PDA

Zobacz pełną wersję : Kabel grzewczy - pytanie



gregory
28-11-2011, 06:14
jaki kabel grzewczy da mi temp. w terra 70/40/50 w granicach 4-5 stopni?
Czy np 15W a moze 8W?
Gregory

Hari
28-11-2011, 10:08
ja mam w mniejszym terra kabel 25W i on mi tak o 4 stopnie podnosi temperature. Fakt, ze nie caly tam siedzi, bo by sie nie zmiescil, ale wedlug mnie lepiej kupic taki o wiekszej mocy i wyregulowac go termostatem czy jakims sciemniaczem do swiatla, niz kupic za slaby, ktory nie spelni odpowiednich wymagan. Pozdrawiam.

doktor_mengele
28-11-2011, 11:04
Drogi Gregory, to zależy od:

1) Jaka temperatura jest na zewnątrz terrarium
2) czy grzejesz od np 6 do 11 stopni czy od 40 do 45 stopni
3) gdzie ułożysz kabelek, czy w jednym p-cie terrara czy równomiernie, czy głęboko (będziesz grzał stół) czy płytko czy może w konarze
4) bezpiecznym rozwiązaniem jest w moim prywatnym mniemaniu kabel który nieco niedogrzewa + promiennik podczerwieni sterowany termostatem, lub mocniejszy kabel głęboko zakopany sterowany termostatem ale nie na całej powierzchni terrara
5) napisz co hodujesz, będzie łatwiej się ustosunkować

Pozdrawiam
Josef

gregory
28-11-2011, 12:43
Witaj
hoduję agamę brodatą. W dzien stosuję promienik + UV kabelek taczej potrzebny w nocy gdy w pomieszczeniu z terra temp spada do 18-19 stopni. Moze dodatkowo zastosuję go w dzien i zamienię promiennik na 40W lub mniejszy. Raczej chcę rozłozyć na jednej połowie terra. Będę zmieniał wystrój wiec jeszcze nie wiem czy będzie na częsci z kostką kokosową a przy tym i z korzeniem, czy na części piaskowo zwirkowej.
Nie wiem natomiast jak podłaczyc do ściemniacza i jaki zastosować.
Gregory

doktor_mengele
28-11-2011, 14:05
1) Kabelek proponowałbym w części która będzie miała większą wilgotność (niemalże na pewno będzie to część z kostką) gdyż woda ma większą pojemność cieplną od pozostałych składników i lepiej będzie buforować ewentualne zmiany temperatury. Z góry zakładam, że izolacja ma klasę ochrony pozwalalającą na pracę w warunkach wilgotności właściwych dla tego gatunku. Jakby jednak nie było z tą wilgocią proszę pamiętać, że jest to gatunek żyjący w obszarach zasadniczo suchych. Poza tym ten obszar w razie jakichkolwiek mechanicznych przesunięć będzie mniej narażał izolację kabelka na uszkodzenie.
2) Jeśli podłączy Pan kabelek do ściemniacza to może mieć Pan problem z kontrolą temperatury ponieważ:
a) kabelki jako takie mają małą moc i przy dużej objętości podłoża zmiany temperatury wynikające z pracy kabelka mogą następować w dłuższym czasie niż niż zmiany wynikające z czynników zewnętrznych
b) spora część przewodów grzejnych (nie wiem jakie są w akcesoriach terrarystycznych, może chromonikielina, kanthal itp) zmieniają opór w zależności od temperatury, przez co ściemniacz miałby nieliniową charakterystykę pracy, a to byłoby już dla Pana bardzo niekomfortowe.
Wydaje mi się że najlepiej byłoby jakby kabelek ok 40-60W byłby właściwy a sczegółowe parametry dopracowałby Pan regulując grubość podłoża. Będzie Pan musiał uważać na to aby podłoże nie było zbyt mokre gdyż wtedy większość energii zostanie spożytkowana na parpwanie i zwilżanie, zamiast na grzanie.
Pozdrawiam i mam nadziej że pomogłem
Josef

PS. Odnośnie oporów to jeśli zwinie Pan przewód w kłębek wtedy ze względu na opór indukcyjny będzie rozwijał niższe moce no chyba że zastosuje Pan prostownik i zasilanie prądem stałym:-) no ale któż zwija przewód w kłębek

Argchun
28-11-2011, 17:13
Panie doktorze mengele może wyjdę na tępego ignoranta niedouczonego i wogule ale szczerze prosiłbym o odpowiedzi po naszemu a nie po polskiemu bo ja naprawde niewiele rozumię z pana odpowiedzi na tym forum i trochę dla mnie wyglądąj pana odpowiedzi na sztuczne na siłę napisane takim jezykiem aby ktos na nie zwrócił uwagę.
Jeśli jednak taki jest normalny sposób pana wypowiedzi to żal mi pana bo większość ludzi w życiu codziennym pana nierozumie.
Więc prosiłbym pana o niestaranie sie o napisanie jak najbardziej poprawnie (gramatycznie)odpowiedzi na temat postów bo przynajmniej dla mnie to dosyć sztucznie wygląda.
Ja osobiście nigdy sie jeszcze niespotkałem z osoba która używała by takiego języka w zyciu codziennym.
Proszę niezwracać uwagi na gramatyke i ortografie mojej odpowiedzi bojest pewnie kiepska ale mam to serdecznie w d%$#@.


Pozdrawiam Argchun

Argchun
28-11-2011, 17:20
No jest jaszcze jadno wyjście ,że tylko ja jestem taki tępy i niedouczony na tym forum-jeśli tak to proszę o mało bolesną i niespodziewaną eutanazję,bo normalnie byłoby mi głupio w takiej sytuacji.

doktor_mengele
29-11-2011, 01:21
Drogi Panie Argchun!
Nie silę się na takie wypowiedzi z jakiś konkretnych względów np aby cokolwiek komukolwiek udowadniać, ale stosowanie pewnego rodzaju słownictwa zabezpiecza przed błędną interpretacją jako że jest wtedy tylko jedna. Ale skoro Pan tak woli to proszę
1) Najlepiej jeśli kabelek obejmuje połowę do 2/3 powierzchni terrarium bo wtedy zwierzątko jak mu za ciepło ma gdzie uciec
2) Dobrze jak leży pod bardziej mokrym podłożem (kostka kokosowa) bo wtedy temperatura mniej "skacze" Jak włoży pan rękę np do czajnika wypełnionego wodą to nie od razu się robi Panu gorąco jak Pan włączy palnik pod czajnikiem tylko po chwili, a jak go Pan wyłączy to nie od razu wystygnie. Jakby Pan włożył bezpośrednio w palnik byłoby nieco inaczej, prawda? Tak samo jest ze wszystkim i z terrarium także
3) przewód ma być nieposkręcany po to aby był grzał skutecznie i aby lokalnie sie nie przegrzewał
4) woda zapobiega przed przegrzewaniem bo paruje, ale za to jest wilgotno, trzeba to wyważyć metodą prób i błędów ile jej tam nalewać
5) ściemniacz nie jest konstrukcją przystosowaną do obsługi urządzeń typu grzałka
6) Niedouczony ma Pan prawo być, tak jak każdy, inaczej by tu Pana nie było tak jak i mnie. Też tu się czegoś uczę oprócz tego że czasem zaszydzę
7) Nie jest pan tępy, ale boi się pan np zajrzeć na ONET WIEM i pogłębić wiedzę. Woli Pan ubolewać nad moim słownictwem
8) Kto się nie rowija ten się cofa, niech się Pan nie lęka trudnych tekstów, one najwięcej uczą, a z czasem będą miały dla Pana wydzwięk tak naturalny, że tak jak mnie zaczną Pana drażnić pewnego rodzaju wieloznaczne slangowe sformułowania.
9) Odnośnie ortografii ma Pan rację, szkoda tracić na nią czas tym bardziej że na przestrzeni wieków się zminiały pewne zasady, no ale minimum kanonów. Na takim forum każdy powinien wiedzieć że Hodowla to Hodowla a nie CHodowla
9) Wg norm przyjętych przez osoby propagujące eutanazję:
a) niestety nie spełnia Pan kryteriów
b) eutanazja z definicji musi być spodziewana, jako śmierć z wyboru (dobra śmierć)
c) mimo nicka jestem ideologicznym przeciwnikiem eutanazji i aborcji, a swoją drogą również medycyny innej niż paliatywna, zapraszam do dyskusji
Pozdrawiam
Josef

Argchun
29-11-2011, 01:57
Niemam ochoty na dyskusję na ten temat z własnych powodów jak i z takiego powodu ze jesteśmy w dziale terrarium a nie chociażby "na każdy temat"
Mam nadzieja że nieuraziłem pana moim postem bo nie to było moim celem.
Poprostu napisałem to co w tamtym momencie mi slina na ję... na palce przyniosła.
Już ten ostatni pana tekst jest chyba bardziej zrozumiały dla rzeszy użytkowników forum(jeszcze raz podkreślam jeśli tylko ja mamkłopoty ze zrozumieniem proszę o głosy a może poddam się jednak tej eutanazji-nawet jeśli niespełniam warunków)wiem że napewno pan uważa że styl pana wypowiedzi się niezmienił,ale podświadomość ma jednak ogromny wpływ na nasze zachowanie i to bez naszej zgody.
Wczoraj wpływ na moja wypowiedż miał jeszcze jeden katalizator powszechnie używany w naszym kraju i zastrzegam _ legalny.
Tak że jeśli kogos uraziłem to przepraszam.
Tym oto wątkiem ja wycofuję się z dyskusji.


pozdrowienia-Argchun

42d3e78f26a4b20d412==