PDA

Zobacz pełną wersję : Coś złapałem...



Grochu
29-03-2014, 10:45
Proszę osoby znające się na polskich gatunkach pareczników o przybliżenie mi, co - wyglądające jak skolopendra :-) - mogłem złapać w sadku niedaleko mojego osiedla. Skolopendra (bo chyba to jest skolopendra) ta siedziała sobie pod kawałkiem płyty pilśniowej... poszedłem złapać troche chrząszczy dla pajaków i znalazłęm takie właśnie bydle. nie mam jak zrobić zdjęcia, bo cyfraka nie posiadam, a telefonem to za słaba jakość, zęby można było zidentyfikować gatunek. pozdrawiam!

Grochu
29-03-2014, 10:47
aha - jest brązowo-rudawa z nieco jaśniejszymi odnóżami...

Obcy
29-03-2014, 11:05
Lithobius forficatus -wij drewniak

Grochu
29-03-2014, 11:13
o dzięki dzięki (-:
czym to się żywi i jakie ma mieć warunki? na razie włożyłem to do wilgotnej ziemi...

Obcy
29-03-2014, 11:18
Troche ziemi, kawałeczki kory, karmisz tym co da rade zjesć :) malutkie swierszcze (wylęg) zgniecione mączniaki , itp , pare postów nizej morda zamiescił fotki swojej hodowli tych wijów.

Pulek
05-04-2014, 06:09
Tak jak pisali poprzednicy - Wij drewniak
Foto w załączniku.

Mimi.
27-06-2014, 11:08
ciekaw jestem jaka jest siła jadu polskich Chilopoda?
Też złapałem:-) mój jest troszkę bardziej szary... a co bardzo dziwne znalazłem go w wysokiej doniczce na balkonie 1 piętro.... a co wiadomo mi skolopendry nie chodzą po ścianach... i do plastikowej doniczki....
Podejrzewam ze jajeczka małych wijów mogły byc w ziemi do kwiatów firmy tip ;-) a jeśli jest ona importowana zza granicy moglo by to tłumaczyć szarawe ubarwienie.. ale jeszcze mała jest pewnie si nie wybarwiła:)

42d3e78f26a4b20d412==