PDA

Zobacz pełną wersję : jakie najlepsze podłoże do inkubatora???



kola
12-05-2014, 00:07
tak jak w temacie i czy wypalony w piekarniku piasek nadaje sie na podloze??

Cumulus
12-05-2014, 01:39
Jaja inkubuje się w wermikulicie dostępnym w sklepach zoologicznych.

W piasku ciżko będzie ci utrzymać odpowiednią wilgotność podłoża.

kola
12-05-2014, 09:36
nie z wilgotnościa nie mam problemu, a propo wermikulitu to cięzko jest go dostać w jednym zoologicznym nawet zrobili wielkie oczy jak sie zapytalem czy maja i sie zapytali co to jest??:D idioci sami pracuja w tych sklepach

Jajo
12-05-2014, 10:02
wermikulit powinienes dostac w kwiaciarniach

Hudzik
12-05-2014, 12:55
Zawsze możesz zamówić na stronie Biofilu,jeśli nie masz w pobliżu.
Vermikulit jest odpowiedni na inkubacje jaj ,odpowiednio trzyma wilgotność.

mordd
12-05-2014, 12:55
Nadaje się, ale brak wermikulitu nie skazuje cię na piasek. Musisz jedynie dobrać odpowiednią konstrukcję inkubatora tzn model "łaźnia wodna" a nie szczelne pojemniczki - tu dość gruby piasek sprawdza się nieźle. Myślę, że metodę inkubacji dopracować trzeba samemu. Poza wermikulitem możesz też stosować znacznie łatwiej dostępny perlit (tani, popularny) lub drogi, ale całkiem dobry drobny keramzyt (nazwa handlowa: seramis, jest w stałej ofercie OBI). Zamiast seramisu można też stosować jeden ze żwirków dla kota o identycznym składzie ("Amigo" w czerwonej torbie), jest tani, niestety aromatyzowany i jego oczyszczenie zajmuje dużo czasu i pracy. Perlit/keramzyt to podłoża wielorazowe, można je stosować solo, lub mieszać z wermikulitem. To ostatnie rozwiązanie jest polecane zwłaszcza przy bardzo drobnym wermikulicie - mniej się wtedy "zbija" w trakcie inkubacji, większa jest ilość tlenu w podłożu i łatwiej manipulować wilgotnością - ja przesadzam z nawilżeniem wermikulitu i takie dodatki bardzo ulatwiają mi sprawę...

kola
13-05-2014, 04:23
dziex chociaż pytałem również o perlit i też w zoologicznym zrobili niezłe oczy więcej takich zoriwentowanych ludzi w sklepach dla zwierząt a będzie super:]pzdr

mordd
13-05-2014, 04:44
Perlit w ogrodniczych:) Ostatnio płaciłem 2,50 za litrowe opakowanie a więc nie tak wiele. Nazywało się tym razem "agroperlit" choć co forma to inna nazwa handlowa.

Pawllo
13-05-2014, 06:45
wermiculit przed włożeniem do inkubatora trzeba jakoś przgotować, namoczyć czy coś?

mordd
13-05-2014, 08:56
Namoczyć. Sprzedają go w stanie suchym, trzeba zalać CZYSTĄ wodą, pozwolić nasiaknąć a potem wycisnąć ile się da, tak żeby wilgotne były poszczególne ziarna a pomiedzy nimi było powietrze.... W praktyce mnie to wyciskanie kiepsko idzie, za każdym razem miałem zbyt mokry. Dodatek perlitu lub wermikulitu bardzo ułatwia utrzymanie wilgotnosci i teraz wyłącznie takie mixy mam w inkubatorze. Są też podane proporcje wagowe wermikulitu i wody (wtedy nie trzeba odciskać nadwyżek) tyle, że co hodowla to proporcje inne a wermikulit też nie zawsze taki sam.... Jak już trafisz we właściwe ilości to się tego trzymaj. Ja preferuję wyciskanie nadmiaru wody, ale nie w samym wermikulicie a w mieszankach 1:1 (wermikulit + dowolny rozluźniacz), niewatpliwie są też zwolennicy mieszania określonych ilości wermikulitu i wody, ale to co sprawdza się w jednym inkubatorze nie musi w innym (inne pojemniki, wentylacja, granulacja wermikulitu itd...). Ważne żeby zapewnić maksimum wilgotności ale bez skapujacej wody, jesli przesadzisz to po prostu będziesz musiał zlewać nadmiar skroplonej wody raz na jakiś czas. Jaj nie zmarnujesz a dobierzesz własne właściwe proporcje - można sobie pozwolić na eksperymenty.

42d3e78f26a4b20d412==