PDA

Zobacz pełną wersję : zophobas morio



OBMAB
26-02-2013, 09:28
mam pytanie jak do cholery hodować te larwy!
trzymałem je wpruchnie (tylko w pruchnie ) nie chciały sie przepoczważać dzisiaj dosypałem (kupionego torfu) i widze że te larwy się jakoś skręcać zaczęły
niech ktoś poradzi i poratuje !!!!!!

Arrow
26-02-2013, 09:31
witam,
oj bartku cos Ci sie nie trzymaja ... :)

moje smigaja , co prawda torche musialem dochodzic co i jak ale jets oki:)

napisze Ci to co juz Ci mowilem ;) :), ja mam tak:

warstwa torfu, kawalki korka debowego, prochno, i do jedzonka karma dla kotow, miesko i 30 st. C i to wszytsko, no i w miare wilgotno

OBMAB
26-02-2013, 09:54
Bartek ja dzisiaj kupiłem jakąś taką ziemie w ogrodniczym opracowaną na abazie torfu (bez żadnych żrodków owadobujczych )
teraz tak je hoduje:
-0,5 litra zophobas morio
-pojemnik o wymiarach 35x40x35
-10 cm warstwa tej ziemi torfowej zmieszanej (wszystko zmieszane nie warstwami) z pruchnem drzew
- na górze pniak drzewa liściastego ( topoli)
-do jedzenia: kawałki fileta z kurczaka, kawałki schabu, karma dla kota
i tyle !!

goofer0
26-02-2013, 09:59
A ile trwa pełny cykl życiowy ??

OBMAB
26-02-2013, 10:20
chyba 2-3 miesiące na przepoczważenie

goofer0
26-02-2013, 12:18
chyba ??? Chodzi mi bardziej po jakim czasie od złożenia jaj wychodzą larwy , czy trwa to tak samo długo jak u mączniaków ??

Arrow
26-02-2013, 15:14
wszystko zalezy do temp. jedzenie, wilgotnosci wiec powinien Ci wystraczyc zakres, ktory podal bartek :)

drewnojady wylegaja sie z jajek po kilku tygodniach


http://www.progeckos.com/caresheets/super/beatles.jpg

OBMAB
27-02-2013, 10:25
Bartek ALE CI SIĘ NAPRZEPOCZWAŻAŁO @ @ @ @ @ @ @ @ @ @ @ @ @ @ @
CZYM TY JE KARMISZ PIWEM I GOLONKAMI?:p
chyba są na diecie dr. kwaśniewskiego !!!!!!

Elian
27-02-2013, 11:20
Całkiem podobne do mączników. Czy, to aby nie są właśnie one ? I te otręby ...

Arrow
27-02-2013, 12:39
>>Całkiem podobne do mączników. Czy, to aby nie są właśnie one ? I te otręby ...

heh z cala pewnoscia nie :)

dowiedzialem sie nowych rzeczy, otoz zeby uzyskac duza ilosc chraszczy w pewnej hodowli wklada sie larwy pojedynczo do pudelek po filamch i pozwala sie im tam przepoczwarzyc, stado zardowe chrzaszczy przeklada sie co 2 tygodnie do nowego "pudla" i tak ciagle ;d i daje to dobre rezultaty, a nawet bardzo dobre

przekladanie jest po to zeby chraszcze nie pozjadaly jajek i larw

OBMAB
27-02-2013, 15:32
Bartek ale te larwy jak sie włoży do tych pudełek tonależy je dokarmiać czy na przykład zastosować strategie podobną jak sie stosuje do otrzymania motyla z poczwarki gąsienicy.
przestaje ją się karmić a ona z baraku laku przepoczwarza sie!!

Dark Raptor
27-02-2013, 23:07
Jeśli larwy są mało ruchliwe i skręcone w kształt litery C (lub U jak kto woli) to znak, że szykują się do przepoczwarczenia. Na tym etapie nie pobierają już pokarmu i można je przekładać do oddzielnego pojemnika (może być jeden trzeba tylko pilnować czy jest tam wilgoć i czy coś już nie wyszło). Stosowałem tę metodę na początku, gdy bardzo mi zależało na ilości owadów, teraz hodowla jest samowystarczalna.
Arrow - super wysyp :))) ja mam średnio po 30 imagines (ale trzymam w małym pojemniku).

Arrow
28-02-2013, 03:01
heh nie mnie gartulowac zjecie pochodzi ze strony: http://www.progeckos.com/ :D

oni wlasnie w ten sposob uzyskuja takie ilosci :)

Jaca
28-02-2013, 04:52
Jak się dobrze przyjrzeć fotce, to można zauważyć, że taka ilość imago na tak małej powierzchni nie czuje się zbyt dobrze - na podłożu leży masa pourywanych odnóży (chyba że są to szczątki padłych osobników). :/

OBMAB
28-02-2013, 06:56
czyli że mogę sobie wziąć taką larwę i wsadzić do pojemnika po kliszy , trzeba włożyć na spód jakiś ręcznik papierowy lub liglinę , poto aby utrzymać tam wilgotność ???

Arrow
28-02-2013, 10:04
no moze tez byc troceh trofu

OBMAB
28-02-2013, 12:16
1 ale reczniki i lignina też się nadają
2 na tej stronie zauważyłem że w jednym z pudełek leżała wylinka to znaczy że można sobie ja włożyć byle jaką larwę i już???

Dark Raptor
01-03-2013, 00:36
Ja wrzucałem luzem wszystkie larwy przed wylinką (takie nieruchawe, zwinięte) do jednego zbiorczego pojemnika. Na spodzie miałem trochę próchna, które spryskiwałem wodą - raz na 3-4 dni). Przepoczwarczone imagines usuwałem sukcesywnie, gdy nabrały już mocno brązowego koloru. To cała filozofia.

OBMAB
01-03-2013, 16:23
no to faktycznie to proste !!

42d3e78f26a4b20d412==