PDA

Zobacz pełną wersję : zoophobas morio



Nestor
16-11-2012, 12:40
Jakiś czas temu postanowiłem założyć hodowle drewnojadów. Do pojemnika dałem mielony kokos z piaskiem, na powierzchnie próchno, wpuściłem kilkanaście larw. Do jedzenia dałem im marchewkę, jabłko i trochę suchej karmy dla psów. I tu zaczynają się problemy.

1 Robale nie chcą nic jeść. Pomyślałem ze są już na tyle duże ze już nie jedzą, tylko szykują się do metamorfozy. Zaczęły wiercić dziury w drewnie, i tu problem nr 2 drewno pleśnieje. Ponoć drewno mogą im zastąpić wytłoczki od jaj. Usunąłem drewno i dałem wytłoczki, jako podłoże otręby ale przecież samice nie złożą w nich jaj, czy włożyć jakiś pojemnik z torfem, jak świerszczom, żeby tam składały jaja, a jeśli drewno jest niezbędne to co zrobić żeby nie pleśniało.
Może macie jakieś inne sposoby hodowli tych chrząszczy???

Hari
16-11-2012, 15:49
masz za wilgotno. One bardzo dobrze sie tryzmają w prawie suchym podlozu. To naprawde nie są wymagające owady.

dr Robert
16-11-2012, 15:55
Hari ma rację. Suche, spróchniałe kawałki drewna, co kilka dni wystarczy trochę spryskać wodą.

Jaca
16-11-2012, 16:42
http://terrarium.com.pl/spis/species.php?u=3911&g=2911

Nestor
17-11-2012, 04:23
Dzięki
Mam nadzieje ze w takim suchym drewnie jaja nie obumrą.

Dark Raptor
19-11-2012, 00:05
Przewalałem stare podłoże od drewnojadów do innych terra, których praktycznie nie podlewałem. Musiały być tam jaja, bo badziewie zasuwa tam gdzie teoretycznie nie powinno go być. Raczej nie powinny wysychać.
Co do hodowli to polecam wióry dębowe zmieszane z jakąś hubą (ja prowadzę hodowlę na ozorku dębowym). Na wierzch walę duży kawał próchna, może być białe, ale wyraźnie wolą zaatakowane brunatną zgnilizną (drewno rozpada się na bloczki). Spryskuję to wszystko raz na dwa dni, gdy jest zbyt sucho dolewam trochę wody do podłoża i tyle...

Powodzenia w hodowli.

Nestor
27-11-2012, 13:00
jeszcze jedno pytanie
co dajecie do jedzenia oprócz próchna?

Hari
28-11-2012, 07:53
czasami sypnąlem im troche platkow owsianych lub innej pozywki przy okazji karmienia swierszczy, jakis ogryzek itp.

42d3e78f26a4b20d412==