PDA

Zobacz pełną wersję : apropos skolopendr



AGAM
19-08-2013, 13:35
Czy mają gruczyoły jadowe u nasady każdego odnóża? I po czym można poznać czy skolopendra jest już dojrzała i ile mniej więcej trwa osiagniecie dojrzałości od "urodzenia".

morda
20-08-2013, 03:40
Zęby jadowe mają tuż za głową.

AGAM
20-08-2013, 05:41
No tak ale w opisie jest coś trakiego : U nasady odnóży znajdują się gruczoły wydzielające substancje jadowe. Czyli jak jest??

zielony13
20-08-2013, 07:13
Z tego co ja wiem to pierwsza para odnóży jest przekształcona w kolce jadowe.

AGAM
20-08-2013, 09:53
OKale nie chodzi mi o to gdzie ma kolce jadowe bo to wiem :) chodzi o to czy to prawda ze u nasady odnóży mają też ujścia gruczołów jadowych - być mzoę one służą nie do wstrzykiwania jadu ale do podrażniania skóry napastnika.

Maikardaaion
20-08-2013, 14:39
Witam!

Skolopendry maja najwieksze gruczoly jadowe przy pierwszej parze odnozy przeksztalconej w aparat klujacy. Nie znaczy to ze przy reszcie odnozy ich nie maja. Wydzielanie jadu przez takie gruczoly jest jednak bardzo ograniczone i ewolucyjnie raczej malo istotne. Nie wiem dokladnie czy takie gruczoly wystepuja w wszystkich gatunkow skolopendr, ale u ewolucyjnie starszych grup, takich jak Alipes spp. sa na pewno lepiej rozwiniete. Odczucie podraznienia podczas kontaktu ze skolopendra wystepuje tylko wtedy jednak gdy zwierzak jest dostatecznie silny a tym samym duzy by przebic minimalnie naskorek. Jezleli taka penetracja nie wystapi to nici z jakiegokolwiek oddzialywania jadu.

Co do wzrostu skolopendr to tak jak u wszystkich bezkregowcow zalezy wiele od temperatury. Skolopendry rosna przez cale zycie, linieja az do smierci. Dojrzalosc plciowa jest wiec pojeciem wzglednym, gdyz nikt tak na prawde nie okreslil kiedy dana skolopendra jest juz dorosla... Maksymalne rozmiary osiagaja po ok 5-6 latach od urodzenia, rozmiar sredni dla swojego gatunku po ok 3 latach. Ile wylinek potrzeba aby zwierzak stal sie dojrzaly, niestety nie wiem... Wiem jednak ze jest to stosunkowo mala liczba. Podejrzewam ze w przypadku gatunkow srednich (do 20 cm: morsitans, alipes, niektore subspinipes) osobniki o polowie swojej dlugosci maksymalnej sa juz dojrzale. Ale to nie regula, wiem po prostu, ze pewna samica morsitans zlapana w naturze o dlugosci 11 cm zniosla jaja co o dojrzalosci plciowej swiadczy doskonale a nie ma mowy, ze uzuskala maksymalne swoje rozmiary.

Jak na razie glownym problemem do rozgryzienia jest dymorfizm plciowy... I nad tym juz niejedne tegie glowy polamaly zeby...

[RED-689]
20-08-2013, 19:20
>Jak na razie glownym problemem do rozgryzienia jest dymorfizm plciowy... I nad tym juz niejedne tegie glowy polamaly zeby...


Nie ma jakiejs stalej reguly? Szczerze mowiac przypatrywalem sie tym swoim Alipesom (...u S.mortisans jeszcze wielkich roznic nie ma) i dostrzegam ze jeden od drugiego rozni sie zdecydowanie - polozenie tylnych konczyn (nie wiem jak to przekazac.. chodzi mi o ich katy choc budowa tez sie roznia), inna budowa przy mniej wiecej podobnej wielkosci. A co na to Pan S. Lenaerts o ile jeszcze jestes z nim w kontakcie? Nie ma na to jakies regoly?...


Odbiegajac od tematu. Zgodzil sie w koncu cos odsprzedac (np. sp. Southafrica... jezeli wiesz o ktorej mysle :-)?

Pozdrawiam

Tomasz Piotrowski
21-08-2013, 01:18
Witam,

Moja Alipes zlozyla pare dni temu jaja.... wiec jest samica. Postaram sie porownac ja z reszta egzemplarzy - mysle ze najwaznijesze sa okolice glowy i drugi koniec.

Faktycznie nie musza miec maksymalnych rozmiarow aby osiagnac dojrzalosc plciowa, moja ma ok 10 cm.

Pozdrawiam
Tomek

Tomasz Piotrowski
21-08-2013, 01:25
żeby wiedzieć o jakich "końcach" rozmawiamy pomoże ten rysunek... (http://www.terra-et-mare.net/htdocs/Departments/Inverts/images/pede%20view.jpg)

pzdr,
Tomek

Maikardaaion
21-08-2013, 06:23
Z tymi southafrica :) czyli Cormocephalus nitidus jest taki wlasnie problem, ze On ma ich w sumie 5 sztuk i nie wie co jest samiec a co samica... Jak bedzie jednak mial mlode to na pewno je zdobede :D

Co do rozpoznywania plci dyskutowalem ze Sevenem wiele razy... nic pewnego i nic skutecznego nie wymyslelismy... Generalnie samca od samicy mozna rozpoznac po dlugosci ostatnich odnozy... jest to jednak tak subtelna roznica ze dokladnosc tej metody pozostawia duzo do myslenia. Samiec ma dluzsze i wezsze ostatne nogi. Jest tez roznica w szerokosci ostatnieo segmentu. Samiec ma ten segment szerszy. Duza glowa w stosunku do reszty Ciala tez wskazuje na samice... Wszystkie te roznice mozna zauwazyc jednak dopiero wtedy gdy parzymy na samca i samice.

Podejrzewam ze klucz do wszystkiego moze kryc sie w budowie ujscia narzadow rozrodczych... I teoretycznie rozpoznanie takie nie powinno stanowic problemu, jednak do tego trzeba by jednego osobnika ktory jest na pewno samcem i drugiego-pewna samice, w celu stworzenia pewnej regoly. Czy bedzie to jednak uniwersalny klucz dla wszystkich gatunkow... nie wiadomo. Z tego co wiem Steven nad tym ciezko pracuje :) ale jak na razie bez zanych zadowalajacych wynikow. Podpatrzec skolopendre, duza, zeby bylo widac roznice nie jest latwo :)

AGAM
21-08-2013, 12:59
OK dzięki za odpowiedzie :) Panie Tomaszu to zdaje sie u Pana kupiłęm an giełdzie swoją skolopendre - morsitans, a teraz usielnie zbieram kase na tą Trachy....coś tam :) no ta neon-blue legged :)

morda
21-08-2013, 13:22
Widzę, że skolopendry powoli wkraczają pod polskie poduszki... :)

Tomasz Piotrowski
21-08-2013, 14:54
Trachycormocephalus - faktycznie mozna jezyk polamac :)

Mam jeszcze kilka sztuk, jak rozumiem jedna zatrzymac dla Ciebie. Wygladaja swietnie. Ja ciagle jestem pod wrazeniem Alipes opiekujacej sie jajami - cos niesamowitego.

Zamowilem dzisiaj 2 ksiazki z amazon.com o skolopendrach (nie sa nawet drogie, ok 10$ jedna)

1) http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/0793803802/002-6415578-1088001?%5Fencoding=UTF8&v=glance

2) http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/0739821946/002-6415578-1088001?%5Fencoding=UTF8&v=glance

Mam nadzieje ze beda jakies konkrety np. o dymorfizmie plciowym.

Pozdrawiam,
Tomek

[RED-689]
21-08-2013, 16:22
>Podejrzewam ze klucz do wszystkiego moze kryc sie w budowie ujscia narzadow rozrodczych...

Prawdopodobnie tak. Ale rowniez moze byc to bardzo subtelna roznica i dokladnie nie u wszystkich gatunkow a tylko tych "wyzej postawionych" do ktorych Alipes sie nie zalicza.


Co do C.nitidus jakos zdaje mi sie ze cena moze byc zaskakujaco niemila :-)



Pozdrawiam

[RED-689]
21-08-2013, 16:27
Faktycznie drogie nie sa. Ale cos mi sie zdaje ze merytoryka tych pozycji moze byc mizerna. Mozesz cokolwiek napisac jezeli juz pojawia sie w Twoich rekach. Bede na dniach zamawial cos z Amazon moze i skusze sie na nie.

Pozdrawiam

[RED-689]
21-08-2013, 16:33
Customer Reviews:

His overall writing is unprofessional and wandering, he claims to know almost nothing with any certainty.


Chociaz nie jest powiedziane ze nie moze czegos ciekawego zawierac.
Ocena subiektywna jak wiekszosc a czytajac reviewy mozna ocipiec :-)

Pozdrawiam

Tomasz Piotrowski
22-08-2013, 00:42
Dobrych ksiazek o skolopendrach nie ma - moze kiedys sami wezmiemy sie za napisanie czegos?

Czytalem recenzje - wypowiem sie jak sam przeczytam. Licze na chociaz odrobine wiecej informacji niz w sieci. Mam nadzieje ze nie sa to ksiazki w stylu "Zwierzeta w terrarium" Dost'a Uwe'go...

Pozdrawiam,
Tomek

Maikardaaion
22-08-2013, 01:27
Jest taka jedna dobra ksiazka o skolopendrach, wlacznie z kluczem do dokladnego oznaczania gatunkow... jednak tytul wylecial mi wlasnie z glowy... ale postaram sie go sobie przypomniec w najblizszym czasie :)
Co do napisania ksiazki... Bylby to swiatny projket :) mozna by polaczyc sily z jeszcze jedna osoba, niestety rzadziej widywana ostatnio w internecie :) Z Quentinem. Wszystko jest rzed nami :D

Cormocephalusy beda drogie pewno... W europejskiej hodowli jest ich ponoc tylko 7 sztuk...

Tomku- gratuluje jeszcze raz przyszlych mlodych Alipesow :) oby wszystko sie ulozylo i samica ich nie zjadla.

Jeszcze taki maly off-topic i mala reklama :) Bede mial na dnich mlode Scolopendra subspinipes Malasia (foto doroslych i mlodych moge wyslac w piatek). Cena atrakcyjna a liczba ograniczona :) Wszelkich innych informacji udzielam juz prywatnie.

Tomasz Piotrowski
22-08-2013, 02:24
Maikardaaion napisał(a):

> Jest taka jedna dobra ksiazka o skolopendrach, wlacznie z
> kluczem do dokladnego oznaczania gatunkow... jednak tytul
> wylecial mi wlasnie z glowy... ale postaram sie go sobie
> przypomniec w najblizszym czasie :)

Czekam zatem na tytul i wydawnictwo.

> Tomku- gratuluje jeszcze raz przyszlych mlodych Alipesow :) oby
> wszystko sie ulozylo i samica ich nie zjadla.

Dziekuje :)

> Jeszcze taki maly off-topic i mala reklama :) Bede mial na
> dnich mlode Scolopendra subspinipes Malasia (foto doroslych i
> mlodych moge wyslac w piatek). Cena atrakcyjna a liczba
> ograniczona :) Wszelkich innych informacji udzielam juz
> prywatnie.

Biore :)

Pozdrawiam,
Tomek

Maikardaaion
22-08-2013, 03:14
Oto tytół książki "Attems - Das Tierreich" autorstwa Schileyko & Stagl. Czytalem jednak ze jest malo dostepna i calkiem droga... No i jest w jezyku niemieckim i to ponoc wyjatkowo arachaicznej odmianie. No coz, ale takie ksiazki sa najlepsze :), "Jadowite zwierzęta bezkręgowe" S.W. Pigulewskiego rulez.

[RED-689]
22-08-2013, 05:02
> Jeszcze taki maly off-topic i mala reklama :) Bede mial na dnich mlode Scolopendra subspinipes Malasia

Ja niestety odpadam. W innych warunkach skusil bym sie na bank. Tak jak mowilem od nowego roku chce zaryzykowac albo z Anglia lub co bardziej mi pasuje "rodzina od pocztowek" i Walia. Wiec na rok znikne ze sceny. Prawdopodobnie tego co mam (chociaz wpierw chce pozbyc sie pajakow do reszty..) tez bede musial sie pozbyc.

Licze tylko ze nowo odrodzony po jakims czasie w nowych warunkach bede mogl powrocic do starego "nie mobilnego" hobby.

Co do Cormocephalus'ow to nawet jak mial bym sie z pudelkami po wynajmowanych flatach przez rok paletac to mysle ze bym sie zdecydowal bo jakiego rodzaju to jest perelka wiadomo :-)

Pozdrawiam
Wojtek

AGAM
22-08-2013, 11:05
Panie Tomaszu moze Pan zatrzymać mi jednasztukę :) Najlepiej gdyby była jeszcze ta duza co maił ją Pan na giełdzie w okrągłym pojemniczku :) Tylko że nie chce długo przetrzymywać a nie wiem kiedy zdąże z kasą :/

Tomasz Piotrowski
23-08-2013, 01:05
Pewnie ze tak - jak pisalem - zostawiam jedna sztuke.

Ps. Przestan z tym "Panem Tomaszem" bo sie zaczynam glupio czuc ;-)

Pozdrawiam,
Tomek

AGAM
23-08-2013, 05:42
hehe OK :) Po prostu zostało mi z gieły bo tam mówiełem Ci per Pan :P

AGAM
23-08-2013, 05:42
hehe OK :) Poprostu zostało mi z giełdy bo tam mówiłem Ci per Pan :P

42d3e78f26a4b20d412==