PDA

Zobacz pełną wersję : Pleśń w terrarium



Zion
27-11-2011, 14:05
Szykuję przeprowadzkę moim młodym pajaką i przyznaję nie wiem jak rozwiązać problem z pleśnią na "rekwizytach" wewnątrz terrarium.
Chcę wnętrze wysypać mieszanką zwykłedu torfu i torfu z brykietu kokosowego i zasadzić w nim rośliny. Norkę dla brachypelma albobilosum chciałbym zrobić z łupinki kokosa i tu mój problem!! Żeby utrzymać odpowiednią wilgotność wewnątrz terrarium poradziliście mi żeby co jakiś czas wlewać wodę bespośrednio w podłoże, ale łupina kokosa i drewno w kontakcie z wilgotnym podłożem zaczyna PLEŚNIEĆ. Jak radzicie sobiez tym problemem?
Pozdrawiam

Krzysztof.W
28-11-2011, 03:50
Są prawdopodobnie dwa powody pojawiania się pleśni na wystroju w terrarium.

Pierwszym z nich jest zastój powietrza , całkowity brak wentylacji w zbiorniku do chodowli, a pleśń lubi takie warunki , cieplutko, wilgotno, z żadnego ruchu powietrza, wymażone miejsce do rozrostu pleśni.Może kiedyś chodowałeś pleśń ( na Biologii) w słoiku na chlebie,ta pleśń rosła tylko w warunkach bardzo małej ilości tlenu i w całkowitym braku ruchu powietrza oraz w ciemności.

Drugie to za świerzy materiał, nie wymoczony i nie wygotowany kokos, kora świerza prosto z drzewa , tylko wyschnięta. W świerzym kokosie i korze są substancje soki nie wypłukane przez wode, a tylko zasuszone, to wszystko w terra namięka wodą i zarodniki pleśni kiełkują , mając pod dostatkiem porzywki z sokłów .

Żeby uniknąć , pojawienia się pleśni należy zrobić wentylacje w terrarium , używać do wystroju np. starej kory długo zleżałej na dworze i wypłukanej przez deszcz w takiej korze jest już bardzo mała ilość substancji odrzywczych dla pleśni , ale oczywiście grzyby nadal znają na niej porzywkę. Najlepsza jest brzozowa taka ze scientych i wypruchniałych pniaków tego drzewa. taką kore należy zalać wrzątkiem, żeby pozbyc się z niej lokatorów i zarodników pleśni.

Jeśl moje porady w pewnej części zawiodą, i pleśń nadal uporczywie będzie się pojawiać . Wtedy pleśniejącą kore ,lub kokos wyrzuć, i zastosuj coś w zastępstwie .

Ja też w zasadzie czasami mam problem z pleśnią , ale pojawiała sie tylko z dwóch powodów wyżej wymienionych.
Ze słabej wentylacji, lub za świerzych materiałów do wystroju.

Cześć

Pablos
28-11-2011, 05:27
Witam!:)
...nic dodać ...nic ująć! ;-) Wyśmienicie czyta się tak profesjonalne posty.. Ja dodam do tego co napisał Krzysztof.W jedynie to, że są to najlepsze i JEDYNE..niestety!!! sposoby walki z grzybami pleśniowymi w terrarium../no może aby wyczerpać temat dołożyłbym do tego to nieszczęsne uprzątanie resztek pokarmowych i odchodów...ale to rzecz oczywista:)/ Nie za bardzo jednak zrozumiałem Twoje Krzysztofie zafascynowanie korą brzozy...z tego co mi wiadomo z dendrologii to bardzo nietrwały i podatny na biologiczny rozkład materiał, zwłaszcza w warunkach terraryjnych..ale mogę sie mylić.. Co zaś się tyczy samych grzybów pleśniowych...no cóż stale odkrywane są nowe ich gatunki..ich systematyka stale się zmienia, zwykle to co zaliczane było do grzybów niedoskonałych=Deuteromycetes / vel Fungi imperfecti/ teraz jest workowcem /Ascomycetes/ lub podstawczakiem /Basidiomycetes/.
Kończąc swój przydługi post dodam jedynie, że choć walka z pleśniami przypomina raczej "walkę z wiatrakami" sprzymierzeńcem w tym pojedynku;-) jest niewątpliwie znajomość ich szeroko pojętej biologii...a co do szkód jakie czynią ...to pamiętajmy czym byłaby współczesna medycyna bez penicyliny i niejakiego Penicilium sp.;)
Pozdrawiam:)
Pablos

Zion
28-11-2011, 07:42
Niezwykle wyczerpujące :) wskazówki, dzięki!
Pozdrawiam

Krzysztof.W
28-11-2011, 07:45
Poleciłem kore brzozową , z powodu jej dostępności, no i faktury, nikt chyba nie zaprzeczy że z powodu tych białych i ciemnych kolorów jaka ma kora brzozy wyglada dzięki temu bardzo dekoracyjnie .

Można spowolnić ( może nawet zatrzymać ) procesy rozkładu i pleśnienia tego materiału ( kory) malujac ją żywicą epoksydową.

Cześć

MŁODA
03-12-2011, 08:54
Wprowadz wentylacje.Moze byc wiatraczek komputerowy odpowiednio obudowany.Jest maly.

Sir Szajba
09-12-2011, 15:24
Fajne pomysły, wiatraczek hehe

42d3e78f26a4b20d412==