PDA

Zobacz pełną wersję : Tak czy nie UV ???? I co w teera ???



Gramatik
29-04-2014, 05:13
cZEsc mam pytanie otuz mam rozbierzne informacje co na temat swietolowek dal Gekona lamparciego :) i sma nieiwm co zrobic ??
CZy tak żarowka jest potrzebna ?? czy nie ?? bo z tego co wiem UV daje niby " zastepuje promienie" sloneczne a z tego co wiem jest to gekon nocny wiec am juz nieiwm co mam byc w tym teerarium ??? Co jest potrzebnedo teakiego Teerarium 60x30x40 ?????? i co powinoo sie w nim znalesc :) pozdrawiam

Jarek Zajączkowski
29-04-2014, 05:34
Tak. Gekony też zapadają na krzywicę

dkk15
29-04-2014, 07:03
Zdania na temat UV sa podzielone. Jedni mysla ze jest potrzebne bo zapobiega krzywicy a inny mysla ze nietrzeba bo i tak minimalna ilosc UV odbiera gekon. Ja bym ci poradzil ze jezeli cie stac na UV to kup bo gekowi niezaszkodzi.

Jarek Zajączkowski
29-04-2014, 07:16
Jednak krzywica gekony czasem łapie.
Gospodarkę mineralną (Ca) w organiźmie wszystkich stworzeń (w tym gadów) reguluje m.inn. witamina D3. Pokarm jest w nią ubogi, z wchłanialnością z p. pokarmowego też do końca nie wiadomo jak jest (przydatność doustnych prep witaminowych ?? ). Wiadomo jednak, że pod wpływem UVB w skórze gadów (skrótowo) odbywa sie biosynteza tej witaminy. Czy ktoś może w 100% powiedzieć, że gekony czy inne gady o aktywności nocnej nie wygrzewają się w warunkach naturalnych na słońcu? Może ktoś dotarł do publikacji o obserwacjach zachowania gekonów lamparcich w naturze? Jeśli tak to proszę o info. Im bliżej natury tym lepiej dla zwierząt

Pawllo
29-04-2014, 07:34
A poza tym to jak jest tylko lustrzanka to w terrarium panuje półmrok, a wiadmo w naturze jest troche jaśniej :)

PS. Nareszcie jest ktoś, kto popiera stosowanie świetlówek UV :)

Jarek Zajączkowski
29-04-2014, 07:46
Zawsze to robiłem. Podobnie jak ostrzeżenia przed piaskiem, żwirkiem, kostką kokosową itp.

Pawllo
29-04-2014, 07:56
Sokoro jesteśmy przy podłożu to pomiędzy te kamienie to można coś wsypać, żeby świerszcze się nie chowały?

Raffee
29-04-2014, 08:23
Przy regularnym podawaniu witamin świetlówka UVB nie jest konieczna. Ja tylko wystawiam czasami geka na, zewnątrz ponieważ w naturze gek. lamparcie na pewno wychodzą w dzień i maja bardziej zróżnicowaną dietę. Jeżeli masz kasę możesz kupić świetlówkę UVB 4% tylko pamiętaj ze trzeba ja zmieniać, co ok.6 msc

Gramatik
29-04-2014, 10:33
jakie stosowac te podloze ???? w koncu ?? co jest najleprze ???? a cvo do tego uv ?? to teraz jest lato to z gekiem bym wychodzil np: na balko by nalapal troche tych promieni a na zime lub jesien bym zamontował UV ?? co sadzciie o tym ??? iajkie te podloze i wogle jaka lampe grzewcza ?? i le kosztuje teerarium 60x30x40 ?? bo mam propozycje kupinienia tegoo teera z wyposazeniem korzen (za 50 zł) podloze wlokno kokosowe z piasakeim lampa taka z osram (grzybek) zamontowany gwint na zarowke i wlacznik wylacznik za 170 zł a i jeszcze za teerarium plakat jakis :P co sie przykleja na szybe ;) co sadzicie o tej cxenie ?? czekam na wasze rady :P pozdrawiam heh zameczylem was :P:P

dkk15
30-04-2014, 10:46
wedlug mnie cena terra i tych dziadostw jest atrakcyjna a co do brania geka na balkon w lato ( po kupnie geka) to odpada bo pierwsze bedziesz musial go oswoic bo to jest wielki stress.

Jarek Zajączkowski
30-04-2014, 11:30
Najlepsze podłoże jest takie, że nie da się go połknąć. Moim zdaniem to podstawa zapobiegania zatkaniom przewodu pokarmowego u większości gatunków jaszczurek. Czyli duże płaskie kamienie.

dkk15
01-05-2014, 08:50
jarek niby kamienie sie nieda polknac ale masz jakies podloze miedzy kamieniami ??a pod rugie one sie troche grzeja.

Jarek Zajączkowski
01-05-2014, 09:04
Po co podłoże między kamieniami. Od biedy mogą być uzupełnieniem średniej wielkości otoczaki używane w akwariach. Warunkiem jest solidne unieruchomienie np piaskowców lub wapieni. Nie sądzę aby dużym problemem było chowanie się świerszczy - kiedyś wyjdą prosto w paszczę.
ps.
ja nie hoduję ja leczę skutki podawania piasku, żwirku itp.

KamilNowacki
18-05-2014, 15:45
Zdania na temat UV sa podzielone. Jedni mysla ze jest potrzebne bo zapobiega krzywicy a inny mysla ze nietrzeba bo i tak minimalna ilosc UV odbiera gekon. Ja bym ci poradzil ze jezeli cie stac na UV to kup bo gekowi niezaszkodzi.

42d3e78f26a4b20d412==