PDA

Zobacz pełną wersję : Co to było?



obcy91
23-02-2014, 11:03
Czesc!! Dziś wybrałem sie na "spacerek"!! Głownym celem było znalezienie jakiegos chrzaszcza albo jakiegoś fajnego motyla heh, no i fajnie no to zaczynam opowiadac historię!! .............................:
Był sobie kamien taki fajny duzy kamien, nic po za tym ;) ale ten kamien mnie strasznie irytował tzn. w wkurzał hehe juz sie tak wyraże ;) no wiec wziąłem "gada" podniosłem i zauwazyłem pod nim coś takiego jak to http://www.robale.pl/other_files/articles/photos/wij_drewniak.jpg wiem to coś to wij drewniak ale z tego co mi wiadomo to ten wij dorasta do 3-4cm. no moze wiekszy ale nie widziałem takiego nigdy duzego zeby miał ponad 4cm. dobra wracam do głónego wątku hihi :) no wiec było to coś takiego jak ten wij miało 5-6cm. duuuuuuużo odnóży (wiadomo) i było strasznie cienkie ja wiem moze z 1mm. moze nawet mniej taka "sznurówka" po prostu. Złapałem go do pojemniczka po kliszy i zarz ide go obejzec dokładnie. Wiece pytam o konkretna tego nazwe. Aha uważam ze to jakiś wij nawet moge powiedziec ze na 99% to jest wij. tylko jaki ?? Hm?? dobra z góry dzięki.

ps. jak bedziecie podawac naz. to walnijcie jakąs fote to potwierdze czy to tak wyglada. ;)

Foxtrott
23-02-2014, 11:44
czy wij ten jest żółty??

obcy91
23-02-2014, 21:12
No raczej taki żóltawy ale nie dam sobie ręki,nogi, łeba uciąć ze jest to żółc raczej taki kolor jak np. hmm?? ooo taki jak na tej stronce ten żółty co kazdy go widzi w tym albo w innym poście hehe ale czekaj, nie no moze ciemniejszy troszeczke heh

obcy91
23-02-2014, 21:14
aha Foxtrott jak byś był tak uczynny hehe napisac mi jak hodowac takiego "gada" :) czym to karmic??

obcy91
23-02-2014, 21:24
ok Foxtrott juz wiem co to za wij hehe popatrzyłem na niższe posty i znalazłem dawałes fotke tego wija łac.naz. to S.subterraneus a tutaj ta fota ;)

http://terrarium.com.pl/forum/download.php?21,7/Image04.jpg

Teraz dam sobie ręke,noge i łeb uciąc ze to ten gatunek!!
Hmm?? podobno je hodujesz to napisz mi moze jak sie je hoduje.

Foxtrott
24-02-2014, 04:27
NIEMOŻLIWE!! musimy się na GG zgadać, pisałem do Ciebie wczoraj i nie odpisałeś...
to niesłychanie ważne z naukowego punktu widzenia, bo jeśli to jest S.subterraneus to będzie mała rewolucja w wijologii!! jest w polsce jeszcze jeden podobny gatunek, ale jesli to ten to super!! koniecznie się ze mną skontaktuj:)

AGAM
24-02-2014, 05:51
też cuś takowego miałem :/ tego tu sporo pod kamieniami, ale czy to konkretnie ten gatunek, to nie wiem :/ taki wydłużony wij drewniak :)

Foxtrott
24-02-2014, 06:44
jeśli ten wij jest koloru jak na fotce, ma nie więcej niż 2 mm szerokości i powyżej 5-6 cm to jakbyś złapał chętnie odkupię za symboliczną opłatą albo wymienimy się jakoś. jak będę miał okaz u siebie to zaniosę na uniwerek i tam babka mi oznaczy gatunek.

AGAM
24-02-2014, 10:13
OK Fox jutro lookne pod kamienie. Jeszcze w tym sezonie tam nie zaglądąłem, takze nie obiecuje że znajde :) Jak bedą to wyśłe oczywiscie za darmo nie będę brał kasy, za to co nie moje :)

AGAM
27-02-2014, 07:42
Foxtrott złapałem dwie sztuki, z tym, że są troche ciemniejsze niż te na fotkach, i przynajmniej jak narazie nie mają po 5cm. Ale wygląda to bardzo podobnie. Jeśli jesteś nimi zainteresowany to daj znać.

obcy91
27-02-2014, 21:23
AGAM - Już Foxtrottowi wysłałem tego wija i jest to Pachymerium ferrugineum, ale może fox bedzie chciał tego twojego jeszcze zobaczyć,zbadac itd. itp. :)

AGAM
27-02-2014, 23:06
zapewne to jest to samo, ale jakby co to moge wysłać :) znalazłem też takie małe krocionogi :)

Radek. P.
28-02-2014, 14:35
U mnie na działce jest takich dużo. Ale dlaczego rewolucja w wijologi? Z wyglądu to są chyba przecież zwykłe geophilusy. Czy się mylę?

venom
10-03-2014, 01:16
Radek.P. masz najprawdopodobniej racje to jakis gat z rodzaju Geophilus(zieminek), raczej Geophilus electricus, ktory u nas jest pospolity, a bytuje wlasnie pod kamieniami, deskami tam gdzie ma dosyc ciasno. Tutaj sa foty na linkach, ale innego gatunku, w zasadzie wyglada podobnie http://www.bioimages.org.uk/HTML/R155139.HTM

42d3e78f26a4b20d412==