PDA

Zobacz pełną wersję : Hodowla karmowa myszy - sugestie??



SNAKES
30-09-2012, 12:31
Witam,

Ponieważ ostatnio miałem małą obsuwę z oseskami mysimi - dostałem wiele mniej niż zwykle dostawałem (kupowałem - dla ścisłości), zacząłem pracę przy hodowli karmowej myszy.
Ponieważ pomieszczenie w którym mogę taką hodowlę założyć mam nieogrzewane (w tym roku tylko, ze względu na przebudowę) i temperatura utrzymuje się na poziomie 12 stopni, zrobiłem takie oto pojemniki:

http://www.snakes.pl/pictures/mouse_rack01.jpg

To są dwa akwaria ustawione obok siebie, zabudowane po bokach i z tyłu styropianem, pod spodem ogrzewane, aby w środku osiągnąć temperaturę ok. 20 stopni. Na razie mam dwa zestawy - zobaczymy jak się sprawdzą.

Jeśli chodzi o hodowlę myszy - nie mam żadnych doświadczeń jeszcze, dlatego mam kilka pytań.
1. Planuję trzymać w jednym pojemniku 4 samiczki oraz 1 samca - czy taki układ może być, zakładając odpowiednią ilość miejsca oraz 4 kryjówki na gniazda?
2. Czy po porodzie oddzielać matki z małymi od reszty stada? Słyszałem różne opinie co do tego tematu.
3. Co jeszcze zaplanować, żeby się możliwie dobrze czuły i rozmnażały?

Na wiosnę uruchamiam hodowlę karmową, która będzie miała pokryć całe moje zapotrzebowanie - ew. gdyby ktoś z okolic Bydgoszczy był chętny do niedużej pomocy (przy budowie i później przy utrzymaniu) - zapraszam na priv. Zakładam możliwość zatrudnienia kogoś do pomocy przy tym.

Dajcie znać, czy taki układ jak na zdjęciu będzie ok.

Pozdrawiam

Paweł
30-09-2012, 13:14
1.Układ 1 samiec i 4 samiczki jest ok.
2.Słyszałem i także doświadczyłem przypadku podbierania potomstwa przez inne samice. Ale to raczej nie regóła lecz ja dla bezpieczeństwa oddzielałem matki z młodymi.
3.Wystarczy zapewnić wystarczającą ilość pożywienia ,wody, temperature

Dragonsong
30-09-2012, 13:34
Ja hodowałam myszki dla samej przyjemności i oddzielałam od reszty ciężarne samice, gdy raz nie oddzieliłam jeden z miotów został zagryziony. Sądzę że lepiej oddzielać już samice w zaawansowanej ciąży niż samice z małymi od reszty. Ciąże dobrze widać więc nie powinno być problemu.

Krzysztof.W
30-09-2012, 13:43
Witam snakes

1). Układ 1.4.0 będzie w sam raz. Myszy zazwyczaj wspólnie chowają młode, nawet samiec czasami ogrzewa noworodki. Te gryzonie rozmnażają sie nawet przy 0-u stopniach, ale wtedy należy im dać więcej siana i papieru na budowę gniazda.

2). Młodych myszek nie należy przenosić, no chyba że chce się je od razu wszystkie skarmić, albo wymienić w klatce całą ściółkę, trzeba maluchy przenosić ostrożnie, najlepiej razem z gniazdem . Mysiej matki także lepiej nie przenosić, myszy ustanawiają swoją hierarchię , oddzielona mysz po kilku dniach traci swój status hierarchiczny, po prostu inne osobniki o niej zapominają i po powtórnym wpuszczeniu jej spowrotem do klatki biorą ją jako obcego osobnika i przez pierwsze 3 dni napastliwie przeganiają zwłaszcza wytrwale czynią to samice, nowa mysz może nawet tego nie przeżyć . Ale zazwyczaj do takiej tragedii nie dochodzi i po kilku dniach myszy uspokajają się i wszystko dochodzi do normy.

3). W zasadzie można im dać schronienia np. doniczki ceramiczne ustawione dnem do góry i otworem wejściowym z boku, plastikowe niestety wcześniej czy później zjedzą :), no i poza tym urozmaicony pokarm, ( ziarna, owoce, warzywa, psia karma( białko zwierzęce ), gotowane ziemniaki, bardzo lubią, ser itp.). To powinno im wystarczyć.

Te kratki wentylacyjne niestety nie sprawdzą się , myszy to sprytne stworzenia, będą skakały łapały się kratki i przegryzą plastik, uciekną. lepiej zastosuj metalową siatkę o drobnych oczkach. W żadnym wypadku w zbiorniku hodowlanym nie może być dużej wilgoci , przez wilgoć myszy mogą zachorować na chroniczne zapalenie przewodu oddechowego, objawia to się ciężkim i szybkim " siwiszczącym " oddechem , wychudzeniem oraz zmierzwioną sierścią , taką mysz niestety należy zlikwidować, bo wcześniej czy później i tak padnie przedwcześnie.


Owocnej hodowli.

Pozdrawiam.

SNAKES
01-10-2012, 10:09
Witaj,

dzięki za sugestie.
Akwarium są raczej wysokie (około 40cm) więc myszki nie powinny doskoczyć do sufitu, ale zamontowałem już od spodu metalową płytę perforowaną, więc jest bezpiecznie:)

Pierwsze myszki są już na miejscu - teraz zobaczymy co się będzie działo dalej.
Gdybym miał jakieś pytania jeszcze - będę pisał na to forum :)

Dzięki i pozdrawiam

apper
04-10-2012, 11:20
Co do oddzielania matek od reszty stada mysle, ze to zbedne. W mojej hodowli mimo iz w akwarium bylo miejsce na kilka gniazd wszystkie samice rodzily w jednym miejscu a pozniej razem odchowywaly mlode. Jsli chodzi o temperature pomieszczenia to ja hodowalem je caly rok w nieogrzewanej piwnicy i swietnie sie rozmnazaly. Jedynie zima akwa stalo na rurze, ktora szla ciepla woda do kaloryferow.

apper
04-10-2012, 11:30
Co do oddzielania matek od reszty stada mysle, ze to zbedne. W mojej hodowli mimo iz w akwarium bylo miejsce na kilka gniazd wszystkie samice rodzily w jednym miejscu a pozniej razem odchowywaly mlode. Jsli chodzi o temperature pomieszczenia to ja hodowalem je caly rok w nieogrzewanej piwnicy i swietnie sie rozmnazaly. Jedynie zima akwa stalo na rurze, ktora szla ciepla woda do kaloryferow.

apper
04-10-2012, 12:45
sorry za doublea

Karla
11-10-2012, 16:14
Ja tez kiedys bylam tak naiwna - nie doskoczy ;) Wejdzie na co sie da wejsc (nawet na kolowrotek - wystarczy, ze druga mysz siedzi w srodku i akurat sie nie buja, albo jest unieruchomiony przez podsypane podloze) i doskoczy. A do karmienia, to nie polecam karm w pudelkach,bo nie dosc, ze sie duzo wydaje, to mozna sie oszukac (pelno tam takiego bezwartosciowego szajsu - jakies kuleczki, kukurydza, myszy nie zawsze to zjedza, a polowe pudelka zajmuje). Ja kupuje w Carefourze karme dla dzikiego ptactwa ;) Fajny worek-przezroczysty, 4 kg, duzo pszenicy, ktora moje myszy lubia, w sam raz slonecznika, ktorego za duzo nie moze byc i bardzo malo owsa, ktorego moje mysi nie ruszaja. Dobry jest tez "Szczesliwy chomik" o podobnym skladzie - wyglada moze tandetnie i tanio, ale ziarno to ziarno.

Pozdrawiam, K
i 0.0.2 E. s. schrencki
oraz stado myszy (yyy, chyba ostatnio 20, albo moze 21, ehh ta pamiec)

42d3e78f26a4b20d412==