PDA

Zobacz pełną wersję : Mastomys (Praomys) natalensis



mordd
26-10-2012, 05:01
Poszukuję wszelkich informacji na temat tego gatunku. Kupię też literaturę lub opłacę ksero.

koleś
26-10-2012, 12:40
chodzi ci o Mastomyszy?????
co chciałbyś o nich wiedzieć??

mordd
26-10-2012, 13:13
Tak, o mastomyszy, choć z tego co dotychczas znalazłem wynika, że z myszami mają one niewiele wspólnego - bliższe są szczurom. Chciałbym wiedzieć jaka jest optymalna obsada samic dla jednego samca, jaka jest ich "wydajność" (wiem, że mioty bywają duże, ale jak często?), czy częste są problemy przy porodzie (mieszana informacje) i czy zależy to od pochodzenia zwierzat czy jest regułą...... Jednym słowem wszystko co się da:))))

mordd
26-10-2012, 13:19
...... jedynym sensownym źródłem na jakie trafiłem jest to:
http://goto.glocalnet.net/natal/
ale to za mało, tak więc wszystko co ponad to chętnie usłyszę/przeczytam:)

koleś
26-10-2012, 13:31
jestem wolontariuszem w ZOO i tam mają mastomyszy.
są one chodowane w grupkach w dość wysokich faunaboxach
w jednym faunaboxie jest ich około 10. karmi się je jak normalne myszy, dosyć dużo ważyw i jakoś żyją i mnożą się chyba też dobrze

koleś
26-10-2012, 13:33
Chcesz się zająć hodowlą tego gatunku??
jak tak to dla przyjemności czy na pokarm??
P.S. myszy te bardzo dobrze i wysoko skaczą

mordd
26-10-2012, 13:34
A mogłbyś podpatrzeć czy 10 oznacza 1 samiec + 9 samic czy inaczej? (Ponoć można kilka samców w grupie mieć). I spytać ile średnio miotów daje samica w roku? Powiedz też czy i jakie odmiany barwne tam są...... Z góry dzieki.

mordd
26-10-2012, 13:36
Staram się łączyć przyjemne z pożytecznym :))) Na razie mam 2 samice + 1 chłop i albo poprzestanę na takim zestawie, albo, jeśli będzie to miało ręce i nogi zwiększę stan posiadania.

koleś
26-10-2012, 13:40
wydaje mi się że jest tam po kilka samców, ubarwienie raczej brązowe z domieszką białego

koleś
26-10-2012, 13:41
w roku???
chyba raczej w miesiącu:P:P

mordd
26-10-2012, 13:43
Poknuję trochę i zrobię większy pojemnik (teraz 50:40:40) i dokupię ze 2 samice, zobaczymy jak mi pójdzie. Liczyłem na jakieś inne odmiany, ale zdaje się, że te są identyczne jak moje:( Bywa. Gdybyś wyniuchał przy okazji jakieś ciekawostki to chętnie się ich dowiem.:)

mordd
26-10-2012, 13:44
Aż tak dobrze chyba nie będzie:)))) Jak dla mnie mogłyby rodzić choćby codziennie:)

koleś
26-10-2012, 13:45
jutro idę do zoo więc się dowiem
a za ile kupiłeś??

mordd
26-10-2012, 13:46
Były po 7 zeta, ale coś się dziewczynie pokręciło (sporo zakupów) i policzyła za 2 sztuki - tak więc jedna jest w promocji świątecznej gratis:)

koleś
26-10-2012, 13:48
:P

Arrow
27-10-2012, 03:27
hehe szkoda tylko ze najprawdopodobniej nie wytrzymuja niskich temp. tak jak zwykle myszy, liczebnosc w miocie jest duza max 22 sztuki, czesty kanibalizm, jesli sa niepokojone, do tego jeden samiec, reszta bedzie bita, gryziona

pochodza z Afryki, tez widzialem tylko odmiane bialo-brazowa, z czarnymi i czerwonymi oczami, oglnie u mnie jest promocja po 4 zl ludzie biora po 6 sztuk dla wezy, eh a kubus(pyton tygrysi) nie chcial jej ruszyc

mordd
27-10-2012, 10:59
Widzę w takim razie ogromną "dziurę" informacyjną - brak kompletnie wiarygodnych informacji na ten temat. Ja trafiłem na info o tym, że są mało terytorialne i można utrzymywać dowolne zestawy razem (kilka samców, kilka samic....) oraz, że łatwo dołączyć nowe osobniki do grupy. Na temat kanibalizmu nie było ani słowa, było za to o trudnościach przy porodzie i częstym padaniu samic - w zależności od "szczepu" (nazwijmy to tak). Całe szczęście niskie temperatury mnie nie dotyczą (przynajmniej tyle dobrego) a za dodatkową zalete uważam "odourfree" w ich wykonaniu (faktycznie mało walą). Tak czy siak robię test i zaczynam większą hodowlę tzn. 4 samice , do tego 12 bab myszy więc tak czy siak będą tylko jako urozmaicenie:) Jak węże odmówią konsumpcji to staną się przetrącką dla żółwi znajomego - tak czy siak na zmarnowanie nie pójdą....... Ps. Moje są czekoladowo-białe w różnych odcieniach a widziałem też brązowe.

42d3e78f26a4b20d412==