PDA

Zobacz pełną wersję : Jak wyglada pasozyt na koniku polnym?



farmer
04-04-2013, 14:32
Witam dzis wrescie udalo mi sie zlapac koniki polne ;) takie doyc zadawalajacej wielkosci. Od razy wrzucilem je do zamrazarki (zawsze tak robie) robie tak bo w ktoryms z tematow mozna wyczytac ze zamrozone owady zamarzaja w raz z ewentualnymi pasozytami wewnetrzyni i zewnetrzymi. I juz sa bezpieczne. Natomiast jeden gatunek konika ma takie bardzo malutkie biale kropeczki gdzies tak w okolicy glowy i wlasnie neiwiem czy to sa pasozyty czy to jest cecha wygladu tego gatunku konika polnego. Mam trzy osobniki z tego gatunku i na kazdym to samo. Wiec czy to sa pasorzyty? czy po zamrozeniu juz sa bezpieczne? jak ewentualnie (na przyszlosc) wygladaja pasozyty zew.?
Z gory dziekuje

Dark Raptor
05-04-2013, 04:22
Jeśli kropki się nie usuwają po zdrapywaniu to raczej nie jest to pasożyt. U wielu trajkotek (Tetrix) występują białe plamki na przedpleczu i nogach.
Większość pasożytów zewnętrznych u owadów to roztocza. Najczęściej są to małe żółtawe, brązowe lub czarne kulki. Często przytwierdzają się do ciała za pomocą specjalnej nici, czasami widać jak poruszają się po ciele owada.
Ja jednak bardziej obawiałbym się pasożytów wewnętrznych, których nie zawsze można się pozbyć mrożeniem (bo np. jakoś wytrzymują w środowisku zimą). U prostoskrzydłych są to z reguły nicienie, zwłaszcza z rodzaju Strongyloides (chyba, bo miałem ten temat dawno na parazytologii). Niektóre teoretycznie mogłyby pasożytować na człowieku, ale to zupełnie inna bajka.
Generalnie nie należy chyba za bardzo przesadzać z obawą przed pasożytami. Są wszędzie i zwalczyć je jest bardzo trudno. Nie uniknie się ich w hodowli, ale próbować zamrażać pokarm nie zaszkodzi. Najlepiej na ostro do zamrażarki, ale przynajmniej na tydzień (wiele nicieni jest tak zwalczane w mięsie). Optymalną metodą byłoby promieniowanie gamma, ale z technicznej strony jest to raczej niemożliwe :))

Dejot
16-04-2013, 04:20
lepiej uwazac z kONIKAMI.jA PEWNEGO RAZU ZAUWAZYLEM W PUDELKU Z KONIKAMI JAK ze zdechlego osobnika z supy wychodzi taka zolta ruszajaca sie nitka:)

Aa teraz wlasnie zauwazylem ze na swierszczach srodziemnomorskich z mojej hodowli jest pelno roztoczy i musialem wywalic je :/ nie wiem skad sie tam wziely i dlaczego :/

42d3e78f26a4b20d412==