PDA

Zobacz pełną wersję : nasze wije



AGAM
12-03-2013, 13:13
Jakie są u nas gatunki wijów?? Bo prócz drewniaków złapałem jeszcze takie znacznie dłuższe i cieńsze. Znacie jakieś stornki na ich temat moze??

Radek. P.
12-03-2013, 23:27
Jeśli wygląda jak barsdzo chuda skolopendra (2 cm dłogości 2 mm szerokości), jest to zieminek.

A tak wogóle to konkretnie jaki wij, skolopendra, czy krocionóg?
W polsce żyje też kilka gatunków krocionogów. Na przykład Blaniulus guttulatus Podejżewam, że trudno go znaleźć, bo nawet ja go nigdy nie widziałem, a często odwracam kamienie i liczę na to że coś złapię. (Fotografuję dzikie zwierzęta, czasem też szukam dżdżownic na karmę dla żółwi i raków.) Znacznie pospolitrzy jest jakiś 3 centymetrowy czarny gatunek (często występuje nawet w miastach), którego nazwy nie odnalazłem i czarny lub ciemnobrązowy z podłużnym żółtym lub pomarańczowym pazkiem wzdłuż grzbietu (znajdowałem go tylko w lasach na mazurach i w puszczy kampinoskiej), ale jego nazwy też nie odnalazłem.

P.S. Co do fotografowania zwierząt, najbardziej jestem dumny z żekotki drzewnej i zaskrońca.

AGAM
13-03-2013, 10:50
Chodzi mi o skolopendry. Ten drugi gatunek ma ok.4cm albo więcej i jest cały brązowy.

Foxtrott
19-03-2013, 07:56
Stigmatogaster subternaneus(tylko w Poznaniu!!!!)
Lamyctes emarginatus w ziemi do kwiatów z Tesco
...
gatunków jest więcej niż sobie wyobrazić mozna

42d3e78f26a4b20d412==