PDA

Zobacz pełną wersję : Brak uvb- hmmm...



Banza
11-06-2014, 13:01
Witam,

Mój gekon 2 lata był bez świetlówki uvb, mam do was pytanie, czy na dalszym etapie swojego życia będzie potrzebował tej świetlówki?
Niechce, aby jakieś dzieciaki pisały mi tego typu odpowiedzi "oczywiście, że lamparty potrzebują uvb, bo inaczej dostaną krzywicy!" chcę to wiedzieć bardziej od doświadczonych hodowców. Wiecie, ze są dwie szkoły; jedni zalecają uvb, a drudzy wręcz przeciwnie... co się stanie jeśli nie bede mieć uvb w terra, ale będe odpowiednio karmić gekony preparatami witaminowymi? Czy brak uvb powoduje jakieś niedobory, które mogą "zaszkodzić" samicy w ciąży, a później jej złożonym jajkom?

Raffee
11-06-2014, 15:17
Dobrze napisales ze sa dwie szkoly tyle ze ta pierwsza zaleca swietlowki UVB a druga twierdzi ze brak UVB przy odpowiednim karmieniu i podawaniu witamin oraz wapna lub sepi jest wystarczajace. Ja naleze do drugiej, moja 5 letnia samica nigy nie miala swietlowki UVB jednak w czasie wakacji jest wystawiana na slonce zeby zalapala troszke promieni i to wedlug mnie jest wystarczajace.

Banza
11-06-2014, 23:25
bardzo dziekuję Raffee, a jakie podajesz witaminki?

sly
12-06-2014, 01:26
hoduje lamparty od dawna i nigdy nie miały swietlówki UVB żyją i rozmnażają się normalnie ale dostają witaminy (reptivite- Zoomed). Uważam że stosowanie świetlówki UVB jest zbyteczne przy lampartach jeśli podaje się witaminy.

Cumulus
12-06-2014, 07:01
Ja również należę do zwolenników "drugiej szloły"

Jednak chciałem jakoś równomiernie doświetlić terarium
na czas mojego pobytu w domku.

Najbardziej równomierne światło daje świetlówka,
a skoro już ma być świetlówka to czemu nie UV?

Dlatego pomimo, że uważam, że nie jest niezbędna dla lamparcika
(pod warunkiem, że światło słoneczne dociera do naszego terarium)
to i tak ją zastosowałem korzystając z niej ok 1 g. na dobę.

Na pewno dodatkowe promieniowanie mu nie zaszkodzi.

Do ogrzewania natomiast używam kabla grzewczego i to rozwiązanie polecam.

Pozdrawiam.

Raffee
12-06-2014, 07:42
Jezeli ktos ma kase i che miec swietlowke UVb to raczej polecal bym ja na zime poniewaz nalezy wymieniac ja co ok. 6 msc i w lecie lamparta mozna wystawic na slonce.
Co do witamin to podajeSera reptilin oraz Eko terra elektrod3ize

szaryprorok
16-06-2014, 16:07
" Dlatego pomimo, że uważam, że nie jest niezbędna dla lamparcika
(pod warunkiem, że światło słoneczne dociera do naszego terarium)
to i tak ją zastosowałem korzystając z niej ok 1 g. na dobę. "

niewiem-ale miałem na fizyce że przez szyby-a chyba jak ma dostęp do światła w pokoju(tak teoretycznie)-to najczęściej pada światło przez szyby-a one-tak jak mówiła pani na fizyce:P nie przepuszcza promieniowań ultrafioletowych a jedyne podczerwone-tozn. jest ciepło ale np. nieopalimy się...czylitrochę to mija się z celem-jeśli to prawda..

mam też pytanie-czy są jakieś żarówki co emitują UVB? bo z tego co się dowiadywałem to UVB emitują tylko świetlówki-czyli trzeba zbudować sobie-a zasadniczo kupić-to coś w co się tę świet
lówkę wkłada-albo pokrywe-które są od 130 zł-albo sam panel(takie coś w co się ją wkłada i zakończone jest z dwóch stron kablami-niewiem jak to się nazywa profesjonalnie) za ok 120:/

żarówka wychodzi znacznie taniej-bo tak na samo oświetlenie idzie ok 200-250 zł.


Pozdrawiam:)

Cumulus
17-06-2014, 07:11
> czylitrochę to mija się z celem-jeśli to prawda..

Zbyt dawno miałem fizykę w szkole ;)

> mam też pytanie-czy są jakieś żarówki co emitują UVB?

ja jeszcze takiej nie spotkałem

> bo z tego co się dowiadywałem to UVB emitują tylko świetlówki-czyli trzeba zbudować sobie-a zasadniczo kupić-to coś w co się tę świet
lówkę wkłada-

Można kupić wszystko osobno, tzn:
uchwyty (ok 8-16 zł szt.), przewód (ok 2 zł mb), włącznik (ok 1,2 zł szt), starter (ok 1 zł szt), wtyczkę do kontaktu (ok 3 zł szt)

Lub kupić przygotowany już wodoszczelny zestaw do świetlówek akwarystyczno- terrarystycznych (ok 60-120 zł)

> albo pokrywe-które są od 130 zł-albo sam panel(takie coś w co się ją wkłada
> i zakończone jest z dwóch stron kablami-niewiem jak to się nazywa
> profesjonalnie) za ok 120:/
>
> żarówka wychodzi znacznie taniej-bo tak na samo oświetlenie idzie ok 200-250 zł.

Należy jeszcze wiziąść pod uwagę pobór prądu przy czym nieco kożystniej wychodzi świetlówka.

To zależy na czym Ci naprawdę zależy :))
Jak chcesz przy okazji oświetlenia dodtarczyć zwierzakowi UV to kup świetlówkę,
Jak chcesz podnieść temperaturę to kup żarówkę (albo matę lub kabel grzewczy),
Jak chcesz by twój zwierzak miał pełen komfort, to kup jedno i drugie :)

Pozdrawiam

Cumulus
17-06-2014, 07:15
Właśnie spostrzegłem, że w mojej rozpisce do podłączenia świetlówki zabrakło kondensatora który będzie podawał odpowiednie napięcie na świetlówkę, która nie przaciuje przecież na 220 V (koszt ok 20-45 zł. )

Pozdrawiam Cumulus

Daeron
20-06-2014, 09:38
Witam,
Czy nie lepiej kupić całą oprawę świetlówkową zamiast eksperymentować? Koszt takiej oprawy to nie więcej niż 40zł (np. oprawa BN120 na świetlówkę 18W lub jakakolwiek oprawa meblowa 15W po usunięciu niepotrzebnego klosza) więc chyba nie warto się wysilać....

pozdrawiam

Cumulus
26-06-2014, 04:24
To zależy od wysokości terrarium.


Cumulus

Daeron
26-06-2014, 11:33
z tego co wiem to minimalna odległość 18W świetlówki od obiektu oświetlanego wynosi 1m.... jak to wygląda w praktyce? Możesz coś więcej na ten temat Cumulusie?

pozdrawiam

szaryprorok
26-06-2014, 13:54
O_o


1 m??? a niby czemu???przecież ona niedaje ciepła????a promieniowanie ma taką samą moc na każdej wysokości.....no a waty różnią się tylko przy różnych wielkościach świetlówek i niemają znaczenia dla jej mocy-w rozumieniu-wysyłanego promieniowabnia i ilości tegoż promieniowania

a w akwariach jest nad samą wodą świetlówka....

zatem??? :)



Pozdrawiam:)

Daeron
28-06-2014, 01:17
ot wyczytane gdzieś w katalogu źródeł światła philipsa :]
oni mają bzika na punkcie wierności oddawania barw albo sie nie znają :P

pozdrawiam

42d3e78f26a4b20d412==