PDA

Zobacz pełną wersję : kabel grzewczy



konradkers
29-04-2014, 10:45
witam mam naspępujące pytanie. JAk się układa kabel grzewczyw terrarium 60/40/30 dł/szer/wys pod terrarium czy w terrarium??

DOMINOS
29-04-2014, 14:54
Wszystko zależy jaką temperaturę chcesz uzyskać i czy ten kabel jest w stanie zagrzać do pożądanej temperatury. Napisz jaką ma moc grzewczą, ,jaką chcesz temperature i z jakiego materiału masz terra.
Możesz go wyłożyć w środku i dobrze zabezpieczyć np. płytkami tak, żeby nie był dostępny dla zwierzaka, a na to warstwa podłoża.

konradkers
30-04-2014, 01:11
kabel jest 25v I chce uzyskać temp 28C , terrarium jest ze szkła i obite korkiem

MareQ
30-04-2014, 02:18
ja bym na Twoim miejscu zrezygnował z kabla grzewczego.

DOMINOS
30-04-2014, 02:21
Spokojnie zagrzejesz takim kablem od zewnątrz i wewnątrz. Jeśli by miał problem z zagrzaniem to możesz położyć go na folii aluminiowej wtedy bedzie bardziej odbijała ciepło do góry.

MareQ... z jakiego powodu odradzasz kabel ?

MareQ
30-04-2014, 05:55
kabel odradzam z takiego powodu, że grzanie zwierzaka od dołu jest sprzeczne z tym co sie dzieje w naturze. Niema czegoś takiego jak grzanie zwierzęcia 'od dołu'. Ciepło dociera z góry, od słońca czego imitacją w terrarium ma być żarówka grzewcza (dodatkowym uzupełnieniem powinno być UVB, niektórzy uważają że nie jest konieczne, ja mam inne zdanie na ten temat). Jezeli w terrarium nie utrzymuje sie wystarczająca temperatura należy poprostu zmienić żarówke na mocniejszą.
Tłumaczenie z jakim sie już kiedyś spotkałem, a mianowicie że przecież ziemia sie nagrzewa od słońca i po zmierzchu grzeje zwierzaków od dołu też wydaje mis ie być nie uzasadnione, ponieważ w warunkach panujących w terrarium, kamienie czy inne elementy wystroju tez sie nagrzewają i po wyłączeniu żarówki przez jaki czas jeszcze są ciepłe.
Wiadomo, że ile hodowców tyle szkół na trzymanie zwierząt, w każdym razie ja jestem przeciwnikiem wszelkiego rodzaju kabli grzewczych, gorących kamieni i innych tego typu rzeczy.
Mam nadzieje że przedstawiłem to w zrozumiały sposób ;)
W każdym razie oszczędźcie sobie krytyki, jeżeli komuś sie nie podoba to co napisałem - trudno, takie jego prawo.

DOMINOS
30-04-2014, 09:39
Ja z kolei uważam że grzanie kablem grzewczym w nocy jest bardziej naturalne niż grzanie żarówką, a jak sam powiedziałeś że kamienie nagrzane od żarówki dają ciepło przez jakiś czas, to dlaczego by nie stosować na noc kabla grzewczego który imituje grzanie w ciągu nocy przez kamienie?
konradkers nie powiedział że chce dołożyć kabel bo ma za zimno, tylko pyta jak go zamontować. A co do promieni UV jestem jak najbardziej za.

Przeczytaj co sam napisałeś, co w tym nieuzasadnionego ??


Tłumaczenie z jakim sie już kiedyś spotkałem, a mianowicie że przecież ziemia sie nagrzewa od słońca i po zmierzchu grzeje zwierzaków od dołu też wydaje mis ie być nie uzasadnione, ponieważ w warunkach panujących w terrarium, kamienie czy inne elementy wystroju tez sie nagrzewają i po wyłączeniu żarówki przez jaki czas jeszcze są ciepłe.

Poza tym żarówka nie jest w stanie nagrzać kamienia w taki sposób jak promienie słoneczne.

MareQ
30-04-2014, 10:34
ziemia od słońca tez nie jest ciepła całą noc tylko jakiś czas po 'wyłączeniu' słońca :)

Ciesze sie że przynajmniej w kwestii UV sie zgadzamy, bo w przeciwnym wypadku dalsza dyskusja nie miała by najmniejszego sensu ;)
Anyway, uważam że UV + żarówka to jest optimum wyposażenia i dla zdrowia, kondycji i dobrego 'samopoczucia' gekona nic więcej nie trzeba.

konradkers
30-04-2014, 11:07
dobra ale ja mam żarówke i UV ale dalej temperatura jest za mała A dla moich kochanych gekó zrobie wszystko żeby miały ciepełko

DOMINOS
30-04-2014, 13:11
No to może poprostu zwiększ moc żarówki jak masz za zimno, poza tym temperatura musi być zróżnicowana, ,więc nie musisz w całym terra mocno grzać.

MareQ... skoro nie kablem grzewczym to w jaki sposób podnosisz temperaturę w nocy ? o ile ją podnosisz wogóle.

MareQ
30-04-2014, 15:25
już niemam takiego problemu. Jak terrarium stało na ziemi, wówczas stosowałem na noc albo czerwoną albo niebieską żarówke 15W. Teraz jednak terra zmieniło miejsce położenia i temp utrzymuje sie na poziomie 22st więc jest ok.

KamilNowacki
06-05-2014, 00:19
Ja bym radził wewnątrz pod podłożem! Osobiście używam słabszego kabla ale mam też kamień grzewczy. Ale taki kabel ak masz bedzie OK.

42d3e78f26a4b20d412==