklepach to ceny od 100 zl w gore. Ja kupilem terra 80x40x50 i zamierzam w nim hodowac 2 geki lamparcie, choc to i tak nie jest duze terra :).

Pozdrawiam

Goblin
28-04-2014, 07:53
No a wszyscy szczycą się wiedzą tzw."wyczytaną" a ludzie idźcie spac najlepiej :) Już wiem dlaczego polska terrarystyka jest tak zacofana. Zagraniczni koledzy trzymią zwierzaki w terrariach takich jakie podał Azzurreeuss i mają o wiele większe osiągnięcia w ich hodowli niż w tym terrarystycznym zadupiu :)

Azzurreeuss normalnie szkoda gadać :)

Azzurreeuss
28-04-2014, 07:56
Goblin niema się co sprzeczac wkońcu mamy doczynienia z profesjonalistami którzy hodują geki od pokoleń ...

Pozdrawiam

Goblin
28-04-2014, 07:59
Azzurreeuss no przecież , to rodzinna tradycja przekazywana z dziada pradziada a te wymiary terra są świętością i kto je złamie to wszystkie geki mu padną do tego zachoruje na trąd a SSmani zgwałcą mu żone :) Przeciez POLSKA jest bardzo rozwiniętym krajem a u sasiadów te biedne jaszczury męcza się w pudełkach po zapałkach a ich sukcesy to tylko zasługa tego że mają więcej kasy :)

dawid_długoszewski
28-04-2014, 08:26
Gramatik
Zdania na temat rozmiarów terra dla lamparta są podzielone inni uważają że należy trzymać je w dużych terrariach żeby mogły biegać a innni tak jak Azzurreeuss w małych.To już twój wybór i twoja decyzja.
Zwykła żarówka powinna wystarczyć ewentualnie można zainstalować świetlówke z UVB ale nie jest konieczna.
Za mojego gekona zapłaciłem 120zł(18cm-samica) w Biofilu.

pozdrawiam

pebe
28-04-2014, 08:59
Azurreusz burzysz sie jakby ktos chcial tu po tobie jezdzic. A jesli zamierzasz trzymac gekona w terrarium 40x40x30 no to zycze ci powodzenia, a jako ze jestes super specjalista od gekonow to gratuluje inteligencji i naprawde wspolczuje twoim zwierzakom. Otoz powiedz mi jak w tak malym terra zrobic miejsca o roznych temperaturach??? Ale ten aspekt tez jest dla ciebie zapewne nieistotny. To moze najlepiej kupic sobie geka, wysuszyc go i do gablotki wstawic, wtedy moznaby miec bardzo duzo gatunkow nawet w malym pokoiku... Zreszta nie mamy chyba o czym gadac, roznimy sie tym ze dla ciebie optymalnymi wymiarami terrarium sa takie w ktorych zwierze po prostu przezyje, a dla mnie zeby mialo przynajmniej jako takie warunki do zycia. Jakby ktos zamknal cie w szafie na reszte zycia to tez bys zyl. A co do rozmanzania- co to ma do rzeczy, uwazasz ze jak gekony sie rozmnazaja to znaczy to tyle ze maja odpowiednie warunki do zycia??? Zapewniam cie ze jakbys wsadzil 2 gekony do nawet malego terra to tez sie beda rozmanzac, bo to jest normalny instynkt przetrwania gatunku (a ze gekony sa zwierzetami ktore wyjatkowo latwo sie rozmnazaja to juz inna sprawa).

A idac twoim tokiem myslenia to moze do swojego terrarium 80x40 moze kupie sobie agame brodata, w koncu tez bedzie zyla...

Pozdrawiam terrarystow ktorzy szanuja zycie swoich podopiecznych

Goblin
28-04-2014, 09:18
pebe zapewniam cię że Azzurreeuss ma większe doświadczenie na temat gekonów niż ty :) wielkośc terrarium jest obojętna i zalezy od właściciela a czy wybierze 40 x 30 czy 60 x 30 czy 500 x 100 to już jego sprawa bo jest to zupełnie obojetne :) I taki mały szczegół , zwierzaki niemają zwyczaju rozmnazać się w złych i nieodpowiednich warunkach a Azzurreeuss ma na koncie młode geki i sporo jaj w inkubatorze :)

pebe
28-04-2014, 09:26
Heh, widze ze i tak sie nie dogadamy. Trzeba tylko miec na uwadze ze minimalne wymiary to nie optymalne wymiary. Ale obrze powiedziane- kazdy kupi sobie gekona do takiego terrarium jakie mu odpowiada... Dla mnie jednak terrarium 40x40x30 jest po prostu za male, ale to jest moje zdanie. Chcialem tylko powiedziec ze niektore serwisy zalecaja dla JEDNEGO gekona terrarium 70x40x40... Najwazniejsza jest jakosc a nie ilosc, ale widze ze nie kazdy podziela moje zdanie. To juz domyslam sie czemu macie po tyle gatunkow...

Pozdro

Goblin
28-04-2014, 09:37
jakby w masowych hodowlach przestzegano tych bzdur to wiesz... (dopisz se tu co chcesz) Jest tyle zdań ilu ludzi i niedogadamy się więc czas zakończyc tą rozmowe :) Ja niehoduje geków ale ograniczanie przestzeni do minimum-optimum jest w tych czasach konieczne kiedy hoduje się gady nietylko dla rozrywki :]

pebe
28-04-2014, 09:42
A uwazasz ze w terrarium 80x40x50 moznaby hodowac agame brodata? Bo ktos mi kiedys powiedzial ze tak :)

Goblin
28-04-2014, 09:43
teraz to już robimy oftopic ...

A co do tego terra i agamy brodatej to nieskomentuje :) sa granice rozsadku :D:D i niema co porównywac agamy do gekona ...

No ale koniec bo zaspamujemy mu calutki topic...

Guttata
28-04-2014, 10:34
Ja hodue parkę w terra 50/30/40, mnożą się (samica składała 3 razy po 2 jajka) zaczęły od kwietnia, mam je od lutego. Jedzą, są zdrowe, mają pułki z korka, w przyszłości planuję powiększyć hodowlę lampartów o kilka samic i zrobić większe terra, ale bez przesady, uważam, że te wymiary, które podał Azzurreeuss są znakomite dla jednego osobnika :) Więc nie uważam, że geki, które jedzą z ręki, mnożą się i są zdrowe w terra 50/30/40 maja źle :P

wh6fxe
28-04-2014, 11:18
Jedno co mnei zawsze zastanawia: czemu ludzie porownojea zwierzeta np. geki lamparcie do ludzi pod wzgedem miejsca jakie musimy im zapewnic a jasniej to to ze podaja takie porownania np: A ci dobrze by sie zylo w takiem malym meiszkaniu...?(oczywiscie porownujac zwierzaka do wielkosci czlowieka)

Zwierze to zwierze a czlowiek to czlowiek (chociaz czasem zachowuje sie jak zwierze;P).

dkk15
28-04-2014, 19:35
azureus wiesz jak bys spojzal w moj profil i dopatrzyl sie kraju zamieszkania to bys niemusial mi tlumaczyc co to jest 10 galonowe terra . Wiesz ci powiem z innego punktu widzenia AMERYKANIE TO DEBILE i mi niepisz jacy oni madrzy sa bo dobrze wiem.

dkk15
28-04-2014, 19:43
Pebe zakoncz poprostu ten temat bo to niema sensu bo azuresus i goblin beda nawijac o tera 10 GALONOWY (wyzej w poscie auzerus wytlumaczyl co to takiego) a bardziej doswiadczeni terrarysci sie nawet niewypowiadali wiec daj spokuj.

MareQ
29-04-2014, 03:14
szkoda że ten co najkrócej hoduje lamparty ma najwięcej do powiedzenia...
Prawda jest taka że masz wiedze typowo serwisową (nawet nie książkową), a uwież, doświadczenie i praktyka często mija sie z teorią.

Tak sie składa że znamy sie osobiście z Azzurreeuss'em, widziałem cały jego dorobek i wcale nie uważam żeby gekony miały u niego źle - wręcz przeciwnie, chciałbym żeby każdy tak dbał o zwierzaki.

Co do wielkości terrarium to dla dorosłego osobnika 40/40/30 wychodzi na zdrowie lepiej niż np 50/30/40, bo co gekonowi po wysokości? To jest tak jakby Ciebie (znowu porównanie gekona do człowieka :P) zamknąć w pokoju 6m/1m/5m (dł/szer/wys). Przelicz to sobie, i zastanów sie czy nie wolałbyć np 4m/3m/2m?

Czytając posty takich 'hodowców' jak Ty znowu wiem i zdaje sobie sprawe dlaczego nie udzielam sie już tak bardzo na forum o gekonach lamparcich... Poprostu za dużo tutaj znawców i moje doświadczenie w porównaniu do Twojego to jest jedno wielkie nieporozumienie. A przecież chodzi o to żeby służyć dobrą, rzetelną i fachową poradą a głównym celem powinno być zdrowie i życie zwierzaka ( w tym przypadku gekona lampaciego). Także ja odpadam.

pebe
29-04-2014, 06:29
Ehhh, szkoda gadac. Dkk15 bardzo dobrze powiedzial... I tak sie nie dogadamy. Jesli ktos trzyma 2 gekony w terrarium 50x30x40 no to naprawde nie mamy o czym rozmawiac... (skoro gekony dorastaja do 25 cm...). Ale z tego wszystkiego wnioskuje ze jest tu kilku szpanerow ktorzy chca hodowac egzotyczne zwierzaki tylko po to zeby moc sie przed kims pochwalic, majac w dupie warunki w jakich maja spedzic reszte zycia. No ale coz- widac kazdy podchodzi do tego inaczej. Nparawde szkoda slow. Swiete slowa dkk15- wez tlumacz slepemu od urodzenia jak wygladaja kolory...
A tak sie powolujecie na te galony- moze i gdzies napisali ze takie terra starczy, ale co z tego skoro we WSZYSTKICH liczacych sie serwisach terrarystycznych podaja jako MINIMUM (widze ze niektorzy traktuja to slowo tak samo jak OPTIMUM) wymiary 60x40 (wysokosc nie jest az tak istotna). Dlatego ja juz koncze swoje wywody, kazdy inaczej postrzega siebie jako terraryste. A ja zanim kupilem sobie gekoniki to przesledzilem WSZYSTKIE fora w Polsce i za granica, czytajac opinie bardzo wielu hodowcow i dlatego juz rozumiem czemu zaden liczacy sie hodowca jaszczurek sie tutaj nie odezwal. Bo to po prostu nie ma sensu. A powolywanie sie na jakas stronke gdzie podawali takie wymiary jest usprawiedliwianiem samego siebie, bo wszedzie podaja wieksze wymiary (no ale pewnie WSZYSCY znawcy sie myla). To moze wogole zrobmy konkursik- w jakim najmniejszym terrarium beda sie rozmnazaly lamparty??? I potem te wymiary podawac jako optymalne. Ktos mi kiedys powiedzial ze on nigdy nie wchodzi na forum TCP, jesli juz to tylko na terrarystyka.com.pl bo tam nie ma tylu idiotow gloszacych takie bzdury. A szkoda, bo jest tu tez bardzo wiele osob dobrze znajacych sie na terrarystyce, ktore po prostu omijaja takie bezsensowne tematy. I powoli zaczynam to rozumiec.

Pozdro

MareQ
29-04-2014, 06:43
tak jak napisałem - najbardziej kłuci sie ten co z lampartami 'najwięcej' przeszedł.
Jesteś (jakby nie było) świeży w te klocki, jeszcze nie rozumiesz jaka jest różnica między teorią a praktyką, zaliczasz sie (jak większosć na tym forum) do konserwatystów którzy zatwardziale bronią tego co wyczytali na jakimś serwisie.
Właśnie przez takich jak Ty niema postępu. Trzeba być otwartym na nowe propozycje, pomysły i rozwiązania.

Od dłuższego czasu omijałem forum o lamparcie szerokim łukiem, teraz na chwile zaglądnąłem i znowu widze laików głoszących poglądy jakby conajmniej po studiach na ten temat byli.

Jeszcze tylko na koniec do Twojej wiadomości pebe - nie wszystko można wyczytać. Wiedza teoretyczna jest tylko podstawą, fundamentem do Twojego działania praktycznego które będzie końcowym (w pewnym sensie) efektem.

pebe
29-04-2014, 07:40
Czlowieku jakie ty bzdury piszesz, o jakich nowych pomyslach mowisz? Zeby zmniejszac minimalne wymiarow do hodowli zwierzat??? Dawno podobnej bzdury nie slyszalem. Tak sie sklada ze 2 moich znajomych siedzi w terrarystyce, jeden hoduje wlasnie tak jak ja geki lamparcie a drugi agame brodata, i siedza w tym znacznie dluzej niz ty- jak sam napisalem od 2003 roku- wiec nie zgrywaj specjalisty ktory zna branze na wylot, bo sam za krotko w tym siedzisz... I ja swoja wiedze zdobywalem glownie poprzez rozmowe z osobami ktore sie hodowla gadow zajmuja bezposrednio, i znaja sie na tym duzo lepiej od ciebie. A tak poza tym to co ma piernik do wiatraka, to chyba dobrze ze czlowiek zanim zdecyduje sie na zakup to zrobi "wywiad srodowiskowy" ;) zeby wiedziec co i jak. I ze niby co, skoro dluzej siedzisz w terrarystyce to mozesz zmniejszac pomieszczenia mieszkalne swoich zwierzat??? Poczytaj uwaznie zanim cos napiszesz zeby mialo to sens, bo na razie nie ma za grosz logiki w tym co piszesz. Ale teraz to ja juz nie bede marnowal czasu na rozmowe z takimi idiotami, wiec z mojej strony koniec dyskusji.

Pawllo
29-04-2014, 07:49
Popieram MarQ'a w 100% co tego, że teoria to jedno, a praktyka to drugie.
Co dą mączników to słyszałem, że przy długotrwałym karmieniem mączników może dojść do otłuszczenia narząd wewnętrznych (Pokreslam to, że slyszałem bo wet. nie jestem).

PS. Miło by było gdyby wypowiedziała się jakaś doświadczona osoba :)
PS1. Kłutnie co to tego kto dłużej siedzi w terrarystyce moim zdaniem są nie potrzebne i psują dość ciekawą dyskusje.

Azzurreeuss
29-04-2014, 07:51
MareQ'u daj spokój ;) szkoda klawiatury...

ostatni post pebe doskonale obrazuje poziom tej rozmowy, po prostu z niektorymi nie warto wdawać sie w dyskusje...

Pawllo
29-04-2014, 07:52
ALE LOL ZE MNIE!!!!
Myślałem o innej dyskusji a o innej pisałem :D:D:D:D
Usuńcie moje posty z tego wątku. :D:D:D

Raffee
29-04-2014, 08:10
Nieźle się dzieje ostatnio na tym forum, wystarczy nie być 2 dni i nie wiadomo, o co chodzi. Ale wracając do tematu nie zawsze to, co się czyta w książkach i forach jest prawda. Osobiście, kiedy zaczynałem przygodę z lampartami z dostępnych wtedy źródeł wyczytałem, iż najlepszym podłożem jest piasek, skończyło się to tym, iż straciłem 2 geki. To samo tyczy się wielkości terra, jeżeli komuś zależy na rozmnażaniu nie będzie przeznaczał na to zbyt dużo miejsca i gek w terra 40x40 będzie żył, rozmnażał się. Natomiast, jeżeli ktoś chce trzymać jednego geka (częściowo dla ozdoby) i będzie zależało ma tym, aby zwierzak miał więcej miejsca wsadzi go do terra 60x40. Tylko teraz trzeba zadać sobie pytanie czy lepiej będzie jednemu gekowi w terra 60x40 czy trzem w terra 80x40
MareQ, co do upierania się do wyczytanych wiadomości to Azzurreeuss tez wyczytał o wielkości dla jednego lamparta 10 galonów i to ze się znacie osobiście nie jest żadnym powodem żeby najeżdżać na drugiego, bo sam w terrarystyce siedzisz dopiero drugi rok. To ze jest to strona nie polska to całkiem inna sprawa

MareQ
29-04-2014, 13:33
dziękuje.
Tym postem potwierdziłeś wszystko to co mówie. Naprawde, dzięki bo mi sie już pisać nie chce :)

pebe
29-04-2014, 14:09
Raffee masz racje, w koncu w sklepach tez trzymaja gekony w malutkich terrariach i nawet sie rozmnazaja, ale moim zdaniem to nie znaczy ze hodujac zwierzeta hobbystycznie tez mozna sobie na to pozwolic. Oczywiscie, kazdy zrobi jak chce, jesli ludziom gekony rozmnazaja sie w malych terrariach to gratuluje, ale mi osobiscie szkoda byloby trzymac gekona w tak malym "zbiorniczku". A co do swojego poprzedniego posta- mialem na mysli ze Mareq siedzi w terrarystyce od 2 lat a nie moi znajomi ;). I kto tu mowi o inteligencji, skoro Mareq sie fatygowal zeby mi nawtykac na gg...

Mareq, uwazajac sie za super terraryste odpowiedz mi na jedno pytanie- jak sam napisales siedzisz w terrarystyce od 2003 roku- i od tamtego czasu hodowales juz 8 gatunkow... Widze ze szybko nudza ci sie zwierzaki i kupujesz sobie nastepne... jak male dziecko... To wyjasnia rowniez twoje poglady


Pozdrawiam

MareQ
30-04-2014, 02:17
powiedz co chcesz taką gadką udowodnić? Jak będę chciał, to sobie codziennie będe kupował jakiegoś zwierzaka i po tygodniu go sprzedawał.
Za to przynajmniej nie robie z siebie mędrca, tak jak Ty. Mam od Ciebie większe doświadczenie i z tym musisz sie pogodzić i żadne Twoje teorie tego nie zmienią.
Jeżeli uważasz że jeden osobnik musi mieć terrarium conajmniej 60/40/40 to ja sie z Tobą kłucił nie będę, bo do pewnych poziomów nie zwykłem sie zniżać.
Ja trzymam obecnie dorosłego osobnika w terra 55/35/40 i to w zupełności wystarcza.
Jeszcze tak do Twojej wiadomości (a czy to przyjmiesz czy nie to Twoja sprawa) nie wiem z jakimi hodowcami Ty rozmawiałeś w każdym razie ja m.in. rozmawiałem sporo z Sułkiem, i on uważa że np w terrarium 60/40/40 można śmiało trzymać 2 gekony, natomiast dla jednego 50/30/X wystarcza w zupełności.

a, i jeszcze jedno. Wyzywanie kogoś od 'idiotów' świadczy tylko i wyłącznie o Tobie, o nikim innym. Osobiście uznam że Ci sie 'wyrwało' ale tak na przyszłość zastanów sie co piszesz.

To tyle z mojej strony, jakbyś jeszcze miał ochote podyskutować to zapraszam na gg#3427449 bo takie bezsensowne nabijanie postów mija sie z celem.

reptile86
30-04-2014, 02:39
Ja o jednym, a Ty o drugim. Tu nie chodzi o doswiadczenie ale o podejscie do hodowli zwierzat. Ja po prostu decydujac sie na zakup zwierzaka wiem ze bedzie on zyl nawet kilkanascie lat, i licze sie z tym. Dlatego powinien miec przynajmniej mozliwie najlepsze warunki. I nie wychodze z zalozenia- ah, kupie sobie jaszczurke, jak mi sie znudzi to sie jej pozbede i kupie sobie nowa. Ale naprawde gratuluje, bo z takim wyczynem to ja sie jeszcze nie spotkalem- 7 gatunkow hodowanych (podkreslam, w czasie przeszym!!!) w ciagu zaledwie dwoch lat to wynik doprawdy imponujacy. Ja nie zgrywam mędrca, tylko jak się decyduję na tak poważny zakup to jest to dla mnie wiążące, a nie tylko kolejna zabawka która jak się znudzi to sobie ją zmieniam na nową.

Wiesz co, i tak nie dojdziemy do porozumienia... Ale nie wyskakuj ze brak mi doswiadczenia, bo ja zanim sie na cos zdecyduje to dokladnie to przemysle i wiem ze nie zamienie sobie jednego zwierzaka na drugiego jak mi się znudzi. A sam nie masy nie wiadomo jak duyego doswiadczenia wiec nie zgrywaj einsteina...

MareQ
30-04-2014, 05:57
nie mamy o czym rozmawiać. Ty jesteś nastawiony tylko na krytykę, nic więcej.
Najpierw oceń siebie i bądź przykładem, a potem krytykuj innych.

Guttata
30-04-2014, 11:43
pebe, uważasz, że hoduję lamparty dla szpanu? nie znasz mnie wogóle a takie rzeczy piszesz, chcę powiększyć hodowlę i terrarium, nie amsz co robić? zajmij się własnym życiem i własnymi gadami i nie oczerniaj mnie tu publicznie :P

mateuszek
14-05-2014, 12:15
Wy ludzie chyba nie widzieliście w jakich warunkach trzymają w BIOFILU zwierzaczki. Co prawda sądze ze terrarium powinno byc wymiarów 60/30/40 to minimum ale jak do jasnej cholery w BIOFILU tak im sie hodują sa zgrowe i żywe NA BOGA w pewnym sensie popieram AZZERIUSSA..........ale tylko w pewnym sensie


Ja bede mial terrarium wymiarów jakie weyzej podalem a tak w ogole czy takie terrarium mozna dostac na zamowienie u szklarza??? NIE DORADZAĆ MI BIOFILA bo wiem jaki maja fajne ceny:)))))

KamilNowacki
18-05-2014, 15:46
Gramatik
Zdania na temat rozmiarów terra dla lamparta są podzielone inni uważają że należy trzymać je w dużych terrariach żeby mogły biegać a innni tak jak Azzurreeuss w małych.To już twój wybór i twoja decyzja.
Zwykła żarówka powinna wystarczyć ewentualnie można zainstalować świetlówke z UVB ale nie jest konieczna.
Za mojego gekona zapłaciłem 120zł(18cm-samica) w Biofilu.

dawid_długoszewski
29-05-2014, 04:16
Kamil
Nie wiem dlaczego mój tekst skopiowałes i dałes do swojego posta??? :/

42d3e78f26a4b20d412==