PDA

Zobacz pełną wersję : maczniki



sidor_87
06-12-2012, 11:26
Kilka dni temu w pojemniku z larwami macznika, zobaczylem, robaki, inne niz reszta , ktore sie nie ruszaja, sa krotsze i z jednej strony jakby "obudowane". Co to jest?? Co najlepiej z tym zrobic, odrzucic od reszty czy zostawic?? Co moze powstac z tego stwora??


pozdro dla wszystkich

Krzysztof.W
06-12-2012, 11:53
Prawdopodobnie to larwa macznika która nieprawidłowo, nie wpełni przekształciła się w poczwarkę . Można ją już spisać na straty.

Tak to bywa jeśli hodowca tych owadów przez dłuzszy czas wsobnie rozmnaża blisko spokrewnione ze sobą owady.
Wychodzą wtedy albo takie dziwaczne larwy, maleńkie poczwarki oraz maleńkie chsząszcze, albo chsząszcze z niedorozwojem skrzydeł.

Było by dobrze jeśli pstrykną byś zdjecie temu czemuś.

Alexandra
06-12-2012, 12:09
z moimi sie stalo to samo! juz mam takich 6 i codziennie jeden przybywa.wydawalo mi sie ze to po prostu poczwarki ktore z czasem przeksztalca sie w chrząszcze ale po ostatniej wypowiedzi to juz sama nie wiem:)

sidor_87
06-12-2012, 12:37
ja tez:)trzeba poczekac kilka dni jeszcze moze sie cos urodzi:) zdjecie moge dac na mail

Dark Raptor
07-12-2012, 00:29
Z opisu wygląda to jak poczwarka. Najczęściej pojawiają się na powierzchni. Są krótsze niż larwy, lekko zgięte, widać nogi i inne elementy budowy. Największe jest u nich przedplecze (taka tarczka), na końcu odwłoka widoczne dwa kolce. Z czasem ściemnieje, pierwsze pojawią się oczy. Jeśli się je poruszy kręcą odwłokiem w charakterystyczny sposób.
Najlepiej zostawić je w spokoju, jeśli masz mało mączników (a są wśród nich jeszcze dorosłe) to lepiej poczwarki przełożyć gdzieś na czas rozwoju (możliwy kanibalizm).

Jeśli chodzi o chów wsobny to u owadów nie jest to tak dramatyczne jak u ssaków. Szkodniki magazynowe przechodzą często tzw. wąskie gardło i efekt założyciela.

Mączniki należą do rodziny Czarnuchowatych (Tenebrionidae), hoduję obecnie 8 gatunków z tej rodziny i jak na razie nie próbowały się krzyżować :)

Pozdrawiam!

PS. Poczwarka po łacinie i angielsku to PUPA :)

Jaca
07-12-2012, 04:19
Ja dodam jeszcze, że w momencie zaznaczenia się u poczwarki czarnych oczek, za max 3-4 dni wyjdzie z niej dorosły owad. Natomiast jeśli poczwarka już ściemniała (głównie oczy i odnóża), to imago pojawi się najpóźniej za 2 dni (za kilka godzin, gdy dodatkowo poczwarka wykonuje rytmiczne, pulsacyjne ruchy odwłokiem).

Alexandra
07-12-2012, 05:42
wlasnie dzisiaj wylęgł mi się z poczwarki chrząszczyk!!!!juz rano zauwazyłam że poczwarka ma widoczne brązowe odnóża ale nie sądziłam że to tak szybko nastąpi!!:)

sidor_87
07-12-2012, 07:30
a jak sie juz wylegna to co najlepiej zrobic??? przeniesc je do innego pojemnika?? czym karmic tak jak larwy, czy wymagaja dodatkowej opieki?

Dark Raptor
12-12-2012, 04:31
Larwy i dorosłe można trzymać bez problemu razem. Gdy hodowla jest odpowiednio duża można też zostawiać poczwarki (wszelkie straty spokojnie się skompensują).

42d3e78f26a4b20d412==