PDA

Zobacz pełną wersję : Zdychają zkubane



Predator
23-01-2013, 11:55
Kupiłem sobie pudełeczko świerszczy domowych dla modliszki. Pomyślałem sobie ze zaczne hodowle. W pustym akwarium (40x30x20) urządziełem im chate - podłoże z płatków owsianych, wytłaczanki po jajach, spodeczki z wodą i żarciem (kapusta pekińska, jabłka). Zodziennie wymieniałem jedzenie na świerze, ale świerszcze systematycznei zdychały - 1-3 dziennie. W końcu zostały mi 4, dokupiłem jeszcze 30. Wymieniłem podłoże (na świerze płatki), umyłem akwarium - świerszcze nadal zdychały. Teraz mam ich ok 10 i wymieniłem płatki na torf (pokarm cały czas kapusta i jabłka), mam zamiar dokupić jeszcze, ale nei wiem czy nei przestaja zdychać, tak wogóle to od czego padały?

Pozdrawiam
Predator

Sm0k3D
23-01-2013, 11:57
hmm, mysle ze dobrze by bylo, jakbys wykluczyl podloze z gry, i tylko w 1 róg terra wlozyl pojemniczek z wilgotnym torfe/ziemai na jaja :)

MinuS
23-01-2013, 14:48
dokłądnie zrób tak jak mówi sm0k3D ja mam właśnie tak zrobione niema podłoża tylko pojemnik z torfem wytłaczanki i jedzenie w podstawku i bardzo dobrze się mają :)

wrbirds
24-01-2013, 03:37
Przeciez on nie ma podloza z torfu!!!A tylko z platkow, wiec chyba go nie zrasza i jest sucho. Nie sadze, ze problem tkwi w podlozu, ja raczej zwrocilbym uwage na ta salate!!!! Sluchaj, jesli jest ona kupowana a nie z wlasnej hodowli to raczej mozesz miec pewnosc, ze byla pryskana lub pedzona na chemi w nawozach!!!! Salata o tej porze roku pochodzi ze szklarni gdzie sa one niemilosiernie nawozone!!!!
Tak wiec jeszcze raz : NIGDY nie dawajcie warzyw pochodzacych ze sprzedazy, tylko swoje, bez chemi w nawozach i opryskach!!!!!
Uwaga, nawet gdy wasze swierszcze nie padna po dawce chemi w warzywach, to przeciez pozniej te zwiazki odloza sie w organizmach waszych zwierzakow i predzej lub pozniej dadza o sobie znac!!!
Dajac zwierzeta karmowe musimy miec pewnosc, ze nie byly karmione takim zarciem!!
Pozdrawiam

Predator
24-01-2013, 08:16
Wsypałem małą warstwe torfu na dno, równomiernie na calą powierzchnie. Na razie nei zdychają, do żarcia im dałem kawałki jabłka tylko. A oprócz tego to co moge teraz im dawać?

MinuS
24-01-2013, 10:56
moje jedzą tylko płatki owsiane otręby pszenne i dodaje do tego glukozy :), a czy wasze świerszce jedzą może wytłaczanki ?? bo moje tak :)

zolax
24-01-2013, 11:05
Ja bym radzil dac miseczke z woda (tylko z jakims zwirkiem albo kamykami zeby sie nie potopily)

Sm0k3D
24-01-2013, 11:30
Hmm miseczke najlepiej wypelnic jakims chlonnym aterialem (gabka, wata) i tam nalac wody a swierszcze beda sobie "saczyly" i sie nieutopia :D

Akren_
24-01-2013, 13:02
Ja jak doroslym swierszcza wlozykem do pojemnika z woda zielona gabke to strasznie ja zarly i robily od tego zielone gowno.Wyjalem ja teraz i jak narazie sie nie topia, gorzej bedzie jak wpuszcze tam jakies mniejsze, wtedy juz bede mosial kombinowac.

dr Robert
24-01-2013, 15:16
Raz dziennie wrzucić mokrego liścia kapusty pekińskiej, mleczu czy innego zielska. W pełni zabezpieczy to zapotrzebowanie na wodę. Gąbkę z pojemniczka w wodą lubią zjadać albo samice próbują złożyć do wilgotnej gąbki jaja, co kończy się niepowodzeniem, a w najgorszym wypadku złamaniem pokładełka.

manter
27-01-2013, 13:31
tez mialem problem ze zdychaniem swierszczy!! i w zoologocznym mi babka powiedziala zebym nie dawal jabłek, tylko płatki owsiane i kapuste!! poniewaz jabłka fermentuja i od tego zdychaja!! i tak zrobilem liczba zgonow spadla o 2/3!!

Jaca
28-01-2013, 06:35
Bardzo cenna informacja!!
W każdym bądź razie zawsze przyczyną masowej śmierci świerszczy jest zatrucie (w tym wypadku alkoholem lub grzybami).

Predator
31-01-2013, 11:14
Dzisiaj padło mi kolejne 7 :(( Co dwa tygodnie dodaje ok 30 świerszczy i za każdym razem populacja sie dziesiątkuje. Co ja mam robić? Karmie tylko jabłkami, codziennie zraszam, mają miseczke z wodą, co jakis czas tartą marchew, płatki dla ryb oraz kryle takie dla żółwi. Codziennie im zagladam, poprawiam, sprawdzam, dolewam wody, wymeiniam zarcie, spryskuje a i tak cały czas zdychają :(( Stoją w akwarium obok grzejnika cały czas siedzą przy ściance obok niego. Niedawno wymieniłem część torfu bo była pleśń, na wytłaczance tez troche i ja tez wymieniłem. Cały czas zdychały, co ja mam robić? Wkurza mnei to, jeszcze tylu zgonów nigdzie nie miałem, a podobno świerszcze są bardzo proste w hodowli. Przeglądam w serwisie opisy, na innych stronach tez, wszystko tak jak w książce a tu dupa :((

manter
31-01-2013, 13:35
wlasnie ze karmisz jablka,i to padaja!! jablka fermentuja i wykancza to swierszcze!! spróbuj dac lisc kapusty i platki owsiane powinno byc lepiej!!!

Hari
31-01-2013, 14:22
podloze masz suche? Z tego co piszesz to nie (plesn). Stosuj suche podloze, albo w ogole bez.

Predator
31-01-2013, 14:55
Ale na samym suchym pokarmie mają być? Odstawiłem od reszty te które już sie zachowywały podejliwie. A więc dzisiaj same płatki i kapucha...

manter
31-01-2013, 15:20
kapusta nie jest taka sucha:-) u mnie to poskutkowalo !! liczba zgonów radykalnie spadla:-)

Dark Raptor
01-02-2013, 00:59
Najlepiej pozbądź się podłoża (piszesz, że masz pleśń). Terrarium wyczyść, dokładnie wypłucz gorącą wodą (ale nie wrzątek!), zdezynfekuj (alkohol?). Na wierzch daj wytłoczki, pojemnik wylęgowy (ale z zupełnie świeżą ziemią!), pidło.
Najlepiej jak starych świerszczy tu nie wrzucisz (mogą być chore, a dorzucając do starych nowe sztuki tylko je zarażałeś). To są radykalne środki, ale u mnie poskutkowały. Pamiętaj też, by regularnie czyścić terra i usuwać trupy/chore osobniki i nadmiar odchodów (pożywka dla grzybów).

PS. Istnieje jednak zawsze szansa, że pokarm który podawałeś był pryskany.

Predator
01-02-2013, 08:43
Dobra, chyba chodziło o brak jakiejkolwiek wentylacji, woda parowała i nei miała jak uciekać. Zdjąłem pokrywe całkiem, przeniosłem wszystkie świerszcze które sie dziwnie zachowywały i przestały zdychać :)

42d3e78f26a4b20d412==